Konklawe rozpocznie się 12 marca. 115 kardynałów wybierze papieża

08.03.2013 17:43
W Watykanie trwają przygotowania do konklawe, podczas którego kardynałowie wybiorą następcę Benedykta XVI. Na zdjęciu: pracownicy montują w Kaplicy Sykstyńskiej piece, w których będą palone głosy purpuratów. Jeden z piecyków pochodzi z 1939 r.

W Watykanie trwają przygotowania do konklawe, podczas którego kardynałowie wybiorą następcę Benedykta XVI. Na zdjęciu: pracownicy montują w Kaplicy Sykstyńskiej piece, w których będą palone głosy purpuratów. Jeden z piecyków pochodzi z 1939 r. (Fot. OSSERVATORE ROMANO Reuters)

Inauguracja wyboru nowego papieża rozpocznie się 12 marca - zdecydowali kardynałowie po południowej kongregacji. Decyzja została ogłoszona przez Watykan w piątym dniu obrad Kolegium Kardynalskiego.
Następcę Benedykta XVI, który abdykował 28 lutego, wybierze 115 kardynałów z całego świata. Wśród elektorów jest czterech Polaków, kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.

W dniu rozpoczęcia konklawe kardynałowie zbiorą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego. Następnie w uroczystej procesji przejdą do Kaplicy Sykstyńskiej. Aż do momentu wybrania nowego papieża kaplica będzie zamknięta. Obrady duchownych odbędą się w absolutnej tajemnicy. Wcześniej Kolegium Kardynalskie dokładnie sprawdzi, czy w kaplicy i znajdujących się w jej pobliżu pomieszczeniach nie zainstalowano podsłuchów.

Aby nowy papież został wybrany musi uzyskać większość dwóch trzecich głosów kardynałów. Normę tę przywrócił Benedykt XVI. Jeśli w danym glosowaniu nie uda się wybrać żadnego z kandydatów, karty głosowania są palone i przystępuje się do kolejnej próby. W ciągu dnia mogą odbyć się cztery głosowania. Dwa rano, dwa po południu. Jeśli w ciągu trzech dni nie uda się wybrać następcy papieża, kardynałowie elektorzy mają dzień przerwy na modlitwę i kontemplację.Zobacz także
Komentarze (164)
Zaloguj się
 • amorozo.beaty

  Oceniono 1 raz -1

  CYRK ZA DARMO! 125 darmozjadów będzie udawać, że DUCH ŚWIETY wybrał im papieża., ktory nikomu nie jest potrzebny.HA,HA!

 • demokrex

  Oceniono 1 raz 1

  To zdumiewające, że bogactwo ludzi Kościoła wzięło początek od zasady ubóstwa.

 • folwark_polski

  0

  aż się posikałem z radości

 • ladychapel

  Oceniono 4 razy 4

  Mało kto wie w jaki sposób pozyskiwane były pieniądze na budowę taj bazyliki... Odpusty, wyzysk ludu, oszustwa...

 • tatun44

  Oceniono 3 razy 3

  Szczerze przyznam nie rozumiem tej ekscytacji i chorego zainteresowania wyborami szefa największej na świecie mafii.

 • jerzysm42

  Oceniono 6 razy 6

  12 marca po południu zamkną się drzwi Kaplicy sykstyńskiej, przygasną światła i kardynały będą wywoływać ducha, świętego ducha.
  Ciekawi mnie tylko, czy jeśli wybiorą murzyna czy dym też będzie biały ?

 • demokrex

  Oceniono 6 razy 6

  Trupi synod .

 • kajajgzzz

  Oceniono 1 raz 1

  Słyszałem że zamiast kościelnych i koszyczków na datki będą teraz pomiędzy wiernymi tablet sobie podawać,w czasie mszy....Będziemy teraz klikać zamiast wrzucać.....Oj nie podoba mi się to to jakaś kpina....przecież skarbowy się doczepi ...:D buchchhchchchchhchchchchch:D

 • hobog

  Oceniono 2 razy 0

  dobrze, dobrze być kardynałem. takie laseczki im malują po ścianach:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje