Przecieki: jest frakcja, która chce "głębokiej" reformy Kurii Rzymskiej. Przewijają się dwa nazwiska

09.03.2013 11:42
Konklawe rusza we wtorek, ale kardynałowie nie próżnują. Spotkali się w dziś przed południem na ósmej od początku wakatu w Stolicy Apostolskiej kongregacji. Dyskutują o sytuacji w Kościele i wyzwaniach dla nowego papieża. Na giełdzie nazwisk pojawiają się kardynałowie: Angelo Scola i Odilo Scherer.
Konklawe, na którym zostanie wybrany nowy papież, zacznie się we wtorek 12 marca. Dotychczasowe wnioski z tajnych dyskusji, o których nieoficjalnie informują media, to dominujące wśród ponad 150 purpuratów przekonanie o konieczności głębokiej reformy Kurii Rzymskiej i zmianie funkcjonowania Sekretariatu Stanu, którym za pontyfikatu Benedykta XVI kierował kardynał Tarcisio Bertone.

Scola czy Scherer?

Ma on, jak wskazuje prasa, wielu przeciwników wśród kardynałów, zwłaszcza pochodzących spoza Rzymu. Część z nich stworzyła frakcję, która przed konklawe tworzy front na rzecz wyboru hierarchy gwarantującego radykalne reformy i - jak się zauważa - nieuwikłanego w obecne trudne relacje między dostojnikami Kurii Rzymskiej. Tak postrzegany jest arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola.

Dziennik "La Repubblica" pisze dziś, że kardynał Scola ma już więcej zagwarantowanych głosów niż kandydat Kurii, czyli Brazylijczyk niemieckiego pochodzenia kard. Odilo Scherer. Wyraża się opinię, że Scola może liczyć na wiele głosów europejskich purpuratów. Dyskusje i wystąpienia kardynałów koncentrują się też na oczekiwaniach wobec nowego papieża.

Będą debatować dłużej niż poprzednio?

"La Stampa" ujawnia, że niektórzy członkowie Kolegium Kardynalskiego apelują o większą kolegialność w zarządzaniu Kościołem. Kreśląc zaś portret przyszłego papieża, zwracają oni uwagę na to, że musi on być mniej izolowany przez Sekretariat Stanu. W słowach tych - jak się podkreśla - znajdują się wyraźne aluzje do sytuacji, jaka za Spiżową Bramą panowała za pontyfikatu Benedykta XVI.

Choć większość kardynałów przekonanych jest o tym, że po konklawe 2013 Watykan powinien całkowicie zmienić swoje oblicze i styl zarządzania, istniejące wciąż podziały wskazują, że - jak stwierdza "La Stampa" - mało prawdopodobne jest to, by powtórzył się "cud" wyboru papieża w ciągu 24 godzin, do jakiego doszło przed ośmioma laty.Zobacz także
Komentarze (206)
Zaloguj się
 • jantos51

  0

  Czarna mafia wybiera wodza a cały świat się podnieca.

 • oghana7

  0

  A CZY W RAMACH KONKLAWE NIE MOZNABY WYMIENIC WSZYSTKICH KOSZMARNYCH POLSKICH BISKUPOW?CALEGO NIEROZUMNEGO EPISKOPATU?

 • wyciety

  Oceniono 3 razy -1

  Dwoje reformatorow to oczywiscie Szechter i Wisniewska.

 • jans0091

  Oceniono 1 raz 1

  Mnie to wisi, a muszę te wypociny bez przerwy czytać ?

 • volverener

  Oceniono 2 razy 0

  Czy nie prościej by było, gdyby po prostu zagrali w marynarza? Przecież i tak o wszystkim Duch Święty decyduje.

 • plpolak

  Oceniono 2 razy 0

  Kolejny Papież powinien zbudować armię aby zbrojnie walczyć z islamem czy ateizmem.

 • vaya.con.satan

  Oceniono 1 raz 1

  A co na ten temat uważa ksiądz Franciszek Bruzdogłowiec-Dotykowy?
  A toć wszytko nam za zdrowie, co nam ksiądz profesor w kazanie powie.
  Wysłali "profesorka" na konklawe czy na Ukrainę?

 • szczuras99

  Oceniono 2 razy 2

  Wybieraja capo di tutti capi .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje