Ks. Lombardi: Prawdopodobnie dzisiaj poinformujemy o dniu rozpoczęcia konklawe

08.03.2013 10:57
Kardynałowie

Kardynałowie (Fot. Kuba Atys / AG)

- Prawdopodobnie dzisiaj o godz. 19 przekażemy wiadomość o dniu rozpoczęcia konklawe - powiedział rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi, na konferencji prasowej. W Rzymie są już wszyscy elektorzy - łącznie 115. Dzisiaj rano kardynałowie z całego świata zebrali się na kolejnej kongregacji.
- Jak tylko wyjdę z obrad kongregacji, prawdopodobnie o godzinie siódmej wieczorem, przekażemy wiadomość [dotyczącą daty konklawe - red.] Proszę was o to, byście nie dzwonili wszyscy o siódmej wieczorem, bo jeśli to zrobicie to nie uda mi się przekazać wiadomości. Miejcie chwilę cierpliwości, bo prawdopodobnie podam wam wiadomość o dniu rozpoczęcie konklawe - mówił ks. Lombardi.

Informacje o tym, że to podczas dzisiejszej kongregacji zapadnie decyzja dotycząca daty rozpoczęcia konklawe pojawiały się już wcześniej. Przypuszcza się, że zacznie się ono po 11 marca.

Kto na papieża? Scola zyskuje zwolenników

Na kilka dni przed konklawe włoska prasa poinformowała o dwóch frontach hierarchów, zabiegających o poparcie dla ich kandydatów na papieża.

Coraz więcej zwolenników ma metropolita Mediolanu, kardynał Angelo Scola, który według dziennika "Corriere della Sera" może już teraz liczyć na poparcie około 40 elektorów, również spoza Włoch, przede wszystkim ze środkowej Europy, ale także niektórych Amerykanów. Kardynał Scola to według największej włoskiej gazety kandydat grupy reformatorów i przeciwników frakcji Kurii Rzymskiej, która opowiada się za radykalną zmianą przywództwa w Kościele.

Wrogowie zawierają sojusze i forsują wspólnego kandydata

Kuria Rzymska zaś, pod wodzą dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano i kamerlinga kard. Tarcisio Bertone, niegdyś - jak się zauważa - "wrogów", obecnie sojuszników, forsuje kandydaturę Brazylijczyka niemieckiego pochodzenia, kard. Odilo Scherera. Ma to być próba sprzeciwieniu się wielkim zmianom. To rozwiązanie, jak się zauważa, daje tej frakcji, nazwanej "rzymską partią", nadzieję na to, że sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej będzie dalej Włoch.

Główne wyzwania po abdykacji Benedykta XVI

Oprócz wielu kwestii organizacyjnych, dotyczących funkcjonowania Kościoła i Watykanu w czasie wakatu, najważniejszym zadaniem kardynałów jest wyznaczenie terminu rozpoczęcia konklawe. Kiedy zostanie ogłoszona decyzja w tej sprawie, jeszcze nie wiadomo. Nieoficjalnie jako możliwy termin inauguracji wyboru papieża podawana jest data 11 marca. Wielu kardynałów wyrażało opinię, że ich dyskusje mogą trwać długo ze względu na ogrom problemów, przed jakimi stanął Kościół po abdykacji Benedykta XVI. Głównymi wyzwaniami są - jak podkreślają watykaniści - konieczność przeprowadzenia reformy Kurii Rzymskiej, osłabionej w rezultacie ujawnionych w minionym roku wewnętrznych walk o władzę, oraz pogłębiający się kryzys Kościoła.

Zobacz także
Komentarze (108)
Ks. Lombardi: Prawdopodobnie dzisiaj poinformujemy o dniu rozpoczęcia konklawe
Zaloguj się
 • albacor

  Oceniono 116 razy 86

  Ci za, ci przeciw, koterie i kliki, a gdzie osławiony duch święty co to niby ma kogoś natchnąć? Jak ludzie (szczególnie świętojebliwi Polacy) moga wierzyć w te bajdy wciskane od 2000 lat..........

 • leszek_nowak

  Oceniono 93 razy 69

  Nie poznamy dzisiaj daty rozpoczęcia konklawe, ponieważ "Duch Święty" kłóci się sam ze sobą. Część "Ducha Świętego" (ta włoska) uważa, że konklawe powinno rozpocząć się jak najwcześniej, natomiast inna część "Ducha Świętego" (ta przyjezdna) jest zdania, że wpierw należy omówić wszelkie drażliwe kwestie i konklawe rozpocząć później.

  www.opracowanie.eu

 • szoferek1

  Oceniono 81 razy 57

  I pomyśleć że całe to "towarzystwo" żyje z ogłupiania ludzi i żebractwa!

 • thomasindaclub

  Oceniono 81 razy 51

  Banda ważnych nierobów.

 • distepfano

  Oceniono 59 razy 41

  Nie ustalono jeszcze daty konklawe, bo nadal są kłótnie w sprawie KTO z kim będzie spał ;((

 • mefisto1606xl

  Oceniono 46 razy 30

  WALKA O TRON ????
  A ja myślałem , że dotyczy to instytucji świeckich , a nie KOŚCIELNYCH !!! .
  - TYLKO I WYŁĄCZNIE ... / Ciężki poród / ....
  aMEN .

 • ergosumek

  Oceniono 34 razy 26

  My jesteśmy krasnoludki, hopsa sa, hopsa sa, pod grzybkami nasze budki, hopsa sa, hopsa sa....

 • vomitorium1

  Oceniono 30 razy 20

  tak jak kiedyś
  (tu helikopter tu helikopter
  widzę cały peleton
  na czoło wychodzi
  szurkowski)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje