Sondaż "NYT": Nowy papież powinien być młodszy i bardziej liberalny

06.03.2013 11:17

Fot. AP

- Zdaniem katolików w USA kościelnym hierarchom dalekie są problemy wiernych, a nowy papież powinien zliberalizować stanowisko Kościoła m.in. w kwestii antykoncepcji, wyświęcania kobiet i celibatu księży - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "New York Timesa".
W ciągu ostatnich trzech lat wzrosła liczba katolików krytycznie oceniających sposób, w jaki Benedykt XVI i Watykan poradzili sobie z serią skandali pedofilskich w Kościele - z 55 proc. w 2010 roku do 69 proc. obecnie. Większość respondentów przyznała, że skłoniło ich to do kwestionowania autorytetu Kościoła - głosi opublikowany w środę sondaż CBS News i "New York Timesa".

40 proc. badanych wierzy w nieomylność papieża

Wyniki sondażu sugerują, że stanowisko papieża straciło w oczach amerykańskich katolików wiele ze swego prestiżu. Tylko 40 proc. badanych wierzy w nieomylność papieża w kwestiach moralności i wiary, 46 proc. w nią nie wierzy, a 14 proc. nie ma zdania. Aż ośmiu na 10 pytanych przyznało, że w obliczu "trudnego dylematu moralnego" postąpiliby raczej zgodnie z własnym sumieniem niż z papieskimi naukami.

Aż trzy czwarte badanych jest zdania, że decyzja Benedykta XVI o abdykacji była słuszna. Połowa przyznała, że niewiele słyszała o papieżu z Niemiec lub nie ma na jego temat zdania. Mimo to cztery osoby na 10 pozytywnie oceniają jego pontyfikat, a tylko jedna na 10 - negatywnie.

"Ktoś młodszy, z nowymi pomysłami"

Większość amerykańskich katolików chciałaby, by następnym papieżem został "ktoś młodszy, z nowymi pomysłami" i mniej tradycjonalistyczny niż Benedykt XVI.

70 proc. respondentów uważa, że nowy papież powinien znieść celibat księży, dopuścić wyświęcanie kobiet i zezwolić na korzystanie ze środków antykoncepcyjnych. 90 proc. chciałoby, aby Kościół dopuścił używanie prezerwatyw, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się AIDS i innych chorób zakaźnych przekazywanych drogą płciową. Blisko dwie trzecie (62 proc.) są za legalizacja małżeństw par jednopłciowych - to więcej niż wynosi poparcie wszystkich Amerykanów (54 proc.).

Rozwiązanie skandalu pedofilskiego

Poproszeni o wskazanie jednej, najważniejszej rzeczy, jaką ich zdaniem powinien zmienić nowy papież, respondenci wskazali kolejno: przyciągnięcie do Kościoła wiernych, którzy się od niego oddalili, unowocześnienie Kościoła, zjednoczenie Kościoła oraz rozwiązanie skandalu pedofilskiego.

Sondaż CBS News i "New York Timesa" przeprowadzono drogą telefoniczną w terminie 23-27 lutego. W badaniu udział wzięło 1585 pełnoletnich osób. Błąd statystyczny wynosi plus minus 4 punkty procentowe.

Zobacz także
Komentarze (141)
Sondaż "NYT": Nowy papież powinien być młodszy i bardziej liberalny
Zaloguj się
 • marek_nazarowski

  Oceniono 111 razy 79

  Bystrzaki. Niech jeszcze określą czy ma być homo czy hetero :-)

 • za.czwartym.kalafiorem.w.lewo

  Oceniono 106 razy 52

  Hint: młoda, czarna kobieta-lesbijka poczęta in vitro, adoptowana przez parę gejów-lewaków żyjących w związku partnerskim i trudniących się zawodowo zalegalizowaną eutanazją.

 • stefan99999

  Oceniono 50 razy 44

  Ten sondaż raczej pokazuje jakie jest amerykańskie społeczeństwo, a nie co sądzi o papiestwie.

  50% przyznaje, że niewiele słyszało o Benedykcie XVI, a 40% ocenia jego pontyfikat pozytywnie. To albo schizofrenia, albo należy rozumieć, że 80% z tych co coś słyszało o B16 ocenia jego pontyfikat pozytywnie.

 • herr7

  Oceniono 67 razy 37

  Młody, liberalny i gej. Z pewnością kk coś takiego przetrwa. Na szczęście kardynałowie wybiorą papieża nie kierując się rekomendacjami liberalnych mediów. Mam przynajmniej taką nadzieję.

 • mcgiure

  Oceniono 56 razy 30

  Biedroń - młody i liberalny!

 • princealbert

  Oceniono 66 razy 24

  A ja trzymam kciuki za jakiegos konserwatywnego dziada!

  Im bardziej antypatyczny, dogmatyczny i oderwany od rzeczywistosci papiez, tym gorzej dla kosciola i tym lepiej dla swiata.

 • swojak11

  Oceniono 71 razy 19

  "NYT": Nowy papież powinien być młodszy , bardziej liberalny i pewnie gdyby był pejsaty jak 90% redakcji NYT byłby idealnym papieżem

 • barabbas

  Oceniono 76 razy 16

  NYT i CBS - żydowskie tuby. A może tak sondaż czy zasadne jest istnienie Izraela na okupowanych ziemiach ? A może sondaż o ilości dzieci upośledzonych w zamkniętych społecznościach żydowskich na Brooklynie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje