Rosyjscy naukowcy odkryli nieznane formy życia w zamarzniętym jeziorze

Naukowiec przy maszynerii wiertniczej na stacji badawczej Wostok na Antarktydzie, kwiecień 2010 r.

Naukowiec przy maszynerii wiertniczej na stacji badawczej Wostok na Antarktydzie, kwiecień 2010 r. (Fot. HANDOUT REUTERS)

Grupa naukowców badających organizmy żyjące w zamarzniętym arktyczne jeziorze Wostok twierdzi, że odkryła nowe formy życia. W ubiegłym roku, po ponad dekadzie odwiertów, badacze dostali się do wody, która znajdowała się pod lodem przez 14 milionów lat. Najnowsze badania pobranych z jeziora próbek wykazały, że żyją w nim organizmy nieznane nauce.
Naukowcy zbadali próbki wody pobrane z głębokości ok. 3,7 tys. metrów. - Po odfiltrowaniu wszystkich zanieczyszczeń okazało się, że znalezione w jeziorze Wostok DNA bakterii nie pasuje do żadnych znanych organizmów - powiedział Sergei Bułat z Instytutu Fizyki Jądrowej w Petersburgu. - Określiliśmy tę formę życia jako nieznaną i niesklasyfikowaną - dodał.

W ocenie naukowców wyniki badań próbek mogą świadczyć o tym, że podobne organizmy mogły rozwinąć się także na innych planetach. Zdaniem badaczy, jeśli w warunkach panujących w głębinach jeziora Wostok rozwinęło się życie, prawdopodobne jest, że podobne organizmy mogły istnieć na innych ciałach niebieskich, gdzie warunki są równie ekstremalne. Od dawna emocje wśród niektórych naukowców budzi teoria, że życie mogło pojawić się na Europie (księżycu Jowisza) czy Enceladusie (księżycu Saturna). Uważa się, że są na nich oceany lub duże jeziora (podobne do jeziora Wostok), ukryte pod lodowymi pokrywami.

Teraz zespół badaczy czeka na pobranie kolejnych próbek, które mają potwierdzić odkrycie - informuje agencja Reutera. - Jeśli w czystej próbce wody zidentyfikujemy te same grupy organizmów, będziemy mogli powiedzieć, że odkryliśmy nowe formy życia - powiedział Bułat.

Zobacz także
 • Jezioro Wostok widziane z satelity. Powierzchnia lądolodu bezpośrednio nad akwenem jest płaska. Rosjanie zdobyli czystą próbkę z antarktycznego jeziora Wostok. "Można otwierać wódkę"
 • Naukowiec przy maszynerii wiertniczej na stacji badawczej Wostok na Antarktydzie, kwiecień 2010 r. Rosjanie pobrali z jeziora Wostok 40 litrów wody. "Nie skaziliśmy jej"
 • Rosjanie prowadzili swoje odwierty ze stacji Wostok Wielki przełom w nauce. Po 30 latach wiercenia naukowcy dotarli do mitycznego jeziora
Komentarze (87)
Rosyjscy naukowcy odkryli nieznane formy życia w zamarzniętym jeziorze
Zaloguj się
 • elkipan

  Oceniono 392 razy 382

  Szczęśliwcami są ci, co mogą się zajmować takimi badaniami.
  Gratuluję i zazdroszczę!

 • vys

  Oceniono 292 razy 284

  I to się nazywa informacja! Gratulacje dla naukowców. Może dzięki temu odkryciu nauka zrobi kolejny krok naprzód. Mimo że nieraz mamy dosyć otaczającej nas rzeczywistości, przyszło nam żyć w ciekawych czasach i czytać o pasjonujących dokonaniach Człowieka. Może więcej takich newsów, Panowie Redaktorzy? Ileż można wałkować Kaczyńskich, Palikotów, matkę Madzi, technicznych premierów i związki partnerskie?
  Pozdrowienia dla Forumowiczów.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 141 razy 91

  Gratuluję - ale oby to wszystko nie okazało się zbyt kosztowne. Uwolnić dżina z butelki jest dużo łatwiej, niż zapędzić go do niej z powrotem.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 136 razy 60

  Niedawno pewien polityk partii rządzącej odwiedził noclegownie.
  Do dziś uważa że odkrył nieznane mu formy życia.

 • titta

  Oceniono 88 razy 54

  "Nowe formy zycia" czy jednak nowy gatunek bakteri (co nie jest juz tak niezwykle) - niech dziennikaze sie zdecyduja.
  Po drugie - "rozwinela sie zycie" czy "tylko" przetrwalo, wszak Antarktyda nie zawsze byla pokryta lodem.
  (I wlasnie z tego powodu jednak dziwne bylo by gdyby w tej wodzie nie mieszkaly zadne bakterje.).

 • cometto-pl

  Oceniono 51 razy 43

  Subtelna różnica - to życie nie "pojawiło się" w zamarzniętym jeziorze, tylko rozwijało się na Ziemi miliony lat i zostało uwięzione pod lodem. Na tamtych ciałach niebieskich te ekstremalne warunki panują właściwie od zawsze.

 • micha-nowak

  Oceniono 33 razy 29

  te bakterie to raczej dowód na to, że w tak ekstremalnych warunkach życie mogło przetrwać i ewoluować a nie, że mogło powstać ale i tak wielkie gratulacje dla naukowców ale nie dla dziennikarza

 • pawelekok

  Oceniono 38 razy 18

  Szwagier żyjesz? Żyję, ale co to za życie?

  No rzeczywiście zmarznięta bakteria pod lodem, życie przy zerowej aktywności. Nic się nie dzieje tylko pierońsko zimno. Eeee, co to za życie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje