Tusk na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej: Potrzebujemy złotego klucza

06.03.2013 17:54
Donald Tusk i Angela Merkel na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Donald Tusk i Angela Merkel na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej (Fot. PETER ANDREWS REUTERS)

- Jedność europejską należy budować za pomocą trzech narzędzi. Unii walutowej i gospodarczej, konkurencyjności gospodarek państw członkowskich oraz umacniania europejskich zdolności obronnych - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej. - Wspólnie odpowiadamy i chcemy przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy - dodała z kolei Angela Merkel.
- To spotkanie, podobnie jak nasza współpraca w Brukseli, pokazuje, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej wspólnie z Niemcami i Francją czują się odpowiedzialne za jedność Europy i przyszłość integracji europejskiej. Bardzo zależało nam, aby razem wnieść kolejny pozytywny impuls do tego procesu - oświadczył Tusk na konferencji po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji i kanclerz Niemiec. - Szukamy złotego klucza. Połączenia dyscypliny finansowej i chronienia wzrostu - dodał premier.

- Zgadzamy się, że dziś budowę jedności europejskiej należy prowadzić za pomocą trzech narzędzi - unii walutowej i gospodarczej, konkurencyjności gospodarek państw członkowskich oraz umacniania europejskich zdolności obronnych. To były tematy dzisiejszego spotkania - dodał polski premier.

Tusk zaznaczył, że unia gospodarcza i walutowa powinna być otwarta o wszystkie państwa członkowskie UE. - Celem prac nad nową architekturą unii gospodarczej i walutowej jest podniesienie konkurencyjności państw strefy euro, a także umożliwienie państwom spoza strefy dobrego przygotowania, by dołączyć do pozostałych. Unia gospodarcza powinna być źródłem nie podziałów, a jedności europejskiej. Dzisiejsi rozmówcy byli tutaj jednoznaczni - oświadczył premier.

Merkel: Chcemy przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy

Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła nadzieję, że unijny budżet na lata 2014-20 zostanie przyjęty pod przewodnictwem Irlandii, czyli do końca czerwca br. Opowiedziała się też za wzmocnieniem współpracy w dziedzinie obronności w ramach UE.

- Potwierdziliśmy, że jesteśmy zdania, iż średniookresowe ramy finansowe, które przedstawiliśmy jako Rada Europejska, stanowią podstawę do tego, aby pozytywna dyskusja miała miejsce także w Parlamencie Europejskim. Wyraziliśmy nadzieję, że pod przewodnictwem Irlandii te ramy finansowe zostaną przyjęte - powiedziała Merkel po spotkaniu.

Jak poinformowała, z inicjatywy Grupy Wyszehradzkiej rozmawiano również o współpracy w sferze obronnej. - Tym samym wnosimy wkład w decyzje, które będziemy podejmować na szczycie w grudniu br. na szczycie "27". Stało się dziś jasne, że w pojedynkę żadne z państw nie może sobie poradzić. Wspólnie odpowiadamy i chcemy przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy. (...) Ta współpraca musi zostać wzmocniona - oświadczyła Merkel.

Podkreśliła, że na ten temat rozmawiali w Warszawie również ministrowie obrony. - Ja mogę to tylko wesprzeć, abyśmy kontynuowali obraną drogę - oświadczyła.

Zobacz także
 • Donald Tusk i Jarosław Gowin Pokaz siły czy pokaz słabości? Eksperci o decyzji Tuska ws. Gowina
 • Angela Merkel i Donald Tusk, który 31 maja odebrał nagrodę im. Walthera Rathenaua "Spiegel": Tusk faworytem Merkel na szefa Komisji Europejskiej
Komentarze (56)
Tusk na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej: Potrzebujemy złotego klucza
Zaloguj się
 • tp70

  Oceniono 79 razy 15

  Nareszcie polski przywódzca jak równy z innymi, najważniejszymi w Europie !!!!!

 • candid13

  Oceniono 40 razy 12

  czasami wyobrazam sobie kaczynskiego na gruncie polityki europejskiej czasem ogarnia mnie zgroza a czasem smiech, to bylaby dopiero hanba i osmieszanie Polski

 • tuskaczor

  Oceniono 12 razy 6

  echh ZŁOCIUTKI, ZŁOCIUTKI >>> złota głowa ... złota mowa i ...ciągłe parcie na złota

 • ergosumek

  Oceniono 18 razy 6

  "Szukamy złotego klucza. Połączenia dyscypliny finansowej i chronienia wzrostu - dodał premier."
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Co to za ezopowa mowa?
  Złoty klucz, hahahahahahahahahaha!
  A może złoty róg?

 • cobra69

  Oceniono 12 razy 2

  Tylko dokąd zmierza ta Europa? do biedy i ubustwa społeczeństwa!
  Cały świat odbija się od dna a UE dokłada do pieca pakietem CO2.
  Przecież świat śmieje się z UE bo jako jedyna nakłada na siebie takie ograniczenia i obciążenia finansowe, które wyłącznie ludnośc państw będzie ponosic. A pieniądze z kar gdzie wylądują? Wiecie? Nie musze pisac. A kontroli i kar będziemultum, stawki za CO2 horrendalne.
  Taka to wspólnota - głupota

 • maxymus1

  Oceniono 6 razy 2

  No super, tylko nadmień Pan, że u nas dzieci umierają, bo karetki nie dojeżdżają!

 • ba.a

  Oceniono 4 razy 2

  Zapomniał dodać, że nie tylko złoty,ale nie lżejszy niż 5 kg i że zatrzyma go u siebie / a nuż zapomną/.

 • nostradamuspl

  Oceniono 6 razy 2

  ciekawe co Tusk zrobil by gdyby Francja powiedziala ze w ramach wspolnoty Polska ma przyjac 3 miliony murzynow z Francji, no bo to przercierz "Francuzi" ......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje