Zawieszą dopłaty za łamanie wartości Unii Europejskiej? "Przez sytuację na Węgrzech"

08.03.2013 16:05
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Węgier Viktor Orban na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Węgier Viktor Orban na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie (Fot. Kacper Pempel/Reuters)

Niemcy, Holandia, Dania i Finlandia chcą utworzenia mechanizmu chroniącego przestrzegania fundamentalnych wartości przez kraje UE. Proponują, by państwa "27" łamiące zasady praw człowieka, demokracji czy rządów prawa, były karane zawieszaniem funduszy unijnych.
- Prawa człowieka, demokracja, rządy prawa są sercem europejskiej tożsamości. Nasze wspólne wartości bardziej niż cokolwiek innego są spoiwem, które łączy nasze narody - przypominają dyplomaci, wskazując, że UE powinna położyć większy nacisk na "promowanie kultury poszanowania rządów prawa w krajach członkowskich".

"Obecne ustalenia niewystarczające"

Według ministrów sygnatariuszy listu, obecne porozumienia na poziomie UE są niewystarczające, aby zagwarantować przestrzeganie tych zasad we wszystkich państwach UE. - Dlatego jesteśmy przekonani, że potrzebny jest nowy, bardziej efektywny mechanizm, by zapewnić ochronę fundamentalnych wartości w krajach członkowskich - napisali.

Wśród możliwych działań przeciwko państwom, które nie stosowałyby się do europejskich zasad, wymieniono jako środek ostateczny możliwość zawieszenia funduszy unijnych. Nowy mechanizm ma być szybki i niezależny od działań politycznych, a odpowiadać za niego powinna KE.

"Propozycje zbieżne z poglądami Barroso"

Wspólny list w tej sprawie do szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso podpisali ministrowie spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle, Holandii Frans Timmermans, Danii Villy Sovndal i Finlandii Erkki Tuomioja. Ministrowie chcą, by sprawa ta została przedyskutowana podczas posiedzenia ministrów ds. europejskich. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się w poniedziałek w Brukseli.

Rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen powiedziała na piątkowej konferencji prasowej, że propozycje zawarte w liście są zbieżne z poglądami szefa KE. Przypomniała, że Barroso podkreślał, iż trzeba wzmacniać fundamenty, na których zbudowana jest UE, czyli poszanowanie dla zasad demokratycznych i rządów prawa.

Zaznaczyła, że Barroso zwracał uwagę na pojawiające się w ostatnich miesiącach zagrożenia dla prawnych i demokratycznych struktur w niektórych krajach UE. Choć w liście dyplomatów nie pada nazwa żadnego kraju, w Brukseli od razu skojarzono go z sytuacją w Rumunii i na Węgrzech.

"To m.in. przez sytuację na Węgrzech"

W przyszłym tygodniu parlament węgierski ma głosować nad wywołującymi kontrowersje zmianami w konstytucji. Ich przeciwnicy wskazują, że podważają one praworządność na Węgrzech, bo w praktyce oznaczają zapisanie w konstytucji norm, które zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Chodzi m.in. o przyznanie węgierskiemu parlamentowi prawa do uznawania Kościołów czy umożliwienie przekazywania spraw sądowych prezesowi niedawno powstałego Narodowego Urzędu Sądownictwa.

Z kolei jeśli chodzi o Rumunię, to KE w przyjętym pod koniec stycznia raporcie w ramach tzw. Mechanizmu Oceny i Kontroli stwierdziła, że pomimo pewnych postępów, Bukareszt wciąż nie wywiązał się ze wszystkich zobowiązań, aby zagwarantować rządy prawa i niezawisłość sądów. Mechanizm Oceny i Kontroli dotyczy też Bułgarii, ponieważ w chwili przyjmowania jej i Rumunii do UE w 2007 r. wciąż istniały obawy, że kraje te nie zdążyły wystarczająco dostosować się do standardów unijnych.

Zobacz także
Komentarze (171)
Zaloguj się
 • sselrats

  Oceniono 81 razy 59

  No to Grecja pierwsza pod sikierke za lamanie rzadow prawa pod postacia unikania placenia podatkow przez kazdego kto moze.

 • adherent1

  Oceniono 83 razy 39

  To bardzo kontrowersyjne .
  Jednak jak pomyślę o naszym państwie, gdzie sprawiedliwość najbliżej
  jest osiągalna w Strasburgu, o państwie z największą ilością więźniów,
  wysokim bezrobociem, nieprzyzwoicie wysokim wymiarem czasu
  pracy dla jednego zatrudnionego - To jestem za ograniczeniem
  władzy państwowej realizowanej przez łobuzów i drani z POPiS-u.

 • forgotten_realms

  Oceniono 99 razy 21

  Nieźle, a to czym są wartości europejskie i czy ktoś ich nie łamie my będziemy decydować. Kolejnym krokiem będzie bratnia pomoc? Węgrom już pomagano przywracać słuszne standardy.

 • dziadekjam

  Oceniono 76 razy 14

  "Zawieszą dopłaty za łamanie wartości Unii Europejskiej."
  ===========================================================
  W Polsce karane jest "łamanie wartości chrześcijańskich" . Jednak czegoś się od Polski Unia nauczyła.

 • swinton

  Oceniono 234 razy 12

  Moja mama opowiadał mi jak to było w Kazachstanie.
  Jak ktoś się wychylił czy nie wyrabiał normy to mu zmniejszano porcje żywnościowe.

  Te same wartości i zasady będą panować w Kołchozie.

 • calli

  Oceniono 68 razy 8

  No to złodziejska Polska może pożegnać się z funduszami europejskimi - za katownie CIA, za niewydolny system sądowy, za brak opieki zdrowotnej dla obywateli, za rozkradanie dotychczasowych funduszy, za uprzywilejowaną i nadrzędną nad organami państwa pozycję kościoła kat. etc.

 • angharad

  Oceniono 50 razy 8

  Doskonałe posunięcie!
  Dość traktowania Unii jako przygłupiej dojniej krowy przez różnej maści barbarzyńców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje