Włoskie media o konklawe: Najmocniejsi są kandydaci z Włoch i Brazylii

11.03.2013 09:04
Kardynałowie Odilo Scherer i Angelo Scola - są typowani na kandydatów frakcji, które tworzą się przed konklawe

Kardynałowie Odilo Scherer i Angelo Scola - są typowani na kandydatów frakcji, które tworzą się przed konklawe (Fot. Gregorio Borgia, AP Photo/Max Rossi, Reuters)

Na krótko przed konklawe coraz więcej przemawia według włoskich mediów za tym, że będzie ono "wyborczym pojedynkiem" między dwoma faworytami: arcybiskupem Mediolanu kardynałem Angelo Scolą i kardynałem z Brazylii Odilo Schererem. Sytuację jednak komplikuje to, że przed rozpoczynającym się we wtorek po południu konklawe prawie połowa ze 115 elektorów jest wciąż niezdecydowana. Do wyboru potrzeba zaś 77 głosów.
Jak ujawnia agencja Ansa, niektórzy purpuraci w prywatnych rozmowach mówią o "wielkiej niepewności" i wyrażają zaniepokojenie poważnymi podziałami. Jeśli będą się one utrzymywać, podkreśla się, i ostatnie rozmowy przed wejściem do Kaplicy Sykstyńskiej nie zniosą różnic zdań, może to doprowadzić do tego, że żaden z papabili nie pogodzi dwóch bloków i nie zdobędzie większości dwóch trzecich głosów.

Paradoksem jest to, że kardynała Scolę popierają przede wszystkim elektorzy spoza Włoch, zwłaszcza z innych krajów Europy i Ameryki Północnej oraz zaledwie kilku jego rodaków. To kandydat grupy, która stawia za cel wybór papieża, gwarantującego gruntowną reformę Kurii Rzymskiej. Domaga się jej wielu hierarchów spoza Watykanu i Rzymu i właśnie ta sprawa jest jedną z najczęściej poruszanych podczas kongregacji Kolegium Kardynalskiego. Szacuje się, że metropolita Mediolanu może już teraz liczyć na 40 głosów, co jest zdaniem watykanistów dobrym punktem wyjściowym przed konklawe.

Raport kardynałów-detektywów może być kluczowy dla wyniku konklawe

Kardynał Scherer jest zaś faworytem elektorów bardziej związanych z Kurią Rzymską, a więc przede wszystkim dużej grupy Włochów, przeciwnych rewolucyjnym zmianom za Spiżową Bramą. Obecnie arcybiskupa Sao Paulo gotowych jest poprzeć ponad 20 elektorów. W związku z tym stanem niepewności wielu kardynałów spędziło część niedzieli na poufnych, prywatnych rozmowach i spotkaniach.

Dominuje też przekonanie, że na wynik konklawe może mieć wpływ raport trzech kardynałów-detektywów, opisujący konflikty i spory wśród watykańskiej hierarchii. Tajny raport sporządzony dla Benedykta XVI Ansa nazwała "mieczem Damoklesa", który będzie wisieć nad konklawe.Zobacz także
Komentarze (55)
Zaloguj się
 • na_pis_dobry_kij

  Oceniono 1 raz 1

  Czy nie najlepszym rozwiązanie byłby tradycyjny Sąd Boży? Nie jakieś głosowania i demokratyczne nowiki utrudniające Duchowi Świętemu interwencję ale prawdziwy Sąd Boży w formie chociażby pojedynku bokserskiego albo jeszcze lepiej w formule MMA...

 • al-bundy

  Oceniono 4 razy 2

  Jaki Duch św., jakie wybory? Namaszczony zostanie facet, który najskuteczniej będzie ściągał kasę i doił owieczki, taki komornik.

 • palkota

  0

  Trzeba wszystko postawić na nogi. Kobieta ma być kobietą, a mężczyzna mężczyzną. Ubierać się powinni tak jak
  przystało dla danej płci, a wię kobiety w sukienkach, spódnicach itp, a nie w spodniach, a mężczyźni w spodniach. Nie powinni też mężczyźni nosić długich włosów jak kobiet, warkoczy, kucyków itp. Przecież są
  mężczyznami, a nie jakimiś zniewieściałymi osobnikami. Natomiast kobiety powinny mieć długie włosy, a nie
  strzyc się jak mężczyźni. Pisano bowiem w przepowiedniach, że nastaną czasy jakie własnie nastały, że nie
  można będzie rozróżnić kobiety od mężczyzny. I dlatego te ciągoty homoseksualne. Kościół jeśli chce,
  żeby rodziło się więcej dzieci powinien nakazać zachowywać to co Bóg nakazał jak stworzył człowieka.
  I homoseksualizmu nie będzie, albo w małym stopniu. Bo obowiązywałoby przykazanie: żyjcie i rozmnażajcie
  się i po to są kobieta i mężczyzna, żeby tak postępowali, a nie dwóch chłopów czy dwie baby. Więc nowy
  papież powinien postawić na te rzeczy i sprawy swoje działanie.

 • palkota

  Oceniono 1 raz -1

  Chyba lepszym papieżem byłby jednak ten Scola z Mediolanu. Więc głosujmy na niego, popierajmy go
  duchowo oraz modlitewnie .

 • antykkk

  Oceniono 1 raz 1

  Dziady poprzebierali się dziwacznie i bawią się jak przedszkolaki i to wszystko finansuje pan pani

 • ukrai-niec

  Oceniono 1 raz 1

  Nareszcie dowiadujemy się jaka jest prawda - normalna walka o władzę i pieniądze. W kąt poszedł Duch Święty, który miał rzekomo o wszystkim decydować. Przypomną sobie o nim jak dokonają wyboru szefa tego interesu. Pytanie, czy Duch Świety się nie obrazi i zacznie organizować nową sektę!?

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 1 raz 1

  każdy wie że Polak Patriota nie może być katolikiem - katolik bowiem wyznaje jako króla jakąś wymyśloną istotę a znak jego to nie jest Orzeł Biały ( jak patrioty ) tylko jakaś rzymska szubienica.

 • munkela

  Oceniono 1 raz 1

  Jezeli wybiora Angelo Scola to jedno jest pewne. KOBIETY beda mialy prawo jedynie i wylacznie do modlitwy i MILCZENIA.

  Glos beda mogly wydawac z siebie jedynie spiewajac w chorze. Oczywiscie, koscielnym.

  Angelo Scola uwaza feminizm za odpowiedzialny za: indywidualizm, libertynizm, relatywizm, narcyzm, nihilizm a nawet homoseksualizm !

  Logika kardynala wydaje sie dazyc nastepujacym tokiem myslenia: im bardziej kobiety postepuja jak mezczyzni ( na przyklad wykonuja prace, ktore kardynal uwaza za zarezerwowane dla mezczyzn czy tez tak malo znaczacy fakt iz chodza w spodniach ), tym bardziej mezczyzni beda chcieli miec sex nie z kobietami lecz z mezczyznami!

 • gti35

  Oceniono 1 raz -1

  A nie można im by podesłać Jarosława? Kompletna klapa kościoła w ciągu dwóch lat gwarantowana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje