Tsunami w Japonii porwało różne przedmioty - dotarły do Ameryki. Powstał film o ich właścicielach [ZWIASTUN]

Piłka, łódź, cysterna, a nawet dom znalazły się wśród przedmiotów, które oceaniczne prądy zawiodły do Ameryki Płn.

Piłka, łódź, cysterna, a nawet dom znalazły się wśród przedmiotów, które oceaniczne prądy zawiodły do Ameryki Płn. (Fot. Vimeo)

Po kilkunastu miesiącach od trzęsienia ziemi w Japonii w 2011 r. oceaniczne prądy zaczęły wyrzucać na plaże Ameryki Płn. tony śmieci - wśród nich wiele przedmiotów codziennego użytku. Teraz dwoje kanadyjskich filmowców zadało sobie pytanie, do kogo one należały oraz jaki los spotkał ich właścicieli. Dokument "Lost and Found" jest jeszcze w produkcji, można już jednak zobaczyć jego zwiastun.
Tsunami, które uderzyło w wybrzeża Japonii w marcu 2011 r., spowodowało śmierć niemal 20 tysięcy osób. W Japonii po tej tragedii wciąż trwa odbudowa zniszczonych miejscowości. Szacuje się, że w wyniku tsunami do morza trafiło 25 milionów ton śmieci i choć większość zatonęła, to wiele przedmiotów dopłynęło do wybrzeży Ameryki Północnej.

Jeden z mieszkańców wyspy Middleton u wybrzeży Alaski znalazł na przykład żółtą boję z japońskim napisem. Opublikował jej zdjęcie w sieci. Niedługo później napisała do niego mieszkanka Japonii. Boja była częścią szyldu jej restauracji.


Boja trafiła do właścicielki restauracji. Fot. Vimeo

- Nasz film pokazuje historie ludzi, którzy znaleźli przedmioty na plażach i teraz starają się zwrócić je właścicielom - mówi John Choi, jeden z reżyserów dokumentu "Lost and Found" ("Zagubione i odnalezione").

W zwiastunie oglądamy dwóch mężczyzn, którzy zastanawiają się, do kogo należą znalezione przez nich przedmioty. Marcus Eriksen, szef ekspedycji, która w ślad za śmieciami płynęła z Japonii na Hawaje, wyłowił z wody fragment łodzi. Z kolei John Anderson natknął się na plaży w stanie Washington na piłkę do siatkówki: - To niesamowite. Piłka cała pokryta jest napisami. Ciekawe, jaka historia kryje się za tym przedmiotem, co stało się z osobą, do której należał. Czy przeżyła? - zastanawia się.

Zobacz zwiastun filmu:Eriksen wspomina ekscytujący moment, kiedy jego załoga natknęła się na fragment łodzi. - Obserwowaliśmy ocean już od kilku tygodni. Nagle zobaczyliśmy jakiś dryfujący przedmiot i kiedy okazało się, że to kawałek łodzi, wpadliśmy niemal w euforię. Od razu pojawiła się też ciekawość: przecież ona do kogoś należała. Co stało się z tym człowiekiem? Przecież on tego nie zgubił, to katastrofa zabrała mu łódź. Czuję, że muszę go odnaleźć- mówi w zwiastunie filmu.


Płetwonurek z ekipy Marcusa Eriksena ze znalezionym fragmentem japońskiej łodzi. Fot. Vimeo

Śmieci, nie tylko przyniesione przez fale po tsunami, zawsze były problemem zachodnich wybrzeży USA i Kanady. Większość pochodzi z Azji. Dlatego teraz niełatwo odróżnić te, które po prostu dryfują od lat, od tych, które pchnęło na wschód tsunami.

Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery ustaliła, że jedynie 21 z ok. 1,5 tys. zgłoszonych przez mieszkańców dryfujących przedmiotów na pewno zostało porwanych dwa lata temu przez japońskie tsunami. Wśród nich są m.in. piłki, motocykle i łodzie. Co do reszty można mówić jedynie o bardzo dużym prawdopodobieństwie, że mają związek z tsunami.


Takie ławice śmieci dopływają do wybrzeży Ameryki Płn. Fot. Vimeo

Choć jak mówią John Choi i Nicolina Lanni, trudno łączyć fakty dotyczące trzech krajów i dwóch kontynentów przedzielonych ogromną otchłanią oceanu. Dlatego postanowili zrobić dokument o ludziach, przedmiotach i tragedii. - Jak do tej pory nasza ekipa skupia się na sześciu historiach, z czego trzy dotyczą przedmiotów, których właścicieli udało się odnaleźć - mówi Choi.

Filmowcy zbierają obecnie środki na dokument, który chcieliby pokazać w trzecią rocznicę tragedii. Latem tego roku wybierają się z kamerą do Japonii.

Komentarze (6)
Tsunami w Japonii porwało różne przedmioty - dotarły do Ameryki. Powstał film o ich właścicielach [ZWIASTUN]
Zaloguj się
 • kajajgzzz

  Oceniono 26 razy 20

  Tak pływające motocykle.......:)

 • tony.c

  Oceniono 10 razy 6

  Na Florydzie w pewnym sklepie też było tsunami. Nasze, dzikie. Już teraz wiem o co chodzi gdy celebrytki mówią o szale zakupów

 • ckt.pl

  Oceniono 5 razy 3

  świetny pomysł

 • banzai123

  Oceniono 10 razy 0

  - Pan Usagi? Mamy dla pana świetną wiadomość. Znaleźliśmy urwany kawałek dzioba od pana łodzi, właśnie wieziemy go ze Stanów. Nie wszystko stracone!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje