Zawieszą dopłaty za łamanie wartości Unii Europejskiej? "Przez sytuację na Węgrzech"

08.03.2013 16:05
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Węgier Viktor Orban na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Węgier Viktor Orban na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie (Fot. Kacper Pempel/Reuters)

Niemcy, Holandia, Dania i Finlandia chcą utworzenia mechanizmu chroniącego przestrzegania fundamentalnych wartości przez kraje UE. Proponują, by państwa "27" łamiące zasady praw człowieka, demokracji czy rządów prawa, były karane zawieszaniem funduszy unijnych.
- Prawa człowieka, demokracja, rządy prawa są sercem europejskiej tożsamości. Nasze wspólne wartości bardziej niż cokolwiek innego są spoiwem, które łączy nasze narody - przypominają dyplomaci, wskazując, że UE powinna położyć większy nacisk na "promowanie kultury poszanowania rządów prawa w krajach członkowskich".

"Obecne ustalenia niewystarczające"

Według ministrów sygnatariuszy listu, obecne porozumienia na poziomie UE są niewystarczające, aby zagwarantować przestrzeganie tych zasad we wszystkich państwach UE. - Dlatego jesteśmy przekonani, że potrzebny jest nowy, bardziej efektywny mechanizm, by zapewnić ochronę fundamentalnych wartości w krajach członkowskich - napisali.

Wśród możliwych działań przeciwko państwom, które nie stosowałyby się do europejskich zasad, wymieniono jako środek ostateczny możliwość zawieszenia funduszy unijnych. Nowy mechanizm ma być szybki i niezależny od działań politycznych, a odpowiadać za niego powinna KE.

"Propozycje zbieżne z poglądami Barroso"

Wspólny list w tej sprawie do szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso podpisali ministrowie spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle, Holandii Frans Timmermans, Danii Villy Sovndal i Finlandii Erkki Tuomioja. Ministrowie chcą, by sprawa ta została przedyskutowana podczas posiedzenia ministrów ds. europejskich. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się w poniedziałek w Brukseli.

Rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen powiedziała na piątkowej konferencji prasowej, że propozycje zawarte w liście są zbieżne z poglądami szefa KE. Przypomniała, że Barroso podkreślał, iż trzeba wzmacniać fundamenty, na których zbudowana jest UE, czyli poszanowanie dla zasad demokratycznych i rządów prawa.

Zaznaczyła, że Barroso zwracał uwagę na pojawiające się w ostatnich miesiącach zagrożenia dla prawnych i demokratycznych struktur w niektórych krajach UE. Choć w liście dyplomatów nie pada nazwa żadnego kraju, w Brukseli od razu skojarzono go z sytuacją w Rumunii i na Węgrzech.

"To m.in. przez sytuację na Węgrzech"

W przyszłym tygodniu parlament węgierski ma głosować nad wywołującymi kontrowersje zmianami w konstytucji. Ich przeciwnicy wskazują, że podważają one praworządność na Węgrzech, bo w praktyce oznaczają zapisanie w konstytucji norm, które zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Chodzi m.in. o przyznanie węgierskiemu parlamentowi prawa do uznawania Kościołów czy umożliwienie przekazywania spraw sądowych prezesowi niedawno powstałego Narodowego Urzędu Sądownictwa.

Z kolei jeśli chodzi o Rumunię, to KE w przyjętym pod koniec stycznia raporcie w ramach tzw. Mechanizmu Oceny i Kontroli stwierdziła, że pomimo pewnych postępów, Bukareszt wciąż nie wywiązał się ze wszystkich zobowiązań, aby zagwarantować rządy prawa i niezawisłość sądów. Mechanizm Oceny i Kontroli dotyczy też Bułgarii, ponieważ w chwili przyjmowania jej i Rumunii do UE w 2007 r. wciąż istniały obawy, że kraje te nie zdążyły wystarczająco dostosować się do standardów unijnych.

Zobacz także
Komentarze (171)
Zaloguj się
 • zyks

  0

  Oczywiście, że trzeba dać Węgrom po kieszeni. Tylko wtedy Orban się opamięta. Odpowiedzialnośc zbiorowa? A niech sobie wybiorą innego wodza.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 2 razy 0

  "Zawieszą dopłaty za łamanie wartości Unii Europejskiej? "Przez sytuację na Węgrzech""

  Ja bym proponowal zaczac wieszac politykow. Czemu prosci ludzie maja tracic jakies pieniadze?
  _______________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

 • litrahalf

  Oceniono 2 razy 2

  Polska powinna poprzeć tę inicjatywę. Mamy tu przecież małego hitlerka, który jest zagrożeniem dla demokratycznej RP.

 • masz01

  Oceniono 1 raz 1

  Czy sąsiadujący wątek "Pawłowicz proponuje: Zamiast dyskutować o związkach partnerskich, leczyć gejów" - jest straszakiem CO NAS MOŻE SPOTKAĆ GDY NIE ZAAKCEPTUJEMY AUTORYTETU GRODZKIEGO I BIEDRONKI???

 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy 3

  Największą wartością Eurokołchozu są pederaści narkomani srocjaliści i emiganci Jeżeli ktoś się z tym nie zgadza to wyląduje w gułagu

 • aghrra

  Oceniono 2 razy 2

  A kiedy pluton egzekucyjny za zdrade ZSRE

 • stachkaz47

  Oceniono 2 razy 0

  Może wreszcie UNIA wymusi zniesienie IMMUNITETÓW w min. SPRAWIEDLIWOSCI.
  Może zacznie obowiązywać ODPOWIEDZIALNOŚĆ za decyzje.
  Może ukrócą radosną twórczość bezkarnych komorników i eSĄDU w LUBLINIE.
  Strasburg nie nadąży sądzić tego bezprawia.

 • szczuras99

  Oceniono 3 razy -3

  Unia powinna sie skladac z panstw Europy Pn,tylko , wtedy taki zwiazek mialby sens . Polska , Wegry , Rumunia , Grecja i reszta tego badziewia tylko drenuje kieszen podatnikow pn-europejskich , w zamian wnoszac "wartosci" chrzescijansko-faszystowskie i swoiste pojmowania prawa .

 • jusekp

  Oceniono 2 razy 0

  obejrzałem występ p. Michnika u Morozowskiego (ten program nie ma powtórki), cóż mogło mnie zadziwić? - ktoś zapyta - a jednak..!

  fragment n.a.u.c.z.a.n.i.a. (bo trudno to nazwać rozmową, gdy Morozowski 'na kolanach') dotyczył służby zdrowia - jest on skrzętnie p.o.m.i.n.i.ę.t.y. w relacjach gazety, onetu itp. "koryfeuszy mediów".

  co się wydarzyło?

  red. zapytany o stan Sł. Zdr. na tle smutnych historii ostatnich dni (i nie tylko) był łaskaw stwierdzić (zacytuję kontekst i zwroty, które pamiętam, bo zdrętwiałem i nie nagrałem) :

  """miałem w ostatnim okresie możliwość korzystania z..? leczenia w..? i "jest c.u.d.o.w.n.a" (sł.zdr.)... "w.s.p.a.n.i.a.l.i l.e.k.a.r.z.e" (...) ja w życiu nie sądziłem, że dożyję.? doczekam..? (...) tyle "w.s.p.a.n.i.a.ł.y.c.h." s.z.p.i.t.a.l.i..? obiektów..?"""

  cóż, mieliśmy zaszczyt usłyszeć n.o.w.e. odczytanie świata według... no właśnie - k.o.g.o?

  - najlepszy okres w historii,
  - naj'gazeta,
  - c.u.d.o.w.n.a. służba zdrowia,
  i dalej tym ściegiem... brakło tylko czasu, by wspomnieć o naj'żywności, naj'emeryturkach, naj'rencinach, naj'głodnych dzieciakach, naj'wałkach styropianowych beneficjentów, eech...
  aaale i tak wiemy, że jest s.u.p.e.r. a będzie megahiperultra.

  red. prowadzący na klęczkach.

  darujcie, lecz uszczypnę się raz n'ty w tyłek - niee! to nie było o BD, GB, juesej, czy Szwicerlandii... nie.

  t.a.l.m.u.d. w wersji audiobook - lektura obowiązkowa!

  p.s. panie, czy to był 'apartament' dla wybrańców, na Szaserów?
  bo zapewne nie umieralnia w Pierdzigruchach*

  *wpisać dowolną lokalną balnicę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje