"Episkopat dołączył do nacisków ws. TV Trwam"

07.03.2013 16:38
Zjazd plenarny Episkopatu Polski

Zjazd plenarny Episkopatu Polski (Fot. Kamil Broszko/AG)

- Przykro mi, że do kampanii nacisków dołączył polski episkopat - tak Krzysztof Luft z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji komentuje oświadczenie KEP, w którym biskupi po raz kolejny poparli starania fundacji Lux Veritatis o miejsce dla TV Trwam na multipleksie.
Podczas środowego plenarnego zebrania KEP biskupi wystosowali "oświadczenie w sprawie Telewizji Trwam". Napisali w nim, że popierają fundację o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis, ubiegającą się w trwającym konkursie o miejsce dla TV Trwam na multipleksie cyfrowym. "Oczekują tego miliony obywateli naszej Ojczyzny w imię wolności słowa w przekazie medialnym. Stosowne wnioski w tej sprawie przesłane zostały przez sygnatariuszy na ręce Przewodniczącego KRRiT. Oczekują tego wierni Kościoła Katolickiego w Polsce oraz Jego Pasterze w imię prawa i zasad demokratycznego państwa" - napisali hierarchowie.

Dalej podkreślili, że TV Trwam od 10 lat "ofiarnie służy dziełu pogłębiania wiary w Ojczyźnie i poza jej granicami, pełniąc swą posługę ewangelizacyjną" oraz stanowi "pomoc w odczytywaniu rzeczywistości religijnej, społecznej i informacyjnej naszej Ojczyzny". W ocenie biskupów odrzucenie przez KRRiT kolejnego wniosku Telewizji Trwam o uzyskanie koncesji na nadawanie na multipleksie "oznaczałoby wyraźną dyskryminację wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce".

"Jestem zdziwiony, ale też jest mi bardzo przykro"

Komentując oświadczenie KEP, Luft zwrócił uwagę, że "natychmiast po ogłoszeniu konkursu rozpoczęła się kampania nacisków politycznych i medialnych, a nawet przestępczych gróźb pod adresem KRRiT i jej członków". "Jej celem jest wymuszenie na organie państwowym, jakim jest KRRiT, rozstrzygnięcia trwającego konkursu na rzecz jednego z jego uczestników. Jestem zdziwiony, ale też jest mi bardzo przykro, że do tej kampanii nacisków dołączył także polski Episkopat. To naprawdę zasmucające" - ocenił.

W konkursie na cztery ostatnie miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej wpłynęło w sumie 17 wniosków. Ogłaszając go, KRRiT zdecydowała, że będą to programy: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

Krajowa Rada na razie nie informuje, kto ubiega się o miejsce na multipleksie - wnioski są sprawdzane pod kątem formalnym. Wiadomo, że jednym z nadawców, którzy wystartowali w konkursie na program społeczno-religijny, jest fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam.

Groźby karalne bada prokuratura

Stołeczna prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie gróźb karalnych, jakie otrzymali szef KRRiT Jan Dworak i zasiadający w Radzie Luft. Autorzy przesłanego do KRRiT listu grozili im śmiercią w przypadku nieprzyznania TV Trwam miejsca na MUX-1.

Fundacja Lux Veritatis ubiegała się o miejsce dla TV Trwam na MUX-1 w poprzednim konkursie, ale go nie otrzymała. KRRiT tłumaczyła to niepewną sytuacją finansową fundacji - majątek Lux Veritatis wynosił ok. 90 mln zł, ale większość środków pochodziła z pożyczki udzielonej przez polską prowincję zakonu redemptorystów. Fundacja odmówiła KRRiT wyjaśnień na temat warunków spłaty tego zobowiązania. Skargę na decyzję KRRiT Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w maju ub. roku. Złożono kasację do NSA; nie była ona jeszcze rozpatrywana.

Zobacz także
Komentarze (229)
Zaloguj się
 • pablobodek

  0

  Szanowni Państwo członkowie KRRiT.
  Czyńcie swoją powinność, proszę.
  Zgodnie z przepisami i z racją stanu Polski.
  Nie Kkorporacji.
  Wy nie jesteście marionetkami funkcjonariuszy sekty Krk!
  Nie pozwalajcie pluć sobie w twarz.
  Żądam zerwania konkordatu!!

 • klakson49

  0

  Do budy pasibrzuchy, dość Waszego rozpasania i obłudy!

 • india.wr

  0

  czarne darmozjady wyłudzili olbrzymie dobra materialne od ludzi, ostatnio od durni Tuska, wyłudzili 0,5% odpisu z podatków, przez co niewierzący muszą płacic więcej na cele publiczne państwa, teraz wymuszą koncesje na szowinistyczną i jątrzącą społeczeństwo TV.
  Obrzydliwa sitwa

 • beliar6

  0

  Tpo dlatego, że za mało pieniędzy dostali. Zamiast 0,5% trzeba było dać 50%

 • korcia2000

  Oceniono 2 razy 2

  Biskupi włączają się oficjalnie do kampanii antypaństwowej. Obawiam się, że polski Kościół stacza się coraz szybciej po równi pochyłej.

 • mohe221

  Oceniono 6 razy -4

  KRRiT to sitwa wypełniająca polecenia władzy - rżnie "głupa". Ich nie obchodzi, ani społeczeństwo, ani żaden Kościół w tym Episkopat. Udają organ niezależny i demokratyczny, ale już nikt rozsądnie myślący na to się nie nabiera..Rząd PO wraz z KRRiT ma generalnie społeczeństwo delikatnie mówiąc w nosie. Naiwność niektórych ludzi w tym niestety i Telewizji Trwam polega, że żyje złudzeniami, że Polska obecnie to kraj demokratyczny, to państwo prawa, to państwo w którym jest wolność. Otóż kochani otrząśnijcie się ze złudzeń u nas jest demokracja udawana, wolność udawana, praworządność udawana. W PRL - u też posługiwano się podobnymi hasłami jak demokracja itd z tym, że dodawano przymiotnik "niwelujący" - socjalistyczna, dzisiaj takim przymiotnikiem jest "tuskowa". I wszystko jasne !! Oczywiście obłudnicy z PO składają pobożnie rączki tuż przed wyborami, nawet Tusk przypomniał sobie o ślubie kościelnym, a Dworak też przedstawia się jako katolik i wpłaca (oczywiście przed kamerami) ofiarę na Świątynie Opatrzności Bożej. Komedianci ! Pomijając wszystko to dyskryminacja telewizji TRWAM to zwykłe draństwo, szczególnie wobec ludzi bezbronnych ( starych, chorych, niesprawnych), dla których ta telewizja to jedyny kontakt z żywym Kościołem. No, ale cóż obecnie tego draństwa jest już tak wiele, że nic nie zdziwi !

 • drasyr

  Oceniono 4 razy 4

  To jest podzięka za 0,5% odpisu od podatku na Fundusz Kościelny. Teraz widać obłudę i bezkompromisowość kleru. Zasada jest taka, nie dawać palca aby nie trzeba by oddać ręki. Liczę na twardą i stanowczą postawę KRRT.

 • walekpapla

  Oceniono 2 razy 0

  Dziwne. Czy Belzebub posadził swego cenzora u was? Mój komentarz nie został pokazany. Moja Gratula. Dajcie teraz jeszcze buźki na czubek buta Belzebuba i będzie "glanc"

 • jackie53

  Oceniono 5 razy 5

  Biskupi uważają, że "im się należy". Podobnie uważało społeczeństwo "za czerwonego". Nic się NIE NALEŻY! Należy się jedynie towar za który człowiek ZAPŁACI! I niech to sobie biskupi, "ojcowie". "mohery", pisiory w końcu ZROZUMIEJĄ! Owszem, NALEŻY się rozliczyć z pieniędzy zbieranych przez RM na stocznię. Tak, to się NALEŻY polskiemu społeczeństwu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje