Do Ziemi zbliża się bardzo jasna kometa. Będzie widoczna gołym okiem

08.03.2013 13:16
Niebawem, bo już 20 marca, z terenu naszego kraju powinna być widoczna niezwykle jasna kometa. Na razie Pan-STARRS, bo tak się nazywa, zbliża się do Słońca i naszej planety i widoczna jest już z półkuli południowej. Na szczęście kometa minie Ziemię w bezpiecznej odległości.
Kometa, która obecnie odległa jest od Ziemi o 150 mln kilometrów, z każdym dniem jest coraz jaśniejsza. Kiedy będzie widoczna z północnej półkuli, jej jasność ma dorównać najjaśniejszym gwiazdom na naszym niebie. Można będzie ją dostrzec nawet gołym okiem, ale aby zobaczyć ją w pełnej krasie, lepiej będzie uzbroić oko w lornetkę lub teleskop.

Obserwujący obecnie kometę z półkuli południowej informują, że jest tak jasna jak gwiazdy z Wielkiego Wozu, na który składa się siedem najjaśniejszych gwiazd gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.

- Z kometą Pan-STARRS wiążemy wielkie nadzieje. Wciąż zachowujemy ostrożność. Sami do końca nie wiemy, jak bardzo jasna ona będzie. Trzymamy za nią kciuki - mówi BBC Mark Bailey, szef Obserwatorium Armagh w Irlandii Północnej.

Kometę pierwszy raz zauważono w czerwcu 2011 r. dzięki teleskopowi Pan-STARRS na Hawajach, od którego została nazwana. Była wtedy odległa od Ziemi o miliard kilometrów. Stale obserwujące niebo teleskopy mają średnicę 1,8 metra.

Jak informuje portal www.astronomia24.com, w okolicach 20 marca, niewiele ponad 40 minut po zachodzie Słońca, swój wzrok należy skierować 10-12 stopni nad zachodni horyzont. Jednak jak informuje na swoim blogu Karol Wójcicki z Planetarium Centrum Nauki Kopernik, kometa będzie już widoczna nawet 10 marca. Najpierw, niezbyt wyraźnie, nad zachodnim horyzontem - tuż po zachodzie Słońca.

To jedyna dla nas okazja, by zobaczyć tak jasny obiekt. Kolejny raz kometa Pan-STARRS będzie widoczna z Ziemi za ponad 100 tysięcy lat.

Zobacz także
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • condor82

  0

  Ostatnie upadki meteorów mogły ją zapowiadać.

 • razb1947

  0

  Ruski wystrzelą perszynga albo sputnika z łajką i ją złapią.

 • zgr-edo

  Oceniono 2 razy 0

  pewnie jakaś delegacja leci do Watykanu na konklawe

 • gtpress

  0

  taki kamien to jak manna z Nieba.......

 • bully300

  Oceniono 3 razy -1

  Tanimi sensacjami próbujecie odwrócić uwagę społeczeństwa od ważkich problemów. Myślicie, że pisząc o kometach, zamieciecie pod dywan ten skandal z zakulisowymi knowaniami, które doprowadziły do niewybrania Anki Grodzkiej na wicemarszałkinię Sejmu?!! Nie uda wam się to! Przejrzeliśmy waszą tanią gierkę, uprawianą za dolary od Rydzyka i sterowaną przez środowiska związane z tak zwanym Radiem Maryja. Kunktatorom na żołdzie Torunia i Watykanu mówimy gromkie i zdecydowane "NIE!"
  Anka! Trzymaj się! Jesteśmy z tobą! Damy radę! Szerokim frontem na płaszczyźnie porozumienia damy zdecydowany odpór homfobii i nietolerancji!
  A teraz pisowskie agitatorki niech sobie minusują.

 • zap1957

  Oceniono 2 razy 2

  Chciałem coś napisać, ale zacytuję Lema. "Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów. " W jednym miejscu.

 • condor82

  Oceniono 1 raz 1

  Muminki wszystkich krajów -łączcie się!
  A serio to nie widziałem komety od 16 lat :)

 • rezun-one

  Oceniono 1 raz 1

  Taka kometa to pryszcz wobec udziału Jarosława w reklamie tabletów.
  Podobno Tuchaj Bey wziął ostatnio dużą bańkę za reklamę, ciekawe ile zapłacili Jarosławowi K.

 • wasserski

  Oceniono 1 raz 1

  MAM nadzieję,że zmiecie tussku i rostowskiego z radarami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje