Kaczyński uzasadnia wotum nieufności: Mount Everest złego rządzenia, polska demokracja jest celowo osłabiana

07.03.2013 15:45
- Mount Everest złego rządzenia - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim dwugodzinnym przemówieniu ocenił budowę dróg i autostrad w Polsce. Jego zdaniem są droższe niż w krajach alpejskich. - Rząd Donalda Tuska musi odejść - przekonywał. Wezwał posłów wszystkich opcji do zagłosowania za powołaniem rządu technicznego. - To jest wasza szansa - apelował.
Jutro w Sejmie głosowanie ws. wotum nieufności dla rządu Tuska. - Ten rząd rządzi bardzo źle, a złe lub bardzo złe rządy trzeba odwoływać - oświadczył dzisiaj prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po krótkim wstępie prezes PiS uruchomił tablet, z którego odtworzone zostało jest wystąpienie kandydata PiS na premiera prof. Piotra Glińskiego.

Sejm zajmuje się wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu z kandydaturą Glińskiego na premiera. Zanim prezes PiS odtworzył wystąpienie Glińskiego z przedpołudniowej konferencji, przedstawił trzy powody, dla których należy odwołać rząd. Pierwszy powód, jak mówił, to fakt, że rząd rządzi bardzo źle, a złe lub bardzo złe rządy trzeba odwoływać. Drugi powód - zaznaczył - to to, że rząd jest niezdolny do samonaprawy, a nawet najgorsi ministrowie nie są odwoływani. Powód trzeci - wyliczał - to fakt, że jest alternatywa personalna w postaci prof. Piotra Glińskiego.

O drogach: Ustawione przetargi. Żadnej reakcji Tuska

Według Kaczyńskiego, środki europejskie, jakie Polska otrzymała na infrastrukturę, w znacznej mierze zostały wykorzystane w sposób nieracjonalny, mimo że były szansą na nadrobienie zaległości jeszcze z poprzedniego wieku. - Rząd podjął to wyzwanie, twierdził, że do Euro 2012 wybuduje 3 tys. kilometrów autostrad i dróg szybkiego ruchu. Wybudował 600, przy czym wprowadził specjalne pojęcie - droga przejezdna, czyli niedokończona - wytknął prezes PiS.

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienił m.in. "ustawione przetargi". - Wiemy o ustawionych przetargach, że władza, a także premier wiedzieli o tych sprawach już w 2009 roku i nie było żadnej reakcji - powiedział prezes PiS. Kaczyński podkreślił też, że firmy budowlane nie są opłacane, co skutkuje ich upadkiem. - Mieć wielkie pieniądze - nie wybudować dróg. To jest Mount Everest złego rządzenia - zaznaczył polityk.

Prezes PiS zarzucił też rządowi, że nie dba o bezpieczeństwo Polski - wymienił w tym kontekście redukcję polskiej armii i kwestie energetyczne.

O gospodarce: Wielki kamień u nogi

- Nasza gospodarka ma wielki kamień u nogi; będziemy latami wychodzić z niekompetentnej polityki finansowej - ocenił. Zarzucał też rządowi PO-PSL, że każdą dziedzinę życia traktuje jako źródło dochodów.

Według szefa PiS w 2007 roku, gdy koalicja PO-PSL obejmowała władzę, sytuacja wyjściowa Polski była bardzo dobra. Nasz kraj - mówił - miał bardzo dobrą sytuację gospodarczą, był szybki wzrost inwestycji i niski deficyt, a złotówka znakomicie reagowała na zmiany sytuacji wokół Polski.

- Mamy rok 2008, w zasadzie kryzysu jeszcze nie ma, a mimo wszystko deficyt budżetowy wzrasta (...). W roku 2009 deficyt wzrasta do 7,3 proc. mimo wzrostu dochodów, w 2010 roku deficyt to 7,9 proc. a w 2011 roku deficyt spada do 5,1 proc. (...), ale dochody wzrastają o 13,2 proc. na skutek zmian w prawie - wyliczał.

- Rok 2008 - premier ogłasza nagle w Krynicy, nikt o tym wcześniej nie wie, że w ciągu trzech lat przystępujemy do euro. Rzecz kompletnie niemożliwa, w sensie ekonomicznym absurdalna (...). Nikt o tym wcześniej nie wie, łącznie z prezesem banku narodowego - mówił Kaczyński.

W 2009 roku - kontynuował szef PiS - rząd szukał "na pokaz" oszczędności w budżecie. - Dobry gospodarz premier, ministrowie meldujący cięcia bez ładu i składu - mówił.

O polityce rodzinnej: Jest antyrodzinna, powoduje wyludnienie kraju

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zarzucił też rządowi, że prowadzi politykę antyrodzinną, która powoduje wyludnienie kraju. Skrytykował też działania rządu w sprawie służby zdrowia. - Jeżeli mają być dzieci, to musi być praca, mieszkania, opieka lekarska - mówił.

Jak wyliczał Kaczyński, Polska "pobiła rekord UE", jeśli chodzi o udział pacjentów w opłatach za lekarstwa, kolejki do specjalistów, oczekiwanie na operacje, tragiczne wydarzenia, takie jak śmierć dzieci. - I mamy w gruncie rzeczy tylko jedną receptę ze strony rządu - komercjalizować, prywatyzować. Czyli krótko mówiąc: wprowadzać w sferę służby zdrowia pieniądz jako czynnik rozstrzygający - oświadczył prezes PiS.

Prezes PiS odniósł się też do kwestii demograficznych. Jak przekonywał, grozi nam wyludnienie, a propozycje rządu, by walczyć z tym problemem, są "niejasne, a dotychczasowe działania - żadne".

O demokracji: Sprzedaje się po części państwowy tytuł przyjacielowi rządu

Kaczyński mówił, nie ma demokracji bez pluralizmu mediów. Za działania zagrażające temu pluralizmowi uznał m.in. "niedopuszczenie do multipleksu Telewizji Trwam". - Ona może się podobać, może się nie podobać. Ale ma potężne poparcie społeczne i to jest zupełnie wystarczający powód, żeby ten dostęp dostała. Mamy tu do czynienia z arbitralnymi, bezprawnymi decyzjami - zaznaczył Kaczyński.

Według Kaczyńskiego w telewizji publicznej ma miejsce "wielka czystka dziennikarzy". - Dziennikarze, którzy mają krytyczny stosunek do tej władzy, są wyrzucani. Mamy takie sytuacje jak z "Rzeczpospolitą", gdzie sprzedaje się po części państwowy tytuł przyjacielowi rzecznika rządu, następnie ten przyjaciel ustala w nocy sprawę artykułu, a później za napisanie prawdy w tym artykule wyrzuca się dziennikarzy - podkreślił prezes PiS.

Kaczyński mówił też o "akcji ABW wobec dziennikarzy". - Co najmniej dwa stwierdzone działania polegające na podsłuchu. Mieliśmy także różnego rodzaju incydenty z biciem dziennikarzy, także wtedy, kiedy byli w sytuacji zupełnej bezbronności - wyliczał.

Zobacz także
Komentarze (133)
Zaloguj się
 • drbob20

  Oceniono 1 raz 1

  saczy sie rzadka sraka z kaczego dzioba. jak zwykle.

 • antydupek

  Oceniono 1 raz 1

  Ryzykował. Przecież on w te klocki jest nieporadny i ktoś mógł mu z łatwością zrobić psikusa i podłożyć film nie z ponurym profesorem Glińskim tylko np. z wesolutką Gianną Michaels. Ale by było ;-D

 • klara551

  Oceniono 3 razy -1

  Mount Everest złego rządzenia? To po co prezes jak Syzyf bezustannie usiłuje się na ten szczyt wspiąć? Próbuje i próbuje i już nawet nie mówi o wygranych wyborach a tylko o tym,że konkurencja ma odejść bo on tak chce.

 • selfhelp

  Oceniono 2 razy 0

  hy hy jakie te FISIE w pis-e szulerskim podstepnym trykiem fu=jarka na tablecie zauFANIE B U U U HA HA!! fisnietne jopki uzyli znowu sztuczki falszywej suczki tym Razem w roli g.u.w.n.i.n.e.j z uni wolnosci przegranego polityka co gra JELENIA pseludo=duraka profesorka sliskiego TECHNICZNEGO do naszej kasy $$$$$$ glinskiego U U U! LA LA! za wszelka cene smierdzacego zbuka buca wuca sabotazu wladzy FISIOW z pis-aU U F F! PUBLICZNA CHLOSTA ! BA! 3 tysiace BATOW za fu=jarka 3 tys. mieszkan FU=JARKA ZAUFANIA CHY CHY!

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 1

  Kurs obsługi komputera dla prezesów PiS:
  cdn.lolzbook.com/wp-content/uploads/2012/05/Use-mouse-to-open-window.jpg

 • cxcezar

  Oceniono 5 razy -1

  Prezes dokonał cudu na oczach świata :cudownie rozmnożył Glińskiego.Gliński w dwóch osobach! Zawsze podejrzewałem prezia o nadprzyrodzone rzeczy .Nic tylko beatyfikować i ustanowić świętym.Mohery będą modlić się nie za prezia ,tylko do prezia !!! Ciekawe czy ofiary będzie zbierał wzorem innych świętych i ich następców.A może by jakiś kościół wybudować pod wezwaniem tego cudotwórcy?

 • tonaca_zielona_wyspa

  Oceniono 6 razy 2

  jak mam nie krytykowac donalda??
  on jest pechowy i nic mu sie nie udaje...

 • borsuk07

  Oceniono 1 raz 1

  pan minister Gowin dzisiaj rani w tok fm powiedzial , że w 1998 r. 250 zł to byla wysoka kwota / wartośc zlotowki / ( NAJNIŻSZA EMERYTURA w 19980 r. wynosiła - 470,51 zł ) a dzisiaj tj. w 2013 stanowi wartość około 1 tys. zł. ( NAJNIŻSZA EMERYTURA w 2013 r. - to 831 zl. ) czyli 1 zł. w 1998 to dzisiaj 4 zł. / w/g rządu a w emeryturach niecale 2 zł. Kto tu kogo łupi ? !!!!!!!!!!!!!

  Cały tekst: wyborcza.pl/1,75968,13517651,Ile_nas_kosztuje_kradziez_roweru.html?utm_source=HP&utm_medium=AutopromoHP&utm_content=cukierek1&utm_campaign=wyborcza#Cuk#ixzz2MsZji2h4

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje