AWPL chce obowiązkowej religii w szkołach i zakazu aborcji na Litwie

10.03.2013 18:29
Reklama wyborcza AWPL

Reklama wyborcza AWPL (Fot. Youtube.com)

- Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) zarejestrowała w Sejmie poprawkę do ustawy o oświacie, przewidującą obowiązkowe nauczanie religii w szkołach, i projekt ustawy o ochronie życia poczętego - powiedział przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski.
- AWPL przystąpiła do koalicji rządzącej z założeniem przedstawienia projektów ustaw skierowanych na wychowanie młodego pokolenia, ochronę dzieci nienarodzonych, rozwój wartości duchowych - zaznaczył europoseł Tomaszewski na konferencji prasowej. Przypomniał, że partnerzy koalicyjni o poglądach centrolewicowych: socjaldemokraci, Partia Pracy i ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość - zgodzili się nie blokować projektów w pierwszym stadium, co oznacza, że "każdy poseł może głosować w tych kwestiach zgodnie z własnym sumieniem".

Propozycja obowiązkowego nauczania religii w szkołach dla uczniów do 14. roku życia wywołała dyskusje w społeczeństwie, krytykuje ją nawet przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy, arcybiskup kowieński Sigitas Tamkeviczius. W rozpowszechnionym oświadczeniu arcybiskup odnotowuje, że "ten polityczny krok spowoduje niepotrzebne napięcie i falę oburzenia w społeczeństwie". Tamkeviczius zaznacza, że "ta decyzja nie była uzgadniana z Kościołem katolickim".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy popiera obecnie obowiązującą w litewskich szkołach zasadę wyboru między religią a etyką. - Obowiązkowe lekcje religii powinny być w szkołach katolickich, nie zaś w szkołach państwowych - uważa arcybiskup Tamkeviczius. Na konferencji prasowej Waldemar Tomaszewski podkreślił, że opinia arcybiskupa Tamkevicziusa "jest jego osobistą opinią, a nie wszystkich biskupów".

Prawo antyaborcyjne jak w Polsce

Kontrowersje w społeczeństwie wywołuje też zgłoszony przez AWPL projekt o ochronie życia poczętego. Projekt zakłada, że ciąża mogłaby być przerwana do 12. tygodnia, ale jedynie w przypadku, gdy kobieta padła ofiarą gwałtu. Obecnie na Litwie aborcja jest dozwolona do 12. tygodnia bez żadnych zastrzeżeń. Każdego roku na Litwie na aborcję decyduje się około 10 tys. kobiet.

Projekt ustawy, który jest praktycznie kopią polskiego prawa antyaborcyjnego, AWPL złożyła już w 2005 roku, a w grudniu 2007 roku przyjęto go nawet w pierwszym czytaniu, ostatecznie jednak został odrzucony. Gdyby Litwa przyjęła ustawę o ochronie życia poczętego, byłaby czwartym państwem po Polsce, Irlandii i Malcie, które wprowadziły zakaz aborcji.

Zobacz także
Komentarze (281)
AWPL chce obowiązkowej religii w szkołach i zakazu aborcji na Litwie
Zaloguj się
 • rasmc

  Oceniono 1008 razy 912

  Nie tam, żebym żałował Litowców, ale teraz i oni będą musieli się zmierzyć z "prawdziwym polactwem". I tak kołtun zainfekował następny kraj...

 • jgalka

  Oceniono 788 razy 734

  to teraz rozumiem podloze tych oskarzen o dyskryminacje polakow na litwie. to tylko obrona przed glupota ktora z zalozenia nalezy tepic. rece mi opadly po lekturze.

 • dziadekjam

  Oceniono 729 razy 681

  Coraz bardziej zaczynam rozumieć Litwinów w ich niechęci do wszystkiego, co polskie...

 • olecky

  Oceniono 554 razy 516

  a potem będzie wielkie zdziwienie, czemu Litwini nie chcą polskiej pisowni nazwisk czy miejscowości. Przepraszam litewskich znajomych za talibów z AWPL.

 • jogar

  Oceniono 509 razy 463

  Hahaha. Ale jaja. To pis pewnie tam swoje paluszki maczał. Mam nadzieję, ze im nie pozwolą. To był chyba ich sztandarowy program- religia w szkołach i zero aborcji. Reszta ich nie interesuje, bo po co. Kolejny ciemnogród.

 • princealbert

  Oceniono 403 razy 363

  Zawsze wiedzialem, ze ta cala 'sprawa polska na Litwie' to pic na wode. Teraz w ogole sie do nich nie przyznaje.

 • roney03

  Oceniono 377 razy 347

  he,he jeszcze toche a Litwini beda zmuszeni odnowic chrzest z rąk Polakow i ....... bedzie w wikipedii
  chrzest Polski 996r
  chrzest Litwy 2013(?)

  kołtuństwo Polakow nie zna granic dosłownie i w przenosni

 • poyo

  Oceniono 262 razy 220

  no to może w końcu sikorski radek przestanie się napinać i pouczać litwinów w jakim języku mogą nauczać w szkołach, jak pisać nazwiska swoich obywateli i nazwy swoich własnych miast i miasteczek...

 • slaw1973

  Oceniono 237 razy 213

  zaraz zaraz zapomnieli rydzola na multipleksie i kaczora

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje