Letnie wakacje są za krótkie? Nadmorskie gminy: I to co najmniej o tydzień

Plaża na Majorce

Plaża na Majorce (Fot. Waldemar Gorlewski / AG)

Nadmorskie gminy chcą wydłużenia letnich wakacji. Co najmniej o tydzień. Nie zrażają się tym, że MEN odmawia - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Po ubiegłorocznych wakacjach Janusz Zalewski, właściciel ośrodka wypoczynkowego Sandra z Pogorzelicy, rozpoczął batalię o przywrócenie wcześniejszych przepisów o rozpoczęciu wakacji.

Termin ten reguluje rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 2002 r., do którego w 2010 r. wprowadzono poprawkę. Zgodnie z nią od 2012 r. wakacje rozpoczynają się w ostatni piątek czerwca. Zanim wprowadzono tę poprawkę, zapis określający czas rozpoczęcia wakacji szkolnych brzmiał: "Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w najbliższy piątek po 18 czerwca".

Zmienione przepisy spowodowały, że ostatnie wakacje zaczęły się 29 czerwca, a w tym roku zaczną się 28 czerwca. - Czerwcowe obroty w moich ośrodkach spadły o 30 proc. - narzeka Zalewski. To on złożył petycję do MEN, by powrócić do starych zapisów. Zebrał kilkaset podpisów. Poparli go właściciele pensjonatów, sklepów, restauracji, smażalni ryb. W październiku uchwałę popierającą inicjatywę Zalewskiego wydała rada gminy Rewal. Jednak resort pomysł odrzucił.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Mamy wyniki kontroli w nadmorskich restauracjach. Jest źle. "Inspektorzy mają już dość tej gastronomii"
 • Ze starego oleju pracownicy wyławiają resztki przypalonych ryb Jedzenie z nadmorskiej smażalni? Ryba wycierana ścierką do podłogi, tłuszcz niezmieniany przez 14 godzin [UKRYTA KAMERA]
Komentarze (38)
Letnie wakacje są za krótkie? Nadmorskie gminy: I to co najmniej o tydzień
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 32 razy 32

  Mógł pozbierać podpisy w szkołach to nie kilkaset a miliony podpisów by zebrał

 • donaldwielki1

  Oceniono 28 razy 28

  4lipiec 2012. Ustka. Temperatura wody w Bałtyku 13 st. Pracownicy MOSIR-u kolejny dzień montują boiska do siatkówki plazowej. Po plaży "śmigają" ciagniki, rosną namioty piwne... 4 lipiec 2012......

 • kalebas

  Oceniono 30 razy 26

  Postulat jak najbardziej słuszny. Przecież powszechnie wiadomo, że wakacje wymyślono właśnie po to, żeby zwiększyć obroty właścicieli ośrodków wczasowych.

 • dziadekjam

  Oceniono 19 razy 17

  Może by tak "organizatorzy wypoczynku nadmorskiego" pomyśleli o podniesieniu jakości usług? Nie wykluczone, że ta metoda pozwoli im zwiększyć dochody skuteczniej niż przedłużanie wakacji? Przecież nad morze przyjeżdżają nie tylko rodzice z młodzieżą szkolną, więc nawet od początku czerwca do końca września można mieć "letników".

 • billy.the.kid

  Oceniono 13 razy 13

  tak jakoś śmiesznie, w porównaniu z latami mateńki- komuny, dziatwa ma ok.2 miesiące nauki mniej.
  liczę wolne soboty,rozmaite ferie ,że o paru dniach"rekolekcji" nie wspomnę.

 • krosno_plete

  Oceniono 12 razy 12

  Nie za ciepłe morze, pogoda nie pewna, wyżyłowane ceny za posiłki i kwatery, stragany pełne przepychu w stylu wiejskiego odpustu i nie wiadomo dlaczego takie wszędzie takie tłumy . Oto "polskie nadmorskie kurorty"

 • yrec61

  Oceniono 17 razy 9

  Ci co pracują lub pracowali w szkole , wiedzą, że ostatnie dwa tygodnie czerwca, a szczególnie po radzie, to nie bardzo wiadomo co zrobić z dzieciakami a i one same zaczynają odstępować od chodzenia do szkoły. Może niech nauczyciele pracują do końca czerwca( MEN i samorządy to lubią) ale z papierami a dzieciaki około 20 niech mają już wakacje

 • dziadekjam

  Oceniono 8 razy 8

  Trzeba celować w inne grupy społeczne, panowie .
  Sztygar pyta Piontka:
  - Alojz - lubisz spocone baby?
  - Ni - odpowiada Piontek.
  - A ciepłe piwo lubisz?
  - Broń Boże, panie sztajger.
  - No to dobrze, bo macie wczasy nad morzem w listopadzie.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 14 razy 8

  Proponuję likwidację szkoły i rozciągnięcie wakacji na cały rok. Właściciele brudnych "kwater" i ich kabza über alles. Z tym, że ja "nad polskie morze" ani "w polskie góry" nie pojadę niezależnie od długości wakacji. Jakkolwiek liczę, wychodzi mi, że nad Morzem Śródziemnym cena taka sama albo niższa, a czyściej (na europejskim brzegu, ofkors), krajobrazy ładniejsze i pogoda pewna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje