Siwiec: Polacy na Litwie popełniają wielki błąd

11.03.2013 09:44
- To będzie kolejny argument, że się Polacy panoszą, i to panoszą się w takiej sprawie, która dotyczy światopoglądu, czyli najbardziej delikatnej - powiedział Marek Siwiec w Radiu ZET, komentując propozycję Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, aby wprowadzić religię do szkół.
- Polacy na Litwie popełniają wielki błąd. Zaczynają wywijać litewskim partnerom w rządzie takimi poglądami, że to się skończy kolejnym konfliktem - mówił eurodeputowany Ruchu Palikota w rozmowie z Moniką Olejnik.

Siwiec zwrócił uwagę na to, że Litwa ma podpisany konkordat i uregulowane stosunki z Watykanem. - Litwa akurat nie realizuje religii w takim wymiarze jak Polska. Okazuje się, że niedaleko za granicą może być normalnie, a ten powiew konserwatyzmu, dziewiętnastowiecznego rozumienia relacji Kościół - państwo, napływa z Polski i od Polaków. To jest bardzo smutne - ocenił eurodeputowany.

W relacjach z Kongresem Kobiet? Dużo życzliwości i otwarcia

Marek Siwiec na antenie Radia ZET odniósł się także do kwestii pominięcia przez ruch Europa Plus przedstawicielek środowisk feministycznych. W jego ocenie było to "niefortunne i można to było lepiej rozegrać". - Nieszczęśliwie się złożyło, że nie mogliśmy odbyć poważnej rozmowy ze środowiskiem Kongresu Kobiet, bardziej z powodów kalendarzowych niż merytorycznych. Ta rozmowa się odbędzie - zapowiedział. - Zdarzyło się, jak się zdarzyło, ale tu nie będzie miejsca na małostkowość i złośliwe komentarze, a na dużo życzliwości i otwarcia - dodał Siwiec.

Zobacz także
Komentarze (200)
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  dlaczego Litwini nie pogonią do III RP, sterowanych przez Sikorskiego, polskich katoli na Litwie

 • bzyk_origo

  Oceniono 6 razy 2

  Katolicy do odbytnicy, katooszolomstwo trzeb tepic jak wszy - litwini nie sa kato-pisdzielami jak polaczki, to tylko diaspora polaczkow na Litwie pcha sie w ortodoksyjne katolstwo.

 • bytnica

  Oceniono 3 razy -1

  Siiiiiiiiiwwwwiiiiiieeeeeccc! Spiuuuurrdddalay w półprzysiadzie. Zwykła wesz ma więcej honoru.Won na Ordynacka, ty pzpr-sld-palikocia mendo.Drugi raz już się nie wczołgasz do Brukseli, opilcu

 • greg174

  Oceniono 6 razy 2

  Ma chłop rację -mniej pseudoreligijnego zacietrzewienia -wiecej miłosci blizniego i tolerancji.

 • simonh

  Oceniono 7 razy -3

  Pan jewrodeputowany ruchu palikmiota zapomnial, ze Litwini to toże katoliki :)

 • citisus

  Oceniono 17 razy -5

  Podziwiam aktywistów Gazety Wyborczej tutaj komentujących. Opluć i wyszydzić wszystko co polskie, narodowe i katolickie. Wulgarnie i chamsko. Ot pokolenie Michnika i Owsiaka.

 • metenburg

  Oceniono 4 razy 0

  Shmuntzik dal glos. W poprzednim poscie nazwalem go po imieniu (religijna przynaleznosc) ale wedlug cenzora nie bylo to zbyt "koszerne".

 • pedersdorfer

  Oceniono 16 razy -6

  Tat,Tak Żydzie Siwiec(a może Papieżu) Polacy na Litwie bedą sie tak Panoszyć Jak wy w POLSCE,żadna zaraza was nie wytępi,opanowaliście wszystkie dziedziny życia Polaków,jeszcze kanalio śmiesz pouczać.

 • drozd215

  Oceniono 10 razy 0

  I to mówi człowiek który osobiście błogosławił ziemię Kaliską?
  Komuch zawsze zostanie komuchem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje