Staniszkis krytykuje Kaczyńskiego: Kolejna porażka powinna być jego ostatnią jako szefa PiS

11.03.2013 11:37
Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis (Fot. Maciej Świerczyński / AG)

- Od kolejnego wniosku o wotum nieufności dla rządu PO-PSL, lepiej jakby PiS złożyło projekt uchwały o samorozwiązanie Sejmu. Polsce potrzebne są wcześniejsze wybory, a nie kolejne wnioski o wotum nieufności dla rządu Tuska - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prof. Jadwiga Staniszkis. Zdaniem socjolog, Krystyna Pawłowicz nie pomaga PiS-owi, zgłaszając interpelacje ws. leczenia gejów.
PiS nie wyklucza kolejnego wniosku o wotum nieufności wobec rządu PO-PSL. Zapowiedział to po przegranym głosowaniu Jarosław Kaczyński. Według Jadwigi Staniszkis to jednak zła strategia.- Niepotrzebny jest kolejny premier techniczny. Od kolejnego wniosku o wotum nieufności dla rządu PO-PSL, lepiej jakby PiS złożyło projekt uchwały o samorozwiązanie Sejmu. Polsce potrzebne są wcześniejsze wybory, a nie kolejne wnioski o wotum nieufności dla rządu Tuska - mówi profesor w rozmowie z "Rz" i dodaje, że nie bardzo rozumie prezesa PiS, który nie jest zainteresowany wcześniejszymi wyborami. - (...) Wcześniejsze wybory byłyby lepsze od powtórzenia scenariusza "projekt Gliński". Oferta technicznego rządu prof. Glińskiego, z wyjątkiem bardzo dobrych pomysłów Anny Streżyńskiej o deregulacji i prof. Krzysztofa Rybińskiego o demografii, była zbyt ogólnikowa i nieodpowiadająca powadze sytuacji w kraju - wyjaśnia Staniszkis.

"Lepsza byłaby nawet koalicja PO z SLD"

A co, jeśli wcześniejsze wybory wygrałaby Platforma? Zdaniem Jadwigi Staniszkis, nawet takie rozstrzygnięcie dawałoby szanse na zmiany w samej PO. - Tuskowi brakuje wizji strategicznej Polski. Nie ma pomysłu na walkę z bezrobociem, biedą, niedożywieniem dzieci, czy katastrofą demograficzną. Swoim gabinetem premier zarządza przez strach. Koniunktura w Polsce zależy od środków unijnych, które zostały wydane w sposób karygodny. (...) Nawet jeśli wybory ponownie wygrałaby PO, to podzielona i zmęczona osobą lidera partia, mogłaby Tuska na stanowisku premiera zastąpić Grzegorzem Schetyną lub Jackiem Rostowskim, którzy są bardziej kompetentni od Tuska. Lepsza byłaby nawet koalicja PO z SLD. Krystyna Łybacka w oświacie lepiej poradziłaby sobie zamiast Krystyny Szumilas - mówi w wywiadzie dla "Rz" Staniszkis.

Kolejna przegrana PiS to polityczny koniec Kaczyńskiego

Najlepszym rozwiązaniem byłaby wygrana PiS, ale - zdaniem Staniszkis - obecnie są na to małe szanse. - (...) partia Kaczyńskiego musiałaby mieć szerszy program, większą dynamikę działania i pomysły na alternatywne rządzenie. Nie wiem, czy dzisiaj PiS sprostałby rządzeniu. Potrzebny jest rząd "ocalenia narodowego". (...) Kaczyński ma wciąż dużo energii, żeby zwyciężyć. Dzisiaj jest znowu bardzo skoncentrowany na polityce. Ale jeśli PiS przegra w kolejnych wyborach, to Jarosław Kaczyński powinien przestać być szefem partii. Powinien zostać honorowym prezesem. Kolejna porażka Kaczyńskiego powinna być jego ostatnią jako szefa PiS - twierdzi profesor.

Pawłowicz nie pomaga partii

Według Jadwigi Staniszkis, udział w dyskusji o związkach partnerskich posłanki Krystyny Pawłowicz co najmniej nie pomaga partii Jarosława Kaczyńskiego.

- Nie rozumiem prof. Pawłowicz. Ona nie pomaga PiS-owi. Wygląda to na jakiś głęboki uraz emocjonalny. Moim zdaniem nie powinno tworzyć się nowej kategorii prawnej "związki partnerskie" dla osób homoseksualnych, ale powinno się rozszerzać uprawnienia cywilnoprawne w istniejących już ustawach o dodatkowe uprawnienia dla związków partnerskich, ale bez adopcji dzieci - mówi profesor Staniszkis.

Cały wywiad w "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (217)
Zaloguj się
 • glizelda

  0

  paniusi uspokoic sie mozesz? szczekasz tylko nic nie robisz...zwroc uwage co sie dzeje , wsadziliscie swoje duupy na wysokie stolki... nic nie robicie...narod biednieje...polska wies zrujnowna, sady oszukancze, prokuratura do dupy jak zyc w takim kraju? co robicie dla tej polski? mlodzi ludzie z kraju za chlebem pouciekali, w obcych krajach ich wyzyskuja, za pare groszy czlowieka upadlaja, waszer ustawy...zus...itd do dupy... co ze sluzba zdrowia...szpitale to umieralnie,,,prywatne kliniki dla kogo?rzad tuska... to burdel na kulkach...pani pyskuje.... a moze by pani sama cos zrob ila, bo grzmi pani jak ksiadz na ambonie...co mowi sznowni parafianie do nieba isc chcecie...do duupy pojdzecie

 • dreamdre

  Oceniono 1 raz 1

  Oby się Pani słowa w złoto zamieniły

 • politol59

  0

  Czyżby Pani miała przeczucie?

 • justin2312

  Oceniono 1 raz -1

  Naukowcy socjolodzy , to że partie polityczne są takie jakie są - to wasza sprawka !
  Czy wotum nieufności dla Rządu Tuska jest maskaradą czy farsą powinien ocenić to NARÓD w referendum !!
  Cóż zmieni zamiana jednych partyjnych amatorów WŁADZY nad Rządem na drugich ? Patologia polityczna rozwijać się i tak będzie dalej . Długów polityków na ich dolce wita już nikt nie spłaci.
  Panowie, panie posłowie posłanki na SEJM, wy nie jesteście od ponad roku prawnymi demokratycznymi posłami, bo wybrała was tylko garstka uprawnionych do głosowania wyborców, a zdecydowana większość obywateli wolne demokratyczne wybory zbojkotowała. Wasze interpretacje o lenistwie wyborczym obywateli włóżcie sobie...
  Wasze urzędowanie to dopiero jest FARSA i MASKARADA.
  Rząd techniczny, czy awaryjny jest nam bardzo potrzebny , ale nie może on być w żadnym wypadku reprezentowany przez jakiekolwiek ugrupowanie partyjne. Należy do takiego rządu znaleźć fachowców niezarażonych partyjnym wirusem.
  System władzy - co tu dużo mówić demokratycznie i partyjnie zadłużył kraje robiąc z Narodów niewolników uzależnionych od jałmużny politycznych bankierów mających prawo drukowania zdefraudowanych przez urzędników państwowych PIENIĘDZY w każdym kraju ! Tam , gdzie rządzą RZĄDEM partie polityczne inaczej być nie może, musi być nienormalnie.
  Z tego właśnie powodu musi uformować się RZĄD techniczny całkowicie NIEZALEŻNY od jakiejkolwiek partii, aby był pomostem pomiędzy rządem partyjnym nad ogromną przepaścią jaka dzieli go od WŁADZY NARODU - konstytucyjnie narodowi gwarantowanej.
  Pomysł J.Kaczyńskiego nie wypalił, jednak uzmysłowił NAM wyborcom, że rząd awaryjny jest koniecznością.
  Czy można , albo wypada prosić , czy raczej - ŻĄDAĆ od was posłowie, byście więcej nie strzelali sobie w stopy, a pomogli następnemu ' rządowi pomostowemu ' - już całkowicie OBYWATELSKIEMU w jakiś autorytatywny sposób się UFORMOWAĆ ! Osobiście jestem przekonany, że NARODOWI nie tylko polskiemu cierpliwość i wyrozumiałość dla polityki i jej partyjnych polityków się wyczerpała i w następnych wyborach do SEJMU , SENATU i PARLAMENTU EU będziecie wybierać się sami - z waszymi socjologami. Wasze Rządy to są partyjne kpiny z NARODU.
  Oddacie tym razem zapewne w świetle lamp błyskowych wyłącznie swój MANDAT zaufania - dla WŁADZY NARODU. Może uda wam się jeszcze podprowadzić babci , albo zakosić dziadka PESEL.
  pozdrawiam

 • bnov

  Oceniono 1 raz 1

  bardzo lubię Panią Staniszkis,
  ale pomysł na to, że posłowie tej kadencji głosują za samorozwiązaniem Sejmu,

  jest absurdalny!!

 • adherent1

  Oceniono 1 raz 1

  Tym sposobem obecna kadencja sejmu będzie wynosić co najmniej tyle ile ustawa przewiduje.
  Kaczyński wie, że nie ma szans na wygranie następnych wyborów stąd będzie torpedował
  każdą nawet mało racjonalną propozycję skrócenia trwania obecnego układu sił :-(.

 • 60wlodek

  0

  UWAGA!... UWAGA!!...
  Juz kiedys, gdzies pisalem o tym: Kaczor stary ustapi dopiero jak dojdzie do wieku emerytalnego. no ale ze wiek podwyzszono, to trzeba sie z nim meczyc jeszcze kilka lat. Bo skad on moze wziasc jakas kase na reszte kretynskiego, totalnie zidiocialego zywota - przeciez nigdzie nie pracowal uczciwie jak NORMALNI ludzie - latajac tylko jak zarloczny, zlosliwy bielinek kapustnik... Zerujacy na innych. Stary , zramolaly idiota....
  Jemu zalezy tylko na robieniu zadym, mieszaniu w tyglu polskim - im wieksze zamieszanie, tym lepsze samopoczucie starego sklerotyka....

 • miroslawa_potrzeba

  Oceniono 2 razy 2

  Kaczynski jest spokojny, przepowienie o diagnozy Wrednej nigdy sie nie spelniaja :D

 • tomtg123

  Oceniono 4 razy 4

  Nie ma obawy, Kaczyński będzie prezesem PiSu aż do śmierci, swojej albo PiSu.
  On jest dożywotnim kapitanem tego Titanica i nikt mu steru nie odbierze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje