Seremet leci do Moskwy. Będzie rozmawiał o rosyjskim śledztwie ws. Smoleńska

11.03.2013 12:12
Prokurator generalny Andrzej Seremet

Prokurator generalny Andrzej Seremet (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prokurator generalny Andrzej Seremet będzie rozmawiał w Moskwie m.in. o rosyjskim śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej. Chce się dowiedzieć, kiedy dobiegnie ono końca.
- Prokurator generalny chce zorientować się w stanie rosyjskiego śledztwa ws. katastrofy, co ma znaczenie dla perspektyw przekazania Polsce wraku i czarnych skrzynek Tu-154 - powiedział rzecznik Seremeta prok. Mateusz Martyniuk. Według niego rozmowy w prokuraturze generalnej będą poświęcone głównie współpracy w sprawach karnych.

Seremet wiele razy mówił, że jest mało prawdopodobne, by polskie śledztwo zakończyło się do końca tego roku. Oceniał, że "najbardziej ważącą okolicznością dla określenia czasu, w którym będzie trwało polskie śledztwo", jest termin zakończenia postępowania prowadzonego przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, który nie jest znany.

Wciąż nie ma wszystkich opinii biegłych

W polskim śledztwie smoleńskim przesłuchano ok. 1200 świadków; planowane są kolejne przesłuchania. Materiał śledztwa zamyka się w 420 tomach akt jawnych oraz 120 tomach akt niejawnych. Obecnie śledztwo jest przedłużone do 10 kwietnia.

Prokuratorzy wojskowi czekają m.in. na opinie biegłych dotyczące badań toksykologicznych obejmujących załogę samolotu i personel pokładowy (próbki przywieźli w sierpniu 2012 r. polscy prokuratorzy wojskowi); sylwetek psychologicznych członków załogi oraz badań ponad 250 próbek pobranych z miejsca katastrofy i wraku samolotu i analizowanych pod kątem ewentualnej obecności materiałów wybuchowych. Wszystkie te opinie posłużą do całościowego opracowania okoliczności i przyczyn katastrofy, które ma przygotować zespół biegłych powołany przez prokuraturę w sierpniu 2011 r.

Nadal na rozstrzygnięcie czekają także trzy wnioski dotyczące ekshumacji złożone przez bliskich ofiar katastrofy - Stefana Melaka, Tomasza Merty oraz trzeciej osoby, której nie ujawniono.

Zobacz także
Komentarze (28)
Seremet leci do Moskwy. Będzie rozmawiał o rosyjskim śledztwie ws. Smoleńska
Zaloguj się
 • wuj1234

  Oceniono 29 razy 7

  Panie Seremet przynosi Pan wstyd Polsce. Mija 3-lata od katastrofy a pan bada dopiero brzozę, wrak, ciała. Tak postępuje LAIK.

 • mark6

  Oceniono 4 razy 4

  Podobno "ekspert" binienda "wyliczył" , że uderzenie z ziemią nastąpiło z prędk. ca 35 km/h.
  Oznacza to w/g tego DEBILA, że musiał być zamach bo przy takiej wypadkowej prędkości nie mogło by dość do
  takich zniszczeń!!!!

 • mark6

  Oceniono 3 razy 3

  Nie będzie brzoza pluć nam w twarz!

 • queserasera

  Oceniono 9 razy 3

  "Seremet leci do Moskwy. Będzie rozmawiał o rosyjskim śledztwie ws. Smoleńska"

  Zajebiście! LOL!

 • chi_neng1

  Oceniono 11 razy 3

  Milowymi krokami zbliza sie rocznica, wiec czeka nas duzo nowych wiadomosci codziennie z tym zwiazanych.

  Nie mowiac o tym, co nas czeka w innych "wydaniach" ...tych bezposrednio zaangazowanych i pracujacych nad roznymi teoriami.

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko wybitny patriota z Prokuratury Wojskowej, przedwcześnie przeniesiony w stan spoczynku pułkownik Mikołaj Przybył mógłby pomóc...Na immunitety prokuratorskie nie ma co liczyć, UE może je w każdej chwili odebrać. Natomiast papiery medyczne zdobyte przez Mikusia na oczach milionów są nie do podważenia...

 • mark6

  Oceniono 2 razy 2

  Podobno znaleziono ślady pierwiastków promieniotwórczych.../ od zegarków pasażerów/.
  Nic innego jak tylko zamach przy pomocy bomby atomowej?

 • condor

  Oceniono 4 razy 2

  Kiedy w końcu zostanie przesłuchana brzoza smoleńska ?
  ekochlebek.blox.pl/html

 • tadec

  Oceniono 4 razy 2

  Organizuje zrzutke społeczna na rachunek telefoniczny dla Pana Seremeta.Z tego co pamietam - a jestem w Moskwie dosc czesto - to telefony tam dociagneli.Wystarczy zadzwonic i zapytac odpowiednika.Po co zaraz biegac (latać?) do Moskwy,i zimno i daleko i wiek nie na maratony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje