SLD zdecyduje dziś, czy ukarać Kalisza za współpracę z Europą Plus

06.03.2013 07:02
Zarząd krajowy SLD zdecyduje dziś, czy ukarać Ryszarda Kalisza za współpracę z Europą Plus Janusza Palikota i Aleksandra Kwaśniewskiego. Politycy Sojuszu przewidują, że może zapaść decyzja o zawieszeniu go w prawach członka partii.
Chodzi o udział posła w nowo powstałej inicjatywie Janusza Palikota i Marka Siwca Europa Plus, którą wsparł przed trzema tygodniami były prezydent Aleksander Kwaśniewski. W jej ramach miałyby powstać m.in. listy w przyszłorocznych wyborach do europarlamentu. Kalisz - wbrew wcześniejszym deklaracjom - weźmie udział w dzisiejszym posiedzeniu zarządu, które w ubiegłym tygodniu zwołał szef Sojuszu Leszek Miller.

Obowiązuje lojalność wobec SLD

- Podczas spotkania zarządu Ryszard Kalisz zostanie poproszony o przedstawienie swojej opinii i odniesienie się do słów, które przez ostatnie dni wypowiadał, czy dalej chce kontynuować swoją misję w SLD i będzie starał się budować z nami partię, czy będzie konsekwentnie naruszał statut - zapowiedział sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski.

Jak podkreślił, łamaniem statutu ugrupowania są m.in. takie działania jak "odnoszenie się negatywnie do programu i członków partii, a także namawianie bądź wstępowanie do konkurencyjnych inicjatyw politycznych". - I o to chcemy zapytać Ryszarda Kalisza - dodał Gawkowski.

Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński, który również zasiada w zarządzie, ma nadzieję, że sprawa Kalisza zostanie dziś załatwiona. - Chcemy to wreszcie rozstrzygnąć, bo przez ostatnie miesiące Ryszard Kalisz często pozwalał sobie w wypowiedziach na zbyt wiele. Przymykaliśmy oczy na jego wystąpienia, ale ostatnie wydarzenia związane z budową nowego bytu politycznego, jakim jest Europa Plus, jego wypowiedzi, że on stoi w rozkroku, że będzie namawiał na rozszerzenie, są nie do zaakceptowania - podkreślił Joński.

SLD nie będzie umierać za Palikota

Kalisz odpiera zarzuty; zapewnia, że nie chce tworzyć ani brać udziału w żadnym konkurencyjnym w stosunku do SLD projekcie politycznym. - Ja działam, i powiem to członkom zarządu, na rzecz SLD. Nie wstępuję do żadnej innej partii - podkreślił. Powtórzył, że chciałby, by Sojusz przyłączył się do Europy Plus. Liderzy SLD konsekwentnie jednak wykluczają taką możliwość.

Jednoznacznie i stanowczo w tej sprawie wypowiedział się w ostatnią sobotę Miller, oceniając, że inicjatywa ta jest "próbą rozbicia SLD pod hasłem jednoczenia lewicy i reanimacji ledwo żywego Janusza Palikota". - Jeżeli ktoś chce umierać za Janusza Palikota, to niech to robi, ale SLD za Palikota umierać nie będzie. Nie będziemy autoryzować i tłumaczyć się za styl, w jakim to ugrupowanie uprawia politykę. Dla nas lewicowość to sens życia, a nie pomysł na kolejny interes - mówił Miller na sobotnim posiedzeniu władz regionalnych partii.

Politycy za Kaliszem, zarząd przeciw

Nieoficjalnie politycy Sojuszu przyznają, że prawdopodobnie decyzja zarządu będzie taka, by zawiesić Kalisza w prawach członka formacji i skierować sprawę do sądu partyjnego. Jeśli wniosku w tej sprawie nie złoży sam Miller, wówczas zrobi to któryś z pozostałych 39 członków zarządu. Według Gawkowskiego obecnie nastawienie w partii jest takie, że poseł i wiceszef klubu Sojuszu "przekroczył granice dobrej współpracy z SLD". - Jeżeli wycofa się ze swoich słów - uzna, że były one złe bądź to była pomyłka, myślę, że też nastawienie członków zarządu będzie inne. Jeżeli jednak potwierdzi swoją misję współtworzenia innej formacji, to wtedy i decyzje zarządu będą bardzo stanowcze - uważa.

Z rozmów z politykami Sojuszu wynika jednak, że nie są oni zwolennikami usuwania Kalisza z partii. - Nie oceniam Ryszarda aż tak ostro jak niektórzy koledzy, bo myślę, że prezentuje pewien pogląd, do którego ma prawo. Ja zrozumiałam jego wypowiedź jako postulat wspólnej listy. Jeżeli tak jest, to OK, ale może tak nie jest. Dlatego uważam, że kolegom należy się jakieś wyjaśnienie, ale też nie jestem zwolenniczką wyrzucania czy zawieszania - mówi Katarzyna Piekarska.

Przypomniała, że Sojusz w przeszłości już pozbywał się zasłużonych postaci dla lewicy i - dodała - "nigdy nic dobrego z tego nie wyszło". Była posłanka jest jednak zdania, że Kalisz powinien starać się grać "bardziej zespołowo". - Każdy polityk, który uważa, że bez kolegów, bez tego poparcia da sobie radę, ponosi klęskę - zaznaczyła Piekarska.

Palikot: Miller chce być bardziej twardy niż Tusk

Otwartość na współpracę z Kaliszem deklaruje Janusz Palikot. - Ryszard Kalisz powinien, jeśli zostanie usunięty z SLD, tworzyć Europę Plus. To jest naturalne miejsce dziś dla Ryszarda Kalisza. Żeby była jasność - jak się Ryszard Kalisz uprze, że chce wstąpić do RP, w co wątpię, my go oczywiście przyjmiemy. Ale ja go będę namawiał i będę prosił Aleksandra Kwaśniewskiego, żeby także go namawiał, by Ryszard Kalisz był w Europie Plus - powiedział.

Ocenił też, że Miller w tej sprawie "pokazuje, iż jest bardziej twardy i bezwzględny niż Donald Tusk". - To jest takie trochę zachowanie małego chłopca w piaskownicy: Kalisz mi tu przyniósł jakieś śliwki robaczywki, to strzelę go w papę i niech się wynosi z piaskownicy - powiedział lider Ruchu.

Zobacz także
Komentarze (48)
SLD zdecyduje dziś, czy ukarać Kalisza za współpracę z Europą Plus
Zaloguj się
 • marek_nazarowski

  Oceniono 30 razy 18

  Kalisz stoi w rozkroku - sprawa wielkiej wagi
  W którą stronę się przechyli "języczek u wagi"

  Na razie posłowie epatują ciszą
  A jaja jak były tak wciąż...
  ...sobie wiszą :-)

 • jestemzalegalem

  Oceniono 53 razy 17

  Rysiek daj sobie spokoj z tym politycznym trupem jakim jest SLD.

 • darfurex

  Oceniono 24 razy 16

  Miller w SAMOOBRONIE to było w porządku. Jak Kalisz do Europy Plus to skandal. Millera boli to, że Kwachu z Palikotem a nie z nim się organizują. Jak to by teraz wyglądało, że SLD przystępuje do Palikota a nie odwrotnie.

 • pioter-85

  Oceniono 15 razy 13

  Hehe, SLD ma zarząd o połowę liczniejszy, niż klub :D

 • kniazwitold

  Oceniono 15 razy 7

  Miller to polityczny trup i ciągnie za sobą resztę SLD do grobu.

  Metody 1 sekretarza KW PZPR nie działają w 21 wieku.

 • mariusz2010

  Oceniono 36 razy 6

  Cos w tym jest, dlaczego Miller tak nienawidzi Palikota.
  Niezależnie od kontrowersyjnych niekiedy metod działania, Palikot prezentuje bardziej postępowy kierunek polityki, niz Miller. SLD to wciąż lewicowa konserwa, nie bardziej reformowalna niz kościół.

 • czak192

  Oceniono 5 razy 3

  Nic z tego nie będzie! Miller cyknie! Kalisz i tak gra z nim w kulki na małe bramki, a mierzy w Europarlament z listy Europa Plus.
  wackiemososne.blogspot.com/2013/03/polityczne-porno-ja-ci-pokaze-kacyk-i.html

 • szats69

  Oceniono 15 razy 3

  Mnie interesuje odsunięcie od władzy POPiSu, SLD nigdy tego sam nie osiągnie, a przez to jest dzisiaj hamulcowym zmian i obroncą obecnego przechyłu polskiej sceny na prawo. Jeśli Kalisz wyjdzie z SLD to tym lepiej dla Polski, gorzej dla SLD.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 2 razy 2

  Dobrze będzie Millerowi,ale bardzo krótko.Zacięty i niereformowalny Przewodniczący,to jak .....wrzód na d...! Co Mu zrobił Kwach,że ten nie może przyjść do siebie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje