"Episkopat dołączył do nacisków ws. TV Trwam"

07.03.2013 16:38
Zjazd plenarny Episkopatu Polski

Zjazd plenarny Episkopatu Polski (Fot. Kamil Broszko/AG)

- Przykro mi, że do kampanii nacisków dołączył polski episkopat - tak Krzysztof Luft z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji komentuje oświadczenie KEP, w którym biskupi po raz kolejny poparli starania fundacji Lux Veritatis o miejsce dla TV Trwam na multipleksie.
Podczas środowego plenarnego zebrania KEP biskupi wystosowali "oświadczenie w sprawie Telewizji Trwam". Napisali w nim, że popierają fundację o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis, ubiegającą się w trwającym konkursie o miejsce dla TV Trwam na multipleksie cyfrowym. "Oczekują tego miliony obywateli naszej Ojczyzny w imię wolności słowa w przekazie medialnym. Stosowne wnioski w tej sprawie przesłane zostały przez sygnatariuszy na ręce Przewodniczącego KRRiT. Oczekują tego wierni Kościoła Katolickiego w Polsce oraz Jego Pasterze w imię prawa i zasad demokratycznego państwa" - napisali hierarchowie.

Dalej podkreślili, że TV Trwam od 10 lat "ofiarnie służy dziełu pogłębiania wiary w Ojczyźnie i poza jej granicami, pełniąc swą posługę ewangelizacyjną" oraz stanowi "pomoc w odczytywaniu rzeczywistości religijnej, społecznej i informacyjnej naszej Ojczyzny". W ocenie biskupów odrzucenie przez KRRiT kolejnego wniosku Telewizji Trwam o uzyskanie koncesji na nadawanie na multipleksie "oznaczałoby wyraźną dyskryminację wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce".

"Jestem zdziwiony, ale też jest mi bardzo przykro"

Komentując oświadczenie KEP, Luft zwrócił uwagę, że "natychmiast po ogłoszeniu konkursu rozpoczęła się kampania nacisków politycznych i medialnych, a nawet przestępczych gróźb pod adresem KRRiT i jej członków". "Jej celem jest wymuszenie na organie państwowym, jakim jest KRRiT, rozstrzygnięcia trwającego konkursu na rzecz jednego z jego uczestników. Jestem zdziwiony, ale też jest mi bardzo przykro, że do tej kampanii nacisków dołączył także polski Episkopat. To naprawdę zasmucające" - ocenił.

W konkursie na cztery ostatnie miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej wpłynęło w sumie 17 wniosków. Ogłaszając go, KRRiT zdecydowała, że będą to programy: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

Krajowa Rada na razie nie informuje, kto ubiega się o miejsce na multipleksie - wnioski są sprawdzane pod kątem formalnym. Wiadomo, że jednym z nadawców, którzy wystartowali w konkursie na program społeczno-religijny, jest fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam.

Groźby karalne bada prokuratura

Stołeczna prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie gróźb karalnych, jakie otrzymali szef KRRiT Jan Dworak i zasiadający w Radzie Luft. Autorzy przesłanego do KRRiT listu grozili im śmiercią w przypadku nieprzyznania TV Trwam miejsca na MUX-1.

Fundacja Lux Veritatis ubiegała się o miejsce dla TV Trwam na MUX-1 w poprzednim konkursie, ale go nie otrzymała. KRRiT tłumaczyła to niepewną sytuacją finansową fundacji - majątek Lux Veritatis wynosił ok. 90 mln zł, ale większość środków pochodziła z pożyczki udzielonej przez polską prowincję zakonu redemptorystów. Fundacja odmówiła KRRiT wyjaśnień na temat warunków spłaty tego zobowiązania. Skargę na decyzję KRRiT Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w maju ub. roku. Złożono kasację do NSA; nie była ona jeszcze rozpatrywana.

Zobacz także
Komentarze (229)
"Episkopat dołączył do nacisków ws. TV Trwam"
Zaloguj się
 • led2007

  Oceniono 484 razy 418

  Niech wielebni biskupi łaskawie zastanowią się dlaczego fundacja Rydzyka nie spełnia wymagań, by otrzymać miejsce w multipleksie! Kręcą z kasą i bredzą o wolności słowa.

 • niktwazny126

  Oceniono 350 razy 308

  No jakże by miał nie wystąpić w obronie najważniejszego z ojców? Toż Rydzyka boją się nie tylko politycy, ale i biskupi. On trzęsie kościołem w Polsce. Żadnemu z biskupów nie udało się stworzyć takiego imperium, bo żaden nie ma tekiej siły przebicia. Ciekawe, może sporządza notatki ze spowiedzi....

 • queserasera

  Oceniono 229 razy 201

  Rzućcie okiem na to zdjęcie. Cyrk? Teatr? Dom wariatów?

  Nie, to Polska XXI wieku - największy europejski wróg rozumu

 • androsak

  Oceniono 199 razy 175

  przecież do diabła wystarczy spełnić warunki konkursu by zyskać miejsce na multipleksie. warunki jednakowe dla wszystkich. żądanie specjalnych względów dla telewizji Rydzyka to nadużycie. dziwne, że swoje 5 gr na wciska tu HF?

 • andrzej.frant

  Oceniono 203 razy 165

  Więcej Rydzyka = więcej wyznawców
  Oficjalny Polski Kościół Latającego Potwora Spaghetti.:

  www.facebook.com/pklps?ref=ts&fref=ts

 • zd46

  Oceniono 134 razy 118

  List do Premiera Donalda Tuska Szanowny Panie Premierze nie trzeba byc az tak uleglym wobec Episkopatu lekcewazacego Polski rzad w imie wiary aby podjac dzialania na rzecz likwidacji Funduszu Koscielnego i to bez zadnego odpisu. Pan Premier powinien, i to NATYCHMIAST, zsumowac wszelkie wydatki zwiazane z utrzymaniem KK w 2012 roku w Polsce.Trzeba to rzetelnie pokazac tym 90% katolikow aby wiedzieli ile konkordat kosztuje. Po prostu: ile pieniedzy z naszych podatkow otrzymal Episkopat i to od wojtow wsi, po przez wszystkie szczeble samorzadowe i rzadowe az do budzetu Polski wlaczajac wydatki na imprezy koscielne, zwolnienia podatkowe, utrzymanie Radia Maryja, spartakiady koscielne, swiecenia obiektow, uroczystosci parafialne, remonty, budowy kosciolow, pensje dla katechetow, dotacje do szkol koscielnych wszystkich szczebli a takze doplaty unijne do otrzymanych w prezencie ziem rdzennie polskich. Ziemie zroszone polska krwia przeszly w rece "ksiazat" koscielnych w wielu przypadkach z mieszkancami zagarnietych budynkow zwanymi 21 wiecznymi niewolnikami??. Pobiezne sumowanie wskazuje, ze kwota ta to nie 90 mln zl ale okolo 3-4 mld zl. Polacy, rodacy o tyle zyje nam sie gorzej jako panstwu i obywatelom. Panie Premierze moja propozycja, to zatrzymac wszelkie dotacje dla KK z budzetu Polski, niech kler zacznie obcinac kupony z nagromadzonych gigantycznych majatkow i posiadlosci i niech zacznie placic podatki oraz zyc na wlasny koszt i tace wiernych. Panie Premierze uzyskane w ten sposob pieniadze nalezy przekazac na stworzenie miejsc pracy POLAKOM, WLASNEMU NARODOWI I WLASNEJ OJCZYZNIE w tym biednym dzieciom a nie ludziom niszczacym w kazaniach i homiliach POLSKOSC i POLAKOW a dosc czesto deprawujac, bez wzgledu na wiek, polskie dzieci. Panie Premierze, pora przestac chowac glowe w piasek, pora przestac udawac. Pelniona funkcja do czegos Pana Premiera zobowiazuje, panstwo i jego naczelne wladze nie moga byc przez grupe nieodpowiedzialnych politykierow osmieszane. POLSKA to nie tylko Kosciol Katolicki, PO i PiS, POLSKA to my Polki i my Polacy, MY NAROD, MY PATRIOCI w SERCACH i to bez wzgledu na to, kto i po ktorej stronie stal. Nasze serca bija dla POLSKI a nie dla was.

 • r.maszkowski

  Oceniono 143 razy 117

  A PAP znowu o tym majątku. Majątek nie ma znaczenia, bo właściciel (prezes o. Rydzyk) nie przedstawił żadnego pomysłu na jego spieniężenie. Istotny był brak nadwyżki funduszy na spłatę długów i ewentualne nadawanie przez mux. Razem co najmniej 140 mln zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje