"Niech Sejm wyrazi dezaprobatę dla słów Wałęsy". Apel do Kopacz

05.03.2013 21:55
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Rebecca Cook/Reuters)

Ruch Palikota chce, by Sejm w drodze uchwały wyraził dezaprobatę dla wypowiedzi b. prezydenta Lecha Wałęsy nt. homoseksualistów. Według partii słowa Wałęsy sugerują możliwość dyskryminacji w polskim Sejmie posłów należących do mniejszości seksualnych.
- We wtorek wieczorem RP złożył u marszałek Sejmu Ewy Kopacz projekt uchwały "w sprawie wypowiedzi Lecha Wałęsy podważającej zasady porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej" - poinformował poseł Wincenty Elsner. Posłowie Ruchu chcą, by projekt rozpatrzony został jeszcze na tym posiedzeniu izby. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża dezaprobatę dla wypowiedzi Lecha Wałęsy, sugerującej możliwość dyskryminacji w polskim Sejmie posłów należących do mniejszości, w tym mniejszości seksualnych - czytamy w projekcie Ruchu Palikota.

Podkreślono w nim, że Wałęsa jest legendarnym działaczem "Solidarności", laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i wreszcie b. prezydentem Polski. - Dlatego jego słowa słuchane są zawsze z dużą uwagą w kraju i za granicą - zaznaczyli autorzy projektu. Jednocześnie powołali się na art. 1 konstytucji mówiący o tym, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli oraz na art. 32, w którym mowa jest m.in. o tym, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Palikot: Każdy obywatel ma takie same prawa

- Równouprawnienie mniejszości: etnicznych, rasowych, narodowych i także seksualnych jest niepodważalną i niekwestionowaną zasadą obowiązującą zarówno w Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w polskim Sejmie. Nie wyobrażamy sobie, aby w demokratycznej Polsce, jednym z państw demokratycznej Unii Europejskiej, mogło być inaczej - podkreślono w uchwale.

Palikot, informując wcześniej o zamiarze złożenia projektu uchwały, podkreślił, że konstytucja gwarantuje, iż każdy obywatel - bez względu na orientację seksualną - ma te same prawa. - I w związku z tym jakiekolwiek tego typu wypowiedzi publiczne, zwłaszcza byłego prezydenta, powinny mieć odzwierciedlenie w wysokiej izbie - mówił szef RP na konferencji prasowej w Sejmie.

Dodał, że podczas głosowania w Sejmie nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności autorstwa PiS, zamiast niego w pierwszym rzędzie w ławach poselskich zasiądzie poseł Robert Biedroń. - A w czasie obrad jutro, pojutrze nasi posłowie będą występowali z ostatnich ław parlamentu - zapowiedział.

Gowin: Wałęsa ma rację

Palikot poinformował o tym, pytany podczas konferencji prasowej o słowa Wałęsy nt. homoseksualistów oraz sposób, w jaki odniósł się do nich we wtorek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Chodzi o wypowiedź Wałęsy z piątku; mówił wówczas w TVN24, że homoseksualiści "muszą wiedzieć, że są mniejszością i do mniejszych rzeczy się przystosować". - Doprowadziliśmy do tego, że ta mniejszość wchodzi na głowę większości - przekonywał. Dopytywany, czy homoseksualista powinien siedzieć w ostatniej ławie w Sejmie, odparł: "Oczywiście, że tak. Jak sprawiedliwość to sprawiedliwość. (...) A nawet jeszcze za murem".Do wypowiedzi b. prezydenta odniósł się Gowin. Pytany, czy zgadza się z wypowiedzią Wałęsy, odparł, że były w niej dwie warstwy. - Jedna kompletnie nie dająca się obronić, to ten taki żart, ale bardzo niefortunny o tym murze. Potem Lech Wałęsa tłumaczył to już nieco bardziej przekonująco. Natomiast była też ta warstwa pierwsza, w której Lech Wałęsa mówił o ogromnej propagandzie środowisk homoseksualnych, które próbują niehomoseksualnej większości narzucić swoje standardy i tu uważam, że pan prezydent Wałęsa ma rację.

Zobacz także
Komentarze (173)
Zaloguj się
 • justin2312

  0

  Dlaczego więc mniejszość partyjna wchodzi bezkarnie większości bezpartyjnej na głowę? Jak siądą za murami SEJMU wtenczas naprawdę będzie sprawiedliwie.

 • wuem43

  0

  Dajcie spokój pani marszałek Kopacz,ona nie ma czasu ,kasę liczy.

 • jacentus007

  Oceniono 3 razy -1

  To mocna przesada, żeby uważać, że jak się nie lubi pederastów - to od razu jest się zwolennikiem Radia Maryja.
  Ja jestem ateistą - ale w 100% popieram Wałęsę, jeśli chodzi o jego poglądy na temat różnych zboczeńców seksualnych.
  Brawo Lechu.

 • jackie53

  Oceniono 4 razy 2

  I właśnie dlatego Ruchowi Palikota, "spada" w wiarygodności społecznej. Ta partyjka jest od takich doraźnych i głównie medialnych spraw: A to krzyż zdjąć, a to Grodzką na marszałka... a teraz obrona gejów i słowa Wałęsy. A kogo to tak naprawdę panie Palikot obchodzi?! Tylko pana i tyłki tych, którzy chcą utrzymać fajne posadki. Nikt z polityków TAK NAPRAWDĘ nie pochylił się nad tragedią małej dziewczynki i jej rodziców. Gadające głowy, tylko i wyłącznie chcą zbić na tej tragedii, swój kapitał polityczny! Jest to ohydne!!! W Ministerstwie Zdrowia "milion" urzędasów pracuje za moje pieniądze i dopiero Owsiak z trójką osób zaprowadza porządek. Nie daje wam to niczego do myślenia?

 • nty

  Oceniono 5 razy 3

  Brawo panie Prezydencie! Jesteś jedynym, który się odważa jeszcze powiedzieć prawdę.

 • nty

  Oceniono 3 razy 3

  Nigdy nie lubiłem pedałów a od czasu jak taki jeden pedał mnie podrywał i chciał wykorzystać, to przekonałem się, ze to nielubienie mam wrodzone jako ochronę przed nimi

 • ajjka0

  Oceniono 1 raz 1

  buhahaha niesiolowskie przepraszac za swoje zachowanie nie musial a walesa bedzie?jeden moze pieprzyc bzdury drugi juz nie bardzo a to ze kraj to ruina niewazne ,to ze bezrobocie rosnie i jest coraz gorzej-niewazne,a kogo to-wazne ze walesa ma przeprosic z bzdury ktore gada i ktore nie maja zadnych konsekwencji dla kraju

 • zdanowicz

  Oceniono 1 raz 1

  Niech jeszcze raz usłyszę po wyborach że te Pali...py są w Sejmie. Tylko dupy im w głowach, a gospodarka leży i kwiczy.

 • chi_neng1

  Oceniono 6 razy 0

  Slowa Walesy nie powinno sie bagatelizowac, bowiem one odbily sie echem w swiecie, nie tylko w Polsce.

  Czytam komentarze wyrazajace oburzenie, sa ze sa wazniejsze sprawy, ktorymi Sejm i rzad powinien sie zajmowac. Zgadzam sie z tym, ale...

  Uwazam, ze znieslawienie Polski w swiecie przez nobiliste i symbol polityczny reprezentujacy Polske jest rowny w swojej wadze tym problemom.

  Dlatego uwazam, ze Palikot i inni maja racje, ze Sejm powinien wyrazic dezaprobate wypowiedzi Walesy.

  Moze nie w taki sposob jak on to proponuje, by nie wprowadzac zametu, zamieszania i formy cyrku, bowiem, to nalezy uczynic z godnoscia i przeslanka na skale swiatowa.

  Wystarczy, ze wszyscy jak jeden maz wstana i przez minute okaza pogarde to tych slow.

  Przy okazji, bedzie to doskonaly sprawdzian - ilu wstanie ?

  Obnazcie swoje lica przed swiatem, panowie i panie przed Polska i siwatem !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje