Korea Północna wprowadza zakaz lotów i żeglugi wokół wybrzeży

Południowokoreańscy żołnierze patrolują granicę z Koreą Północną

Południowokoreańscy żołnierze patrolują granicę z Koreą Północną (Fot. Lee Jin-man AP)

Północnokoreański reżim zakazał lotów i żeglugi wokół wybrzeży - informuje południowokoreańska agencja Yonhap. Najprawdopodobniej zarządzenie ma związek z trwającymi od kilku dni ćwiczeniami wojskowymi Północy.
Informację o wprowadzonym przez komunistyczny reżim w Pjongjangu zakazie lotów i żeglugi wokół północnokoreańskich wybrzeży południowokoreańskie agencje informacyjne podają, powołując się na "źródła w rządzie w Seulu". Według doniesień agencji Reuters zarządzenie Pjongjangu oznacza, że reżim przygotowuje się do ćwiczeń wojskowych z użyciem artylerii i samolotów.

"Nie można wykluczyć odpalania rakiet"

"Nie można też wykluczyć odpalania rakiet krótkiego i średniego zasięgu. Północ mogła zablokować swoje wody i strefę powietrzną ze względu na możliwe ćwiczenia strzelnicze marynarki wojennej lub lotnictwa" - cytuje seulskie źródło rządowe agencja Yonhap.

W nietypowym dla reżimu ruchu jeden z najwyższych rangą północnokoreańskich generałów oświadczył w telewizji, że Pjongjang zerwał zawieszenie broni z Waszyngtonem. Zagroził akcją wojskową przeciw USA i Korei Południowej, jeśli napięcie między Północą a Południem będzie trwać.

Propagandowa konfrontacja Pjongjangu z Zachodem

W ostatnich tygodniach mnożą się przykłady antyamerykańskiej retoryki ze strony reżimu Kim Dzong Una. Kilka tygodni temu w filmie przygotowanym przez północnokoreańskich propagandzistów, który został zamieszczony w serwisie YouTube, widać było płonący po ataku myśliwców Nowy Jork. Nagraniu towarzyszył komentarz o "kwaterze zła" stojącej w ogniu, który sama wznieciła. Kolejny film przedstawiał Baracka Obamę w płomieniach.

Jak ocenia Reuters, Północ zaczęła używać najostrzejszego języka od chwili, gdy pod koniec 2011 r. władzę po zmarłym ojcu Kim Dzong Ilu przejął Kim Dzong Un. Reżim odrzuca jakiekolwiek rozmowy na temat zakończenia swojego programu nuklearnego - przeprowadził niedawno kolejną próbę. Północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej zapowiedziała dalsze próby nuklearne i podkreśliła, że będą one wymierzone przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Zobacz także
 • Korea Północna grozi Korei Południowej "ostatecznym zniszczeniem"
Komentarze (55)
Korea Północna wprowadza zakaz lotów i żeglugi wokół wybrzeży
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 50 razy 28

  a wstrzymać wszelką pomoc i po sprawie.

 • pietia16

  Oceniono 33 razy 25

  Wiem o co im chodzi . Chcą zaatakować południe o północy, a nad ranem poddać się do niewoli. Będzie w końcu prawdziwe śniadanie.

 • starszy-65

  Oceniono 40 razy 14

  A głupi międzynarodowi politycy w imię nie wiadomo czego dalej głaskają reżim tego państwa

 • tojestklamstwo

  Oceniono 24 razy 12

  Zapewne Korea Północna nie posiada zbyt dużej ilości rakiet. Prowokowanie reżimu do urządzania "odwetowych pokazów siły" automatycznie całkowicie ją rozbraja.

 • tygrysiewicz

  Oceniono 21 razy 9

  ,,Kolejny film przedstawiał Baracka Obamę w płomieniach.'' - film nosił tytuł: ,,Un się pali''
  :-))))

 • curtis_lemay

  Oceniono 26 razy 6

  Cieszę się że w końcu ktoś podaje prawidłową nazwę stolicy tegoż kraju. W telewizji 'cała prawda całą dobę' za każdym razem o Phenianie mówią.

 • znawcasportowy

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli torrenty jednak nie będą pływały w północnokoreańskiej zatoce.

 • pregierz

  Oceniono 2 razy 2

  Ale dronów i podobnych tez to dotyczny ?

 • aietes

  Oceniono 14 razy 2

  Bredzisz. Niemcy Hitlera miały się prawo bronić przed polską agresją i prowokacjami w 1939 r.:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje