CBA zawiadamia prokuraturę po kontroli systemu ewidencji pojazdów

06.03.2013 11:25
Siedziba CBA

Siedziba CBA (Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta)

- CBA skierowało do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa po kontroli, jaką przeprowadzono w resorcie spraw wewnętrznych w latach 2005-2011 w sprawie systemu informatycznego CEPiK - poinformował rzecznik Biura Jacek Dobrzyński. Wartość skontrolowanych umów wynosiła ponad 34 mln zł.
- Szef CBA w zawiadomieniu przesłanym do prokuratury poinformował o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez kierownictwo MSWiA w latach 2005-2011 w związku udzielaniem zamówień publicznych z naruszeniem ustawy prawo zamówień publicznych - poinformował Dobrzyński. - Z uwagi na podejrzenie świadomego omijania prawa ustawy o zamówieniach publicznych informację o sprawie przekazano również do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

"Celowe niestosowanie przepisów"

Kontrola w MSW trwała dziewięć miesięcy, zakończyła się na początku stycznia. Jak poinformowano na stronie www.cba.gov.pl, agenci sprawdzili wybrane procedury udzielania zamówień publicznych związanych z budową, wdrożeniem i utrzymaniem systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przez jedną z firm informatycznych na rzecz ówczesnego MSWiA.

Według CBA kontrola wykazała m.in. celowe niestosowanie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, brak nadzoru MSWiA nad należytym wykonaniem umów przez wykonawcę oraz naruszenie zasad wydatkowania środków publicznych.

Mogło też dojść do niedopełnienia obowiązków

Zdaniem CBA w sposób nieuprawniony wyłączano stosowanie tej ustawy w trakcie realizacji zamówień publicznych. Mogło też dojść do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez pracowników MSWiA w związku z brakiem nadzoru nad realizacją zamówień. W zawiadomieniu wskazano także na możliwość doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia środkami funduszu CEPiK przez wprowadzenie zamawiającego w błąd co do faktycznego czasu świadczonych usług, a przez to do zawyżenia ich kosztów przez firmę realizującą usługi.

Zobacz także
Komentarze (43)
CBA zawiadamia prokuraturę po kontroli systemu ewidencji pojazdów
Zaloguj się
 • m-kow

  Oceniono 25 razy 25

  Nadejdzie taki dzień, fakt że w odległej przyszłości, kiedy będzie wreszcie jakiś informatyczny przetarg administracji publicznej, który będzie bez wałków.
  Chciałem wprowadzić optymistyczny akcent.

 • remo29

  Oceniono 21 razy 21

  "(...) przez jedną z firm informatycznych"

  Niech zgadnę o którą to firmę informatyczną może chodzić... ;)
  --
  parada karzełków

 • sceptyk31

  Oceniono 19 razy 19

  Jak łatwo zauważyć nieprawidlowości miały miejsce głównie w czasie gdy szefem MSWiA był Schetyna, a głównym specjalista od informatyki ten facet ktory siedzi od jakiegos czasu. Warto pamietać, że facet ten za czasów PiS był "specjalistą" od informatyzacji w KGP, ale z powodu podejrzeń o niejasne powiązania został zwolniony w 2007 r.. Po przejęciu rządów przez Tuska natychmiast zrobiono go specem od informatyki w MSWiA. Po odejściu Schetyny został wyrzucony z MSWiA i aresztowany. Stan na dzis jest taki, że nieprawidlowości dotyczą wydania setek milionów zł, udowodniono branie łapówek. Jakoś nikt nie pytał dotad Schetyny co on na to, bo warto wiedziec że w tej aferze wyraźne tropy prowadza do Wrocławia. A CBA powinno zająć sie przetargami na fotoradary , sytem vieToll i zakupy sprzętu w ITD.

 • el_bigos

  Oceniono 25 razy 15

  W tym kraju jest tyle afer i nieprawidłowości,że czytanie o nich to już rutyna.

 • starszy-65

  Oceniono 14 razy 14

  Stwierdzenia CBA są jednoznaczne chociaż bedą trudne do udowodnienia ale ciekewsze jest to jaką karę poniosą ci funkcjonariusze Policji i MSW którzy uciekli na "zasłużone" emerytury lub dalej tkwią w systemie politycznym poszczególnych partii. Gdyby to był woźny lub strażnik to już by miał sankcję. I to jest Polska nasza Ludowa.

 • jotys

  Oceniono 15 razy 13

  największymi złodziejami w tym kraju są chyba urzędnicy wszelakiego szczebla

 • jkredman

  Oceniono 8 razy 8

  może więcej rzetelności w tytule - jest zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a gazeta pisze o nieprawidłowościach [nieprawidłowości się załatwia w postępowaniu wewnętrznym]

 • tytus1

  Oceniono 8 razy 6

  A system nadal nie działa stabilnie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje