USA deklarują "pełną zdolność" obrony przed ewentualnym atakiem Korei Płn.

07.03.2013 22:47
Zdaniem rzecznika Baracka Obamy Waszyngton jest

Zdaniem rzecznika Baracka Obamy Waszyngton jest "w pełni zdolny" odeprzeć jakikolwiek północnokoreański atak rakietowy (Fot. Carolyn Kaster AP)

Biały Dom oświadczył, że zadeklarowana przez Koreę Północną groźba prewencyjnego uderzenia nuklearnego na USA spowoduje tylko pogłębienie międzynarodowej izolacji Pjongjangu. Zdaniem rzecznika Baracka Obamy Waszyngton jest "w pełni zdolny" odeprzeć jakikolwiek północnokoreański atak rakietowy.
- Korea Północna nie osiągnie niczego groźbami ani prowokacjami - powiedział dziennikarzom prezydencki rzecznik Jay Carney, gdy poproszono go o skomentowanie ostrzeżenia Pjongjangu, iż ma on "prawo do prewencyjnego uderzenia nuklearnego". - Ponieważ Stany Zjednoczone zmierzają do rozpętania wojny nuklearnej, będziemy korzystać z naszego prawa do prewencyjnego ataku nuklearnego przeciwko siedzibie agresora w celu ochrony naszego nadrzędnego interesu - głosi czwartkowe oświadczenie rzecznika północnokoreańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, przekazane przez oficjalną agencję prasową KCNA.

Jak się powszechnie uważa, Pjongjang ma jedynie znikome możliwości dokonania takiego ataku.

Północnokoreańskie oświadczenie opublikowano bezpośrednio przed czwartkowym zatwierdzeniem przez Radę Bezpieczeństwa ONZ dodatkowych sankcji wobec Korei Północnej w odpowiedzi na jej dokonaną 13 lutego trzecią próbną eksplozję jądrową.

Najnowsza rezolucja Rady Bezpieczeństwa zaostrzyła sankcje finansowe wobec Phenianu oraz ustaliła ścisły katalog dóbr luksusowych, których nie wolno eksportować do Korei Północnej.Zobacz także
Komentarze (168)
Zaloguj się
 • manyquid

  0

  Czy Stany Zjednoczone + Korea Południowa nie mogłyby "prewencyjnie" zanihilowac reżimu Korei Pólnocnej i uwolnić mieszkańców i więzniów obozów koncentracyjunych od ciemięzyciela- psychopaty????

  Może własnie na tym polega odpowiedzialnoc za świat i rola mocarstwa by w kraju w którym 99.9999% obywateli cierpi głód i represje po prostu zabić wodza i jego groteskowa armię i uwolnoć ludzi?

 • bator99

  Oceniono 2 razy -2

  gdyby tam była ropa, to w tym rejonie świata panował by spokój i dobrobyt,ale pod administracją USA.

 • heederman

  Oceniono 4 razy -4

  Jankesi powinni w końcu dostać po du...i to jedna wielka banda perfidnych kolonialistów kara powinna być długa i uciążliwa

 • kosmiczny_swir

  Oceniono 2 razy 0

  Korea Pln to maly pikus - problem w tym, ze jesli dojdzie do konfliktu, to prawdopodobnie bedzie to oznaczalo amerykanskie wsparcie dla Korei Pld. Chiny nie beda staly bezczynnie, i moze dojsc do wojny miedzy USA i Chinami, a to nie bedzie juz maly pikus.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 1 raz 1

  Jankesi są w konfuzji, bo za Phenianem stoi Pekin (czy może "nowa, oficjalna wersja" to Peegjihn z przydechem na drugą dupę?). Co innego, jak Chiny się wkurzają na Kima, bo próbuje poluzować smycz, a co innego, jak ktoś im Kima atakuje. To nadal największy sojusznik w regionie. Taki układ sił może spowodować, że w momencie ewentualnej konfrontacji Jankesi zostaną z boku. A wówczas dojdzie do pojedynku samych Korei. Uważam, że po długiej wojnie Południe wygra, gdyż ma o wiele nowocześniejsze uzbrojenie, ale poniesie ogromne, głównie cywilne straty. Seul będzie wyglądał gorzej niż Drezno w 1945. Sam fakt zwycięstwa nie wystarczy, jeszcze trzeba przeżyć. Kim może sobie być marionetką, ale północni generałowie na pewno nie chcą się rzucić w wojnę w jakimś bersekerskim szale i wszystko mają wykalkulowane. Teksty o zniszczeniu USA to propaganda, teksty o zniszczeniu Południa to omawianie strategii. Zobaczymy.

 • chrobotkin

  Oceniono 1 raz 1

  Nie w Pjongjang, tylko w Phenianie. To, że kilka lat temu zebrała się Tajna Rada Geografówi coś uchwaliła, to jeszcze nie jest powód, żeby się słuchać jak tresowany pudel. Język nie jest własnością geografów i jeżeli ktokolwiek może cokolwiek ustalać i uchwalać, to co najwyżej językoznawcy, i to po przedstawieniu argumentów historycznych. A więc Phenian, Phenian, Phenian, Phenian, PhenianPhenian, Phenian, Phenian, Phenian, PhenianPhenian, Phenian, Phenian, Phenian, PhenianPhenian, Phenian, Phenian, Phenian, PhenianPhenian, Phenian, Phenian, Phenian, PhenianPhenian, Phenian, Phenian, Phenian, PhenianPhenian, Phenian, Phenian, Phenian, Phenian......................

 • amann

  0

  tu nie chodzi o uderzenie bezposrednio w terytorium USA tylko w Seul , ktory lezy ok 150 km od tych rakiet. zadna tarcza antyrakietowa nie zdarzy przechwycic tych rakiet , jezeli ten psychol wcisnie guzik.

 • marian8-1960

  Oceniono 1 raz 1

  "Najnowsza rezolucja Rady Bezpieczeństwa zaostrzyła sankcje finansowe wobec Phenianu oraz ustaliła ścisły katalog dóbr luksusowych, których nie wolno eksportować do Korei Północnej" - oto powód nerwowości "kochanych przywódców" Korei Północnej.Naród jest ogłupiony i zastraszony, zagrożenia wewnętrzne są niemożliwe, "kochani przywódcy" żyją jak bonzowie, opływają w bogactwa, mają wszystko, aż tu nagle SZLABAN!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje