Wiadomości >  Archiwum

Do Ziemi zbliża się bardzo jasna kometa. Będzie widoczna gołym okiem

rik
08.03.2013 13:16
A A A Drukuj
Niebawem, bo już 20 marca, z terenu naszego kraju powinna być widoczna niezwykle jasna kometa. Na razie Pan-STARRS, bo tak się nazywa, zbliża się do Słońca i naszej planety i widoczna jest już z półkuli południowej. Na szczęście kometa minie Ziemię w bezpiecznej odległości.
Kometa, która obecnie odległa jest od Ziemi o 150 mln kilometrów, z każdym dniem jest coraz jaśniejsza. Kiedy będzie widoczna z północnej półkuli, jej jasność ma dorównać najjaśniejszym gwiazdom na naszym niebie. Można będzie ją dostrzec nawet gołym okiem, ale aby zobaczyć ją w pełnej krasie, lepiej będzie uzbroić oko w lornetkę lub teleskop.

Obserwujący obecnie kometę z półkuli południowej informują, że jest tak jasna jak gwiazdy z Wielkiego Wozu, na który składa się siedem najjaśniejszych gwiazd gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.

- Z kometą Pan-STARRS wiążemy wielkie nadzieje. Wciąż zachowujemy ostrożność. Sami do końca nie wiemy, jak bardzo jasna ona będzie. Trzymamy za nią kciuki - mówi BBC Mark Bailey, szef Obserwatorium Armagh w Irlandii Północnej.

Kometę pierwszy raz zauważono w czerwcu 2011 r. dzięki teleskopowi Pan-STARRS na Hawajach, od którego została nazwana. Była wtedy odległa od Ziemi o miliard kilometrów. Stale obserwujące niebo teleskopy mają średnicę 1,8 metra.

Jak informuje portal www.astronomia24.com, w okolicach 20 marca, niewiele ponad 40 minut po zachodzie Słońca, swój wzrok należy skierować 10-12 stopni nad zachodni horyzont. Jednak jak informuje na swoim blogu Karol Wójcicki z Planetarium Centrum Nauki Kopernik, kometa będzie już widoczna nawet 10 marca. Najpierw, niezbyt wyraźnie, nad zachodnim horyzontem - tuż po zachodzie Słońca.

To jedyna dla nas okazja, by zobaczyć tak jasny obiekt. Kolejny raz kometa Pan-STARRS będzie widoczna z Ziemi za ponad 100 tysięcy lat.

Tagi:

Komentarze (120)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX