Tusk: prezes PiS nie akceptuje Polski, kiedy nie wygrywa wyborów

07.03.2013 16:28
- Problem Prawa i Sprawiedliwości, prezesa Jarosława Kaczyńskiego, to problem polityka i formacji politycznej, która nie akceptuje Polski wtedy, kiedy nie wygrywa wyborów - powiedział w Sejmie Donald Tusk.
- To jest problem polityka, który uważa, że demokracja jest szanowana w jego kraju tylko wtedy, kiedy daje mu zwycięstwo, a ponieważ to się dzieje bardzo rzadko, w związku z tym prezes PiS permanentnie kwestionuje polską demokrację - powiedział szef rządu, występując w Sejmie po Jarosławie Kaczyńskim, który wcześniej z trybuny sejmowej uzasadniał wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu.

Tusk powiedział, że był zaskoczony, że Kaczyński powiedział wprost, że rządzący w Polsce łamią zasady demokracji, ponieważ PiS nie rządzi w samorządach wojewódzkich. - Na miłość Boga, w Polsce jest tak, że w samorządach wojewódzkich, parlamencie, rządzie, są ci ludzie, którzy są tam wysłani przez wyborców. Kaczyńskiemu bardzo nie podoba się sytuacja, w której, mimo tego, że przegrał wybory, nie rządzi - powiedział premier.

- Chcę powiedzieć, panie prezesie, że póki w tej izbie siedzą ludzie, którzy w swojej przygniatającej większości kochają Polskę, rozumieją reguły demokracji i nie odwracają się od demokracji tylko dlatego, że dostali mniej głosów niż kiedyś, tego typu przedsięwzięcia jak to dzisiejsze się nie uda i nie będzie, jak sądzę, miejsca na politykę, która polega wyłącznie na awanturze, destabilizacji i politycznej prowokacji - dodał Tusk.

"Ministrowie odniosą się do kłamstw prezesa PiS"

Premier zapowiedział, że w ciągu kilkudziesięciu godzin ministrowie jego rządu przygotują precyzyjną informację, w której odniosą się do "nieścisłości i kłamstw", które padły podczas sejmowego wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Moi ministrowie są zobowiązani do tego, żeby przygotować pełną, precyzyjną informację o tym, co zawiera wystąpienie prezesa Kaczyńskiego i ile ma wspólnego z prawdą - powiedział Tusk.

- Czy pojawiły się jakiekolwiek przesłanki, czy są jakiekolwiek sygnały, które pokazują, że wyniki wyborów sprzed niespełna półtora roku są wynikami nieważnymi? - pytał premier. Stawiał również pytanie, czy stało się coś takiego, co każe sądzić, że parlament jest zdestabilizowany, rząd utracił większość i trzeba szukać rządu technicznego.

Tusk przypomniał, że oprócz werdyktu wyborów parlamentarnych cztery miesiące temu zwrócił się o wyrażenie przez Sejm wotum zaufania dla swego rządu. - Rząd uzyskał to wotum zaufania. Jakie macie sygnały w związku z tym, które każą wam wierzyć w to, że szukacie politycznej recepty dla Polski? - zwrócił się premier do posłów PiS.

Tusk: Wystąpienie Kaczyńskiego to bardzo poważna sprawa

Premier powiedział, że uważa ten projekt, łącznie z wystąpieniem Kaczyńskiego, za rzecz bardzo poważną. - Poważną nie dlatego, że sami uczestnicy tego projektu poważnie traktują swoją misję. Raczej dlatego, że to przedsięwzięcie jest kolejną, szczególnie dobitną i przewrotną ilustracją, o co naprawdę chodzi prezesowi Kaczyńskiemu - powiedział premier. - Można by sądzić także, słuchając wystąpienia prezesa Kaczyńskiego, że jest bardzo przejęty tymi sprawami, o których przez tak długi czas dziś w Sejmie mówił - stwierdził premier. Jak jednak dodał, o ile dobrze pamięta, jest to pierwsze merytoryczne wystąpienie Kaczyńskiego w Sejmie od prawie roku, mimo że - zaznaczył Tusk - właśnie w Sejmie odbywały się w tym czasie debaty m.in. na temat bezrobocia, bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa energetycznego, euro, środków europejskich, ochrony zdrowia.

- Prezes Kaczyński nie występował w tych sprawach, z reguły go nie było na sali. Trudno dziś uwierzyć, aby wystąpienie prezesa Kaczyńskiego było wynikiem rzeczywistego zaangażowania, rzeczywistej troski o to, jak zmienić kłopoty, w jakich Polska żyje - dodał Tusk.

"Nie pasują panu ceny gazy, panie Kaczyński? Tam siedzi winny"

- Nie będę prostował wszystkich niedomówień, nieścisłości i zwykłych kłamstw, jakie znalazły się w wystąpieniu Kaczyńskiego. Pojawiły się pod koniec wystąpienia i miały szczególnie drastyczny charakter - stwierdził szef rządu.

- Ceny gazu panu nie odpowiadają, panie prezesie Kaczyński? Siedzi poseł Wojciech Jasiński [minister skarbu państwa w rządzie PiS - red.], minister, który zrezygnował dobrowolnie ze zniżek na gaz, dzięki czemu Polska płaciła najdroższe ceny gazu w Europie - mówił Tusk. - A autor najdroższego gazu w Europie siedzi tam, pański kolega - dodał premier.

Premier odniósł się również do współpracy Kaczyńskiego z Davidem Cameronem. - Z nadzwyczajną konsekwencją, niezrozumiałą dla mnie, wspierał pan tego premiera w Europie, który robił dokładnie wszystko, aby do Polski trafiło jak najmniej pieniędzy, a nie jak najwięcej - powiedział ws. listu, jaki w czasie negocjacji nad unijnym budżetem na lata 2014-2020 Kaczyński skierował do premiera Wielkiej Brytanii.

- Większość wysiłków polskiej delegacji, kiedy dyskutowaliśmy o pieniądzach dla Polski, polegała na tym, aby ograniczać wpływy tych polityków europejskich, których pan wspierał, a którzy postulowali tylko jedną rzecz - jak najmniejszy budżet w Europie - powiedział Tusk.

PYTANIE Jak oceniasz wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego z tabletem w Sejmie?

 Kompromitacja. Tylko narobił sobie wstydu
 Pomysł żenujący, ale skuteczny
 Świetny fortel. Osiągnął to, co chciał
 Nie interesuje mnie to
Zobacz także
Komentarze (289)
Zaloguj się
 • wzgardzony

  0

  a oto dowód kto nie akceptuje wyników demokratycznych wyborów.

  Fragment dyskusji:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13535302,PiS_wnioskuje_o_ukaranie_za_skecz_Limo_o_papiezu_.html?obxx=13535302&order=najnowsze&page=2&expand=1&t=1362920237576&v=1&pId=21359331&send-a=1#opinion21359331

  wzgardzony
  Nie rozumiem oburzenia PiSu.
  Mamy wolność słowa.
  Można np. żartować i kpić nawet z Pana Prezydenta RP oczywiście pod warunkiem, że tym Prezydentem, którego się ośmiesza jest Lech Kaczyński, bo już z Bolesława Bieruta drwić nie wypada.

  Odpowiedz
  zgr-edo pół godziny temu
  @wzgardzony
  prezydentem III RP jest Bronisław Komorowski, Lech Kaczyński jest tylko niechlubnym wspomnieniem polskiej demokracji

 • wiesscar

  Oceniono 2 razy -2

  zaplac za obrady partyjne w budynku KPRM lobuzie jeden, gdzie jest tarcza antykorupcyjna? Tusk robi obrady partyjne w budynkach rzadowych i nic? gdzie CBA, NIK, prokuratura i policja? wszyscy sie go/ich boja?

 • candid13

  Oceniono 2 razy 0

  wyobrazmy sobie ze ten stojak do tabletu reprezentuje Polske na posiedzeniach Parlamentu Europejskiego, wyobrazmy sobie bedzie tam tak haniebnie kompromitowal i osmieszal Polske

  tego szczerze zycze jego sekcie slugusow ruskigo agenta z Torunia

 • marian8-1960

  Oceniono 4 razy 0

  Pan Premier w utarczkach słownych i pyskówkach jest mistrzem, problem jednak w tym, niezależnie od tego, co mówią jego oponenci polityczni, np. Kaczyński, że w Polsce dzieje się źle i tego każdy obywatel doświadcza na co dzień, w każdej chwili, a rząd Tuska nie naprawia niczego, przeciwnie, prawie każde następne posunięcie po krótkim czasie okazuje się klapą, błędem.
  Tusk jak zwykle uczepił się Kaczyńskiego jak rzep psiego ogona i myśli, że jak słownie wykaże, że tamten się myli, to jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki sytuacja gospodarcza w Kraju się polepszy.
  Nie polepszy się panie Tusk, bo jest Pan nieudacznikiem i nie nadaje się Pan do kierowania rządem, doświadczenie pokazuje, że im dłużej PO rządzi tym gorzej dla nas.

 • alkana11

  Oceniono 3 razy -3

  To co uczynił Kaczyński na mównicy, podczas debay sejmowej, dowodzi jednego,że tablet jest bardziej przydatnym narzędziem niz statyw.

 • alkana11

  Oceniono 4 razy 4

  KAczyński w roli "tabletowego lokaja " bardzo mi sie spodobał. a, uzmysłowił równocześnie,że spełniła sie zgodność w zakresie" właściwy człowiek do właściwej roboty."
  Kaczyński w roli lokaja profesorka Glińskiego, dowodzi,że jest na właściwym miejscu.
  Ale w tym PiSie sa tchórze,zajoby i darmozjady?
  . Że też nie wstydzą się ,ża takiego za przeproszeniem patafiana i błazna..

 • tp70

  Oceniono 6 razy 4

  ZBYT DŁUGO kACZYŃSKI IGRA SPRAWAMI POLSKI I POLAKÓW.
  NALEŻY BEZWARUNKOWO ZDELEGALIZOWAĆ PIS.

 • mareksko42

  Oceniono 6 razy -6

  A głupi Tusk akceptuje Polskę biedną i głodną gdzie co dziesiąte dziecko przychodzi do szkoły głodne,ja ni za tym ni za tym ale takiej chorej Polski POMYŁKI także nie akceptuję.

 • dyzlav

  Oceniono 1 raz 1

  Straszne te kłótnie. Jak to wszystko oglądam, odczuwam niepokój i lęk. Żenujący ci ludzie są. Każde słowo w ich ustach jest jak broń, przez nawarstwienie rozmaitych konstrukcji, tryskająca z nich chęć do/jebania przeciwnikowi to jakaś paranoja. Nie da się tego słuchać, nie da się na to patrzeć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje