Sondaż "NYT": Nowy papież powinien być młodszy i bardziej liberalny

06.03.2013 11:17

Fot. AP

- Zdaniem katolików w USA kościelnym hierarchom dalekie są problemy wiernych, a nowy papież powinien zliberalizować stanowisko Kościoła m.in. w kwestii antykoncepcji, wyświęcania kobiet i celibatu księży - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "New York Timesa".
W ciągu ostatnich trzech lat wzrosła liczba katolików krytycznie oceniających sposób, w jaki Benedykt XVI i Watykan poradzili sobie z serią skandali pedofilskich w Kościele - z 55 proc. w 2010 roku do 69 proc. obecnie. Większość respondentów przyznała, że skłoniło ich to do kwestionowania autorytetu Kościoła - głosi opublikowany w środę sondaż CBS News i "New York Timesa".

40 proc. badanych wierzy w nieomylność papieża

Wyniki sondażu sugerują, że stanowisko papieża straciło w oczach amerykańskich katolików wiele ze swego prestiżu. Tylko 40 proc. badanych wierzy w nieomylność papieża w kwestiach moralności i wiary, 46 proc. w nią nie wierzy, a 14 proc. nie ma zdania. Aż ośmiu na 10 pytanych przyznało, że w obliczu "trudnego dylematu moralnego" postąpiliby raczej zgodnie z własnym sumieniem niż z papieskimi naukami.

Aż trzy czwarte badanych jest zdania, że decyzja Benedykta XVI o abdykacji była słuszna. Połowa przyznała, że niewiele słyszała o papieżu z Niemiec lub nie ma na jego temat zdania. Mimo to cztery osoby na 10 pozytywnie oceniają jego pontyfikat, a tylko jedna na 10 - negatywnie.

"Ktoś młodszy, z nowymi pomysłami"

Większość amerykańskich katolików chciałaby, by następnym papieżem został "ktoś młodszy, z nowymi pomysłami" i mniej tradycjonalistyczny niż Benedykt XVI.

70 proc. respondentów uważa, że nowy papież powinien znieść celibat księży, dopuścić wyświęcanie kobiet i zezwolić na korzystanie ze środków antykoncepcyjnych. 90 proc. chciałoby, aby Kościół dopuścił używanie prezerwatyw, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się AIDS i innych chorób zakaźnych przekazywanych drogą płciową. Blisko dwie trzecie (62 proc.) są za legalizacja małżeństw par jednopłciowych - to więcej niż wynosi poparcie wszystkich Amerykanów (54 proc.).

Rozwiązanie skandalu pedofilskiego

Poproszeni o wskazanie jednej, najważniejszej rzeczy, jaką ich zdaniem powinien zmienić nowy papież, respondenci wskazali kolejno: przyciągnięcie do Kościoła wiernych, którzy się od niego oddalili, unowocześnienie Kościoła, zjednoczenie Kościoła oraz rozwiązanie skandalu pedofilskiego.

Sondaż CBS News i "New York Timesa" przeprowadzono drogą telefoniczną w terminie 23-27 lutego. W badaniu udział wzięło 1585 pełnoletnich osób. Błąd statystyczny wynosi plus minus 4 punkty procentowe.

Zobacz także
Komentarze (141)
Zaloguj się
 • xxy_yzz

  0

  Wprowadzić tzw. dzicz 'rópta co chceta' ,łazić nago ulicami i pedzirstwo,wyludnieniekraju lista byłaby długa na NIE dla rasy ludzkiej ! Macie krotko liberalizm masoński i co ?

 • amron53

  0

  Po przeprowadzonym badaniu sondażowym: papież jest niepotrzebny.Persona non grata.

 • alejajaniemaco

  Oceniono 1 raz 1

  BUAHAHA - Zydowska gazeta pisze jaki ma byc katolicki papiez.

 • stanislaw50

  Oceniono 1 raz 1

  W DUCHY, w XXI wieku mogą jeszcze wierzyć MOHERY, no i może przedszkolaki !!!!
  Ci cwaniacy upasieni w czerwonych kierejach rozgrywaja swoje interesy i walczą o koryta !!!
  TOĆ, TO GOŁYM OKIEM WIDAĆ.
  A ten szum w mediach, TO CELEBRA, aby podnieść znaczenie i wagę WYBORÓW.
  demos

 • stanislaw50

  Oceniono 1 raz 1

  Ale cwaniacy robią zadymę. WYBORY niczym ich się nie różnia od naszych parlamentarnych. Ale oprawą chcą wywołać swoja wielkość i doniosłość, NIE POWIECIE, ŻE DUCH ŚWIĘTY ich natchnie, a nie wewnętrzne GIERKI i INTERESY !!!
  A dlaczego BENEDYKT ODSZEDŁA przed czasem ? To proste i nadto czytelne było !!!
  NIE WYTRZYMAŁ CISNIENIA, a może bał się, że go podtrują !!!
  demos

 • a_weasley

  Oceniono 1 raz 1

  "Kiedy chrześcijanie gromadzą się, aby podjąć decyzję, ich celem w zasadzie nie jest - a w każdym razie nie powinno być - ustalenie, jakie jest zdanie większości, lecz czego chce Duch Święty. A to mogą być dwie zupełnie różne rzeczy".
  (Margaret Thatcher)

 • m.arco

  Oceniono 1 raz 1

  Każdy ma jakieś marzenia. Moim jest by papieżem został wybrany Hiszpan. Bo trzeba jak najszybciej przywrócić równowagę duchową po dewastacji moralnej jakiej w Hiszpanii dokonał Zapatero. Na dodatek byłby to papież mówiący językiem Ameryki Łacińskiej i Południowej. To byłaby wielka szansa dla świata i Europy.

 • xolaptop

  Oceniono 2 razy 2

  Liberalizm zbankrutował w chwili, gdy z pieniędzy podatników zaczęto dopłacać do prywatnych banków. Liberalny papież będzie końcem katolicyzmu. Wtedy tylko Islam przetrwa.

 • 44092203459epm

  0

  Jestem za Papierzem w średnim wieku . Liberał by się przydał. Zniósł by celibat itp

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje