Siwiec: Polacy na Litwie popełniają wielki błąd

11.03.2013 09:44
- To będzie kolejny argument, że się Polacy panoszą, i to panoszą się w takiej sprawie, która dotyczy światopoglądu, czyli najbardziej delikatnej - powiedział Marek Siwiec w Radiu ZET, komentując propozycję Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, aby wprowadzić religię do szkół.
- Polacy na Litwie popełniają wielki błąd. Zaczynają wywijać litewskim partnerom w rządzie takimi poglądami, że to się skończy kolejnym konfliktem - mówił eurodeputowany Ruchu Palikota w rozmowie z Moniką Olejnik.

Siwiec zwrócił uwagę na to, że Litwa ma podpisany konkordat i uregulowane stosunki z Watykanem. - Litwa akurat nie realizuje religii w takim wymiarze jak Polska. Okazuje się, że niedaleko za granicą może być normalnie, a ten powiew konserwatyzmu, dziewiętnastowiecznego rozumienia relacji Kościół - państwo, napływa z Polski i od Polaków. To jest bardzo smutne - ocenił eurodeputowany.

W relacjach z Kongresem Kobiet? Dużo życzliwości i otwarcia

Marek Siwiec na antenie Radia ZET odniósł się także do kwestii pominięcia przez ruch Europa Plus przedstawicielek środowisk feministycznych. W jego ocenie było to "niefortunne i można to było lepiej rozegrać". - Nieszczęśliwie się złożyło, że nie mogliśmy odbyć poważnej rozmowy ze środowiskiem Kongresu Kobiet, bardziej z powodów kalendarzowych niż merytorycznych. Ta rozmowa się odbędzie - zapowiedział. - Zdarzyło się, jak się zdarzyło, ale tu nie będzie miejsca na małostkowość i złośliwe komentarze, a na dużo życzliwości i otwarcia - dodał Siwiec.

Zobacz także
Komentarze (200)
Siwiec: Polacy na Litwie popełniają wielki błąd
Zaloguj się
 • widz102

  Oceniono 622 razy 520

  Niestety - święta racja. Ani Akcji to nie pomoże, ani wizerunku Polski tam nie poprawi, ani realnych problemów polskiej mniejszości nie załatwi (wręcz przeciwnie). A w efekcie zmarginalizuje Polaków na litwie jeszcze bardziej Głupota zwyczajna i tyle.

 • orion57

  Oceniono 490 razy 400

  tak to jest, dać Polakom odrobinę wolności a sami sobie ja ograniczą. Zerwać konkordat, religia ze szkół do kościołów, zakończyć wszelkie dotacje do księży i kościoła. Czas aby ci panowie w uczciwej pracy zapracowani na dobra doczesne.

 • fakiba

  Oceniono 449 razy 371

  Długo walczyli żeby dostać się do parlamentu ale wylecą z niego szybciej niż się spodziewają i już nigdy się nie dostaną taki będzie efekt tych działań

 • krzysztof_57

  Oceniono 269 razy 243

  A ja byłem przekonany i to świecie :-))) ,że Polacy na Litwie są prześladowani i to będzie priorytetem polskich p osłów....Tymczasem najważniejsze jest przenieść "polskie wojenki"/ kobieca d... i religia / na grunt litewski....no i zasłuzyć się wszelkiej maści eminencjom...Zgroza, Boćwino trzymaj się KK nadchodzi !!!!!!

 • zgr-edo

  Oceniono 253 razy 191

  To nie Polacy , ale katolacy

 • yupikayey

  Oceniono 166 razy 88

  Parodiujesz papieża - jesteś błaznem
  parodiujesz prezesa - jesteś błaznem,
  parodiujesz Tuska - jesteś wielkim komikiem.
  Skąd ta stronniczość?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje