Ks. Lombardi: Prawdopodobnie dzisiaj poinformujemy o dniu rozpoczęcia konklawe

08.03.2013 10:57
Kardynałowie

Kardynałowie (Fot. Kuba Atys / AG)

- Prawdopodobnie dzisiaj o godz. 19 przekażemy wiadomość o dniu rozpoczęcia konklawe - powiedział rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi, na konferencji prasowej. W Rzymie są już wszyscy elektorzy - łącznie 115. Dzisiaj rano kardynałowie z całego świata zebrali się na kolejnej kongregacji.
- Jak tylko wyjdę z obrad kongregacji, prawdopodobnie o godzinie siódmej wieczorem, przekażemy wiadomość [dotyczącą daty konklawe - red.] Proszę was o to, byście nie dzwonili wszyscy o siódmej wieczorem, bo jeśli to zrobicie to nie uda mi się przekazać wiadomości. Miejcie chwilę cierpliwości, bo prawdopodobnie podam wam wiadomość o dniu rozpoczęcie konklawe - mówił ks. Lombardi.

Informacje o tym, że to podczas dzisiejszej kongregacji zapadnie decyzja dotycząca daty rozpoczęcia konklawe pojawiały się już wcześniej. Przypuszcza się, że zacznie się ono po 11 marca.

Kto na papieża? Scola zyskuje zwolenników

Na kilka dni przed konklawe włoska prasa poinformowała o dwóch frontach hierarchów, zabiegających o poparcie dla ich kandydatów na papieża.

Coraz więcej zwolenników ma metropolita Mediolanu, kardynał Angelo Scola, który według dziennika "Corriere della Sera" może już teraz liczyć na poparcie około 40 elektorów, również spoza Włoch, przede wszystkim ze środkowej Europy, ale także niektórych Amerykanów. Kardynał Scola to według największej włoskiej gazety kandydat grupy reformatorów i przeciwników frakcji Kurii Rzymskiej, która opowiada się za radykalną zmianą przywództwa w Kościele.

Wrogowie zawierają sojusze i forsują wspólnego kandydata

Kuria Rzymska zaś, pod wodzą dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano i kamerlinga kard. Tarcisio Bertone, niegdyś - jak się zauważa - "wrogów", obecnie sojuszników, forsuje kandydaturę Brazylijczyka niemieckiego pochodzenia, kard. Odilo Scherera. Ma to być próba sprzeciwieniu się wielkim zmianom. To rozwiązanie, jak się zauważa, daje tej frakcji, nazwanej "rzymską partią", nadzieję na to, że sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej będzie dalej Włoch.

Główne wyzwania po abdykacji Benedykta XVI

Oprócz wielu kwestii organizacyjnych, dotyczących funkcjonowania Kościoła i Watykanu w czasie wakatu, najważniejszym zadaniem kardynałów jest wyznaczenie terminu rozpoczęcia konklawe. Kiedy zostanie ogłoszona decyzja w tej sprawie, jeszcze nie wiadomo. Nieoficjalnie jako możliwy termin inauguracji wyboru papieża podawana jest data 11 marca. Wielu kardynałów wyrażało opinię, że ich dyskusje mogą trwać długo ze względu na ogrom problemów, przed jakimi stanął Kościół po abdykacji Benedykta XVI. Głównymi wyzwaniami są - jak podkreślają watykaniści - konieczność przeprowadzenia reformy Kurii Rzymskiej, osłabionej w rezultacie ujawnionych w minionym roku wewnętrznych walk o władzę, oraz pogłębiający się kryzys Kościoła.

Zobacz także
Komentarze (108)
Zaloguj się
 • janusz20011

  0

  Ponad tysiąc spasionych cyników , żerujących na głupocie i ciemnocie swoich " OWIECZEK " .--------------ŚMIECHU WARTE .

 • bochyn9

  Oceniono 1 raz 1

  Było więc klawo. A we wtorek będzie konklawo, więc będzie hiper- super- klawo.

 • ugrydul

  Oceniono 1 raz 1

  Eee tam. Wolę iPada

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  Rada starców wybierze jedynego posłusznego i co to zmieni skoro stracili poczucie rzeczywistości i przyzwoitosci, jedyna pociecha, że nie palą za wiarę.

 • paastafarai

  Oceniono 2 razy 2

  starzy smutni kawalerowie w dziwnych strojach wybierają starego kawalera w dziwnym stroju

  smutne... nie mają rodziny, wnuków na starość

 • rjeka81

  Oceniono 1 raz 1

  Patrzę na zdjęcie u góry i widzę Hogwart:
  "10 punktów dla Griffindoru!"

 • dio62

  Oceniono 2 razy 2

  a ja myślałem, że to duch św. wybiera papę siadając na makówce delikwenta pod postacią białego gołębia i obsrywając mu ją

 • bodora73

  Oceniono 1 raz 1

  Im dluzej dwie frakcje beda walczyc miedzy soba, tym lepiej dla tzw. ducha swietego. Przeciez trzeci garnitur boga tez chce zarobic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje