Rząd i biskupi zaakceptowali odpis podatkowy na Kościoły w wysokości 0,5 proc.

05.03.2013 22:31
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Rząd zaakceptował możliwość przekazania przez podatnika na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego odpisu podatkowego w wysokości 0,5 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Wysokość odpisu zaakceptowali także biskupi na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu Polski
Możliwość półprocentowego odpisu na Kościoły i związki wyznaniowe to owoc kompromisu zawartego 21 lutego przez zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny. Początkowo rząd proponował, by dobrowolny odpis wynosił 0,3 procent, nie zgodził się na to episkopat. Nowe rozwiązanie ma obowiązywać od początku 2014 roku; podatnicy mogliby zatem dokonywać odpisu w rozliczeniu podatkowym za rok 2013. Będzie to rozwiązanie analogiczne do jednoprocentowego odpisu na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Szczegółowe rozwiązania mają zostać określone w obustronnej umowie pomiędzy rządem a episkopatem, po czym do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy o likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzeniu odpisu. Porozumienie między rządem i episkopatem przewiduje trzyletni okres przejściowy, w którym rząd ma wyrównywać ewentualną różnicę między kwotą uzyskaną przez Kościół z odpisu, a tą, którą otrzymywał z Funduszu Kościelnego.

Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. Obecnie z Funduszu Kościelnego finansowane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zgromadzeń kontemplacyjnych.

Z Funduszu są też pokrywane wydatki na działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W planie budżetu na 2013 r. rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.

Zobacz także
Komentarze (201)
Rząd i biskupi zaakceptowali odpis podatkowy na Kościoły w wysokości 0,5 proc.
Zaloguj się
 • orion57

  Oceniono 490 razy 454

  dlaczego odpis na kościół? a nie na pomoc ludziom biednym i głodnym. Dlaczego facet w spódnicy jest ważniejszy dla Polski od niedożywionych dzieci, od starców bez pomocy od bezdomnych i wreszcie od młodych małżeństw których nie stać na dzieci.
  Niech się księża wezmą za pracę a nie żyją na cudzym(czyli naszym)wysiłku.
  Zerwać konkordat, religia do salek przykościelnych a księża do pracy.
  Wiara w Boga nie polega na dbaniu o własne dupsko jak to robią księża.

 • na_pis_dobry_kij

  Oceniono 311 razy 303

  Gdyby było za mało to państwo wyrówna. Ale jak będzie za dużo to kościół wyrówna???

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 251 razy 245

  A kler co ma do akceptowania ? Nie powinno być żadnych rozmów z klerem. Likwidacja funduszu to nie jest sprawa dla rządu, tylko dla urzędnika niskiego szczebla w ministerstwqie finansów. Komisja majątkowa zakończyła działalność, zatem fundusz kościelny przestaje istenieć. Urzędnik powinen wysłać pismo do episkopatu z informacją, ze od dnia .... nie będzie wpływów na konto episkopatu, i koniec pieśni. Jak długo będziemy utrzymywiac hordę darmozjadów nie dających nic dla budżetu i dla państwa? Jak długo?

 • kain_brat_abla

  Oceniono 223 razy 215

  Duchowieństwo ma powrócić do ubóstwa i cnoty wczesnego chrześcijaństwa metodą oczywistą: sprzedając swoje dobra, a zysk ze sprzedaży rozdając biednym. Państwo musi pośpieszyć z pomocą, jeśli Kościół nie okaże wystarczającej ku temu chęci.

 • realistas

  Oceniono 173 razy 163

  Państwo nie powinno finansować kościoła. Jeśli będzie odpis dla wiernych to niewierni powinni mieć obniżony podatek. Inaczej będzie nierówność w daninach dla państwa. Niewierni będą mogli żądać więcej bo więcej płacą.

 • bella24

  Oceniono 136 razy 136

  jednym slowem , SKANDAL !!! kosciolo sobie moze teraz pomarzyc o dostaniu jakiejkolwiek kwoty na tace....

 • almagus

  Oceniono 91 razy 85

  I o to chodz odwiecznej ZDRADZIE. "Prawdziwi Polacy" zapłacą mniej na POLSKĘ!
  Słaba POlska zawsze łupem.
  Nagradza pasożytów i zdrajców. Cierpi nauka, wynalazki i o to chodzi!

  Dekretem złamali ustalenia Konferencji Poczdamskiej, na co E. Steinbach właściwie zareagowała, bo skoro oddają poniemieckim poniemieckie?
  m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,11226258,Powiat_klodzki_walczy_o_odszkodowanie_za_zamek_oddany.html
  - Furtkę komisji otworzył protokół ustaleń komisji wspólnej rządu i Konferencji Episkopatu z marca 2006 r. podpisany przez wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna oraz biskupa płockiego Stanisława Wielgusa, wsparty pismem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - podkreśla Baldy. Protokół uznał, że kościelne instytucje mogą się domagać sukcesji np. po niemieckich zgromadzeniach zakonnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje