Włoskie media o konklawe: Najmocniejsi są kandydaci z Włoch i Brazylii

11.03.2013 09:04
Kardynałowie Odilo Scherer i Angelo Scola - są typowani na kandydatów frakcji, które tworzą się przed konklawe

Kardynałowie Odilo Scherer i Angelo Scola - są typowani na kandydatów frakcji, które tworzą się przed konklawe (Fot. Gregorio Borgia, AP Photo/Max Rossi, Reuters)

Na krótko przed konklawe coraz więcej przemawia według włoskich mediów za tym, że będzie ono "wyborczym pojedynkiem" między dwoma faworytami: arcybiskupem Mediolanu kardynałem Angelo Scolą i kardynałem z Brazylii Odilo Schererem. Sytuację jednak komplikuje to, że przed rozpoczynającym się we wtorek po południu konklawe prawie połowa ze 115 elektorów jest wciąż niezdecydowana. Do wyboru potrzeba zaś 77 głosów.
Jak ujawnia agencja Ansa, niektórzy purpuraci w prywatnych rozmowach mówią o "wielkiej niepewności" i wyrażają zaniepokojenie poważnymi podziałami. Jeśli będą się one utrzymywać, podkreśla się, i ostatnie rozmowy przed wejściem do Kaplicy Sykstyńskiej nie zniosą różnic zdań, może to doprowadzić do tego, że żaden z papabili nie pogodzi dwóch bloków i nie zdobędzie większości dwóch trzecich głosów.

Paradoksem jest to, że kardynała Scolę popierają przede wszystkim elektorzy spoza Włoch, zwłaszcza z innych krajów Europy i Ameryki Północnej oraz zaledwie kilku jego rodaków. To kandydat grupy, która stawia za cel wybór papieża, gwarantującego gruntowną reformę Kurii Rzymskiej. Domaga się jej wielu hierarchów spoza Watykanu i Rzymu i właśnie ta sprawa jest jedną z najczęściej poruszanych podczas kongregacji Kolegium Kardynalskiego. Szacuje się, że metropolita Mediolanu może już teraz liczyć na 40 głosów, co jest zdaniem watykanistów dobrym punktem wyjściowym przed konklawe.

Raport kardynałów-detektywów może być kluczowy dla wyniku konklawe

Kardynał Scherer jest zaś faworytem elektorów bardziej związanych z Kurią Rzymską, a więc przede wszystkim dużej grupy Włochów, przeciwnych rewolucyjnym zmianom za Spiżową Bramą. Obecnie arcybiskupa Sao Paulo gotowych jest poprzeć ponad 20 elektorów. W związku z tym stanem niepewności wielu kardynałów spędziło część niedzieli na poufnych, prywatnych rozmowach i spotkaniach.

Dominuje też przekonanie, że na wynik konklawe może mieć wpływ raport trzech kardynałów-detektywów, opisujący konflikty i spory wśród watykańskiej hierarchii. Tajny raport sporządzony dla Benedykta XVI Ansa nazwała "mieczem Damoklesa", który będzie wisieć nad konklawe.Zobacz także
Komentarze (55)
Włoskie media o konklawe: Najmocniejsi są kandydaci z Włoch i Brazylii
Zaloguj się
 • z_uk

  Oceniono 93 razy 61

  Chce zobaczyc masy polskich pseudo katolikow modlace sie do czarnoskorego papy. Prawdziwy test wiary dla polskich katoli wychowanych na radiostacji Rydzyka.

 • leszek_nowak

  Oceniono 67 razy 37

  Ojej, "Duch Święty" jest rozdwojony wewnętrznie. Jak się takie coś nazywa?

  www.opracowanie.eu

 • stefan99999

  Oceniono 40 razy 36

  Kolejny artykuł o tym samym, z którego nic nie wynika.

  Przypominam, że w 1978 było dwóch prawie pewnych kandydatów, pomiędzy którymi miał się odbyć pojedynek: Benelli i Siri. A wybrano Wojtyłę.

 • maadzik3

  Oceniono 35 razy 25

  Scola i reforma? Toz to jeden z najzagorzalszych przeciwnikow antykoncepcji, feminizmu ktory oskarza o homoseksualizm, uwazajacy indywidualizm czy liberalizm za zlo wcielone. Reforma? Moze w watykanskim banku bo gdzie indziej chyba niekoniecznie

 • felicjan.dulski

  Oceniono 36 razy 24

  Ja myślę, że zwykłych, normalnych ludzi najbardziej by interesowało to, co oni dobrego na tym konklawe będą jedni i pili. Tym się powinni redaktorzy zainteresować i podać do wiadomości mas.

 • urhan

  Oceniono 38 razy 24

  "...połowa ze 115 elektorów jest wciąż niezdecydowana"
  Duch Św. vs kardynałowie...a owieczki podniecają się tym cyrkiem

 • adamiakadam1

  Oceniono 37 razy 15

  A myślałem że jakiś duch ma im pomóc. Jest duch boruch? Nie ma ducha borucha

 • sammler

  Oceniono 28 razy 12

  Czyżby Duch Św. cierpiał na rozdwojenie jaźni?

  S.

 • feldkurat-katz

  Oceniono 8 razy 8

  Tak , tak. Wybiorą sobie dobrotliwego dziadunia , żeby za jego plecami kręcić lody w Banku Ambrosiano . Dobrotliwy dziadunio będzie medialny dla fanatyków i powie kilka słów w języku oszołomionych wyznawców w nadprzyrodzoną moc zastępcy pana Boga .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje