Prawo o zgromadzeniach niekonstytucyjne? RPO zaskarżyła ustawę do TK

07.03.2013 16:27
RPO skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów ustawy Prawo o zgromadzeniach

RPO skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów ustawy Prawo o zgromadzeniach (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją i konwencjami międzynarodowymi przepisów ustawy Prawo o zgromadzeniach. W ocenie RPO przyjęte rozwiązania naruszają wolności i prawa obywateli.
Wątpliwości RPO budzi m.in. kwestia dotycząca organizacji dwóch lub większej liczby zgromadzeń w tym samym czasie i miejscu. - Zaskarżone przepisy prowadzą do sytuacji, w której jedynym powodem wydania zakazu zgromadzenia może być nie to, że godzi ono w konstytucyjne wartości, lecz fakt, że organizator zgromadzenia zgłosił je później i nie zmienił czasu lub miejsca demonstracji - poinformowała dziś Katarzyna Kaleta-Sennik z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Odpowiedzialność odszkodowawcza za czyny innych

Zastrzeżenia RPO budzą również przepisy, które nakładają na przewodniczącego zgromadzenia odpowiedzialność za czyny innych osób i potencjalną odpowiedzialność odszkodowawczą. - Takie rozwiązanie może bowiem mieć zniechęcający wpływ na organizatorów demonstracji i w efekcie prowadzić do ograniczenia wolności zgromadzeń - podało Biuro RPO.

Pomysł przygotowania zmian w Prawie o zgromadzeniach powstał po zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada 2011 r. Przyjęta w czerwcu 2012 r. przez Sejm nowelizacja - której projekt przedłożył prezydent Bronisław Komorowski - daje m.in. możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

O odrzucenie nowelizacji apelowała m.in. "Solidarność", która także zapowiedziała złożenie wniosku do TK w przypadku uchwalenia tych przepisów.

Zobacz także
Komentarze (15)
Prawo o zgromadzeniach niekonstytucyjne? RPO zaskarżyła ustawę do TK
Zaloguj się
 • staalkeer

  Oceniono 39 razy 23

  Tak się manipuluje umysłami:

  Tytuł:Prawo o zgromadzeniach niekonstytucyjne?

  Obrazek: Jakaś zadyma

  Zamysł: Popierajcie ograniczenie wlasnego prawa do wolności do zgromadzeń

 • kain_brat_abla

  Oceniono 30 razy 14

  Jak za komuny: trzech to już banda. Podchodziło do człowieka dwóch milicjantów i mówiło rozejść się.

 • wloczykij1979

  Oceniono 28 razy 10

  zdrajca prezydent podpisał. teraz zgolił wąsy i myśli, że go nie zapamiętamy

 • 104i9

  Oceniono 15 razy 9

  Burak z małego miasta wszystko podpisze bo nie umie myśleć,za niego myślą,dlatego takich się wybiera co będą posłuszni korporacjom,lobby i innym wpływowym ludziom.Komorowski to marionetka w rękach myślących i wykorzystujących ludzi.Takimi burakami najłatwiej się rządzi..

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  dziwne ze Lipowicz
  i innym niedorzecznym rzecznikom
  nie przesadza łamanie prawa przez e-sady,
  i prawo które pozwala komorników bezkarnie okraść każdego Polaka

  Szkoda ze jej tez nie interesują premie Geniuszy z Sejmu, Senatu, rządu, dworu prezia hr. Komorowskiego, samorządów, to są rocznie grube miliony złotych, które oni kradną Polakom

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 6 razy 2

  "Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją i konwencjami międzynarodowymi przepisów ustawy Prawo o zgromadzeniach. W ocenie RPO przyjęte rozwiązania naruszają wolności i prawa obywateli. "

  Tez mi nowosc. Przeciez od zawsze wiadomo, ze prawo o zgromadzeniach sluzy jedynie do tlumienia demonstracji niewygodnych dla rzadzacych.

  Czy kiedy odwolano mecz facetow w krotkich majtuchach biegajacych za skorzenym balopnem na stadionie narodowym z powodu deszczu, a nastepnie go zorganizowano nastepnego dnia, to to bylo zgodne z prawem o zgromadzeniach? A gdzie czas rzekomo potrzebny na decyzje, gdzie czas na zorganizowanie policji, strazy pozarnej itp.?!?

  Jedna wielka ch...nia z grzybnia w tym kraju, dobrze, ze jeszcze jest taki rzecznik i sie z tego bagna wybija.
  ___________________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

 • kaczanoga

  Oceniono 16 razy 2

  Gdybym wiedział, że z Komorowskiego taki wolnościowiec i wyjedzie z tak "liberalnym" projektem to dałbym głos kaczorowi

 • kermit.dolomit

  Oceniono 1 raz 1

  PO CO OBALALIŚTA PRL JAK TERA ROBITA TO SAMO GÓWNO

 • kot2ka

  Oceniono 5 razy 1

  Skarga ze wszech miar bardzo zasadna !!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje