Konklawe rozpocznie się 12 marca. 115 kardynałów wybierze papieża

08.03.2013 17:43
W Watykanie trwają przygotowania do konklawe, podczas którego kardynałowie wybiorą następcę Benedykta XVI. Na zdjęciu: pracownicy montują w Kaplicy Sykstyńskiej piece, w których będą palone głosy purpuratów. Jeden z piecyków pochodzi z 1939 r.

W Watykanie trwają przygotowania do konklawe, podczas którego kardynałowie wybiorą następcę Benedykta XVI. Na zdjęciu: pracownicy montują w Kaplicy Sykstyńskiej piece, w których będą palone głosy purpuratów. Jeden z piecyków pochodzi z 1939 r. (Fot. OSSERVATORE ROMANO Reuters)

Inauguracja wyboru nowego papieża rozpocznie się 12 marca - zdecydowali kardynałowie po południowej kongregacji. Decyzja została ogłoszona przez Watykan w piątym dniu obrad Kolegium Kardynalskiego.
Następcę Benedykta XVI, który abdykował 28 lutego, wybierze 115 kardynałów z całego świata. Wśród elektorów jest czterech Polaków, kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.

W dniu rozpoczęcia konklawe kardynałowie zbiorą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego. Następnie w uroczystej procesji przejdą do Kaplicy Sykstyńskiej. Aż do momentu wybrania nowego papieża kaplica będzie zamknięta. Obrady duchownych odbędą się w absolutnej tajemnicy. Wcześniej Kolegium Kardynalskie dokładnie sprawdzi, czy w kaplicy i znajdujących się w jej pobliżu pomieszczeniach nie zainstalowano podsłuchów.

Aby nowy papież został wybrany musi uzyskać większość dwóch trzecich głosów kardynałów. Normę tę przywrócił Benedykt XVI. Jeśli w danym glosowaniu nie uda się wybrać żadnego z kandydatów, karty głosowania są palone i przystępuje się do kolejnej próby. W ciągu dnia mogą odbyć się cztery głosowania. Dwa rano, dwa po południu. Jeśli w ciągu trzech dni nie uda się wybrać następcy papieża, kardynałowie elektorzy mają dzień przerwy na modlitwę i kontemplację.Zobacz także
Komentarze (164)
Konklawe rozpocznie się 12 marca. 115 kardynałów wybierze papieża
Zaloguj się
 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 198 razy 88

  bardziej ucieszyła by mnie informacja o terminie rozwiązania konkordatu ,konieczności posiadania przez kler wszelkiej maści kas fiskalnych albo o zaprzestaniu finansowania kościołów przez tych którzy nie korzystają z ich usług a jako podatnicy płacą etc...

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 101 razy 37

  Ci panowie się codziennie przebierają w inne stroje - wczoraj byli na fioletowo ... a może to inna drużyna?

 • mciepmciep

  Oceniono 75 razy 31

  To jest tak istotne, że chyba świat stanie w miejscu

 • benek_z_watykanu

  Oceniono 60 razy 18

  Nareszcie :) Teraz prosze jak najszybciej wykopac biala kure przez okno,zrobic zadyme i wypchnac na balkon najbardziej "nieswiadomego" calego burdelu..Dopiero wtedy my prosty lud bedziemy mogli spokojnie wrocic do swoich zajec dnia codziennego :)))))))))

 • misiak_spasiony

  Oceniono 29 razy 15

  Pedofilska korporacja wybiera prezesa zarządu. Specjalnie przed nadchodzacymi "świetami", aby móc dalej doić ogłupionych wiernych bajeczkami o zmartwychstaniu kleszego bóstwa. Chociaz patrząc na tę żałosną, złodziejsko-pedofilską bandę, stwierdzam, że najw3ażniejszym bożkiem dla kościoła katolickiego jest mamona.

  Oto tajemnica wiary:
  złoto, euro i dolary.

 • kawa79

  Oceniono 15 razy 13

  - Ratzinger, co wy tam palicie?
  - Ja? Radomskie... ale jak pan kardynał woli, to Franz ma Camele.
  - Co ty pie...sz za uszami Ratzinger... w kaplicy, co palicie po głosowaniach?
  - A... takie tam szpargały... budynek idzie do Służby Zdrowia, nie, no to się pali takie faktury za odzież, za środki czystości, za materiały ubiurowe. Ja wiem, że to powinno iść na makulaturę, ale kto to teraz skupuje, nie?... ja panu powiem panie kardynale, to była tajemnica...
  - Ratzinger, wy wyżej wała nie podskoczycie, to nie róbcie sobie jaj. Panowie mówią, że akta palicie...
  - Jakie akta?

 • paastafarai

  Oceniono 10 razy 8

  Życzę wyboru najbardziej staroświeckiego skostniałego betonowego przedsoborowego papieża.
  Kościół przedsoborowy to jest to!
  Wierni się zdziwią jak im kapłan po łacinie zacznie nawijać takie hokus pokus, że już nic kompletnie rozumieć nie będą.

  „Przekleństwo nich spadnie na tych, którzy uważają że papież może i powinien pogodzić się z postępem, liberalizmem i cywilizacją współczesną" papież Pius IX w encyklice „Quanta cura" z 1864 r.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje