Więcej przemocy w domach. "Żyjemy w napięciu, przestajemy sobie radzić"

Dzieci trafiły do rodziny zastępczej.

Dzieci trafiły do rodziny zastępczej. (Fot. Anna Bedynska / AG)

Blisko 4,5 tys. dzieci padło w ubiegłym roku ofiarą przemocy ze strony opiekunów - pisze "Rzeczpospolita". Z danych KGP wynika, że to 130 dzieci więcej niż rok wcześniej.
Policja przeprowadza rocznie 80 tys. interwencji związanych z przemocą w rodzinie - informuje "Rzeczpospolita", podkreślając, że to tylko niewielki odsetek pokrzywdzonych. Przypadki przemocy wobec dzieci coraz częściej zgłaszają lekarze, do których trafiają dzieci z obrażeniami wskazującymi na pobicie: sińcami, urazami głowy czy złamanymi kończynami.

Więcej stresu, więcej przemocy

Takich dzieci było w 2012 r. 4359, a więc o 130 więcej niż w roku wcześniejszym. Według danych KGP wzrosła też liczba dzieciobójstw; w 2012 r. odnotowano ich 9. Oczywiście w policyjnych statystykach nie są ujęte wszystkie przypadki znęcania się nad dziećmi, bo otoczenie często nie reaguje na agresję wobec najmłodszych.

Wzrost przemocy wobec dzieci to - zdaniem cytowanej przez "Rz" psycholog dr Katarzyny Kopolewskiej - skutek stresu i napięcia. - Są osoby, które odreagowują stres na dziecku. To prymitywny mechanizm - mówi. Podkreśla, że przyczyną jest też brak wiedzy o możliwości oddania dziecka do adopcji od razu po urodzeniu.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej "

Zobacz także
 • Przemoc w szkole może zniszczyć życie Byłam ofiarą szkolnej przemocy. Byłam w szpitalu psychiatrycznym. Nie pozbierałam się do dziś
 • Przemoc ekonomiczna wobec kobiet - wstydliwy polski problem
Komentarze (31)
Więcej przemocy w domach. "Żyjemy w napięciu, przestajemy sobie radzić"
Zaloguj się
 • ajjka0

  Oceniono 45 razy 29

  "Wzrost przemocy wobec dzieci to - zdaniem cytowanej przez "Rz" psycholog dr Katarzyny Kopolewskiej - skutek stresu i napięcia. - Są osoby, które odreagowują stres na dziecku. To prymitywny mechanizm - mówi"...................... -a skad ten stres i napiecie sie biora?ano z braku zapewnienia podstawowych potrzeb czlowieka! polowa dzieci chodzi bez sniadania do szkoly,duzy odsetek dzieci nie jada obiadow nie mowiac o wyjezdzie np na wakacje zeby rodzic i dziecko odpoczelo,weekendowe wyjazdy to u wiekszosci slogan bo albo trzeba isc do pracy albo brak funduszy tak wyglada teraazniejsza rzeczywistosc przecietnego kowalskiego i niestety te zjawiska przy takiej fali bezrobocia 15,3-ROSNIE,beda narastac

 • jur.jam

  Oceniono 46 razy 24

  Za komuny tylko ocet na półkach ale ludzie spokojniejsi i bez stresów . Ciekawe ?

 • poppers68

  Oceniono 26 razy 16

  Tezy Rzeczypospolitej idą w jedynie słusznym kierunku : Wina Tuska…
  Czyli patrz – jeśli do władzy dojdą jedyni prawdziwi patrioci to cudownym trafem to się zmieni – nie zmieni się…
  Zresztą, potworny odsetek ludzi ma dzieci tylko z jednego powodu – tradycji. Bo jak już się pobieramy to już dzieci muszą być bo nam tu rodzina naciska…
  To przykre ale nie pozbawione racji.
  Jak słyszę o kolejnych dzieciaczkach znajdowanych w beczkach po kapuście, jak słyszę o kolejnym chłopczyku pobitym śmiertelnie przez „konkubenta” to chce mi się wołać : „ I co OJCOWIE PISOWO LPR – PO owscy ????? Mamy efekty becikowego , braku edukacji seksualnej w szkołach i obecności samych świętych ludzi w Służbie Zdrowia odmawiających dziewczynom nawet badań prenatalnych a o aborcji nie wspominając….” I co ? Zadowoleni wszyscy jesteśmy?”
  Do tego pęd do posiadania chaciny pod miastem zamiast mieszkania ( bo to wstyd- trzeba się pokazać na bogato, prawda?) a tu jeszcze celebrities kuszą stylem życia , a to kredyty a to słabo płacący pracodawcy w Polsce ( no ale to PO - Premier powinien ustawowo podnieść nam wszystkim w prywatnych spółkach pensje, prawda?)
  No i mamy przyczyny…….

 • mefisto1606xl

  Oceniono 26 razy 14

  W jakim kraju My Żyjemy ???? .
  Przemoc , bezkarność tzw. " elyt " , żle stanowione prawo , upadek kultury , sztuki ,
  zapaść służby zdrowia , miliony osób wkluczonych społecznie , coraz częstsze przypadki śmierci niemowląt ,
  - LISTĘ TĄ MOŻNA CIĄGNĄĆ W NIESKOŃCZONOŚĆ !!!! .
  Ale dzieci RODZI SIĘ ZA MAŁO !!!! . Musi być ich WIĘCEJ - BO BĘDZIE WIĘCEJ OWIECZEK
  do " strzyżenia " !!! .
  aMen .

 • gj61

  Oceniono 16 razy 10

  Stresu i napięcia?
  Bzdura!
  Prędzej katolicyzmu traktującego dzieci jak przedmioty... do lizania bitej śmietany z kolan "pana i władcy", na przykład czy oglądania "ptaszka" zboczonego psychola jak to było w "znakomitej" (chyba seksualnie?) szkole w Gdańsku prowadzonej przez pedofili w sukienkach.

 • dziadekjam

  Oceniono 14 razy 10

  Sprzeczka w PRL-owskim rządzie. Sytuację przerywa zdecydowanym głosem Cyrankiewicz:
  - Spokój!. Przez wasze awantury tylko dzieci cierpią. Wróci jeden z drugim wkurzony do domu, zbije żonę, a żona dziecko...

 • ltte

  Oceniono 11 razy 9

  "...przyczyną jest też brak wiedzy o możliwości oddania dziecka do adopcji od razu po urodzeniu."

  To czego uczą w gimnazjach?

 • olekgw

  Oceniono 7 razy 7

  Ten wzorek na drzwiach - moja mlodosc

 • divak2

  Oceniono 5 razy 5

  Bo łatwiej jest przy..lić niż wysilić mózgownicę i nakłonić dziecko do odpowiedniego działania, ew. spacyfikować je nie robiąc mu krzywdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje