Rzym żegna BXVI na plakatach. Ale na stoiskach o wiele lepiej "sprzedaje się" papież Polak

10.03.2013 07:52
Plakaty z podziękowaniem za pontyfikat

Plakaty z podziękowaniem za pontyfikat (Fot. Gregorio Borgia AP)

Ponad tydzień po abdykacji Benedykta XVI i przed rozpoczynającym się we wtorek konklawe Rzym żegna niemieckiego papieża i przygotowuje się na powitanie jego następcy. W całym mieście widać tysiące plakatów i zdjęć papieża emeryta wraz ze słowami podziękowań.
"Grazie Benedetto" - zdjęcia z takim napisem rozlepione są na autokarach turystycznych kursujących między najważniejszymi zabytkami Wiecznego Miasta. Papież Ratzinger spogląda także na kierowców z plakatów na autobusach komunikacji miejskiej.

Osobne dziękczynne plakaty przygotowały władze Rzymu. Pod zdjęciem Benedykta XVI widnieje napis: "Pozostaniesz zawsze z nami. Dziękujemy". Fotografie te wiszą obok jeszcze niezdartych plakatów wyborczych, które pozostały po lutowych wyborach parlamentarnych. Takich inicjatyw, których celem jest wyrażenie wdzięczności papieżowi emerytowi, jest wiele.

Największe zainteresowanie czy wręcz zdumienie wzbudzają jednak plakaty z zapałem fotografowane przez rzymian i turystów z całego świata.

"Na konklawe głosuj na Petera Kodwo Appiah Turksona" - takie hasło znajduje się na zdjęciu pochodzącego z Ghany kardynała, przewodniczącego papieskiej rady Iustitia et Pax (Sprawiedliwość i Pokój), uważanego za jednego z papabile, choć o małych szansach na wybór. Nikt nie podpisał się pod tą inicjatywą, która oceniana jest najczęściej jako wysublimowany bądź spektakularny żart w wyjątkowej sytuacji, do jakiej doszło po abdykacji papieża.

W sklepach z dewocjonaliami i pamiątkami więcej jest tych związanych z błogosławionym Janem Pawłem II niż Benedyktem XVI. Kupcy mówią, że sprzedają trzy razy więcej pamiątkowych artykułów z wizerunkiem polskiego papieża niż z jego następcą.

Wierni, którzy przyjechali do Rzymu pożegnać ustępującego papieża, kupują jego zdjęcia ze napisem: "Grazie". Kupcy ze sklepów w rejonie placu św. Piotra mówią zgodnie: "Oczywiście pamiątki po Benedykcie XVI będą dalej się sprzedawać, także dlatego, że wszyscy pielgrzymi chcą zabrać stąd wspomnienie jego historycznej decyzji o abdykacji".

Wśród albumów i kalendarzy z fotografiami Benedykta XVI oraz najważniejszych wydarzeń jego pontyfikatu znajdują się też jego figurki. Przedstawiają papieża w geście pożegnania; z walizkami i parasolami.

We wtorek rozpocznie się konklawe, które wybierze nowego papieża.

Zobacz także
Komentarze (35)
Rzym żegna BXVI na plakatach. Ale na stoiskach o wiele lepiej "sprzedaje się" papież Polak
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 56 razy 36

  "Ale na stoiskach o wiele lepiej "sprzedaje sie" Papiez-Polak"

  Nie ma jak to biznes:)

  Mysle, ze Rydzyk chwilowo opuscil Torun ....

 • xyz102

  Oceniono 62 razy 28

  Bo JP 2 to był największy showman XX i XXI wieku...

 • wredny1

  Oceniono 57 razy 27

  Tia,wiadomo najlepszy papież w kosmosie tylko może pochodzić z Polski. Polska to wybrany kraj , widać jak dobrze żyje się tu przeciętnemu Kowalskiemu.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 48 razy 18

  Religia jest potrzebna człowiekowi do życia wtedy i tylko wtedy kiedy jest jej kapłanem - w końcu z czegoś trzeba żyć.

 • vomitorium1

  Oceniono 18 razy 10

  ”Kupcy mówią, że sprzedają trzy razy więcej pamiątkowych artykułów z wizerunkiem polskiego papieża niż z jego następcą.”
  ciekawe
  którego kupują
  pielgrzymi z pl (?)

 • jerzysm42

  Oceniono 13 razy 5

  Ciekawe czy Dziwisz też otworzył stragan z relikwiami.

 • mefisto1606xl

  Oceniono 37 razy 5

  Ale na stoiskach " Polak Sprzedaje się lepiej " ..
  Cóż to Znaczy ??? .
  Czyżbyśmy byli pierwsi w promowaniu ciemnoty w świecie ?? .
  Cóż to za marketing ??.
  A GDZIE KATOLICKA POKORA I SKROMNOŚĆ ORAZ SZACUNEK DO LUDZI INNYCH WYZNAŃ ??
  aMEN ..

 • mathitria

  Oceniono 3 razy 3

  No!! Banko Vaticano wygrało co??? Benedykcie.. musiałeś poprostu odejść, bo mafia vtykańska ci nie odpusciła :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje