Kiedy konklawe? Prawdopodobnie na początku tygodnia. Decyzja około 19

08.03.2013 13:45
Jeden z kardynałów zmierzających na prekonklawe. Rzym, 7 marca 2013.

Jeden z kardynałów zmierzających na prekonklawe. Rzym, 7 marca 2013. (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Jeszcze dziś wieczorem, po popołudniowej kongregacji kardynałów, zapadnie decyzja o dacie rozpoczęcia konklawe - ogłosił na konferencji prasowej rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Decyzji należy oczekiwać około godziny 19. Wbrew oczekiwaniom nie zdecydowano o tym podczas porannej narady kardynałów.
Konklawe rozpocznie się prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia - poinformował rzecznik Watykanu. Decyzja o dacie inauguracji wyboru papieża zapadnie po popołudniowej kongregacji kardynałów. Ksiądz Lombardi podkreślił, że konklawe nie zacznie się na pewno ani w sobotę, ani w niedzielę.

Kto na papieża? Scola zyskuje zwolenników

Na kilka dni przed konklawe włoska prasa poinformowała o dwóch frontach hierarchów, zabiegających o poparcie dla ich kandydatów na papieża.

Coraz więcej zwolenników ma metropolita Mediolanu kardynał Angelo Scola, który według dziennika "Corriere della Sera" może już teraz liczyć na poparcie około 40 elektorów, również spoza Włoch, przede wszystkim ze środkowej Europy, ale także niektórych Amerykanów. Kardynał Scola to według największej włoskiej gazety kandydat grupy reformatorów i przeciwników frakcji Kurii Rzymskiej, która opowiada się za radykalną zmianą przywództwa w Kościele.

Wrogowie zawierają sojusze i forsują wspólnego kandydata

Kuria Rzymska zaś, pod wodzą dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano i kamerlinga kard. Tarcisio Bertone, niegdyś - jak się zauważa - "wrogów", obecnie sojuszników, forsuje kandydaturę Brazylijczyka niemieckiego pochodzenia kard. Odilo Scherera. Ma to być próba sprzeciwienia się wielkim zmianom. To rozwiązanie, jak się zauważa, daje tej frakcji, nazwanej "rzymską partią", nadzieję na to, że sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej będzie dalej Włoch.

Główne wyzwania po abdykacji Benedykta XVI

Oprócz wielu kwestii organizacyjnych, dotyczących funkcjonowania Kościoła i Watykanu w czasie wakatu, najważniejszym zadaniem kardynałów jest wyznaczenie terminu rozpoczęcia konklawe. Kiedy zostanie ogłoszona decyzja w tej sprawie, jeszcze nie wiadomo. Nieoficjalnie jako możliwy termin inauguracji wyboru papieża podawana jest data 11 marca. Wielu kardynałów wyrażało opinię, że ich dyskusje mogą trwać długo ze względu na ogrom problemów, przed jakimi stanął Kościół po abdykacji Benedykta XVI. Głównymi wyzwaniami są - jak podkreślają watykaniści - konieczność przeprowadzenia reformy Kurii Rzymskiej, osłabionej w rezultacie ujawnionych w minionym roku wewnętrznych walk o władzę, oraz pogłębiający się kryzys Kościoła.

Zobacz także
Komentarze (62)
Kiedy konklawe? Prawdopodobnie na początku tygodnia. Decyzja około 19
Zaloguj się
 • zuza-19

  Oceniono 74 razy 50

  No i skończy sie ta szopka. Żra sie o kase i wpływy , a katolicy modlą sie o madry wybór, a ich to tyle obchodzi co zesłoroczny snieg. Chodzą , przemieszczaja sie, szyby zaklejaja , podsłuchy usuwaja, bo nie chcą zeby swiat sie dowiedział o co tam naprawde chodzi. Tam napewno boga nie ma.

 • paastafarai

  Oceniono 46 razy 34

  Kobita to tam może fure arcykapłanowi otwierać i drzwiczki przytrzymywać...

  Całuj w pierścień! Całuj! i umyj szyby

 • piotr19730

  Oceniono 41 razy 21

  W Dniu Kobiet zapytam czy na pewno połowa kardynałów jest kobietami i czy kobieta może zostać głową kościoła? Nie macie kobiety nic do gadania.
  Nie szanują was, wykorzystują, a i tak wśród wiernych więcej jest kobiet.
  Czyżby Palikot miał rację: uwielbiacie być wykorzystywane?

 • aerman

  Oceniono 36 razy 18

  To zwykli ludzie , kochają kasę jak każdy, wpływy jak każdy .Religia służyła do spajania ludzi ,ale nie do postępu .

 • waldi_46

  Oceniono 35 razy 17

  szamani bawią się w wybory a nawiedzeni i otumanieni wierni się ekscytują jak by to było najważniejsze w ich życiu to paranoja z cyrkiem .

 • nafletek

  Oceniono 27 razy 11

  poczekajcie jeszcze ...Jarek jeszcze nie dojechał...z partnerem.. tzxn kotem

 • realistas

  Oceniono 23 razy 11

  Żeby nie doszło do bijatyki.

 • mefisto1606xl

  Oceniono 19 razy 9

  Wczoraj ?? .
  Dzisiaj rano ?? .
  Za dwie godziny ??? .
  Po południu ?? .
  Na pewno dziś wieczorem ?/
  CZY ZWYKŁA CHUCPA ??
  Amen

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje