Szokująca ekspertyza profesora o mniejszościach narodowych. "Zmiany to warcholstwo"

Prof. Franciszek Marek

Prof. Franciszek Marek (Fot. AG)

Ekspertyza prof. Franciszka Marka, byłego rektora Uniwersytetu Opolskiego, o uznaniu śląskiego za język regionalny zszokowała sejmową komisję mniejszości narodowych. Do komisji wpłynęło do tej pory 11 ekspertyz na ten temat. Część fachowców widzi taką możliwość, inni nie. Ale ekspertyza prof. Marka zdecydowanie się wyróżnia - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Posłów, którzy podpisali się pod projektem zmian w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, profesor nazwał zespołem warchołów. Stwierdził, że jeśli ustawa wejdzie w życie, "nasze władze wojewódzkie i rządowe musiałyby nieustannie wspierać wszelkie, nawet separatystyczne i antypolskie, żądania i działania różnych graczy politycznych zmierzające do rozwalenia państwa i narodu".

Napisał, że proponowane zmiany "sprawiają wrażenie diabelnie chytrze sformułowanych i świadczą, że ich autorami są bystrzy, ale cyniczni - w moim odczuciu także zdemoralizowani - fachowcy".

Prof. Marek, były rektor Uniwersytetu Opolskiego i polonista specjalizujący się w historii literatury, obraził też część naukowców zajmujących się tematyką Śląska. Poświęcił uwagę nawet urodzie jednej z pań profesorów Uniwersytetu Śląskiego. I spuentował: "W praworządnym państwie z wnioskodawcami i autorami proponowanych zmian ustawowych rozmawiałby w imieniu rządu tylko prokurator".

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Marsz zwolenników autonomii Śląska w Katowicach w lipcu 2011 roku.
Wśród haseł na transparentach m.in. takie: 'Autonomia. Śląsk syty, Polska cała' Ja, osoba narodowości śląskiej
Komentarze (240)
Szokująca ekspertyza profesora o mniejszościach narodowych. "Zmiany to warcholstwo"
Zaloguj się
 • svatopluk

  Oceniono 119 razy 61

  Mnie w szkole nie tak dawno temu uczyli że kaszubski to też gwara jęz. polskiego. A teraz ma status jęz. regionalnego. Sednem sprawy jest jednak to że mowa śląska coraz bardziej zanika. Temu zaradzić ma nowy status prawny. Jeżeli jednym ten status się nie podoba to co oferują by pomóc mowie śląskiej? Chyba tylko cichy pogrzeb!

 • natenczas_wojski

  Oceniono 136 razy 50

  To są skutki arogancji i głupoty Gorzelika z RAŚem.
  Czy słyszał ktoś by jakiś Kaszub nieuznawał Prezydenta Polski jako własnego czy wykrzykiwał "nie jestem Polakiem"?? Przeciwnie tam się czuje sympatię i gościnność.
  Gorzelik dostał zegarek .. i go zepsuł. Jak ta małpa którą przywoływał.

 • 24u

  Oceniono 198 razy 38

  Po Bruzdzie, nastepny odkrywczy uczony.Czy nie za latwo otrzymuje sie profesure?

 • jegorism

  Oceniono 98 razy 36

  Korfanty w grobie się przewraca te Śłąskie powstania to pewnie " gorole" robiły.

 • twiej

  Oceniono 55 razy 29

  "W praworządnym państwie z wnioskodawcami i autorami proponowanych zmian ustawowych rozmawiałby w imieniu rządu tylko prokurator".

  A konkretnie to w którym miejscu Ślązacy łamią polskie prawo? Pan Marek wie i nie złożył jeszcze doniesienia do prokuratury?

 • kieliszki

  Oceniono 139 razy 29

  Marek - jakie to ma znaczenie jak co powiedział? GW to RAŚ, a tym brak argumentów za językiem, więc próbuje się grać na emocjach, na zniechęcanie do przeciwników uznania śląszczyzny za osobny język.

  Śląska narodowość, jak ktoś chce. Śląskie napisy, czemu nie.

  Ale nie ma języka śląskiego. Gwary śląskie są gwarami polskimi po prostu.

  Największą obłudą jest twierdzenie, że jest jakiś JEDEN śląski język. No chyba, że gwara z Katowic będzie dominująca i nawet w Lublińcu uczona. To tylko pokazuje, że wcale nie chodzi o zachowanie tradycji, a o stworzenie osobnego języka.

  Chodzi tylko o awanturę, własny język ma upewniać narodowość, a dalej prawo o samostanowieniu narodów.

 • jankbh

  Oceniono 113 razy 21

  Kiedyś profesorów akademickich zaliczano do intelektualnych elit narodu, komuna poszła na ilość, a nie na jakość, ale dopiero za wolnej Polski stają się oni pośmiewiskiem.

 • mockturtle

  Oceniono 63 razy 17

  Profesor Marek posługuje się nienaukowym językiem, formułuje swoje myśli w nienaukowy sposób i nie prezentuje nawet śladów naukowego podejścia. Gołosłowne oświadczenia niepoparte dowodami, za to nacechowane emocjami i pełne epitetów. Ta "ekspertyza" nie powinna być w ogóle brana pod uwagę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje