Przecieki: jest frakcja, która chce "głębokiej" reformy Kurii Rzymskiej. Przewijają się dwa nazwiska

09.03.2013 11:42
Konklawe rusza we wtorek, ale kardynałowie nie próżnują. Spotkali się w dziś przed południem na ósmej od początku wakatu w Stolicy Apostolskiej kongregacji. Dyskutują o sytuacji w Kościele i wyzwaniach dla nowego papieża. Na giełdzie nazwisk pojawiają się kardynałowie: Angelo Scola i Odilo Scherer.
Konklawe, na którym zostanie wybrany nowy papież, zacznie się we wtorek 12 marca. Dotychczasowe wnioski z tajnych dyskusji, o których nieoficjalnie informują media, to dominujące wśród ponad 150 purpuratów przekonanie o konieczności głębokiej reformy Kurii Rzymskiej i zmianie funkcjonowania Sekretariatu Stanu, którym za pontyfikatu Benedykta XVI kierował kardynał Tarcisio Bertone.

Scola czy Scherer?

Ma on, jak wskazuje prasa, wielu przeciwników wśród kardynałów, zwłaszcza pochodzących spoza Rzymu. Część z nich stworzyła frakcję, która przed konklawe tworzy front na rzecz wyboru hierarchy gwarantującego radykalne reformy i - jak się zauważa - nieuwikłanego w obecne trudne relacje między dostojnikami Kurii Rzymskiej. Tak postrzegany jest arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola.

Dziennik "La Repubblica" pisze dziś, że kardynał Scola ma już więcej zagwarantowanych głosów niż kandydat Kurii, czyli Brazylijczyk niemieckiego pochodzenia kard. Odilo Scherer. Wyraża się opinię, że Scola może liczyć na wiele głosów europejskich purpuratów. Dyskusje i wystąpienia kardynałów koncentrują się też na oczekiwaniach wobec nowego papieża.

Będą debatować dłużej niż poprzednio?

"La Stampa" ujawnia, że niektórzy członkowie Kolegium Kardynalskiego apelują o większą kolegialność w zarządzaniu Kościołem. Kreśląc zaś portret przyszłego papieża, zwracają oni uwagę na to, że musi on być mniej izolowany przez Sekretariat Stanu. W słowach tych - jak się podkreśla - znajdują się wyraźne aluzje do sytuacji, jaka za Spiżową Bramą panowała za pontyfikatu Benedykta XVI.

Choć większość kardynałów przekonanych jest o tym, że po konklawe 2013 Watykan powinien całkowicie zmienić swoje oblicze i styl zarządzania, istniejące wciąż podziały wskazują, że - jak stwierdza "La Stampa" - mało prawdopodobne jest to, by powtórzył się "cud" wyboru papieża w ciągu 24 godzin, do jakiego doszło przed ośmioma laty.Zobacz także
Komentarze (206)
Przecieki: jest frakcja, która chce "głębokiej" reformy Kurii Rzymskiej. Przewijają się dwa nazwiska
Zaloguj się
 • janusz_au

  Oceniono 372 razy 276

  No dobrze ,a w ktorej frakcji jest Duch Swiety? Czy w tej samej co Ojciec i syn Bozy?

 • tim7

  Oceniono 288 razy 242

  Faktycznie, to dość znamienne, że o tym, iż to Duch Święty niby wskazuje nowego Papieża to już w ferworze walki nawet dla przyzwoitości nikt nie mówi. Walka o stołki jest tak zażarta, jak walka o dobrą pozycję przy otwarciu tysięcznej Biedronki...

 • vinc0

  Oceniono 262 razy 192

  Duch święty nie ma czasu, zarządza interesami banku watykańskiego z mafią sycylijską.

 • siekier35

  Oceniono 205 razy 161

  z tej stajni augiasza gnoju już nawet herkules nie dał by rady usunąć!

 • xyz102

  Oceniono 192 razy 146

  Kogo to obchodzi ? Pokolenie JP2 już nie istnieje, bo JP2 juz nie ma na tym swiecie. Zostali tylko wielbiciele o. Dyrektora i "młodzież" + 70.
  Habemus Papam ;).

 • c.t.k

  Oceniono 134 razy 118

  Nie ma żadnych frakcji-wszystkich kardynałów łączy"troska"związana z wyciekiem informacji z rzymskiej kurii.Bo oni jak ognia boją się prawdy.Prawdy o nich samych.Przekręty,pedofilia to mały pikuś.

 • hans_close

  Oceniono 170 razy 116

  - Kościoły będą traktowane jak każda inna korporacja ponadnarodowa. (Podatki od zysków ŻADNYCH przywilejów.)
  - Równość klechów wobec świeckiego prawa.
  - Zakaz indoktrynowania nieletnich.
  - Wyznawcą staje się osoba pełnoletnia, jeżeli zadeklaruje na piśmie chęć zostania wiernym jakiejś sekty.
  - Zagrabione przez kościoły i związki wyznaniowe mienie wraca do właścicieli prywatnych i do skarbu państwa.

  Takie REFORMY są konieczne, inaczej kiedyś klechy doczekają własnego holokaustu...

 • padoq

  Oceniono 130 razy 94

  Sodoma Reforma Gomora

 • jkredman

  Oceniono 96 razy 80

  Scola - reformy, czy tylko wymiana składu kurii i sekretariatów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje