Nigeria: islamiści zabili siedmioro zagranicznych zakładników

09.03.2013 17:54
Bojownicy islamscy z Nigerii

Bojownicy islamscy z Nigerii (Fot. STR AP)

Islamiści z nigeryjskiej organizacji Ansaru poinformowali dziś, że zabili siedmioro obcokrajowców, których uprowadzili na północy kraju - wynika z zamieszczonego przez nich w internecie komunikatu, do którego załączono zdjęcia ofiar.
Zakładnicy zostali uprowadzeni w lutym z kwater libańskiej firmy budowlanej Setraco. Byli wśród nich obywatele Libanu, Wielkiej Brytanii, Grecji, Włoch i Filipin. Uzbrojeni napastnicy zaatakowali wówczas kwatery firmy w mieście Jamare w stanie Bauchi na północy Nigerii, zastrzelili strażnika i porwali siedmioro zakładników: pięciu mężczyzn i dwie kobiety.

W wydanym dziś komunikacie islamiści twierdzą, że zabili zakładników, gdy w stanie Bauchi zauważono brytyjskie samoloty wojskowe. Zapowiadają opublikowanie nagrania wideo z egzekucji.

Żądali uwolnienia islamskich bojowników

W północnej Nigerii, zamieszkanej w większości przez muzułmanów, napaści, zamachów i porwań dokonują w większości islamiści z radykalnej sekty Boko Haram, która chce utworzyć w całej Nigerii islamistyczne państwo. Ugrupowanie Ansaru, którego pełna nazwa oznacza front ochrony muzułmanów w czarnej Afryce, jest luźno powiązane z Boko Haram.

Islamiści z Boko Haram w ubiegłym miesiącu w Kamerunie uprowadzili siedmioro Francuzów, w tym czworo dzieci. Ostrzegli, że zabiją zakładników, jeśli władze Kamerunu i Nigerii nie uwolnią islamskich bojowników przebywających w więzieniach.

Zobacz także

Najnowsze informacje