Kiedy konklawe? Prawdopodobnie na początku tygodnia. Decyzja około 19

08.03.2013 13:45
Jeden z kardynałów zmierzających na prekonklawe. Rzym, 7 marca 2013.

Jeden z kardynałów zmierzających na prekonklawe. Rzym, 7 marca 2013. (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Jeszcze dziś wieczorem, po popołudniowej kongregacji kardynałów, zapadnie decyzja o dacie rozpoczęcia konklawe - ogłosił na konferencji prasowej rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Decyzji należy oczekiwać około godziny 19. Wbrew oczekiwaniom nie zdecydowano o tym podczas porannej narady kardynałów.
Konklawe rozpocznie się prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia - poinformował rzecznik Watykanu. Decyzja o dacie inauguracji wyboru papieża zapadnie po popołudniowej kongregacji kardynałów. Ksiądz Lombardi podkreślił, że konklawe nie zacznie się na pewno ani w sobotę, ani w niedzielę.

Kto na papieża? Scola zyskuje zwolenników

Na kilka dni przed konklawe włoska prasa poinformowała o dwóch frontach hierarchów, zabiegających o poparcie dla ich kandydatów na papieża.

Coraz więcej zwolenników ma metropolita Mediolanu kardynał Angelo Scola, który według dziennika "Corriere della Sera" może już teraz liczyć na poparcie około 40 elektorów, również spoza Włoch, przede wszystkim ze środkowej Europy, ale także niektórych Amerykanów. Kardynał Scola to według największej włoskiej gazety kandydat grupy reformatorów i przeciwników frakcji Kurii Rzymskiej, która opowiada się za radykalną zmianą przywództwa w Kościele.

Wrogowie zawierają sojusze i forsują wspólnego kandydata

Kuria Rzymska zaś, pod wodzą dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano i kamerlinga kard. Tarcisio Bertone, niegdyś - jak się zauważa - "wrogów", obecnie sojuszników, forsuje kandydaturę Brazylijczyka niemieckiego pochodzenia kard. Odilo Scherera. Ma to być próba sprzeciwienia się wielkim zmianom. To rozwiązanie, jak się zauważa, daje tej frakcji, nazwanej "rzymską partią", nadzieję na to, że sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej będzie dalej Włoch.

Główne wyzwania po abdykacji Benedykta XVI

Oprócz wielu kwestii organizacyjnych, dotyczących funkcjonowania Kościoła i Watykanu w czasie wakatu, najważniejszym zadaniem kardynałów jest wyznaczenie terminu rozpoczęcia konklawe. Kiedy zostanie ogłoszona decyzja w tej sprawie, jeszcze nie wiadomo. Nieoficjalnie jako możliwy termin inauguracji wyboru papieża podawana jest data 11 marca. Wielu kardynałów wyrażało opinię, że ich dyskusje mogą trwać długo ze względu na ogrom problemów, przed jakimi stanął Kościół po abdykacji Benedykta XVI. Głównymi wyzwaniami są - jak podkreślają watykaniści - konieczność przeprowadzenia reformy Kurii Rzymskiej, osłabionej w rezultacie ujawnionych w minionym roku wewnętrznych walk o władzę, oraz pogłębiający się kryzys Kościoła.

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • maryla5-3-2

  Oceniono 3 razy 3

  Spadl im ten problem, jak grom z jasnego nieba i sie starocia kompletnie pogubily. I rzeczywiscie maja sie nad czym zastanawiac, bo imperium wali im sie na glowe, a to niestety" byc albo nie byc". Niech sie dobrze zastanowia, bo to nie pierwszy i nie ostatni ich problem co nie zmienia faktu, ze "krolestwo" sie wali. I czas najwyzszy!

 • villiers

  Oceniono 2 razy 2

  To jest interes!!!! 2000 lat Orbisu i żadnej odpowiedzialności.

 • kaspy

  Oceniono 2 razy 2

  A duch święty?

 • emilia-emilia

  Oceniono 3 razy 3

  Wybory prezeza największego przedsiębiorstwa na świecie działającego pod przykrywką ducha świętego. hipokryzja w czystej postaci

 • moim_skromnym_zdaniem

  Oceniono 5 razy 5

  Zgromadzenie starych, zgryźliwych tetryków w sukienkach-żałosne.

 • juventino64

  Oceniono 2 razy 2

  Walka o wladze i decyzje polityczne, tam nie ma miejsca na zadne boskie natchnienie.
  Najwazniejsze to uswiadomic sobie, ze Chrzescijanstwo od samego poczatku bylo budowane w ten sposob. To instrument do sprawowania wladzy a nie zadne slowo boze. Cale pismo swiete, jego redakcja, zawartosc, cenzura, interpretacja, prawa koscielne... zbierala sie grupa samozwanczych posrednikow najwyzszego i oglaszala ciemnemu ludowi, ze decyzje ktore podjela to przekazy z niebios, z ktorymi sie nie dyskutuje. A niewierzacych w ten absolut miloci nawracalo sie mieczem.

 • nietyp

  Oceniono 4 razy 4

  Niech już ten duch święty się zdecyduje na któregoś z tych zboczeńców i nierobów, bo już nie mogę na to bydło dłużej spoglądać... Codziennie na pierwszych stronach gazet i codziennie każde wiadomości się od tego zaczynają... Ile można?!?!?! Zagłosować i wynocha dalej czynić zło!!! Tak jak do tej pory czynili!!!

 • kulszowa

  Oceniono 4 razy 4

  Teatr dla plebsu i gawiedzi.Juz setki razy ogranej ,powtarzanej do znudzenia zalatującego stęchlizną staroci "sztuki".Spektakl nie majacy ju8z żadnego znaczenia dla swiata.
  Spektakl ,ktory mało u kogo w świecie wzbudza zainteresowanie z wyjatkiem polskich dziennikarzy i Polaków oraz kilku krajów z Afryki i krajow latynoskich.

 • kwiecien45

  Oceniono 1 raz 1

  Kardynał Nycz to świetny kandydat. Stare pierdoły powinny mu ustąpić.
  Śmiesznie będzie jak okaże się, że dziadek ustąpił ze względu na sędziwy wiek a zastępuje go inny ledwie człapiący staruszek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje