Tusk: prezes PiS nie akceptuje Polski, kiedy nie wygrywa wyborów

07.03.2013 16:28
- Problem Prawa i Sprawiedliwości, prezesa Jarosława Kaczyńskiego, to problem polityka i formacji politycznej, która nie akceptuje Polski wtedy, kiedy nie wygrywa wyborów - powiedział w Sejmie Donald Tusk.
- To jest problem polityka, który uważa, że demokracja jest szanowana w jego kraju tylko wtedy, kiedy daje mu zwycięstwo, a ponieważ to się dzieje bardzo rzadko, w związku z tym prezes PiS permanentnie kwestionuje polską demokrację - powiedział szef rządu, występując w Sejmie po Jarosławie Kaczyńskim, który wcześniej z trybuny sejmowej uzasadniał wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu.

Tusk powiedział, że był zaskoczony, że Kaczyński powiedział wprost, że rządzący w Polsce łamią zasady demokracji, ponieważ PiS nie rządzi w samorządach wojewódzkich. - Na miłość Boga, w Polsce jest tak, że w samorządach wojewódzkich, parlamencie, rządzie, są ci ludzie, którzy są tam wysłani przez wyborców. Kaczyńskiemu bardzo nie podoba się sytuacja, w której, mimo tego, że przegrał wybory, nie rządzi - powiedział premier.

- Chcę powiedzieć, panie prezesie, że póki w tej izbie siedzą ludzie, którzy w swojej przygniatającej większości kochają Polskę, rozumieją reguły demokracji i nie odwracają się od demokracji tylko dlatego, że dostali mniej głosów niż kiedyś, tego typu przedsięwzięcia jak to dzisiejsze się nie uda i nie będzie, jak sądzę, miejsca na politykę, która polega wyłącznie na awanturze, destabilizacji i politycznej prowokacji - dodał Tusk.

"Ministrowie odniosą się do kłamstw prezesa PiS"

Premier zapowiedział, że w ciągu kilkudziesięciu godzin ministrowie jego rządu przygotują precyzyjną informację, w której odniosą się do "nieścisłości i kłamstw", które padły podczas sejmowego wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Moi ministrowie są zobowiązani do tego, żeby przygotować pełną, precyzyjną informację o tym, co zawiera wystąpienie prezesa Kaczyńskiego i ile ma wspólnego z prawdą - powiedział Tusk.

- Czy pojawiły się jakiekolwiek przesłanki, czy są jakiekolwiek sygnały, które pokazują, że wyniki wyborów sprzed niespełna półtora roku są wynikami nieważnymi? - pytał premier. Stawiał również pytanie, czy stało się coś takiego, co każe sądzić, że parlament jest zdestabilizowany, rząd utracił większość i trzeba szukać rządu technicznego.

Tusk przypomniał, że oprócz werdyktu wyborów parlamentarnych cztery miesiące temu zwrócił się o wyrażenie przez Sejm wotum zaufania dla swego rządu. - Rząd uzyskał to wotum zaufania. Jakie macie sygnały w związku z tym, które każą wam wierzyć w to, że szukacie politycznej recepty dla Polski? - zwrócił się premier do posłów PiS.

Tusk: Wystąpienie Kaczyńskiego to bardzo poważna sprawa

Premier powiedział, że uważa ten projekt, łącznie z wystąpieniem Kaczyńskiego, za rzecz bardzo poważną. - Poważną nie dlatego, że sami uczestnicy tego projektu poważnie traktują swoją misję. Raczej dlatego, że to przedsięwzięcie jest kolejną, szczególnie dobitną i przewrotną ilustracją, o co naprawdę chodzi prezesowi Kaczyńskiemu - powiedział premier. - Można by sądzić także, słuchając wystąpienia prezesa Kaczyńskiego, że jest bardzo przejęty tymi sprawami, o których przez tak długi czas dziś w Sejmie mówił - stwierdził premier. Jak jednak dodał, o ile dobrze pamięta, jest to pierwsze merytoryczne wystąpienie Kaczyńskiego w Sejmie od prawie roku, mimo że - zaznaczył Tusk - właśnie w Sejmie odbywały się w tym czasie debaty m.in. na temat bezrobocia, bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa energetycznego, euro, środków europejskich, ochrony zdrowia.

- Prezes Kaczyński nie występował w tych sprawach, z reguły go nie było na sali. Trudno dziś uwierzyć, aby wystąpienie prezesa Kaczyńskiego było wynikiem rzeczywistego zaangażowania, rzeczywistej troski o to, jak zmienić kłopoty, w jakich Polska żyje - dodał Tusk.

"Nie pasują panu ceny gazy, panie Kaczyński? Tam siedzi winny"

- Nie będę prostował wszystkich niedomówień, nieścisłości i zwykłych kłamstw, jakie znalazły się w wystąpieniu Kaczyńskiego. Pojawiły się pod koniec wystąpienia i miały szczególnie drastyczny charakter - stwierdził szef rządu.

- Ceny gazu panu nie odpowiadają, panie prezesie Kaczyński? Siedzi poseł Wojciech Jasiński [minister skarbu państwa w rządzie PiS - red.], minister, który zrezygnował dobrowolnie ze zniżek na gaz, dzięki czemu Polska płaciła najdroższe ceny gazu w Europie - mówił Tusk. - A autor najdroższego gazu w Europie siedzi tam, pański kolega - dodał premier.

Premier odniósł się również do współpracy Kaczyńskiego z Davidem Cameronem. - Z nadzwyczajną konsekwencją, niezrozumiałą dla mnie, wspierał pan tego premiera w Europie, który robił dokładnie wszystko, aby do Polski trafiło jak najmniej pieniędzy, a nie jak najwięcej - powiedział ws. listu, jaki w czasie negocjacji nad unijnym budżetem na lata 2014-2020 Kaczyński skierował do premiera Wielkiej Brytanii.

- Większość wysiłków polskiej delegacji, kiedy dyskutowaliśmy o pieniądzach dla Polski, polegała na tym, aby ograniczać wpływy tych polityków europejskich, których pan wspierał, a którzy postulowali tylko jedną rzecz - jak najmniejszy budżet w Europie - powiedział Tusk.

Zobacz także
Komentarze (289)
Tusk: prezes PiS nie akceptuje Polski, kiedy nie wygrywa wyborów
Zaloguj się
 • kain_brat_abla

  Oceniono 198 razy 106

  Nienawiść jest dla niego jak wino - upaja go. Trzeba samemu wysłuchać jednej z jego potępieńczych tyrad, by pojąć, w jaki sposób potrafi rozkoszować się nienawiścią.

 • felss

  Oceniono 198 razy 76

  Tak bendem rzondził Polską- powiedział prezes klikając na ikonę "Avatar" na tablecie.
  Durniów szuka, czy sam reprezentuje durnostan, pustostan, cymbalizm galopujący?

 • jamcijest44

  Oceniono 126 razy 68

  Jeszcze dziś rano PiS zapowiadając tę swoją "niezależną i pozaparlamentarną inicjatywę", podsumował ją słowami ''Będziemy próbować do skutku''. Czyli dokładnie tak jak w przypadku kolejnych przegrywanych wyborów (już chyba z siedmiu). I zdaje się, że to właśnie powinno być odtąd hasło PiSu na każdy dzień, bo doskonale ilustruje ich dotychczasowe dokonania na jakimkolwiek polu działalności...

 • henyk

  Oceniono 144 razy 50

  Nie mogę zrozumieć tego, dlaczego Jarosław nie poleciał do Smoleńska z bratem pamiętnego kwietnia. To czymś mi śmierdzi. Musiał o czymś wiedzieć.

 • modrzewina

  Oceniono 56 razy 28

  Cztery dni po przegranych przez PiS wyborach minister skarbu Wojciech Jasiński umorzył prawie 700 tys. zł długów Porozumienia Centrum, pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego. Była to jedyna decyzja o umorzeniu długów, jaką minister skarbu podjął w zeszłym roku.

  Minister skarbu umorzył dług partii Kaczyńskiego - Wiadomości - WP.PL

 • diabel.w.sutannie

  Oceniono 47 razy 17

  Biznes News TV Trwam
  Po przeprowadzonej w Czwartek w Sejmie przez Jarosława Zbawiciela Polski akcji promocyjnej przewidujemy wzrost sprzedaży tabletów, a spadek - krzyży, beretów moherowych, szalików klubowych i maczet. Amen

 • modrzewina

  Oceniono 37 razy 15

  Dowód na Kłamstwa J.Kaczyńskiego w sprawie gazu...

  szczesniak.pl/2154

  www.se.pl/wydarzenia/kraj/afera-gazowa-wojciech-jasinski-byly-minister-skarbu-w-rzadach-pis-co-to-za-minister-dal-rosjanom-600_247016.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje