Wniosek o wotum nieufności dla rządu Tuska przepadł

08.03.2013 10:01
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm odrzucił w głosowaniu wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. PiS proponowało prof. Piotra Glińskiego jako kandydata na szefa rządu. Za wnioskiem głosowało 137 posłów, 236 było przeciw, 41 wstrzymało się od głosu.
W głosowaniu, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, nie wziął udziału klub RP. Posłowie Ruchu opuścili salę posiedzeń.

Zgodnie z art. 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 głosów).

Przed głosowaniem Beata Kempa poprosiła o 5-minutową przerwę dla swojego klubu. Argumentowała, że popierając wniosek PiS "zamieniono by człowieka o poglądach liberalnych na człowieka o poglądach liberalnych - liberała na liberała". - Na to ze względów ideowych nie może być zgody, bo nie będzie realizacji konserwatywnego programu - zaznaczyła posłanka Solidarnej Polski.

"Viktor Orban" jako kandydat prawicy

Kempa zaapelowała jednocześnie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o zgłoszenie projektu uchwały o samorozwiązanie Sejmu, co doprowadziłoby do rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. - Wierzymy, że jesteśmy w stanie, jako polska prawica, te wybory wygrać - podkreśliła. Zadeklarowała, że jej klub taki wniosek by poparł. - I będzie prawdziwy prawicowy kandydat na premiera, będzie Viktor Orban (premier Węgier - red.) - dodała Kempa.

O przerwę poprosił również Janusz Palikot, ponieważ jego klub chciał na czas tego głosowania opuścić salę plenarną. - Nie chcemy brać udziału w tej szopce, nie będziemy brali udziału w tym głosowaniu. Wybór między Glińskim a Tuskiem nie jest żadnym wyborem - podkreślił. - Całej prawicy - PO i PiS - szczaw i mirabelki, a nie rządzić krajem - dodał, nawiązując do wypowiedzi Stefana Niesiołowskiego.

"Farsa skończona"

Przeciwko wnioskowi PiS zagłosował w całości klub PO. Obecni byli wszyscy posłowie Platformy - 206. Przeciw było też 28 posłów PSL. Nie głosował b. szef ludowców Waldemar Pawlak. Przeciwko wnioskowi było także dwóch posłów niezrzeszonych - Ryszard Galla i Jarosław Jagiełło.

Wniosek poparło 136 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dwóch posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu. "Za" była także posłanka Marzena Wróbel z Solidarnej Polski.

Od głosu wstrzymało się 25 posłów klubu SLD. Małgorzata Szmajdzińska (SLD) nie głosowała. Także 16 posłów klub SP wstrzymało się od głosu.

Klub Ruchu Palikota w całości (41 posłów) nie wziął udziału w głosowaniu. Nie głosowała także wicemarszałek Wanda Nowicka.

Tuż po głosowaniu pojawiły się pierwsze komentarze na twitterze. "I to by było na tyle" - napisał rzecznik rządu Paweł Graś. Na koncie PO pojawił się wpis: "upadł wniosek o wotum nieufności wobec rządu PO i PSL. To już historia". Z kolei szef SLD Leszek Miller, informując o odrzuceniu wniosku PiS, ocenił: "farsa skończona".

Zobacz także
Komentarze (239)
Wniosek o wotum nieufności dla rządu Tuska przepadł
Zaloguj się
 • e-komentarz

  Oceniono 230 razy 154

  Ten cały pisowski cyrk z tabletami, technicznymi premierami, wotami nieufności bez
  szans na powodzenie itd, itp. JEST ZA NASZE (PODATNIKÓW) PIENIĄDZE.
  Jeśli zdamy sobie z tego sprawę robi się mniej śmiesznie...

 • 7ogamihcra

  Oceniono 172 razy 128

  I cała para, jak przy wszelkich działaniach Prawie Sprawiedliwości, poszła w pisdek.

 • andrzej.frant

  Oceniono 142 razy 104

  Odrzucili, niewdzięczni, a taki ładny ten wniosek był.
  Znów Jarkowi przykrość sprawili.
  No jak tak można.???

 • szary-polak

  Oceniono 127 razy 85

  Tablet J.Kaczyński, powrócił do swojej naturalnej postaci, kołtuna z rdzawymi zębami, w brudnych butach....

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 113 razy 85

  Upadek rządu tow. Glińskiego, to
  prawdziwy cios w serce polskiej
  demokracji. Od dzisiaj rodzima polityka
  będzie uboga niczym igrzyska olimpijskie
  bez zawodów w elektryczne bierki.
  Na znak protestu towarzysze z PI$u
  oddają medale i berety. Jojo oddał
  adidasy. A pokemony masowo
  zwracają tablety.

 • chi_neng1

  Oceniono 98 razy 72

  Panie Palikot !

  Wczoraj byla szokpa i te trzeba bylo opuscic, a nie jak jest glosowanie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje