Letnie wakacje są za krótkie? Nadmorskie gminy: I to co najmniej o tydzień

09.03.2013 07:00
Plaża na Majorce

Plaża na Majorce (Fot. Waldemar Gorlewski / AG)

Nadmorskie gminy chcą wydłużenia letnich wakacji. Co najmniej o tydzień. Nie zrażają się tym, że MEN odmawia - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Po ubiegłorocznych wakacjach Janusz Zalewski, właściciel ośrodka wypoczynkowego Sandra z Pogorzelicy, rozpoczął batalię o przywrócenie wcześniejszych przepisów o rozpoczęciu wakacji.

Termin ten reguluje rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 2002 r., do którego w 2010 r. wprowadzono poprawkę. Zgodnie z nią od 2012 r. wakacje rozpoczynają się w ostatni piątek czerwca. Zanim wprowadzono tę poprawkę, zapis określający czas rozpoczęcia wakacji szkolnych brzmiał: "Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w najbliższy piątek po 18 czerwca".

Zmienione przepisy spowodowały, że ostatnie wakacje zaczęły się 29 czerwca, a w tym roku zaczną się 28 czerwca. - Czerwcowe obroty w moich ośrodkach spadły o 30 proc. - narzeka Zalewski. To on złożył petycję do MEN, by powrócić do starych zapisów. Zebrał kilkaset podpisów. Poparli go właściciele pensjonatów, sklepów, restauracji, smażalni ryb. W październiku uchwałę popierającą inicjatywę Zalewskiego wydała rada gminy Rewal. Jednak resort pomysł odrzucił.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • opaland

  0

  Nie napisałbym ani słowa, gdyby nie niektóre wpisy na forum. A może zamiast narzekać i krytykować ludzi, którzy zarabiają wczasami na chleb, podeszlibysmy do problemu serio? Klimat w Polsce jest taki, że od kilku lat dokładnie w połowie czerwca zaczynają się upały. I kończą w połowie sierpnia. I żeby było jasne - nie mam problemu z wakacjami dla dziecka. Chodzi mi tylko o pogodę w kraju. Nie każdego stać na "tani" wypad do ciepłych krajów...

 • blski

  0

  Nalezy przedluzyc PLATNE wakacje letnie do przynajmniej 6ciu tygodni, ze nie wspomne o zimowych ktore nie powinny byc krotsze od 4rech, na Wielkanoc tez sie nalezy przynajmniej 2, no i na imieniny po tygodniu dla pracownika i ze wzgledu na oszczednosci poprosze tylko dla najblizszej rodziny (zony i dzieci).

 • wodakrolewska

  0

  Właściciele nadbałtyckich ośrodków wczasowych kojarzą mi się z naszym fiskusem dlatego wakacje spędzam za granicą

 • fortart

  Oceniono 1 raz 1

  Połowa województw powinna mieć wakacje w czerwcu i lipcu, a połowa w lipcu i sierpniu. Wydłuży to sezon wakacyjny do 3 miesięcy, a jednocześnie w czerwcu i sierpniu na plażach i w górach będzie tłok mniejszy o połowę.

  Tak jest np w Niemczech. Tam o terminie wakacji decyduje land.

  Natomiast skracanie roku szkolnego to zły pomysł. Tych dni wolnych od nauki jest już bardzo dużo i to jest problem dla rodziców dzieci z młodszych klas.

 • poljack

  Oceniono 1 raz 1

  Po co wydłużać wakacje o tydzień jak można o 10 miesięcy .DEBIL !!!

 • dziadekjam

  Oceniono 8 razy 8

  Trzeba celować w inne grupy społeczne, panowie .
  Sztygar pyta Piontka:
  - Alojz - lubisz spocone baby?
  - Ni - odpowiada Piontek.
  - A ciepłe piwo lubisz?
  - Broń Boże, panie sztajger.
  - No to dobrze, bo macie wczasy nad morzem w listopadzie.

 • chlumy

  Oceniono 1 raz 1

  Znam ośrodek Sandra - P. Zalewski to wpływowy biznesmen więc i gmina go poparła.

 • ht

  Oceniono 2 razy 2

  I tak co roku ostatnie 2 tygodnie jest udawaniem nauki. Czas stracony bo oceny są wystawiane wcześniej.

 • billy.the.kid

  Oceniono 13 razy 13

  tak jakoś śmiesznie, w porównaniu z latami mateńki- komuny, dziatwa ma ok.2 miesiące nauki mniej.
  liczę wolne soboty,rozmaite ferie ,że o paru dniach"rekolekcji" nie wspomnę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje