Do Ziemi zbliża się bardzo jasna kometa. Będzie widoczna gołym okiem

Kometa Pan-STARRS widoczna 2 marca z terenu Nowej Zelandii

Kometa Pan-STARRS widoczna 2 marca z terenu Nowej Zelandii (Fot. Minoru Yoneto AP)

Niebawem, bo już 20 marca, z terenu naszego kraju powinna być widoczna niezwykle jasna kometa. Na razie Pan-STARRS, bo tak się nazywa, zbliża się do Słońca i naszej planety i widoczna jest już z półkuli południowej. Na szczęście kometa minie Ziemię w bezpiecznej odległości.
Kometa, która obecnie odległa jest od Ziemi o 150 mln kilometrów, z każdym dniem jest coraz jaśniejsza. Kiedy będzie widoczna z północnej półkuli, jej jasność ma dorównać najjaśniejszym gwiazdom na naszym niebie. Można będzie ją dostrzec nawet gołym okiem, ale aby zobaczyć ją w pełnej krasie, lepiej będzie uzbroić oko w lornetkę lub teleskop.

Obserwujący obecnie kometę z półkuli południowej informują, że jest tak jasna jak gwiazdy z Wielkiego Wozu, na który składa się siedem najjaśniejszych gwiazd gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.

- Z kometą Pan-STARRS wiążemy wielkie nadzieje. Wciąż zachowujemy ostrożność. Sami do końca nie wiemy, jak bardzo jasna ona będzie. Trzymamy za nią kciuki - mówi BBC Mark Bailey, szef Obserwatorium Armagh w Irlandii Północnej.

Kometę pierwszy raz zauważono w czerwcu 2011 r. dzięki teleskopowi Pan-STARRS na Hawajach, od którego została nazwana. Była wtedy odległa od Ziemi o miliard kilometrów. Stale obserwujące niebo teleskopy mają średnicę 1,8 metra.

Jak informuje portal www.astronomia24.com, w okolicach 20 marca, niewiele ponad 40 minut po zachodzie Słońca, swój wzrok należy skierować 10-12 stopni nad zachodni horyzont. Jednak jak informuje na swoim blogu Karol Wójcicki z Planetarium Centrum Nauki Kopernik, kometa będzie już widoczna nawet 10 marca. Najpierw, niezbyt wyraźnie, nad zachodnim horyzontem - tuż po zachodzie Słońca.

To jedyna dla nas okazja, by zobaczyć tak jasny obiekt. Kolejny raz kometa Pan-STARRS będzie widoczna z Ziemi za ponad 100 tysięcy lat.

Zobacz także
 • Spadający meteor "Cała się trzęsę", "Obudził mnie wiatr i łomot" [RELACJE ŚWIADKÓW]
 • Posążek Buddy zrobiony jest z meteorytu - twierdzą naukowcy Posążek Buddy ze swastyką zrobiony jest z meteorytu
Komentarze (120)
Do Ziemi zbliża się bardzo jasna kometa. Będzie widoczna gołym okiem
Zaloguj się
 • ka-mi-la789

  Oceniono 217 razy 153

  "kometa minie Ziemię w bezpiecznej odległości".

  A nie dałoby się jej przekonać, żeby nieco zboczyła z kursu i yebnęła w Sejm, URM albo chociaż Urząd Miasta w Radomiu?

 • elkipan

  Oceniono 134 razy 112

  Kolejny raz kometa Pan-STARRS będzie widoczna z Ziemi za ponad 100 tysięcy lat.
  ..............................................................
  Dobra...Nakupię browca i czekam...

 • wj_2000

  Oceniono 104 razy 96

  Mało prawdopodobne, by obserwatorzy z Australii używali porównania jasności komety do gwiazd Wielkiej Niedźwiedzicy, której ....nie widzą przecież.
  Jeśli podano jej magnitudę, to "twórczy" dziennikarz włożył w ich usta przykładową gwiazdę o tej samej jasności, którą sam wymyślił. Ale nic, to! Byle do wiosny.

 • tamerlan80

  Oceniono 95 razy 33

  Pewnie pędzi by swoim blaskiem przyćmić Jarosława kiedy znowu będzie próbował się przebić w wiadomościach :)

 • noken

  Oceniono 37 razy 21

  ojtam, mieszkam w melbourne w australii i nic golym okiem nie widze ani nie widzialem a pare razy dziennie po zmroku wychodze zapalic, ponoc lepsza ma byc pod koniec 2013

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje