Kto prowadził? Inspektorzy chcą wyższych mandatów za krycie kierowcy

08.03.2013 06:00
Fotoradar

Fotoradar (Fot. Michał Łepecki/ Agencja Gazeta)

Inspektorzy drogowi chcą coraz wyżej karać właścicieli aut, którzy odmówili wskazania, kto prowadził, gdy fotoradar zrobił zdjęcie. - To wymuszanie donosicielstwa - twierdzi prokurator generalny i skierował ten przepis do Trybunału Konstytucyjnego - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Michał Brodziński z Olkusza dostał w połowie lutego pismo z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) z informacją, że jego samochód został zarejestrowany przez fotoradar. Przekroczył dopuszczalną prędkość o 37 km/godz. Brodziński jako właściciel samochodu miał wypełnić jedno z trzech oświadczeń, w którym: przyznaje się do popełnienia wykroczenia i przyjmuje mandat (wówczas przyjmuje też punkty karne); nie przyznaje się do prowadzenia samochodu i wskazuje osobę, której go użyczył; nie przyznaje się do winy i nie wskazuje osoby, która kierowała samochodem.

- Zaskoczyło mnie to, że jeśli się przyznam, iż to ja byłem kierowcą, zostanę ukarany mandatem w wysokości 300 zł i sześcioma punktami karnymi. Natomiast jeśli się nie przyznam i nie wskażę nikogo, zapłacę tylko 250 zł i nie dostanę punktów karnych. To tak, jakby inspektorom zależało tylko na pieniądzach, a nie na ukaraniu pirata drogowego. Przecież wiadomo, która opcja jest korzystniejsza - mówi Gazecie Brodziński.

Podczas gdy GITD ciągle zmienia taryfikator mandatów, przepisy zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego prokurator generalny Andrzej Seremet. Jego zdaniem karanie grzywną właścicieli aut, którzy wbrew obowiązkowi nie wskazali kierowcy siedzącego za kółkiem, jest bezprawne oraz moralnie wątpliwe, bo nakłania do "denuncjacji sprawcy wykroczenia, którym często jest członek rodziny".

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej" >>

Zobacz także
Komentarze (128)
Zaloguj się
 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo prokuratorze Seremet. Warto stawać po stronie sprawiedliwości. A GITD to szuje...w większości.

 • pr51

  Oceniono 1 raz -1

  Komus się coś popieprzyło. Ujawnianie przestępcy to nie to samo co donosicielstwo. Krycie przestępcy to jest właśnie też przestępstwo i powinno być dodatowo ukarane.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 3 razy 3

  A kiedy inspektorzy zaczną płacić mandaty za swoje wykroczenia ?

  www.fakt.pl/Tomasz-Polec-przekracza-predkosc-Jazda-nadinspektora-Polecia-Szef-GITD-na-drodze-,artykuly,201662,1.html
  ---

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozumiem, co jest złego z "donosicielstwem"? Życie ludzkie wielokroć zależy od donosicieli! Ja z największą przyjemnością i poczuciem obowiązku wskazałbym bandytę w garniturze, nawet posła (tak, nawet posła), który rzuca si e wym samochodem w kierunku mojej córki! To to samo poczucie obowiązku, jakie popchnęło mnie wczoraj, by ścigać przez cały Kraków młodych ludzi, którzy przeklinali w autobusie przy matce i dzieciach! Na szczęście udało mi się przekazać ich policji. Albo jesteśmy Polakami, albo świniami! There is nothing in between!

 • jwko

  Oceniono 3 razy 1

  Wszyscy panowie to potencjalni gwałciciele , bo narzędzia gwałtu mają przy sobie , każdy kierowca to potencjalny pirat drogowy bo posiada prawo jazdy ,,,,,,,,ps . a ty człowieku tłumacz się że nie jesteś wielbłądem....

 • voycek

  Oceniono 5 razy 3

  Ja bym proponował, żeby ITD zajęła się bandytami, tak bandytami, prowadzącymi samochody ciężarowe z Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Rosji, Polski, którzy notorycznie, w bezczelny sposób łamią wszelkie przepisy ruchu drogowego:

  - wyprzedzanie pod górę
  - wyprzedzanie na zakrętach
  - jazda "na zderzaku" samochodu poprzedzającego, wymuszająca przyspieszanie
  - zajeżdżanie drogi
  - spychanie na pobocze jadących z przeciwka jak i w tym samym kierunku
  - notoryczne przekraczanie prędkości
  - etc.

  To, co wyrabia się z udziałem tych drogowych bandziorów na drogach Warmii i Mazur, woła o pomstę do nieba.

  Ty się łosie z ITD zajmijcie, a nie (_Y_)-y grzejecie w zielonych radiowozach, zaparkowanych w krzakach.

 • antekguma1

  Oceniono 3 razy 1

  Gotowiec jak się tłumaczyć - tnij.org/uu0t

 • kieliszki

  Oceniono 3 razy 1

  Ale komendanci i naczelnicy policji będą karani za niewskazanie policjanta, który bił, a którego na filmie ciężko zidentyfikować, bo był zamaskowany.

 • c27-a

  Oceniono 2 razy 0

  FBC Front Obrony Cwaniaków w akcji. Cwaniactwem i złodziejstwem dobrobytu w Polsce nie zbuduje się a wręcz przeciwnie. Nawet cwaniacy w biednym i zacofanym kraju mają gorzej niż ci co żyją w uczciwym i pracowitym kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje