Seremet leci do Moskwy. Będzie rozmawiał o rosyjskim śledztwie ws. Smoleńska

11.03.2013 12:12
Prokurator generalny Andrzej Seremet

Prokurator generalny Andrzej Seremet (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prokurator generalny Andrzej Seremet będzie rozmawiał w Moskwie m.in. o rosyjskim śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej. Chce się dowiedzieć, kiedy dobiegnie ono końca.
- Prokurator generalny chce zorientować się w stanie rosyjskiego śledztwa ws. katastrofy, co ma znaczenie dla perspektyw przekazania Polsce wraku i czarnych skrzynek Tu-154 - powiedział rzecznik Seremeta prok. Mateusz Martyniuk. Według niego rozmowy w prokuraturze generalnej będą poświęcone głównie współpracy w sprawach karnych.

Seremet wiele razy mówił, że jest mało prawdopodobne, by polskie śledztwo zakończyło się do końca tego roku. Oceniał, że "najbardziej ważącą okolicznością dla określenia czasu, w którym będzie trwało polskie śledztwo", jest termin zakończenia postępowania prowadzonego przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, który nie jest znany.

Wciąż nie ma wszystkich opinii biegłych

W polskim śledztwie smoleńskim przesłuchano ok. 1200 świadków; planowane są kolejne przesłuchania. Materiał śledztwa zamyka się w 420 tomach akt jawnych oraz 120 tomach akt niejawnych. Obecnie śledztwo jest przedłużone do 10 kwietnia.

Prokuratorzy wojskowi czekają m.in. na opinie biegłych dotyczące badań toksykologicznych obejmujących załogę samolotu i personel pokładowy (próbki przywieźli w sierpniu 2012 r. polscy prokuratorzy wojskowi); sylwetek psychologicznych członków załogi oraz badań ponad 250 próbek pobranych z miejsca katastrofy i wraku samolotu i analizowanych pod kątem ewentualnej obecności materiałów wybuchowych. Wszystkie te opinie posłużą do całościowego opracowania okoliczności i przyczyn katastrofy, które ma przygotować zespół biegłych powołany przez prokuraturę w sierpniu 2011 r.

Nadal na rozstrzygnięcie czekają także trzy wnioski dotyczące ekshumacji złożone przez bliskich ofiar katastrofy - Stefana Melaka, Tomasza Merty oraz trzeciej osoby, której nie ujawniono.

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • anna22290

  0

  Smolensk to plaga trwajaca w nieskonczonosc ,obrzydliwosc ,Rosjanie wykazuja ogromna cierpliwosc powinni ten zlom przekazac na koszt ; hien smolenskich; aby postawili sobie na swoim prywatnym terenie i wreszcie zakonczyli ten cyrk smolenski .Polecial Kaczynski zadny burdy na terenie Rosi ,zrobil sobie prywatna wycieczke na koszt panstwa ,pozabijal ludzi razem z braciszkiem ,zbeszczeszczono Wawel i jeszcze na wieki bedzie trwala niezniszczalna sprawa smolenska

 • zygosz

  Oceniono 2 razy 0

  Sad !

  Czas szybko ucieka ,a sprawiedliwosc
  czeka, prawda jest blisko i spiskowcow
  strach sciska , trzeba wkrotce pozegnac
  swoje stanowiska .

  A kiedy usiada na sadowej lawie ,wysluchaja
  prawde o smolenskim zamachu laskawie
  Sad majac niezbite atuty ,zesle wszystkich
  na dozywotnie pokuty .

  W kraju czas wyleczy zadane rany i wreszcie
  prawdziwy rzad zostanien wybrany .
  A prawda przed narodem stanie otworem ,juz
  nigdy Polak nie bedzie Polakowi potworem .

 • zygosz

  Oceniono 2 razy 0

  Agenci !
  i
  Wielu jest agentow co sie boi helu,
  niewinnej brzozy zlamanej ,sztucznej
  mgly po lesie rozsianej .
  Dowod niezbity to zdjecia swatowej
  satelity ,one swiatkiem zostaly ,jak sily
  trotylu tupolewa rozerwaly .

  A pozniej te krzyki i strzaly ,kiedy rannych
  zamachu dobijali .
  Media wiadomosc szbko przekazaly ,
  katastrofa wielka ,a byla na polskim
  prezydenie zemsta.

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko wybitny patriota z Prokuratury Wojskowej, przedwcześnie przeniesiony w stan spoczynku pułkownik Mikołaj Przybył mógłby pomóc...Na immunitety prokuratorskie nie ma co liczyć, UE może je w każdej chwili odebrać. Natomiast papiery medyczne zdobyte przez Mikusia na oczach milionów są nie do podważenia...

 • zygosz

  Oceniono 3 razy -1

  Dublikat !

  Oni wraku nie zwroca ,trotyl nadal
  w nim plucza , zabieg nielatwy to
  efekt chemicznej reakcji .

  Trotylu juz nie usuna ,inny nam
  podsuna ,a przymiarki juz robia,
  jaka wyslac go droga .

 • v_oo_d_ee_n

  Oceniono 3 razy -1

  no po prostu wzorcowa - nawiązując do lat minionych rzekłbym - braterska współpraca ... wspólne ekspertyzy, prawie identyczne raporty końcowe - tylko pytanie: skoro wszystko było już jasne w raportach ano-...-diny i millera, to nad czym jeszcze deliberują prokuratorzy? proponuję umorzyć śledztwo. w ciągu najbliższych dwóch dekad nie uda się zorganizować większości, która doprowadziłaby do oskarżenia i ukarania kogokolwiek odpowiedzialnego ani za samą katastrofę ani za nieudolne śledztwo ... a potem sprawa się przedawni - wszak nie jest to zbrodnia przeciwko ludzkości. Więc panowie prokuratorzy - zapewne w nagrodę awansowani na prokuratorów krajowych - będą mogli spać spokojnie.

 • realistas

  Oceniono 4 razy 0

  Niech Seremet powie kiedy skończy się polskie śledztwo, a nie ogląda na Rosjan. W Polsce zakończenie śledztwa najbardziej nie na rękę jest prokuraturze. Prokurator, który zdecyduje się na zakończenie śledztwa będzie sam skończony. Wykończy go z jednej strony PiS, który nie będzie miał podstawowego punktu programu wyborczego, a z drugiej PO, której ludzie dopuścili do tego feralnego lotu. Prokuratura więc będzie tworzyć nowe wątki i je badać. Byle dłużej i bez efektów.

 • v_oo_d_ee_n

  Oceniono 4 razy -2

  jak powiedział ławrow: śledztwo nadzoruje putin ... czy ktoś ma jeszcze jakieś pytania?

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 4 razy -2

  Cokolwiek napiszecie, to fakt, że po 3 latach wrak polskiego samolotu, w którym zginęły w katastrofie najwyższe władze RP, w dalszym ciągu jest na terenie Rosji a nie tu, w Polsce, zakrawa na kpinę. Nic nie tłumaczy prowadzących śledztwo. Absolutnie NIC.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje