Kim Dotcom może pozwać nowozelandzki wywiad za szpiegowanie

Kim Dotcom

Kim Dotcom (Fot. Richard Robinson AP)

Sąd w Nowej Zelandii uznał, że Kim Dotcom, twórca i były szef serwisu Megaupload, może pozwać tamtejszy wywiad za szpiegowanie go - donosi BBC. Wcześniej Niemiec pozwał nowozelandzką policję za nalot na jego dom i zajęcie majątku.
W 2012 roku policja przeprowadziła nalot na posiadłość Dotcoma i zajęła jego majątek. Kilka miesięcy później sąd uznał, że były to działania bezprawne. Kim Dotcom wniósł więc do sądu wniosek o odszkodowanie od policji. W międzyczasie okazało się, że osoby związane z serwisem Megaupload były podsłuchiwane przez nowozelandzki kontrwywiad. Dotcom postanowił pozwać także tę instytucję.

Mimo że sam premier Nowej Zelandii, John Key, przeprosił Dotcoma za szpiegowanie go, tamtejsza prokuratura próbowała uniemożliwić mu pociąganie do odpowiedzialności wywiadu. Prawnicy argumentowali, że nie może pozwać państwa po raz drugi za to samo uchybienie. Krajowy Sąd Apelacyjny uznał jednak, że Nowa Zelandia nie może się w ten sposób bronić i zezwolił twórcy serwisu Megaupload na domaganie się odszkodowania.

Nowy serwis Dotcoma

Działania służb w Nowej Zelandii były przeprowadzane na zlecenie Amerykanów, którzy oskarżają Doctoma o zarządzanie grupą, która za pomocą serwisu Megaupload od 2005 roku zarobiła 175 mln dolarów na łamaniu praw autorskich. W Stanach Zjednoczonych Niemcowi grozi do 20 lat więzienia.

Niedawno Dotcom założył nowy serwis o nazwie Mega. Tym razem pracownicy nie mają wglądu do plików na nim umieszczanych. Ma to zapobiec ewentualnym pozwom.

Zobacz także
 • Kim Dotcom MegaUpload: słynny internetowy pirat Kim Dotcom zapowiada wielki powrót
Komentarze (9)
Kim Dotcom może pozwać nowozelandzki wywiad za szpiegowanie
Zaloguj się
 • syngefco

  Oceniono 28 razy 26

  I bardzo dobrze, jeżeli coś nie jest zabronione to jest dozwolone, jeżeli z takim założeniem kierują sie możni tego świata, to dlaczego my szaraczki mielibyśmy zachowywać się inaczej. Pozdrawiam pirata Hołdysa i jego zespoł pracowników pracujący na nielegalnych oprogramowaniach.

 • ktosmadrzejszy

  Oceniono 15 razy 15

  To bardzo dobra wiadomosc i nalezy ja naglasniac.

  Gdzies na swiecie jeszcze funkcjonuja zasady demokratycznego panstwa i obywatel moze sie bronic przed szujami ktore 'reprezentuja' i dzialaja w 'imieniu' panstwa....

  Mam nadzieje ze i u nas dorowadzimy do tego by politycy, milicjanci, gnoje z ITD, prokuratury gdy popelniaja przestepstwa rowniez nie byli bezkarni!

 • adherent1

  Oceniono 8 razy 8

  No popatrzcie - są na świecie sądy nie będące na usługach państwa.
  Podejrzewam że nie ma tam sędziów i prokuratorów będących agentami
  służb specjalnych - bo to by była śmierć cywilna ale i spore wyroki.
  W Polsce na temat akcji "Temida" cicho, choć obywatele przecież
  utrzymują te przedsięwzięcia działające na ich i państwa szkodę.

 • jack3yp

  Oceniono 6 razy 6

  Mało pocieszającym jest fakt, że nie jesteśmy jedynymi skundlonymi psami czekającymi na komendy aport,podaj łapę, bierz go, wydawanymi przez Pana i Władcę! Za te bezgranicznie ślepe, toksyczne przywiązanie kundelki dostają jak zwykle ochłapy z Pańskiego stołu i mają później u siebie spore problemy (wizy,F-16 ,Iraki, Afganistany, więzienia CIA). Niech żyje WIELKI BRAT, WUJ SAM zza Oceanu!.

 • supertlumacz

  Oceniono 9 razy 5

  Podaję sposób na DARMOWE OGLĄDANIE NAJWYBITNIEJSZYCH DZIEŁ KINEMATOGRAFII ŚWIATOWEJ.
  Wyjaśnienie: władze Federacji Rosyjskiej stoją na stanowisku, moim zdaniem słusznym, że jeśli film zawiera nieprzemijające wartości pożyteczne dla rozwoju kulturalnego własnych obywateli, to należy przymknąć oko na respektowanie praw autorskich i pozostawić tę kwestię zainteresowanym właścicielom, a póki co ułatwić chętnym obejrzenie takich arcydzieł.
  Na przykładzie dwóch arcydzieł Ojciec Chrzestny II i Leon Zawodowiec. Dlaczego akurat wybrałem te? Oba powszechnie klasyfikowane w pierwszej 20 –ce wszechczasów. Oba ostatnio cenzurowane w Polsce. Ojciec Chrzestny II za ukazanie spontanicznego charakteru Rewolucji Kubańskiej, natomiast Leon Zawodowiec z powodu ośmieszenia słabych stron państwa policyjnego . O tym ostatnim przypomniałem sobie ze względu na pewne aktualne analogie : Zwłoki 33-letniego Christophera Dornera odnaleziono po strzelaninie w pobliżu ośrodka sportów zimowych Big Bear Lake, ok. 150 km od Los Angeles. Szałas, w którym zabarykadował się Dorner, stanął w płomieniach podczas szturmu policji.
  1. Musimy znać przynajmniej polski tytuł. Ojciec Chrzestny II
  2. Niestety informacja w polskiej Wikipedii jest zazwyczaj ogólnikowa
  pl.wikipedia.org/wiki/Ojciec_chrzestny_II
  a wątek kubański jest w streszczeniu pominięty.
  Dlatego dobrze jest przeczytać informację i streszczenie – spis języków dostępnej informacji po lewej - w znanym języku obcym np. po angielsku en.wikipedia.org/wiki/The_Godfather_Part_II
  3. Teraz najtrudniejszy etap dla osób które nigdy nie miały do czynienia z cyrylicą. Nazwy języków obcych publikowane są w tych językach czyli chcąc wybrać rosyjski wybieramy Русский Po kliknięciu w Русский otworzy się nam strona ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%91%D1%81%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%86_2
  Jeśli znamy dobrze rosyjski możemy przeczytać informację o filmie Ojciec chrzestny II w tym języku, ale nie jest to konieczne. Konieczne jest natomiast skopiowanie tytułu filmu w tym języku Крёстный отец 2
  Skopiowany , pisany cyrylicą tytuł Крёстный отец 2 wstawiamy do wyszukiwarki Google

  4. Wybieramy któryś z linków (zwykle jest kilka) zapewniających bezpłatną projekcję całego filmu np. my-hit.ru/film/4756/online i przygotowujemy się na 202 minuty wizualnej i duchowej uczty. Zwłaszcza na początku może nas odwiedzić przyjaciel z AIPAC promujący robienie milionów lub wycieczkę do Izraela. Propozycja nałoży się na projekcję filmu. Hackera pozbywamy się na zasadach ogólnych.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Powtórzenie procedur dla filmu Leon Zawodowiec, dla utrwalenia umiejętności DARMOWEGO OGLĄDANIA W INTERNECIE NAJLEPSZYCH FILMÓW

  Tym razem już polska wikipedia pl.wikipedia.org/wiki/Leon_zawodowiec informuje że w najbardziej policyjnym państwie świata film ten nigdy nie był pokazywany w pełnej wersji którą nazywa eufemistycznie WERSJA REŻYSERSKA. Wersja reżyserska to dodatkowe dwadzieścia trzy minuty filmu (w stosunku do wersji ogólnie dostępnej)
  W opisie angielskojęzycznym en.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9on:_The_Professional ta wersja , nigdy nie dostępna w USA, nazywa się Extended version albo "international version" dluższa o 25 minut. Oczywiście każda z rosyjskojęzycznych projekcji którą znajdziemy w gogle po wstawieniu tytułu Леон (фильм) pisanego cyrylicą to będzie ta zabroniona w USA, rozszerzona np. my-hit.ru/film/5816/online
  Tutaj tylko 131 minut uczty duchowej. Ten film szczególnie polecam moim przyjaciołom z AIPAC:
  z oddziału nowojorskiego, z oddziału kibuców na ziemiach okupowanych i z polskiego oddziału Okrągłego Stołu.

 • supertlumacz

  Oceniono 17 razy -3

  Decyzja Krajowego Sądu Apelacyjnego Nowej Zelandii wplata się w początek globalnej nagonki na USA. Wczoraj konklawe wysłało bezprecedensową depeszę kondolencyjną w związku ze śmiercią wybitnego Antyamerykanina Hugo Chaveza. Pogrzeb HC zapowiada się jako ogólnoświatowy spęd antyamerykańskich głów państw - dla głow państw Ameryki Łacińskiej obecność obowązkowa. Rosyjską Ustawę imy Jakowlewa można pominąć bo zosttala potępiona przez takie autorytety jak akademik Borys Bieriezowski, grupa Femen, zespół Pussy Riot. W obronie tego ostatniego wystąpil niedawno polski intelektualista Bo..., to jest, Lech Wałęsa.

  Wierzę że w tej trudnej sytuacji polska Prokuratura Generalna wezwie do do akcji poparcia dla CIA, a dla Izby Tortur w Kiejkutach w szczególności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje