Wotum nieufności. "Oczywiście, że wniosek przepadnie. Ale PiS coś ugra" [KOMENTARZ]

Jarosław Kaczyński i kandydat na premiera w rządzie technicznym Piotr Gliński

Jarosław Kaczyński i kandydat na premiera w rządzie technicznym Piotr Gliński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Czy wniosek o wotum nieufności i kandydatura prof. Piotra Glińskiego na premiera rządu technicznego jest tylko zagrywką marketingową? - Jest oczywistym od samego początku, że ten wniosek przepadnie - mówi dr Jarosław Flis. Dodaje jednak, że na swojej strategii PiS może coś ugrać. Zapytaliśmy politologa, jaki jest sens składania wniosku, który skazany jest na porażkę.
Po południu rozpocznie się debata nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska, z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera.

Wniosek PiS raczej nie ma szans na poparcie. Lewica nie traktuje go do końca poważnie i zamierza zagłosować przeciw albo wstrzymać się od głosu. Także Solidarna Polska nie zapowiada poparcia dla sprawy PiS. Po co więc największa prawicowa partia dalej brnie w swoje plany?

- Ten wniosek to tylko początek gry o wynik decydującego starcia, jakie odbędzie się w 2015 roku w wyborach parlamentarnych - zaznacza politolog dr Jarosław Flis. Jak wyjaśnia, strategia PiS może okazać się skuteczna. - Generalny sygnał wysyłany do społeczeństwa jest jak najbardziej korzystny dla PiS. Dzięki tej strategii coś ugra. Nawet mimo tego, że jest oczywistym od samego początku, że ten wniosek przepadnie - zaznacza politolog.

PiS jako jedyna alternatywa?

- PiS wysyła sygnał do społeczeństwa: tylko my jesteśmy alternatywą dla tego rządu, jedyną opozycją do PO. To, że lewica nie poprze wniosku, pokazuje, że nie jest zainteresowana tworzeniem alternatywy, głosowanie na nią oznacza tylko to, że zmieni się koalicjant PO, bo te partie po lewej stronie byłyby tym zainteresowane - mówi Flis.

Zdaniem politologa PiS wybrał dobry moment na zgłoszenie wniosku. - Jeśli oceny rządu byłyby przyzwoite a poparcie dla niego wysokie, zgłaszanie takiego wniosku byłoby absurdalne. W tej chwili natomiast, kiedy Platforma od wakacji ub.r. traci poparcie, taki wniosek jest dobrym pomysłem, nawet mimo tego, że zostanie zapewne odrzucony - mówi Flis.

Zobacz także
 • Prof. Piotr Gliński przedstawił w niedzielę zespół ekspertów, którzy mają z nim współpracować w misji tworzenia technicznego rządu. Odbyło się to w scenerii do złudzenia przypominającej posiedzenie prawdziwego rządu. Gliński niczym premier siedział w centralnym miejscu. Za jego plecami widać było rząd biało-czerwonych flag, po obu stronach "premiera" ministrowie gabinetu cieni, mikrofony i woda mineralna. - Gliński wystąpił w scenografii niby-urzędu premiera. To naturalna konsekwencja tworzenia rzeczywistości równoległych, czyli istnieje jakiś premier rzeczywiście i my go widzimy. On się nazywa Donald Tusk. Istnieje też premier w matriksie i to jest premier PiS - tłumaczy nam specjalista od marketingu politycznego dr Wojciech Jabłoński Co dalej z Glińskim? "Trudno będzie to kontynuować"
 • PiS tylko jeden punkt procentowy za PO. Inne partie daleko [SONDAŻ]
 • Jarosław Kaczyński z prof. Piotrem Glińskim Po co PiS akurat teraz ogłasza kandydata na premiera? "To sugestia, że sytuacja jest beznadziejna"
Komentarze (42)
Wotum nieufności. "Oczywiście, że wniosek przepadnie. Ale PiS coś ugra" [KOMENTARZ]
Zaloguj się
 • orion57

  Oceniono 124 razy 84

  PiS alternatywą? Czy naprawdę dziennikarze i politycy są aż tak durni że swoją miarą mierzą większość Polaków?
  PiS nie ma szans na rządy w Polsce.
  Czas do tego dojrzeć i wyprowadzić sztandary PiS do niechlubnej historii Polski

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 63 razy 41

  To rzeczywiście będzie votum nieufności
  wobec rządu. Rządu figuranta Glińskiego.

 • andrzej.frant

  Oceniono 65 razy 41

  Tylko bezproduktywne bicie piany i strata czasu.
  A istniała szansa,
  minimalna ale jednak,
  że w tym czasie Sejm uchwali jakąś niegłupią ustawę.

 • rb.j

  Oceniono 40 razy 18

  PiS nic nie ugra, bo prezes nie harata w gałę

 • jamcijest44

  Oceniono 29 razy 15

  Ale po co zaraz pytać "eksperta" (chłe, chłe)... Sam PiS najlepiej podsumował tę swoją "niezależną i pozaparlamentarną inicjatywę" słowami ''Będziemy próbować do skutku''. Czyli dokładnie tak jak w przypadku kolejnych przegrywanych wyborów (już chyba z siedmiu). I zdaje się, że to właśnie powinno być hasło PiSu na każdy dzień, bo doskonale ilustruje ich dotychczasowe dokonania na jakimkolwiek polu działalności...

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 24 razy 12

  Kolejny akt sabotażu mini-prezesa przeciw Polsce ... to paskudne, że repatrianci zza Buga robią taką robotę w nowej Ojczyźnie!

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 32 razy 10

  Ten Gliński wygląda jak "trzeci bliźniak" ... ciekawe ile ma wzrostu?

 • niktwazny126

  Oceniono 23 razy 9

  Jaki niby sygnał jest korzystny dla PiS? Informacja z pierwszej strony Gazety, że nie znaleziono śladów trotylu na wraku? A może uśmiechnięta maska na twarzy prezesa jest takim sygnałem? Innych nie widzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje