Ekspertka o zawieszeniu Kalisza: "Nosił wilk razy kilka..."

06.03.2013 17:00
Leszek Miller, Ryszard Kalisz

Leszek Miller, Ryszard Kalisz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Pan poseł Kalisz to mądry człowiek, ale jednak za bardzo uwierzył we własną bardzo mocną pozycję w swojej formacji - twierdzi politolog dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz. - Sposób, w jaki drażnił lidera swojej partii, był dość spektakularny - dodaje. W ocenie ekspertki Ryszard Kalisz, po nagłośnionym przez media dołączeniu do ruchu Europa Plus, powinien był spodziewać się zawieszenia w prawach członka SLD.
- Pewne sprawy w ramach formacji, w której wszyscy chcą pozostać, powinny być załatwiane bez jupiterów i bez kamer. To jednak są gabinetowe, dyplomatyczne rozmowy. To jest ta domowa kuchnia, której się nie pokazuje. A panowie Kalisz i Miller bez kamer już chyba w ogóle nie rozmawiali - mówi dr Pietrzyk-Zieniewicz z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W jej ocenie zarząd partii nie miał innego wyjścia - musiał zawiesić Kalisza.

- Nic dziwnego, że Leszek Miller poczuł się urażony, bo o tego rodzaju aliansach najpierw zawiadamia się własną formację - twierdzi ekspertka. - Takie zachowanie zwiększa poczucie, że coś tam w ramach partii jest nie do końca w porządku - zaznacza. Politolog przekonuje, że w takiej sytuacji Ryszard Kalisz powinien był spodziewać się zawieszenia.

Miller musiał zawiesić Kalisza. Musi być jasne, kto rządzi

- Nie mogli zachować się inaczej, ponieważ w takim bezpośrednim starciu z liderem formacji lider musi postawić sprawę ostro. Musi być jasne, kto rządzi partią. Inaczej Leszek Miller, mówiąc językiem samurajów, straciłby twarz - mówi dr Pietrzyk-Zieniewicz. A no to, zdaniem ekspertki, szef SLD nie może sobie pozwolić, bo nie ma w partii wystarczająco silnej pozycji.

Jaki będzie kolejny krok władz Sojuszu? Trudno to przewidzieć. - Zawieszenie to, mówiąc szkolnym językiem, jest danie czasu na poprawę - twierdzi ekspertka. To, czy Ryszard Kalisz pozostanie w SLD, będzie zależało od decyzji, jakie podejmie w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Jeśli postawi na współpracę z Aleksandrem Kwaśniewski i Januszem Palikotem, być może będzie musiał pożegnać się ze swoją macierzystą formacją.Zobacz także
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • j-agat

  Oceniono 1 raz 1

  Szanowna Pani Ewo,jak pan Kalisz taki"mądry" to niech pani powie,co on zrobił dla Polski ??? Proszę o konkretne działania pana Kalisza. Myślę,że ceni on bardziej własny interes !!!

 • pseudo12345

  Oceniono 1 raz 1

  Niech wypieprza do Siwca. Ten też jest zakulisowy.

 • wodakrolewska

  Oceniono 7 razy -1

  Politolog dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz powinna wiedzieć że zwracanie się do bolszewików przez pan jest dla nich obraxliwe. Toż to zwykli towarzysze, czasami zachowują się jak parweniusze.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 6 razy 2

  sramy pani pani magdo w wasze popezetpeerowskie korupcyjno-pedofilskie poubeckie szczewo, za ktorego "marzenia" placa wszyscy polacy

 • alexcomp

  Oceniono 7 razy 1

  Nie zdziwię się jeśli w takim składzie SLD nie osiągnie progu wyborczego. Co do Pana Millera to jak na prawdziwego mężczyznę jakoś nie potrafi skończyć. Po nieudanych epizodach w Samoobronie prowadzi formację do upadku. Panu Kaliszowi zaś potrzebne jest otrzeźwienie - faktycznie chyba warto spróbować gdzie indziej.

 • modrzewina

  Oceniono 4 razy 0

  SLD, chcąc być nowoczesną lewicą, musi pozbyć się betonu; Millera i jego paczki....
  Trzeba pamiętać także o tym, jak zdradziecko zachował się Miller wobec SLD, gdy startował z list Samoobrony !?

 • andaraos

  Oceniono 3 razy -3

  @jakbysietupodpisac
  "No to teraz już nie ma żadnego powodu by głosować na SLD."

  Na SLD nie było powodu głosować od początku. Poparcie uzyskiwał tylko dzięki tym, dla których PRL był... "Zieloną Wyspą".

  PO świadome owej zależności, blisko 4-krotnie zwiększyło ilość miejsc pracy w administracji państwowej, zapewniając tym sobie stały elektorat. Wszak zakłady państwowe już prawie nie istnieją.

  Jeśli nie powstaną okręgi jednomandatowe, nic się nie zmieni. Dalej pomiot PRL-u będzie nam odbierał resztki godności. A tę zmianę deklaruje wyłącznie Ruch Poparcia.

 • tokarrka

  Oceniono 24 razy 6

  Kalisz to chodząca Cukiernica , cukruje wszystkim - pielęgniarki , górnicy , stoczniowcy , mieszkańcy wielkiego miasta i pipidówy , mogą liczyć na jego lukier - gorzej gdy chodzi o bezinteresowną pomoc lub interwencję .

 • maxymus1

  Oceniono 23 razy -1

  Nie luię Millera ani tej jego formacji, ale po stokroć więcej nie lubię tej całej Europa+ pajace.
  Sodomici i Gomorianie, i mędy chcące zassać i wsadzić swoje ryje do koryta zwanego, Parlament Europejski, dla jakiego Narodu szuje i mędy jedne działacie? Mało wam? Kwaśniewski? Tu organizuje ślub Kościelny córki, a po ślubie negocjuje z antychrystem, tfu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje