"Niech Sejm wyrazi dezaprobatę dla słów Wałęsy". Apel do Kopacz

05.03.2013 21:55
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Rebecca Cook/Reuters)

Ruch Palikota chce, by Sejm w drodze uchwały wyraził dezaprobatę dla wypowiedzi b. prezydenta Lecha Wałęsy nt. homoseksualistów. Według partii słowa Wałęsy sugerują możliwość dyskryminacji w polskim Sejmie posłów należących do mniejszości seksualnych.
- We wtorek wieczorem RP złożył u marszałek Sejmu Ewy Kopacz projekt uchwały "w sprawie wypowiedzi Lecha Wałęsy podważającej zasady porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej" - poinformował poseł Wincenty Elsner. Posłowie Ruchu chcą, by projekt rozpatrzony został jeszcze na tym posiedzeniu izby. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża dezaprobatę dla wypowiedzi Lecha Wałęsy, sugerującej możliwość dyskryminacji w polskim Sejmie posłów należących do mniejszości, w tym mniejszości seksualnych - czytamy w projekcie Ruchu Palikota.

Podkreślono w nim, że Wałęsa jest legendarnym działaczem "Solidarności", laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i wreszcie b. prezydentem Polski. - Dlatego jego słowa słuchane są zawsze z dużą uwagą w kraju i za granicą - zaznaczyli autorzy projektu. Jednocześnie powołali się na art. 1 konstytucji mówiący o tym, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli oraz na art. 32, w którym mowa jest m.in. o tym, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Palikot: Każdy obywatel ma takie same prawa

- Równouprawnienie mniejszości: etnicznych, rasowych, narodowych i także seksualnych jest niepodważalną i niekwestionowaną zasadą obowiązującą zarówno w Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w polskim Sejmie. Nie wyobrażamy sobie, aby w demokratycznej Polsce, jednym z państw demokratycznej Unii Europejskiej, mogło być inaczej - podkreślono w uchwale.

Palikot, informując wcześniej o zamiarze złożenia projektu uchwały, podkreślił, że konstytucja gwarantuje, iż każdy obywatel - bez względu na orientację seksualną - ma te same prawa. - I w związku z tym jakiekolwiek tego typu wypowiedzi publiczne, zwłaszcza byłego prezydenta, powinny mieć odzwierciedlenie w wysokiej izbie - mówił szef RP na konferencji prasowej w Sejmie.

Dodał, że podczas głosowania w Sejmie nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności autorstwa PiS, zamiast niego w pierwszym rzędzie w ławach poselskich zasiądzie poseł Robert Biedroń. - A w czasie obrad jutro, pojutrze nasi posłowie będą występowali z ostatnich ław parlamentu - zapowiedział.

Gowin: Wałęsa ma rację

Palikot poinformował o tym, pytany podczas konferencji prasowej o słowa Wałęsy nt. homoseksualistów oraz sposób, w jaki odniósł się do nich we wtorek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Chodzi o wypowiedź Wałęsy z piątku; mówił wówczas w TVN24, że homoseksualiści "muszą wiedzieć, że są mniejszością i do mniejszych rzeczy się przystosować". - Doprowadziliśmy do tego, że ta mniejszość wchodzi na głowę większości - przekonywał. Dopytywany, czy homoseksualista powinien siedzieć w ostatniej ławie w Sejmie, odparł: "Oczywiście, że tak. Jak sprawiedliwość to sprawiedliwość. (...) A nawet jeszcze za murem".Do wypowiedzi b. prezydenta odniósł się Gowin. Pytany, czy zgadza się z wypowiedzią Wałęsy, odparł, że były w niej dwie warstwy. - Jedna kompletnie nie dająca się obronić, to ten taki żart, ale bardzo niefortunny o tym murze. Potem Lech Wałęsa tłumaczył to już nieco bardziej przekonująco. Natomiast była też ta warstwa pierwsza, w której Lech Wałęsa mówił o ogromnej propagandzie środowisk homoseksualnych, które próbują niehomoseksualnej większości narzucić swoje standardy i tu uważam, że pan prezydent Wałęsa ma rację.

Zobacz także
Komentarze (173)
"Niech Sejm wyrazi dezaprobatę dla słów Wałęsy". Apel do Kopacz
Zaloguj się
 • kwikkwak

  Oceniono 187 razy 105

  kraj w ruinie zmierza ku przepaści a tutaj takie WAŻNE NIUSY.. po co naprawiać gospodarkę, demografię, bezrobocie skoro można podyskutować o tym co powiedział pan WAŁĘSA przez tydzień? hitler miał co do nas rację. nie jesteśmy godni własnego państwa. nie istniejemy jako społeczeństwo.

 • rozbojnick

  Oceniono 156 razy 86

  Facet szczerze powiedział co myśli, a tłuszcza chce go za to ukamienować. I co z tego, że nie lubi pedałów - koniec świata? Jeszcze nie dawno, byliście gotowi mu rowa wylizać za plucie na pis'dzielców. Szybko wam się odmieniło.

 • staalkeer

  Oceniono 163 razy 83

  GW sie piekli bo mial byc sukces a jest porażka za porażką w sprawie homo ustaw. Spoleczenstwo nie chce tego co pokazuja wszystkie sondaże. A taka agrsywna propaganda homoseksualna wpycha tylko ludzi w rece kosciola. Wystarczy poczytac komentarze na nawiekszych portalach jak onet, wp czy interia co ludzie pisza. Ostatni sondaż CBOS pokazał jasno ze 90% ludzi uważa to za nienormalne. Skonczy sie tak ze ludzie skreca gwaltowanie na prawo tak jak w Rosji, gdzie już zakazano propagandy homoseksualnej, bo spoleczenstwo to wymusilo tam na wladzy. Zobaczcie sobie filmiki z Rosji co sie dzieje, juz lincze sa publiczne na homoseksualistach. A wedlug ostatnich sondazy w Rosji wiekszosc chce juz penalizacji homoseksualistow. gdzie jeszcze 10 lat temu moze 10 % ludzi tego chcialo.

  www.liveleak.com/view?i=bdb_1358939734

 • zyks

  Oceniono 134 razy 70

  No i jaką jeszcze bzdurę wymyślicie, Palikot? Uchwała Sejmu ? :) Nic nie pomoże, macie już przerżnięte, Kwaśniewski też nie pomoże, a z tej plusowej Europy rakiem się wycofa.

 • rk111

  Oceniono 142 razy 66

  To sa jaja że Biedroń tylko dlatego że jest gejem zostaje posłem , podobnie z Grocka został a posłem jedynie dlatego że jaja stracił.

 • jwarenn

  Oceniono 103 razy 53

  Panie Wałęsa , niech teraz Pan uważa na każde słowo.. pederaści to bardzo mściwy ludek.

 • tomekk46

  Oceniono 81 razy 45

  jestecie smieszni,przeciez to jest temat zastepczy,to sa jakies brednie-a ta bo marcin powiedzial,ze.a ciekawe jak przezyc za 700zl renty???jak wszystko jest coraz drozsze.o tym nie pomysli senyszyn lewicowa co jak co poslanka,psedulewicowa,lewica powinna sie zatroszyc o byt ludzi w pierwszej kolejnosci a potem o takie sprawy.

 • zyks

  Oceniono 60 razy 30

  No to może też uchwała Wysokiej Izby na temat wypowiedzi o chęci p. marszałek Nowickiej, aby być zgwałconą? Wypowiedź nie mądrzejsza niż ta Wałęsy, a o wiele brutalniejsza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje