CBA zawiadamia prokuraturę po kontroli systemu ewidencji pojazdów

06.03.2013 11:25
Siedziba CBA

Siedziba CBA (Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta)

- CBA skierowało do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa po kontroli, jaką przeprowadzono w resorcie spraw wewnętrznych w latach 2005-2011 w sprawie systemu informatycznego CEPiK - poinformował rzecznik Biura Jacek Dobrzyński. Wartość skontrolowanych umów wynosiła ponad 34 mln zł.
- Szef CBA w zawiadomieniu przesłanym do prokuratury poinformował o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez kierownictwo MSWiA w latach 2005-2011 w związku udzielaniem zamówień publicznych z naruszeniem ustawy prawo zamówień publicznych - poinformował Dobrzyński. - Z uwagi na podejrzenie świadomego omijania prawa ustawy o zamówieniach publicznych informację o sprawie przekazano również do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

"Celowe niestosowanie przepisów"

Kontrola w MSW trwała dziewięć miesięcy, zakończyła się na początku stycznia. Jak poinformowano na stronie www.cba.gov.pl, agenci sprawdzili wybrane procedury udzielania zamówień publicznych związanych z budową, wdrożeniem i utrzymaniem systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przez jedną z firm informatycznych na rzecz ówczesnego MSWiA.

Według CBA kontrola wykazała m.in. celowe niestosowanie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, brak nadzoru MSWiA nad należytym wykonaniem umów przez wykonawcę oraz naruszenie zasad wydatkowania środków publicznych.

Mogło też dojść do niedopełnienia obowiązków

Zdaniem CBA w sposób nieuprawniony wyłączano stosowanie tej ustawy w trakcie realizacji zamówień publicznych. Mogło też dojść do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez pracowników MSWiA w związku z brakiem nadzoru nad realizacją zamówień. W zawiadomieniu wskazano także na możliwość doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia środkami funduszu CEPiK przez wprowadzenie zamawiającego w błąd co do faktycznego czasu świadczonych usług, a przez to do zawyżenia ich kosztów przez firmę realizującą usługi.

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • josif47

  0

  Ciekawe!...bedzie kara ?...czy rozejdzie sie po kosciach ?...

 • kot2ka

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe czyja jest ta firma która miała wprowadzic ten system (CEPiK) I kto z osób wysoko postawionych za nią stał. Nie uwierzę że to firma która wygrała normalny przetarg bo z pewnością takiego wcale nie było. Jeżeli w MSWiA tak pracują te biurwy to przestaje mnie dziwić słabość, a wręcz beznadziejność naszej policji
  Tacy ludzie i to cała czapa tych niedołęgów Z MSWiA powinna być natychmiast zwolniona i rozliczona z tych poniesionych strat. !!!!

 • sverir

  0

  Podejrzewam, że to pominięcie procedur zamówień publicznych to zastosowanie zamówienia z wolnej ręki w sytuacji, w której wg CBA można było ogłosić przetarg. Tak się dzieje bardzo często przy umowach na soft, co wynika m.in. z licencji i dostępu do kodów źródłowych programu.

  Sam jestem ciekaw jak CBA załatwia swoje oprogramowanie.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 1 raz -1

  Czy ktoś jeszcze wierzy CBA ?

 • wodnik-rozwodnik

  Oceniono 2 razy 2

  Czy kiedyś nadejdzie taki dzień, że gazety podadzą jako najważniejszy news: dziś nie odkryto żadnej afery związanej z państwowymi pieniędzmi, ani urzędnikami administracji państwowej/samorządowej. ? Właściwie te codzienne odkrycia/doniesienia/meldunki już mnie nudzą. Jakaś agencja coś odkrywa, prokuratura prowadzi postępowanie, nic z tego nie wyn ika nic się nie zmienia, no może tylko inicjały podejrzanych. Polska to baaaardzo bogaty kraj skoro mimo tylu przekrętów cały ten bałagan jeszcze się kręci. Strach pomyśleć co byśmy robili gdyby wszystko działało jak trzeba. Strach.

 • jotys

  Oceniono 15 razy 13

  największymi złodziejami w tym kraju są chyba urzędnicy wszelakiego szczebla

 • milewidziany

  Oceniono 3 razy 3

  Zlitujcie się . Chociaż jeden dzień bez wiadomości o przekrętach . Hydrze niekompetencji,
  warcholstwa, korupcji i sobiepaństwa nie da się obciąć łba ?

 • jkredman

  Oceniono 8 razy 8

  może więcej rzetelności w tytule - jest zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a gazeta pisze o nieprawidłowościach [nieprawidłowości się załatwia w postępowaniu wewnętrznym]

 • acototak

  Oceniono 5 razy 1

  Większość komentujących nie zauważyła, że sprawa dotyczy okresu od 2005 r..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje