Arcybiskup Chaput: Nowy papież musi do gruntu oczyścić kurię

08.03.2013 11:36
Arcybiskup Filadelfii Charles Chaput

Arcybiskup Filadelfii Charles Chaput (Fot. Matt Rourke AP)

Przyszły papież musi ,,do gruntu oczyścić" biurokrację watykańską. Jest to ,,pilne zadanie wymagające energii, której nie mógł wnieść Benedykt XVI". Podkreślił to w rozmowie z włoskim dziennikiem ,,Il Messaggero" arcybiskup Filadelfii Charles Chaput.
Innym z wielkich wyzwań dla nowej głowy Kościoła jest zdaniem amerykańskiego hierarchy walka z agresywnym ateizmem, który działa ,,jak środek znieczulający głód Boga".

- Człowiek ciągle pozostaje istotą śmiertelną, pytającą o sens życia i życie po śmierci, a my musimy przywrócić sens wieczności - stwierdził abp Chaput.

Następca Benedykta XVI będzie walczył z pedofilią w kościele

Żądania święceń kapłańskich dla kobiet czy ,,zrównanie w prawach osób homoseksualnych w Kościele" arcybiskup Filadelfii określił jako ,,niepodlegające dyskusji". - Kościół nie ma takiej władzy, żeby zmieniać Słowo Boże - powiedział abp Chaput i dodał, że również przyszły papież nie będzie miał takiej władzy. Odnosząc się do homoseksualistów, podkreślił, że Kościół szanuje każdego człowieka jako dziecko boże, jednak nie oznacza to uznania ,,prawa do grzechu".

Zdaniem amerykańskiego hierarchy następca Benedykta XVI będzie walczył z nadużyciami duchownych wobec nieletnich. Jednocześnie podkreślił, że nikt z zewnątrz poza urzędującym papieżem nie ma prawa określać, który z kardynałów może uczestniczyć w konklawe.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  0

  czyli w/g arcybiskupa Chaput,
  Wojtyła i Benek
  popierali księży pedofilów
  Dlatego Lolek mówił nam "nie lękajcie się"

 • anna22290

  Oceniono 1 raz 1

  jakby tak faktycznie zaczol oczyszczac to by nikt nie zostal ,z tych ; POBOZNYCH istot

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 5 razy 5

  Nadinterpretujecie słowa arcybiskupa - przecież jemu chodzi o to, że przyszły papież powinien zarządzić po prostu gruntowne sprzątanie w pomieszczeniach kurii - zamiatanie, mycie okien, podłóg i wreszcie pranie kardynalskich strojów. Purpura przybrudziła się nieco i nie jaśnieje odpowiednio intensywną barwą. A Wy doszukujecie się bóg wie czego...

 • o.666

  Oceniono 1 raz 1

  musi, inaczej kaput...

 • vomitorium1

  Oceniono 4 razy 4

  a tam
  (pedofilia w kościele
  jest jak
  amen w pacierzu)

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 4 razy 4

  "Kościół nie ma takiej władzy, żeby zmieniać Słowo Boże" - jeszcze się dobrze konklawe nie zaczęło a już opowiadają dowcipy.

 • hare-hare

  Oceniono 1 raz 1

  nowa mietła musi posprzątać

 • ni_uja

  Oceniono 3 razy 3

  "Głód Boga" to zupełnie jak głód narkotykowy, najwidoczniej słabi ludzie nie mogą znieść rzeczywistości na trzeźwo. Monopol na sprzedaż opium dla mas jest dla KK rzeczą świętą.

 • pregierz

  Oceniono 1 raz 1

  Pie...mento !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje