Będzie się opłacało kraść? Sejm chce zmian w prawie ws. drobnych kradzieży

06.03.2013 06:00
Zdjęcie ze sklepu w Poznaniu

Zdjęcie ze sklepu w Poznaniu (Fot. Tomasz Kaminski / AG)

Paczka kawy, nożyków do golenia, kosmetyków - to częste dziś przypadki drobnych kradzieży. Czy za "drobne" uznamy kradzieże rowerów, komórek, używanych laptopów? Tak, jeśli Sejm podniesie próg między wykroczeniem a przestępstwem z 250 zł do 1 tys. Zmianę tę, wśród wielu innych, przewiduje nowelizacja procedury karnej. Debata nad projektem już trwa - pisze "Gazeta Wyborcza".
O podniesienie progu, od którego liczymy przestępstwo, wystąpił do ministra sprawiedliwości komendant główny policji Marek Działoszyński. Prokurator generalny też był za, bo przestępstwo zawsze angażuje prokuraturę, a wykroczenie wcale. "Gazeta Wyborcza" o sprawie pisała już przed rokiem. Oto kilka nieopłacalnych przykładów ścigania przestępstw drobnych kradzieży.

Ze sklepu w Bytomiu ktoś ukradł dyktafon wart 400 zł. Policja, by mieć bezsporny dowód, zamówiła ekspertyzę fonoskopijną (nagranych głosów). Koszty dochodzenia wyniosły 2300 zł! Inny przykład: by rozstrzygnąć, który z trzech podejrzanych ukradł komórkę z salonu, prokurator zlecił badanie śladów DNA na telefonie. Cena telefonu - 700 zł; koszt ekspertyzy - 7000 zł. Takich absurdów jest bez liku.

- Zależy nam, by prace zakończyły się w tym roku, a w 2014 r. rozwiązania weszły w życie - mówi Krzysztof Kwiatkowski (PO), szef sejmowej komisji, były minister sprawiedliwości.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Komentarze (417)
Zaloguj się
 • fordysta

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego ten rząd jest tak WROGI Obywatelom ?!
  Przecież te 1.000 złotych to często więcej niż miesięczna emerytura, renta, czy pensja dla kilkuosobowej rodziny ! I stanowi o być albo nie dla tych biednych ludzi !
  A dla złodziei , to są WROTA do ich procederu !
  Juz nigdy nie głosować na PO !!!

 • jedyny_twardziel

  0

  Jak ludzie Władzy
  Kradną, to nieładnie.
  Jak Władza ludziom
  Kradnie, to jest ładnie.

 • anorektycznazdzira

  Oceniono 2 razy 2

  Co za debilizm- skuteczne złapanie złodzieja i udowodnienie mu przestępstwa to INWESTYCJA w to, żeby się złodziej nie czuł bezkarny i nie ukradł jeszcze 5342323436 razy po 200 złotych.
  Jakim młotem trzeba być, żeby tego nie wiedzieć?

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Wydaje sie, ze niezla metoda odstraszajaca jesrt wlasnie opublikowanie zdjecia zlodzieja, tak jak to zrobil wlasciciel sklepu. Niewatpliwie spelnia to role pregierza, nie wiem jak do tego podeszloby prawo, niewykluczone, ze uznanoby to za nielegalne. Niemniej mozna sie tlumaczyc ze w ten sposob sprzedawca usiluje zlapac zlodzieja. Niewatpliwie gdybym wiedzial, ze w sklepie jest moje przylapanego na goracym uczynku zdjecie, to moja noga w tym sklepie by nie postala.

 • abw12300

  Oceniono 1 raz 1

  A czego Tuskobantustan chce od tysiąca złotych, a nie od miliona. Sukces był by jeszcze większy.

 • jacky100

  Oceniono 2 razy 2

  Barany! Policja i prokuratura w Polsce t zwykłe lenie i nieudacznicy. A jak wnuczek ukradnie babci cała rentę 900 zł to co ? Z czego kobieta ma żyć? A kradzieź uźywanego laptopu z cennymi danymi, który policja wyceni na 7 stów? To nic?

 • blski

  Oceniono 3 razy -1

  Moze to dlatego, ze jestem stary, niewykluczone, ze z natury niezbyt uczciwy, ale nie zaliczlbym kradziezy do rangi przestepstw. Niewatpliwie bylem niezadowolony gdy ukradli mi samochod, czy jak ostatnio jakies rzeczy z niezamknietego samochodu, ale pocieszam sie musla, ze zlodziejowi bedzie to przydatnie wiecej niz mnie.
  Jezeli prokuratura bedzie mogla zajac sie bardziej intensywnie wykrywaniem bandytyzmu, czy nawet oskarzaniu przestepcow drogowych za niebezpieczna jazde czy jezde po pijaku to pogodzilbym sie z drobnymi kradziezami.

 • jottsp

  Oceniono 3 razy 3

  jeszcze taniej bedzie zrezygnowac z policji i prokuratury - obywatele zorganizuja sie sami zwlaszcza ze bez policji znikna utrudnienia w dostepie do broni i za kradziez etc bedzie sie wymierzac sprawiedliwosc na miejscu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje