Polska wypłaca więźniom ogromne odszkodowania. "Za brak siłowni i złe towarzystwo"

11.03.2013 06:28
Polska wypłaca więźniom ogromne odszkodowania.

Polska wypłaca więźniom ogromne odszkodowania. "Skarżą się nawet na brak siłowni i złe towarzystwo" (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

Państwo wypłaca coraz więcej odszkodowań więźniom, którzy skarżą się na złe warunki podczas odbywania kary. Narzekają już nie tylko na tłok w celi, ale nawet na brak siłowni - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".
Więźniom nie odpowiadają złe warunki, leczenie, wyżywienie, zbyt rzadka możliwość kąpieli, brak siłowni, dostępu do kodeksów karnych czy też głośnika w celi i pozbawienie możliwości słuchania wiadomości "z kraju i ze świata". Z danych, do których dotarła "Rz", wynika, że o ile w 2011 r. do Prokuratorii Generalnej wpłynęło ok. 1250 spraw wszczętych z powództwa więźniów, o tyle w ub.r. było ich już ok. 1,8 tys.

Kwoty, jakich domagają się osadzeni, sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Z danych Prokuratorii wynika, że w 2011 r. więźniowie wygrali ok. 90 spraw (na 1,2 tys. wniesionych pozwów), a w ub.r. ok. 120. Do tej pory państwo przeznaczyło na takie odszkodowania ponad milion złotych.

Skarżą nawet za "złą temperaturę potraw"

Jednorazowe roszczenie dochodzi niekiedy do kwoty nawet 300 tys. zł. Jeden z osadzonych w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze zażądał tyle w ramach rekompensaty za "złe wyposażenie celi, nieodpowiednie wyżywienie oraz niewłaściwą jakość i temperaturę potraw, niezgodną z wyznawaną przez niego religią". - Dla niektórych jest to sposób na zdobycie pieniędzy, które przydadzą się po odsiadce. Bywa, że siedzą w kilku miejscach i do każdego pobytu mają zastrzeżenia - mówi "Rzeczpospolitej" jeden z polskich sędziów. - Raz jedzenie jest niedobre, innym razem towarzystwo w celi nieodpowiednie - dodaje.

Zobacz także
Komentarze (231)
Zaloguj się
 • liczdo10

  Oceniono 1 raz -1

  poszli do więzienia a chcieli do sanatorium....

 • turkus21

  Oceniono 1 raz -1

  Po co siłownia wiezniom??Zatrudnic ich do fizycznej pracy na powietrzu pod nadzorem-to i dotlenia sie i pogimnastykują.Więzienie -to kara za przestępstwa a nie sanatorium.Wiezienie-izolacja od warunków domowych.Wiezienie -----wybrali sami wiezniowie na własne zyczenie-popełniajac zbrodnie?!!!!

 • gbgb26

  Oceniono 1 raz -1

  to niech robią co mogą by za kratki nie trafić, złe towarzystwo to oni sami

  może ich dać do szpitali to od razu docenią co mają

 • 1115ula

  Oceniono 1 raz -1

  Czy w tym kraju już wszyscy zgłupieli ? Człowiek ma pracować do 67 lat, o głodzie i chłodzie. Płaci po kilka razy podatek i nikt się nim nie przejmuje. A więzień ma mieć luksusy ? On tam siedzi za karę,że popełnił przestępstwo a nie w NAGRODĘ i jeszcze ma mieć wymagania ? Wszyscy ich utrzymują. A może by tak popracowali w kamieniołomach o chlebie i wodzie - to będą mieć siłownię gratis.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy 2

  To nie Polska powinna płacić, ale ci, którzy wiedzieli jakie są wymogi unijne i trwali na stanowiskach. Cała ta klika powinna być zwolniona z pracy. Niech oni i ci którzy ich zatrudnili, płacą!

 • calmy

  Oceniono 2 razy 2

  Pozbawienie wolnosci nie jest rownoznaczne z pozbawieniem praw obywatelskich. To przecież ich prawo aby pozywać państwo jeśli to nie wywiazuje sie ze swoich zobowiazan. Powinnismy tak robic wszyscy - tylko niestety nie mamy tego co maja wiezniowie: mnostwa czasu.

 • justin2312

  Oceniono 2 razy 2

  No tak, skoro oszuści i złodzieje partyjni mają dobrobyt, to dlaczego więc więzień ma cierpieć niedostatek? Państwo POLSKIE partyjnej opiekuńczej demokracji zrealizowało w 100% postulaty i tezy po dyktaturze proletariatu PRL. Czy normalni ludzie by mieć teraz równie godne i normalne życie nie powinni przynależeć do jednej lub drugiej grupy beneficjentów demokracji ?

 • liopik

  Oceniono 1 raz -1

  Co do standardów, ostatnio zamieszczono w "Gazecie" zdjęcia przedstawiające dietę szpitalną, więc jeśli normalnych ludzi pozbawia się należnego im posiłku to dlaczego odbywający karę mają paść się za państeowe pieniądze, chleb z wodą myślę, że by im wystarczył - kara musi być. By zjeść coś lepszego należało by się zająć pracą w ZK, np. mogą czyścić WC, wtedy jakaś zupa z mięsem. Kiedyś rozmawiałem z klawiszem z ZK i powiedział on, że jadłospis nie może się powtarzać w ciągu 2 tygodni, tj. jeśli była dziś ogórkowa to dopiero po upływie 2 tygodni można ją podać. A co z TV, w szpitalu chorzy muszą sobie wykupować czas TV, więc przez analogię można też stosować tą zasadę do więźniów, nikt nie kazał im być przestępcami i siedzą tam na własną prośbę - zero litości i wyrozumiałości. I podstawowe pytanie, czy mają oni opłacony abonament TV, może ktoś to sprawdzi - nie ma abonamentu nie ma oglądania. Brutalne ale może to zresocjalizuje część ze skazanych a inny jak głupi to może sobie siedzieć tak jak zasłużył. przez ciągłe włażenie bandziorom w dupę, spełniając ich zachcianki wychowujemy kolejne tabuny bandziorków.

 • bodek82

  Oceniono 1 raz -1

  no kogoś chyba pogięło.
  siłownia - bardzo dobre będą kamieniołomy.
  To cholera zamiast odpracować wyżywienie i mieszkanie jeszcze domagają się odszkodowania.
  I wygrywają procesy ?
  Ludzie ! Gdzie my żyjemy ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje