Rzym żegna BXVI na plakatach. Ale na stoiskach o wiele lepiej "sprzedaje się" papież Polak

10.03.2013 07:52
Plakaty z podziękowaniem za pontyfikat

Plakaty z podziękowaniem za pontyfikat (Fot. Gregorio Borgia AP)

Ponad tydzień po abdykacji Benedykta XVI i przed rozpoczynającym się we wtorek konklawe Rzym żegna niemieckiego papieża i przygotowuje się na powitanie jego następcy. W całym mieście widać tysiące plakatów i zdjęć papieża emeryta wraz ze słowami podziękowań.
"Grazie Benedetto" - zdjęcia z takim napisem rozlepione są na autokarach turystycznych kursujących między najważniejszymi zabytkami Wiecznego Miasta. Papież Ratzinger spogląda także na kierowców z plakatów na autobusach komunikacji miejskiej.

Osobne dziękczynne plakaty przygotowały władze Rzymu. Pod zdjęciem Benedykta XVI widnieje napis: "Pozostaniesz zawsze z nami. Dziękujemy". Fotografie te wiszą obok jeszcze niezdartych plakatów wyborczych, które pozostały po lutowych wyborach parlamentarnych. Takich inicjatyw, których celem jest wyrażenie wdzięczności papieżowi emerytowi, jest wiele.

Największe zainteresowanie czy wręcz zdumienie wzbudzają jednak plakaty z zapałem fotografowane przez rzymian i turystów z całego świata.

"Na konklawe głosuj na Petera Kodwo Appiah Turksona" - takie hasło znajduje się na zdjęciu pochodzącego z Ghany kardynała, przewodniczącego papieskiej rady Iustitia et Pax (Sprawiedliwość i Pokój), uważanego za jednego z papabile, choć o małych szansach na wybór. Nikt nie podpisał się pod tą inicjatywą, która oceniana jest najczęściej jako wysublimowany bądź spektakularny żart w wyjątkowej sytuacji, do jakiej doszło po abdykacji papieża.

W sklepach z dewocjonaliami i pamiątkami więcej jest tych związanych z błogosławionym Janem Pawłem II niż Benedyktem XVI. Kupcy mówią, że sprzedają trzy razy więcej pamiątkowych artykułów z wizerunkiem polskiego papieża niż z jego następcą.

Wierni, którzy przyjechali do Rzymu pożegnać ustępującego papieża, kupują jego zdjęcia ze napisem: "Grazie". Kupcy ze sklepów w rejonie placu św. Piotra mówią zgodnie: "Oczywiście pamiątki po Benedykcie XVI będą dalej się sprzedawać, także dlatego, że wszyscy pielgrzymi chcą zabrać stąd wspomnienie jego historycznej decyzji o abdykacji".

Wśród albumów i kalendarzy z fotografiami Benedykta XVI oraz najważniejszych wydarzeń jego pontyfikatu znajdują się też jego figurki. Przedstawiają papieża w geście pożegnania; z walizkami i parasolami.

We wtorek rozpocznie się konklawe, które wybierze nowego papieża.

Zobacz także
Komentarze (35)
Zaloguj się
 • mathitria

  Oceniono 3 razy 3

  No!! Banko Vaticano wygrało co??? Benedykcie.. musiałeś poprostu odejść, bo mafia vtykańska ci nie odpusciła :)

 • queserasera

  Oceniono 5 razy -1

  Żegnają dziada ale najlepiej sprzedaje się tandeta

 • lactum

  Oceniono 1 raz -1

  Kto jest tym krolem? Juz jednego Pilat kazal przygwozdzic za wygadywanie bzdur.

 • firstkakadu

  0

  Ani jeden , ani drugi nie posunęli Kościoła do przodu . Lepiej , by było zrobić to , co i tak nastąpi . Niereformowalne Pierdziele . Wybrać najmłodszego kardynała ! To jedyne kryterium i SCHLUS . Może coś się zmieni . Jeżeli nie , to " j...ć tawo kania " tak mówią Ruskie ...............

 • zgr-edo

  Oceniono 3 razy 1

  GW napisała : Rzym żegna B16 na plakatach. Ale na stoiskach o wiele lepiej "sprzedaje się" papież Polak.

  < nie żaden Polak ale Watykańczyk JP2. Ludzie modlą się do Boga, Polacy do obrazków i figurek .

 • jerzysm42

  Oceniono 13 razy 5

  Ciekawe czy Dziwisz też otworzył stragan z relikwiami.

 • romikus

  Oceniono 5 razy 1

  Jan Paweł II w młodości zwany "Lolkiem" a także Lech Wałęsa złośliwie nazywany "Bolkiem" to ludzie którzy przyczynili się do obalenia komunizmu w Polsce są ludzie znani na całym świecie i Polska powinna być z nich dumna.

 • hare-hare

  Oceniono 9 razy 1

  fotki na rolce papieru toaletowego sprzedają sie najlepiej

 • vaya.con.satan

  Oceniono 14 razy 0

  "Pozostaniesz zawsze z nami"?
  Taką sentencją powinien pożegnać pana Racyngiera wymiar sprawiedliwości, kierując go do celi więziennej.

  "Plakaty dziękczynne" władz miasta?
  No tak, sporo kasy zarobili na tym geszefcie. Mają za co dziękować. Yeah! I like Vaselina Show.

  Po ile pamiątki z Wojtyłą? (w wersji ludowej "po czemu?"). Producenci dewocjonaliów w Chinach zacierają łapki mrużąc skośne oczka. Biznes się kręci. Aj waj... ależ się kręci! A wszystko bez podatku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje