Chiny: W parlamencie propozycja legalizacji małżeństw homoseksualnych

09.03.2013 07:13
Zdjęcie pary homoseksualistów w dojrzałym wieku robi furorę w sieci

Zdjęcie pary homoseksualistów w dojrzałym wieku robi furorę w sieci (Fot. za The Shanghaiist.com)

Wpływowa seksuolog i obrończyni praw kobiet Li Yinhe po raz kolejny zaproponowała posłom chińskiego parlamentu legalizację małżeństw homoseksualnych. Tymczasem, jak oceniają eksperci, presja społeczna sprawia, że 90 proc. chińskich gejów żeni się z kobietami.
Propozycja ustawy regulującej małżeństwa osób tej samej płci autorstwa Li została przedstawiona w jej imieniu przez jednego z posłów uczestniczących w trwających od wtorku obradach Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Pekinie - poinformowała działaczka na swoim mikroblogu. Jak zaznaczyła, projekt trafił do parlamentu "wyłącznie jako rekomendacja", co oznacza, że szanse na jego przyjęcie są znikome.

"Na rekomendacji się kończyło"

Począwszy od 2003 roku Li kilkakrotnie sugerowała już chińskim parlamentarzystom prawne unormowanie małżeństw homoseksualnych. Za każdym razem jednak na rekomendacji się kończyło, ponieważ projekt nie uzyskiwał poparcia 30 posłów - koniecznego, by mógł stać się legalną propozycją ustawodawczą i zostać poddany pod głosowanie.

Od 1997 roku homoseksualizm nie jest w ChRL zabroniony, a w roku 2001 został przez ministerstwo zdrowia usunięty z listy chorób umysłowych. Ani w Chinach kontynentalnych, ani w Hongkongu czy Makau nie istnieją jednak żadne prawa regulujące możliwość zawierania przez osoby tej samej płci związków czy adopcji dzieci.

Li i inni działacze na rzecz legalizacji związków partnerskich podkreślają, że w chińskiej kulturze tradycyjnej nigdy nie piętnowano homoseksualizmu, a przykłady miłości do osób tej samej płci można znaleźć już w literaturze starożytnej. Ich zdaniem w związku z tym ochrona praw społeczności homoseksualnej powinna być w tym kraju łatwiejsza niż np. w państwach chrześcijańskich czy muzułmańskich, gdzie homoseksualizm stoi w sprzeczności z zasadami religii.

90 proc. chińskich gejów żeni się

Obecnie jednak chińskie społeczeństwo jest na tyle negatywnie nastawione do homoseksualistów, że większość z nich nie ma odwagi wyjść z ukrycia. Według szacunków badacza Zhanga Beichuana z Uniwersytetu w Qingdao presja społeczna nakazująca zakładanie rodziny sprawia, że 90 proc. chińskich gejów żeni się z heteroseksualnymi kobietami. Jego zdaniem w całym kraju może być nawet 16 milionów kobiet, których mężowie są gejami.

Tendencję do ukrywania przez chińskich homoseksualistów swojej prawdziwej orientacji potwierdził gej z miasta Kunming w prowincji Yunnan, Hu Ye. - Większość chińskich gejów nie ma wyjścia. Ich rodziny chcą, by się ożenili i mieli dzieci. I oni to robią, ale nie są szczęśliwi - powiedział.

Chociaż Hu ma 28 lat, jego rodzice wciąż nie wiedzą, że jest homoseksualistą. - Nie chcę się żenić z kobietą, by jej nie krzywdzić. Nie chcę też skrzywdzić rodziców. Planuję im powiedzieć, że jestem gejem, ale wciąż nie mam żadnego pomysłu, jak mógłbym to zrobić - wyjaśnił.

30 milionów homoseksualistów

Kiedy w 2010 roku w mieście Chengdu w Syczuanie para gejów zorganizowała pokazowy i niemający mocy prawnej ślub, o wydarzeniu informowało wiele państwowych mediów. W rozmowie z dziennikarzami jeden z "nowożeńców" zapewnił, że moment, w którym ujawnił swoją prawdziwą orientację, był najszczęśliwszą chwilą w jego życiu. Jak dodał, po ceremonii zadzwoniło do niego z wyrzutami kilkuset znajomych i członków rodziny, mówiąc, że się go wstydzą. Po "ślubie", by uniknąć dyskryminacji, para przeniosła się do małego miasteczka pod Chengdu, gdzie nikt ich nie znał.

Chociaż mieszkańcy dużych metropolii są generalnie bardziej liberalni w kwestiach seksualnych, również w największych miastach homoseksualiści często spotykają się z dezaprobatą. Z powodu niechęci części społeczeństwa największa kantońska organizacja gejowska Guangtong musi regularnie zmieniać adres. - Gdy tylko sąsiedzi dowiedzą się, że za ścianą mieści się organizacja gejowska, wnoszą skargi - wyjaśniła osoba obracająca się w kręgach homoseksualnych Kantonu, prosząc o anonimowość.

Nie istnieją dokładne dane dotyczące liczby homoseksualistów mieszkających w Chinach, ponieważ wielu z nich niechętnie przyznaje się do swojej orientacji. Szacunki cytowanych w prasie ekspertów mówią przeważnie o ok. 30 milionach takich osób, z czego 20 milionów stanowić mają geje, a 10 mln lesbijki.

Zobacz także
Komentarze (26)
Chiny: W parlamencie propozycja legalizacji małżeństw homoseksualnych
Zaloguj się
 • bullxy

  Oceniono 39 razy 19

  @philosophe
  Wiejski filozofie a jak niby homoseksualizm ma sie rozprzestrzenic? Przez promocje? Reklame? Zachecanie? Rozumiem ze pod wplywem silnych namow dalbys sie skusic i uleglbys wynaturzeniu?

 • viaac

  Oceniono 17 razy 11

  Okazuje się, iż są sprawy, w których bliżej nam do Chin niż zachodu.

 • his_dudeness

  Oceniono 6 razy 6

  Ciekawe co na to Kaczyński i Gliński.

 • seznam

  Oceniono 4 razy 4

  To i tak lepszy wynik niż u heteroseksualnych.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 3

  Od ćwierć wieku nie mam kontaktu z Chinami, ale domyślam się że praktycznie rządzą tam TECHNOKRACI nadzorowani przez Partię Komunistyczną pełniącą rolę rady nadzorczej. Władza sądownicza to żony inżynierów piszące uzasadnienia do wyroków orzeczonych przez mężów.

  W doniesieniach medialnych z Chin zauważyłem znajome nazwisko i imię. Sprawdziłem zgodność wzrostu, profilu, przybliżonego wieku, miejsca kształcenia podyplomowego. Obecny minister to mój kolega z podyplomowych studiów inżynieryjnych w Kanadzie.
  ......................
  Odczucia ludzkie w Chinach nie są uwzględniane. Polecam nowelę CHIŃCZAK Jacka Londona. Ze względu na omyłkę w pisowni nazwiska Chińczyk ma zostać skazany na śmierć. Jest spokojny aż do zgilotynowania dzięki świadomości że jest niewinny.
  ...... stare tortury chińskie obejmowały m.in. przystawianie klatki z wygłodzonym szczurem do piersi żywej ofiary. Oporne seksualnie kobiety zachęcano do uległości pojąc je mlekiem i przystawiając wygłodzonego węża z zaszytą paszczą do odbytu. Z tego co wiem ze względu na łuski wąż nie ma możliwości cofania się i musiał wychodzić przełykiem...
  Ukrywany chiński antysemityzm wynika z prześladowań niewolników chińskich zakupionych przez Żydów przede wszystkim do budowy kolei amerykańskich. Znaczna liczba kantońskich kulisów została „wynajęta” na 80 letnie kontrakty do pracy przy plantacjach trzciny cukrowej na Kubie. Kupowali sobie murzyńskie żony na miejscu. W Chinach zachowała się pamięć o setkach tysięcy rodaków...
  ........................
  Nie wiem jak zostanie rozwiązane to ZADANIE ARYTMETYCZNE. Nie mam wystarczających danych i nie dysponuję wystarczającą mocą obliczeniową. Wskutek możliwości przewidywania płci płodu odsetek żywych noworodków płci męskiej zwiększył się z dawnych 52%. Wśród możliwych rozwiązań jest również rejestracja męskich gejów aby zorganizować z nich hodowlę organów do transplantacji w okresie poprzedzającym eksterminację. Z lesbijkami nie ma kłopotu – opisana powyżej kuracja z zastosowaniem węża już przed setkami, jeśli nie tysiącami , lat zapewniała 100% uleczalność tej przypadłości...
  Wyrażona w artykule sugestia żę społeczna dezaprobata dla homoseksualizmu w Chinach jest mniejsza niż w islamie czy w chrześcijaństwie jest fałszywa – przynajmniej była fałszywa przed ćwierć wiekiem...

 • bayadera

  Oceniono 7 razy 1

  Jak to jest 'same sex' jak jeden i tak robi za panienke i wystepuje w slubnej sukni. Widac, czegos tym bumboys'om jednak brakuje.

  Teraz bedziemy atakowac Chiny pod wzgledem humanitarnym. Za dobrze im sie powodzi. Pelna globalizacja, czyli urawnilowka. Wszyscy na calym swiecie maja nienawidzic muzulmanow, a kochac pedalow.
  Jazda pod sznurek, jak za dobrych czasow NKWD - wszyscy kochali rewolucjonistow i budowniczych komunizmu. Niechby ktos sprobowal nie kochac!

 • villiers

  Oceniono 11 razy 1

  Ile jeszcze miesięcy zamierzacie pokazywać te turkaweczki ?

 • realistas

  Oceniono 8 razy -2

  Polska to już nie Azja, to Afryka i to ta fundamentalna. Gowin może sobie z fundamentalistami islamskimi podawać rękę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje