AWPL chce obowiązkowej religii w szkołach i zakazu aborcji na Litwie

10.03.2013 18:29
Reklama wyborcza AWPL

Reklama wyborcza AWPL (Fot. Youtube.com)

- Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) zarejestrowała w Sejmie poprawkę do ustawy o oświacie, przewidującą obowiązkowe nauczanie religii w szkołach, i projekt ustawy o ochronie życia poczętego - powiedział przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski.
- AWPL przystąpiła do koalicji rządzącej z założeniem przedstawienia projektów ustaw skierowanych na wychowanie młodego pokolenia, ochronę dzieci nienarodzonych, rozwój wartości duchowych - zaznaczył europoseł Tomaszewski na konferencji prasowej. Przypomniał, że partnerzy koalicyjni o poglądach centrolewicowych: socjaldemokraci, Partia Pracy i ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość - zgodzili się nie blokować projektów w pierwszym stadium, co oznacza, że "każdy poseł może głosować w tych kwestiach zgodnie z własnym sumieniem".

Propozycja obowiązkowego nauczania religii w szkołach dla uczniów do 14. roku życia wywołała dyskusje w społeczeństwie, krytykuje ją nawet przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy, arcybiskup kowieński Sigitas Tamkeviczius. W rozpowszechnionym oświadczeniu arcybiskup odnotowuje, że "ten polityczny krok spowoduje niepotrzebne napięcie i falę oburzenia w społeczeństwie". Tamkeviczius zaznacza, że "ta decyzja nie była uzgadniana z Kościołem katolickim".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy popiera obecnie obowiązującą w litewskich szkołach zasadę wyboru między religią a etyką. - Obowiązkowe lekcje religii powinny być w szkołach katolickich, nie zaś w szkołach państwowych - uważa arcybiskup Tamkeviczius. Na konferencji prasowej Waldemar Tomaszewski podkreślił, że opinia arcybiskupa Tamkevicziusa "jest jego osobistą opinią, a nie wszystkich biskupów".

Prawo antyaborcyjne jak w Polsce

Kontrowersje w społeczeństwie wywołuje też zgłoszony przez AWPL projekt o ochronie życia poczętego. Projekt zakłada, że ciąża mogłaby być przerwana do 12. tygodnia, ale jedynie w przypadku, gdy kobieta padła ofiarą gwałtu. Obecnie na Litwie aborcja jest dozwolona do 12. tygodnia bez żadnych zastrzeżeń. Każdego roku na Litwie na aborcję decyduje się około 10 tys. kobiet.

Projekt ustawy, który jest praktycznie kopią polskiego prawa antyaborcyjnego, AWPL złożyła już w 2005 roku, a w grudniu 2007 roku przyjęto go nawet w pierwszym czytaniu, ostatecznie jednak został odrzucony. Gdyby Litwa przyjęła ustawę o ochronie życia poczętego, byłaby czwartym państwem po Polsce, Irlandii i Malcie, które wprowadziły zakaz aborcji.

Zobacz także
Komentarze (281)
Zaloguj się
 • oczko26

  0

  Litwini! Wygoncie Tych zasranych Polaczkuw! Niepozwolcie aby siali wam ferment! w Waszym prawowitym Kraju!

 • nicram112

  Oceniono 1 raz 1

  mam nadzieje, ze w zwiazku z tym ani zlotówka z moich podatkow nie pójdzie na wsparcie tej swołoczy na Litwie. Niech ich Watykan wspomaga.

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  almagus.blox.pl/2013/04/Trzeba-walczyc-aby-pozyc-spokojnie.html

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Etnicznie może Polacy, ale przykościelni, a obiekt eksterytorialny, czyli watykański!
  Więc nie należy się dziwić wprowadzaniu ideologii grzechu i łaski księdza, czyli pańskiej!

 • od-or

  Oceniono 1 raz 1

  się nie dziwie Litwinom że nas nie lubią ,wszędzie tylko mącimy.

 • wilem07

  Oceniono 1 raz 1

  ale jakiej religii juz nie podali hahaah

 • atolin

  Oceniono 5 razy 5

  No i tyle było mojej radości i dumy z wejścia Polaków do litewskiego Parlamentu.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 3 razy 3

  "- Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) zarejestrowała w Sejmie poprawkę do ustawy o oświacie, przewidującą obowiązkowe nauczanie religii w szkołach, i projekt ustawy o ochronie życia poczętego - powiedział przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski. "

  Wstyd mi, wstyd mi za tych z Litwy :(
  (czy ci nasi rodacy za granica to tylko sami debile wstyd krajowi przynoszacy?)

 • remis1

  Oceniono 1 raz 1

  Litwo, ojczyzno moja ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje