Rząd i biskupi zaakceptowali odpis podatkowy na Kościoły w wysokości 0,5 proc.

05.03.2013 22:31
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Rząd zaakceptował możliwość przekazania przez podatnika na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego odpisu podatkowego w wysokości 0,5 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Wysokość odpisu zaakceptowali także biskupi na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu Polski
Możliwość półprocentowego odpisu na Kościoły i związki wyznaniowe to owoc kompromisu zawartego 21 lutego przez zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny. Początkowo rząd proponował, by dobrowolny odpis wynosił 0,3 procent, nie zgodził się na to episkopat. Nowe rozwiązanie ma obowiązywać od początku 2014 roku; podatnicy mogliby zatem dokonywać odpisu w rozliczeniu podatkowym za rok 2013. Będzie to rozwiązanie analogiczne do jednoprocentowego odpisu na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Szczegółowe rozwiązania mają zostać określone w obustronnej umowie pomiędzy rządem a episkopatem, po czym do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy o likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzeniu odpisu. Porozumienie między rządem i episkopatem przewiduje trzyletni okres przejściowy, w którym rząd ma wyrównywać ewentualną różnicę między kwotą uzyskaną przez Kościół z odpisu, a tą, którą otrzymywał z Funduszu Kościelnego.

Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. Obecnie z Funduszu Kościelnego finansowane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zgromadzeń kontemplacyjnych.

Z Funduszu są też pokrywane wydatki na działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W planie budżetu na 2013 r. rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.

Zobacz także
Komentarze (201)
Zaloguj się
 • bnole

  0

  Czy, ktoś mi powie, czy te 0,5% mogę odpisać razem z1% , czyli 1,5% na inną fundację niż kościół?

 • fordysta

  Oceniono 2 razy 2

  Za tuczenie dorosłych, wypasionych i wykształconych pasożytów kosztem GŁODZENIA DZIECI POLSKICH, emerytów i renistów oraz przymuszaną emigracje za chlebem - ten rząd przejdzie do hostorii. Tak, jak Hitler - z najgorszej strony.
  I niech nie liczy na nasze głosy przy urnach.

 • illuminatus2

  Oceniono 2 razy 2

  Rząd i biskupi - fajna władza.

 • malabardzomyszka

  Oceniono 2 razy 2

  Czy moze mnie ktos "oswiecic", za co wlasciwie kk dostaje te pieniadze?

 • malabardzomyszka

  Oceniono 2 razy 2

  Czemu NIKT nas sie nie spytal, czy my jako obywatele chcemy placic na utrzymanie kk?! Ateisci, Zydzi, na kk ? Zaraz spadne ze stolka ze smiechu. Wole 5% placic dla glodnych dzieci niz 0.0000001% na jakiekolwiek religijne zgromadzenie. Jezeli sie gdzies zapisze to OK, kazdy musi placic skladki, ale z wlasnego wyboru. Czemu nie bylo na ten temat referendum? Czemu obywatel nie moze zdecydowac, na co sa przeznaczone jego pieniadze? Jak widze chudziutkie blade dzieci idace do szkoly i mijajacego je, jadacego autem ksiedza to przypominaja mi sie 2 zdjecia. Na jednym ubrany w zlote szaty siedzi Benio na zloconym tronie. Na drugim zdjeciu biedny chudy chlopczyk z wypietym brzuszkiem -niedomiar protein- siedzac na drewnainy stolku macha chudymi nozkami. Jego rodzice utrzymuja beniopodobnych. Oni w zamian molestuja te bezbronne istoty. Ludzie pozbadzmy sie konkordatu. Dajmy ksiezom i biskupom szanse na prace, ich wlasnymi rekami. Zadajmy traktowania ich przez prawo tak jak my jestesmy traktowani. Biedni i wykorzystywani wszystkich krajow laczmy sie.

 • idioteka-narodowa

  0

  Kościoły będą coraz bardziej puste i taca będzie skromniejsza.

 • alek1.0

  Oceniono 3 razy 3

  Czekam z niecierpliwością kiedy na tablicach ogłoszeń parafialnych pojawią się nazwiska grzeszników którzy nie dokonali odpisu na kościół.

 • costa3500

  Oceniono 3 razy 3

  W tym dziwnym kraju zwanym Polską ,odpis na kościół jest ważniejszy od głodnych dzieci,może wreszcie po dokonaniu odpisu dowiemy się ile jest katolików nw naszym kraju.

 • alek1.0

  Oceniono 7 razy 7

  "rząd ma wyrównywać ewentualną różnicę" i w ten oto sposób traktuje się społeczeństwo jak bandę idiotów,
  a my nadal żyjemy w państwie wyznaniowym.
  Zlikwidować lepiej konkordat, to nam bardziej na zdrowie wyjdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje