Kopia obrazu van Dycka okazała się oryginałem. W internecie portret zobaczył znawca i...

10.03.2013 07:34
Zdjęcie obrazu umieszczono na profilu The Bowes Muzeum

Zdjęcie obrazu umieszczono na profilu The Bowes Muzeum (Fot. za Facebook.com)

Brytyjski historyk sztuki Christopher Brown, znawca twórczości flamandzkiego XVII-wiecznego malarza Antona van Dycka i dyrektor oksfordzkiej galerii Ashmolean, potwierdził autentyczność obrazu barokowego artysty uważanego dotychczas za kopię.
Obraz przechowywany był w magazynie muzeum sztuki (Bowes Museum) w hrabstwie Durham w północno-wschodniej Anglii. Nie był wystawiany, ponieważ był w złym stanie i wymagał renowacji. Sfotografowano go z myślą o umieszczeniu w internetowym katalogu olejnych płócien przygotowywanym przez BBC. W internecie obraz zwrócił uwagę handlarza sztuki dr. Bendora Grosvenora i został przebadany przez rzeczoznawców. - Nie ulega wątpliwości, że obraz pochodzi z późnego okresu angielskiej twórczości van Dycka i że pokazuje jego talent z najlepszej strony - sądzi Brown, cytowany przez BBC.

Zdaniem Grosvenora w obecnym stanie wystawiony na aukcji jako kopia obraz mógłby zostać sprzedany za 3-5 tys. funtów. Po stwierdzeniu, że jest to autentyk namalowany przez van Dycka i jest elementem narodowej, historycznej spuścizny, i jako taki jest bezcenny, samo jego ubezpieczenie kosztowałoby ok. 1 mln funtów.

Portret przedstawia Olivię Boteler Porter - damę dworu, towarzyszkę królowej Henrietty Marii, małżonki Karola I. Anton Van Dyck (1599-1641) jest malarzem flamandzkiego baroku. Urodził się w Antwerpii, w latach 1632-1640 mieszkał w Londynie i był nadwornym malarzem Karola I. Pochowano go w londyńskiej katedrze św. Pawła.

Komentarze (9)
Kopia obrazu van Dycka okazała się oryginałem. W internecie portret zobaczył znawca i...
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 23 razy 15

  A czy to przypadkiem nie Upadła Madonna van Klomp'a poszukiwana od 1944 roku. Ostatnio widziano ją we Francji ale mówi się, że mogła trafić do Anglii w bagażu angielskich lotników... :)

 • elkipan

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ta kobieta naprawdę miała takie przejście szyi w ramiona?
  Omatkobosko!
  To nie mój typ!

 • dziadekjam

  0

  "Kopia obrazu van Dycka okazała się oryginałem."
  ======================================
  A oryginał kopią?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje