Staniszkis krytykuje Kaczyńskiego: Kolejna porażka powinna być jego ostatnią jako szefa PiS

Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis (Fot. Maciej Świerczyński / AG)

- Od kolejnego wniosku o wotum nieufności dla rządu PO-PSL, lepiej jakby PiS złożyło projekt uchwały o samorozwiązanie Sejmu. Polsce potrzebne są wcześniejsze wybory, a nie kolejne wnioski o wotum nieufności dla rządu Tuska - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prof. Jadwiga Staniszkis. Zdaniem socjolog, Krystyna Pawłowicz nie pomaga PiS-owi, zgłaszając interpelacje ws. leczenia gejów.
PiS nie wyklucza kolejnego wniosku o wotum nieufności wobec rządu PO-PSL. Zapowiedział to po przegranym głosowaniu Jarosław Kaczyński. Według Jadwigi Staniszkis to jednak zła strategia.- Niepotrzebny jest kolejny premier techniczny. Od kolejnego wniosku o wotum nieufności dla rządu PO-PSL, lepiej jakby PiS złożyło projekt uchwały o samorozwiązanie Sejmu. Polsce potrzebne są wcześniejsze wybory, a nie kolejne wnioski o wotum nieufności dla rządu Tuska - mówi profesor w rozmowie z "Rz" i dodaje, że nie bardzo rozumie prezesa PiS, który nie jest zainteresowany wcześniejszymi wyborami. - (...) Wcześniejsze wybory byłyby lepsze od powtórzenia scenariusza "projekt Gliński". Oferta technicznego rządu prof. Glińskiego, z wyjątkiem bardzo dobrych pomysłów Anny Streżyńskiej o deregulacji i prof. Krzysztofa Rybińskiego o demografii, była zbyt ogólnikowa i nieodpowiadająca powadze sytuacji w kraju - wyjaśnia Staniszkis.

"Lepsza byłaby nawet koalicja PO z SLD"

A co, jeśli wcześniejsze wybory wygrałaby Platforma? Zdaniem Jadwigi Staniszkis, nawet takie rozstrzygnięcie dawałoby szanse na zmiany w samej PO. - Tuskowi brakuje wizji strategicznej Polski. Nie ma pomysłu na walkę z bezrobociem, biedą, niedożywieniem dzieci, czy katastrofą demograficzną. Swoim gabinetem premier zarządza przez strach. Koniunktura w Polsce zależy od środków unijnych, które zostały wydane w sposób karygodny. (...) Nawet jeśli wybory ponownie wygrałaby PO, to podzielona i zmęczona osobą lidera partia, mogłaby Tuska na stanowisku premiera zastąpić Grzegorzem Schetyną lub Jackiem Rostowskim, którzy są bardziej kompetentni od Tuska. Lepsza byłaby nawet koalicja PO z SLD. Krystyna Łybacka w oświacie lepiej poradziłaby sobie zamiast Krystyny Szumilas - mówi w wywiadzie dla "Rz" Staniszkis.

Kolejna przegrana PiS to polityczny koniec Kaczyńskiego

Najlepszym rozwiązaniem byłaby wygrana PiS, ale - zdaniem Staniszkis - obecnie są na to małe szanse. - (...) partia Kaczyńskiego musiałaby mieć szerszy program, większą dynamikę działania i pomysły na alternatywne rządzenie. Nie wiem, czy dzisiaj PiS sprostałby rządzeniu. Potrzebny jest rząd "ocalenia narodowego". (...) Kaczyński ma wciąż dużo energii, żeby zwyciężyć. Dzisiaj jest znowu bardzo skoncentrowany na polityce. Ale jeśli PiS przegra w kolejnych wyborach, to Jarosław Kaczyński powinien przestać być szefem partii. Powinien zostać honorowym prezesem. Kolejna porażka Kaczyńskiego powinna być jego ostatnią jako szefa PiS - twierdzi profesor.

Pawłowicz nie pomaga partii

Według Jadwigi Staniszkis, udział w dyskusji o związkach partnerskich posłanki Krystyny Pawłowicz co najmniej nie pomaga partii Jarosława Kaczyńskiego.

- Nie rozumiem prof. Pawłowicz. Ona nie pomaga PiS-owi. Wygląda to na jakiś głęboki uraz emocjonalny. Moim zdaniem nie powinno tworzyć się nowej kategorii prawnej "związki partnerskie" dla osób homoseksualnych, ale powinno się rozszerzać uprawnienia cywilnoprawne w istniejących już ustawach o dodatkowe uprawnienia dla związków partnerskich, ale bez adopcji dzieci - mówi profesor Staniszkis.

Cały wywiad w "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (217)
Staniszkis krytykuje Kaczyńskiego: Kolejna porażka powinna być jego ostatnią jako szefa PiS
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 718 razy 642

  Całe szczęście że tacy ludzie jak Pawłowicz ,Hofman, Błaszczak,Macierewicz występują przed kamerami i w innych mediach bo gdyby nie oni mógłby ktoś pomyśleć że pis to normalna partia normalnych ludzi a tak wiadomo z kim i czym mamy do czynienia i co proponują

 • jerzysm42

  Oceniono 614 razy 530

  Skołowaciała na starość "profesorka" wymyśliła nową głupotę, samorozwiązanie Sejmu.
  Nawet większość posłów PiS nie poparłoby tego projektu, dobrowolne odejście od koryta, bez gwarancji, że znów się do niego dorwie.

 • e-komentarz

  Oceniono 490 razy 448

  Kaczor zaczeka do 10-tej, jubileuszowej kolejnej porażki.
  Ups, przepraszam - zwycięstwa moralnego.
  Nikt na świecie nie miał tylu zwycięstw pod rząd.
  Tusk dopiero dwa, i to zwykłe a nie moralne.

 • niktwazny126

  Oceniono 275 razy 257

  Największą porażką dla prezesa byłoby, gdyby wszyscy przestali o nim mówić, analizować jego kolejne niekonwencjonalne zachowania, wróżyć ze zmarszczenia brwi czy uśmiechu. Prezes zasłużył na medialną ciszę. I ta cisza może być szansą, że PiS zniknie.

 • jaro_znow_przegralem_jaro

  Oceniono 217 razy 195

  .

  Po słowach takiego autorytetu jakim jest dla Kaczyńskiego pani profesor .... prezes zaszarżuje na ostatnią barykadę jak "pełen bólu odyniec " ... i po raz ósmy przegra sromotnie ....

  .

 • tak.ale

  Oceniono 206 razy 172

  Skąd gazeta bierze tych "ekspertów"? Wystarczy prześledzić wcześniejsze "ekspertyzy" pani Staniszkis, aby mieć pewność, że można je o kant dupy potłuc.

 • orion57

  Oceniono 173 razy 157

  hmm "Kolejna porażka powinna być jego ostatnią jako szefa PiS" która? ta co właśnie się skończyła, czy następna albo ta za 10 lat.
  Ile razy ludzie mają mówić komuś że go nie chcą? Tutaj mamy 6 razy plus tablet. Normalny człowiek dawno by zrozumiał.

 • errata_net2

  Oceniono 181 razy 151

  Premier nie pyta ani nie przyjmuje "bezcennych rad" i pouczeń p. Stanioszkis, wiec go krytykuje, ale żeby krtytykowała swojego idola - prezesunia, to już przesada. Czyżby odrzucił jej wizję i nie powołał do swojego, czyli Glińskiego, rządu? Tak to już jest z wodzami, p. Jadwigo, "łaska pańska na pstrym koniu jeździ". Podobnie jak pani sympatie i antypatie, ale jedno jest niezmienne - pani futurologiczne wizje nigdy się na szczęście nie sprawdzają.
  P.S.
  Małe "p" - celowo użyte - oddaje wielkość i znaczenie tej pani.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje