Pekin walczy ze smogiem. Ludzie szczelnie owinięci, głowy jak w kokonie [ZDJĘCIA]

09.03.2013 08:02
Pekin ze smogiem wiszącym nad miastem nie może sobie poradzić od stycznia

Pekin ze smogiem wiszącym nad miastem nie może sobie poradzić od stycznia (Fot. KIM KYUNG-HOON REUTERS)

Z gęstym smogiem Pekin boryka się od stycznia. Sprawa jest na tyle poważna, że bez cenzury poruszana jest w chińskich mediach. Teraz oddychać jest coraz trudniej - w Pekinie szaleje burza piaskowa.
Od kiedy w styczniu br. Pekin spowił gęsty smog, problem zanieczyszczenia powietrza awansował do rangi jednego z tematów najczęściej poruszanych w chińskich mediach. Nie tylko w stolicy kraju, ale również w wielu innych miastach, takich jak Kanton, Szanghaj czy Chengdu, poziom zanieczyszczenia wielokrotnie przekracza normy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.

Tym razem w stolicy Chin dodatkowo pojawił się problem z burzą piaskową -w związku z tym wymyślne maski nie wystarczają. Część bardziej wrażliwych osób próbuje ochronić także swoje oczy.

Maski, z którymi Chińczycy się nie rozstają, to nie dziwactwo. Powietrze jest skażone. Zhong Nanshan, prezes Chińskiego Towarzystwa Medycznego, ogłosił przed kilkoma dniami, że obecne w powietrzu drobne zanieczyszczenia stanowią największe zagrożenie dla zdrowia oddychających nim osób i mogą wywoływać raka płuc. - Drobny pył może przenosić dwutlenek siarki, a nawet wirusy. Kiedy znajdzie się w płucach, pozostanie tam na zawsze - powiedział ekspert. Podkreślił, że badania naukowe dowiodły szkodliwego wpływu takiego zanieczyszczenia na organizm człowieka, w tym na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, hormonalny i nerwowy. - W mieście Kanton na południu Chin zanieczyszczenie powietrza drobnym pyłem jest tak duże, że płuca mieszkańców w wieku 40-50 lat stają się czarne - ostrzegł Nanshan.

Zobacz także
Komentarze (6)
Pekin walczy ze smogiem. Ludzie szczelnie owinięci, głowy jak w kokonie [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • spluwa-orginal

  Oceniono 19 razy 19

  Powinni starochinskim sposobem " podrabiac " swieze powietrze.

 • leon.bzykacz

  Oceniono 13 razy 7

  Pekin walczy ze smogiem. Ludzie szczelnie owinięci, głowy jak w kokonie<

  Na pewno w taki sposób wygrają

 • szczuras99

  Oceniono 2 razy 2

  Polityka "jednego dziecka" sie nie sprawdzila , moze "wielkie uprzemyslowienie " zmniejszy populacje .

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy 2

  Jak setki milionów woków ze szczurami przypalą się, to nie dziwota.
  A może to islam?

 • zaanawetprzeciw_2.0

  Oceniono 5 razy 1

  Tusken Raiders

 • aide5

  Oceniono 7 razy 1

  Pekin to 19 000 000 ludzi dla porownania cale wojewodztwo slaskie to 5 000 000 ci ktorzy pisaza nie zdaja sobie do konca sprawy o czym pisza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje