Zawieszą dopłaty za łamanie wartości Unii Europejskiej? "Przez sytuację na Węgrzech"

08.03.2013 16:05
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Węgier Viktor Orban na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Węgier Viktor Orban na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie (Fot. Kacper Pempel/Reuters)

Niemcy, Holandia, Dania i Finlandia chcą utworzenia mechanizmu chroniącego przestrzegania fundamentalnych wartości przez kraje UE. Proponują, by państwa "27" łamiące zasady praw człowieka, demokracji czy rządów prawa, były karane zawieszaniem funduszy unijnych.
- Prawa człowieka, demokracja, rządy prawa są sercem europejskiej tożsamości. Nasze wspólne wartości bardziej niż cokolwiek innego są spoiwem, które łączy nasze narody - przypominają dyplomaci, wskazując, że UE powinna położyć większy nacisk na "promowanie kultury poszanowania rządów prawa w krajach członkowskich".

"Obecne ustalenia niewystarczające"

Według ministrów sygnatariuszy listu, obecne porozumienia na poziomie UE są niewystarczające, aby zagwarantować przestrzeganie tych zasad we wszystkich państwach UE. - Dlatego jesteśmy przekonani, że potrzebny jest nowy, bardziej efektywny mechanizm, by zapewnić ochronę fundamentalnych wartości w krajach członkowskich - napisali.

Wśród możliwych działań przeciwko państwom, które nie stosowałyby się do europejskich zasad, wymieniono jako środek ostateczny możliwość zawieszenia funduszy unijnych. Nowy mechanizm ma być szybki i niezależny od działań politycznych, a odpowiadać za niego powinna KE.

"Propozycje zbieżne z poglądami Barroso"

Wspólny list w tej sprawie do szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso podpisali ministrowie spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle, Holandii Frans Timmermans, Danii Villy Sovndal i Finlandii Erkki Tuomioja. Ministrowie chcą, by sprawa ta została przedyskutowana podczas posiedzenia ministrów ds. europejskich. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się w poniedziałek w Brukseli.

Rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen powiedziała na piątkowej konferencji prasowej, że propozycje zawarte w liście są zbieżne z poglądami szefa KE. Przypomniała, że Barroso podkreślał, iż trzeba wzmacniać fundamenty, na których zbudowana jest UE, czyli poszanowanie dla zasad demokratycznych i rządów prawa.

Zaznaczyła, że Barroso zwracał uwagę na pojawiające się w ostatnich miesiącach zagrożenia dla prawnych i demokratycznych struktur w niektórych krajach UE. Choć w liście dyplomatów nie pada nazwa żadnego kraju, w Brukseli od razu skojarzono go z sytuacją w Rumunii i na Węgrzech.

"To m.in. przez sytuację na Węgrzech"

W przyszłym tygodniu parlament węgierski ma głosować nad wywołującymi kontrowersje zmianami w konstytucji. Ich przeciwnicy wskazują, że podważają one praworządność na Węgrzech, bo w praktyce oznaczają zapisanie w konstytucji norm, które zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Chodzi m.in. o przyznanie węgierskiemu parlamentowi prawa do uznawania Kościołów czy umożliwienie przekazywania spraw sądowych prezesowi niedawno powstałego Narodowego Urzędu Sądownictwa.

Z kolei jeśli chodzi o Rumunię, to KE w przyjętym pod koniec stycznia raporcie w ramach tzw. Mechanizmu Oceny i Kontroli stwierdziła, że pomimo pewnych postępów, Bukareszt wciąż nie wywiązał się ze wszystkich zobowiązań, aby zagwarantować rządy prawa i niezawisłość sądów. Mechanizm Oceny i Kontroli dotyczy też Bułgarii, ponieważ w chwili przyjmowania jej i Rumunii do UE w 2007 r. wciąż istniały obawy, że kraje te nie zdążyły wystarczająco dostosować się do standardów unijnych.

Zobacz także
Komentarze (171)
Zawieszą dopłaty za łamanie wartości Unii Europejskiej? "Przez sytuację na Węgrzech"
Zaloguj się
 • sselrats

  Oceniono 81 razy 59

  No to Grecja pierwsza pod sikierke za lamanie rzadow prawa pod postacia unikania placenia podatkow przez kazdego kto moze.

 • adherent1

  Oceniono 83 razy 39

  To bardzo kontrowersyjne .
  Jednak jak pomyślę o naszym państwie, gdzie sprawiedliwość najbliżej
  jest osiągalna w Strasburgu, o państwie z największą ilością więźniów,
  wysokim bezrobociem, nieprzyzwoicie wysokim wymiarem czasu
  pracy dla jednego zatrudnionego - To jestem za ograniczeniem
  władzy państwowej realizowanej przez łobuzów i drani z POPiS-u.

 • forgotten_realms

  Oceniono 99 razy 21

  Nieźle, a to czym są wartości europejskie i czy ktoś ich nie łamie my będziemy decydować. Kolejnym krokiem będzie bratnia pomoc? Węgrom już pomagano przywracać słuszne standardy.

 • dziadekjam

  Oceniono 76 razy 14

  "Zawieszą dopłaty za łamanie wartości Unii Europejskiej."
  ===========================================================
  W Polsce karane jest "łamanie wartości chrześcijańskich" . Jednak czegoś się od Polski Unia nauczyła.

 • swinton

  Oceniono 234 razy 12

  Moja mama opowiadał mi jak to było w Kazachstanie.
  Jak ktoś się wychylił czy nie wyrabiał normy to mu zmniejszano porcje żywnościowe.

  Te same wartości i zasady będą panować w Kołchozie.

 • calli

  Oceniono 68 razy 8

  No to złodziejska Polska może pożegnać się z funduszami europejskimi - za katownie CIA, za niewydolny system sądowy, za brak opieki zdrowotnej dla obywateli, za rozkradanie dotychczasowych funduszy, za uprzywilejowaną i nadrzędną nad organami państwa pozycję kościoła kat. etc.

 • angharad

  Oceniono 50 razy 8

  Doskonałe posunięcie!
  Dość traktowania Unii jako przygłupiej dojniej krowy przez różnej maści barbarzyńców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje