Media: Kardynałowie nie mogą porozumieć się co do terminu konklawe

06.03.2013 11:00
Zebranie kardynałów w auli Pawła VI

Zebranie kardynałów w auli Pawła VI (AP/)

Kolegium Kardynałów, zarządzające Kościołem podczas wakatu w Stolicy Apostolskiej, zebrało się dziś rano na kolejnej kongregacji, podczas której dyskutuje o bieżących problemach Kościoła. Prasa informuje o podziałach i braku zgody co do terminu konklawe.
Nie wiadomo, czy w trzecim dniu obrad kardynałów z udziałem niemal wszystkich ze 115 elektorów zapadnie oczekiwana decyzja o dacie rozpoczęcia wyboru papieża. Z Auli Synodu, gdzie trwają tajne obrady, napływają doniesienia o licznych postulatach przedstawianych przez zabierających głos kardynałów. Pojawiają się m.in. żądania reformy Kurii Rzymskiej, a także większej kolegialności oraz koordynacji działań. O to według portalu Vatican Insider apelował we wtorek metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz w swym wystąpieniu.

Rośnie pozycja kardynałów z USA

Media informują o coraz silniejszej pozycji delegacji kardynałów ze Stanów Zjednoczonych. Dominuje wśród nich przekonanie, że jest jeszcze za wcześnie na zwoływanie konklawe, gdyż wiele spraw wymaga wyjaśnień i dyskusji. Takie stanowisko zajął arcybiskup Chicago, kardynał Francis George. - Nawet jeśli w Rzymie są już wszyscy elektorzy, ja nie chciałbym wchodzić teraz na konklawe. Nie jesteśmy jeszcze gotowi - uważa kard. George, cytowany przez dziennik "La Stampa".

Podobnego zdania jest jeden z tzw. papabile, metropolita Bostonu, kard. Sean O'Malley, który sądzi, że zostało jeszcze wiele kwestii do omówienia. Choć, jak przyznał, wszyscy hierarchowie muszą wrócić na Wielki Tydzień do swych diecezji, to jednak, jak twierdzi, na konklawe jest za wcześnie.

Niemcy również przeciw szybkiemu zwołaniu konklawe

O tym, że konieczna jest jeszcze długa refleksja przekonany jest też kardynał z Niemiec Walter Kasper. W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" powiedział, że konklawe trzeba spokojnie przygotować. - My się prawie nie znamy - przyznał. Kard. Kasper domaga się głębokich zmian w Kurii Rzymskiej i prowadzenia wewnętrznego dialogu.

Na tym tle doszło do różnicy zdań z włoską frakcją na konklawe - wynika z nieoficjalnych doniesień. Włosi chcą jak najszybciej przystąpić do wyboru następcy Benedykta XVI. Ich zdaniem im szybciej konklawe się zacznie, tym większe szanse może mieć jeden z kandydatów tej najsilniejszej grupy narodowościowej.

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • och_jo

  0

  moze nie chcą paieża. Moze im tak dobrze. (Czy coś wiadomo, który sobie sam ugotowal obiad? Moze zrobiliby coś pozytecznego)

 • marian1501

  Oceniono 1 raz 1

  Taka ilość purpuratów utrzymywana jest przez fanatyczny lud.Tylko apele o pokój,przydzielić broń i posłać wszystkich do afganistanu tam będą mieli co nawracać

 • bakoy

  Oceniono 1 raz 1

  Psują Dziwiszowi interes.Nie ma kto ogłosić świętości JPII-zwlekał Benedykt a teraz nie kwapią się z konklawe.
  Tymczasem wybite medaliki rdzewieją zamiast być w obrocie.

 • kimsz

  Oceniono 2 razy -2

  Kolejny papież bedzie jednoczyć religie chrzescijanskie a potem niechrzscijanskie aby utworzyć religie uniwersalna czyli lucyferiańską. Niestety klaskać mu będą Ci co tu żółcią teraz plują. Jak sie to skonczy wiemy: www.ostrzezenie.wrodpress.com

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz -1

  Włosi i Polacy chcą s"szybko< podczas gdy Amerykanie i Niemcy chcą "powoli". Widzimy więc śmiertelnie niebezpieczny podział dla Kościoła, jeśli uwzględnimy, że już na pewno powstały potajemne "bloki" na całej kuli ziemskiej. To są przerażające konsekwencje abdykacji Józefa Ratzingera ... znamiennie, Niemca i byłego przyjaciela Hansa Kuenga!

 • villiers

  Oceniono 1 raz 1

  Trujące muchomory.

 • dybciu32

  Oceniono 7 razy 1

  i wybiorą następnego kierownika tego boordelu

 • bog43

  Oceniono 9 razy 1

  Kardynał Dziwisz wydając zgodę na pochówek niedorozwoja na Wawelu , wydał opinię o sobie i tym kolegium .

 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  Byloby dobrze jakby papiezem nie zostal Wloch!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje