Korea Północna zerwała układy o nieagresji. Armia gotowa do "anihilowania wroga"

08.03.2013 06:12
Kim Dzong Un z żołnierzami

Kim Dzong Un z żołnierzami (Fot. REUTERS TV Reuters)

Korea Północna zrywa wszystkie układy o nieagresji z Koreą Południową, wyłącza "gorącą linię" telefoniczną i zamyka przejście w Panmundżonie między obu krajami w strefie zdemilitaryzowanej - poinformowała dziś północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Wcześniej Phenian zapowiedział, że skorzysta z prawa dokonania ataku uprzedzającego na "agresorów".
Według KCNA przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un odwiedził "frontowe" jednostki wojskowe, które wzięły udział w 2010 r. w ostrzale artyleryjskim wyspy należącej do Korei Południowej. Kim Dzong Un wezwał żołnierzy, aby byli gotowi w każdej chwili do "anihilowania wroga", i wskazał jako "wrogie cele" pięć wysp należących do Korei Południowej.

Posunięcia te ogłoszono wkrótce po uchwaleniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ nowych sankcji wobec Korei Północnej. Wymierzone są m.in. w północnokoreańskich dyplomatów. Ograniczają też możliwość przekazywania pieniędzy i dostępu do towarów luksusowych.

Sankcje są odpowiedzią na kolejną próbną eksplozję nuklearną dokonaną przez Phenian w lutym. Była to trzecia próba przeprowadzana przez Koreę Płn. Była ona silniejsza od poprzednich, przeprowadzonych w latach 2006 i 2009. Sankcje nałożone po tych testach były wielokrotnie weryfikowane po kolejnych testach rakiet dalekiego zasięgu i rundach negocjacji. Obejmują one m.in. embargo na broń oraz zakaz handlu materiałami, które można wykorzystać do produkcji broni atomowej lub rakiet.

Przed głosowaniem w Radzie Bezpieczeństwa Korea Płn. zagroziła, że skorzysta z prawa do przeprowadzenia wyprzedzającego ataku jądrowego przeciwko Stanom Zjednoczonym. Władze w Phenianie oskarżyły Waszyngton o wykorzystanie manewrów wojskowych w Korei Płd. jako pretekstu do nuklearnego i konwencjonalnego ataku na Koreę Płn. Phenian zagroził też, że przeprowadzi więcej prób jądrowych w odpowiedzi na sankcje, których domagały się USA.Zobacz także
Komentarze (279)
Korea Północna zerwała układy o nieagresji. Armia gotowa do "anihilowania wroga"
Zaloguj się
 • mederith

  Oceniono 448 razy 388

  Komunistyczny psychol chce rozpetac wojne na polwyspie koreanskim dla wlasnej chorej ambicji, oraz podtrzymania dziedzicznej dyktatury proletariatu. Niestety ucierpia na tym niewinni obywatele, jak zawsze.

 • good_vibrations

  Oceniono 157 razy 71

  Obalić dyktatora i komunę koreańską! Następny po nim - Łukaszenka!

 • agentwrogiegoukladu

  Oceniono 117 razy 55

  niedawno zaczęliście już pisać nazwę stolicy Korei Płn. właściwie - tzn. Pjongjang - a teraz znów wracacie do Phenian? Już od ładnych paru lat obowiązuje nowa, oficjalna spolszczona wersja.

 • way270

  Oceniono 57 razy 53

  nie podejrzewalbym aby kim zrobil cos USA, ale napweno cos wymysli przeciwko Koreii Pld, tak jak to mialo miejsce to ostrzelaniu jednej z wysp czy zatopieniu korwety.... jak dobrze popatrzycie, to zwykle po takich wypowiedziach kim cos wymyslil, aby tylko nie przeliczyl sie tym razem...

 • hi2per

  Oceniono 74 razy 34

  Nuke 'em all ;]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje