To solista baletu Bolszoj zlecił atak kwasem na jego dyrektora? Trzech podejrzanych w areszcie

05.03.2013 19:49
Solista baletu teatru Bolszoj Paweł Dmitriczenko jako Iwan Groźny. To właśnie Dmitriczenko jest jednym z podejrzanych ws. ataku na dyrektora Filina

Solista baletu teatru Bolszoj Paweł Dmitriczenko jako Iwan Groźny. To właśnie Dmitriczenko jest jednym z podejrzanych ws. ataku na dyrektora Filina (Fot. STRINGER/RUSSIA REUTERS)

Trzy osoby, w tym solistę baletu teatru Bolszoj, zatrzymano w ramach śledztwa w sprawie oblania kwasem dyrektora artystycznego tego baletu Siergieja Filina. 35-letni domniemany sprawca napaści to Jurij Zarucki. Wcześniej zatrzymano "solistę baletu Bolszoj Pawła Dmitriczenkę i kierowcę Andrieja Lipatowa" - informuje rosyjskie MSW.
17 stycznia późnym wieczorem Filin został napadnięty przed swoim domem w centrum Moskwy. Chluśnięto mu w twarz kwasem, niemal go oślepiając. Sprawcą tego ataku ma być właśnie zatrzymany w okolicach Tweru, ok. 160 kilometrów od Moskwy, Jurij Zarucki.

Oprócz niego do aresztu trafili "solista baletu Bolszoj Paweł Dmitriczenko i kierowca Andriej Lipatow" - podał rosyjski resort spraw wewnętrznych.

Solista baletu zlecił atak kwasem na swojego szefa?

MSW nie precyzuje roli, jaką mieli odegrać w czasie ataku trzej zatrzymani. Jednak według źródła policyjnego, cytowanego przez agencję RIA-Nowosti, "śledczy mają dowody, że atak został zlecony przez Dmitriczenkę". Lipatow miał zawieźć napastnika na miejsce ataku i z powrotem. "Trwa ustalanie motywów" - twierdzą te źródła.

42-letni Filin, dawny tancerz, który w 2011 roku został szefem artystycznym baletu teatru Bolszoj, doznał w wyniku ataku kwasem oparzeń twarzy trzeciego stopnia. Objęły one twarz i oczy. Filin przeszedł szereg zabiegów w Moskwie, następnie wyjechał do Niemiec na dalsze leczenie. Śledczy, badając główną przyczynę ataku, rozpatrują wersję związaną z pracą zawodową Filina, ale biorą też pod uwagę inne motywy.

Zobacz także
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 2 razy -2

  W artykule nie napisano, co to był za kwas. Może po prostu chlebowy wzmocniony? Niejaki Żyrynowski oblał oponenta politycznego ponoć wodą mineralną.

 • wojtek2784

  Oceniono 4 razy -4

  czy zleceniodawca tej zbrodni był homoseksualistą , a może nie wypada pytać ?
  a może zadawanie takich pytań jest karalne ?

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy -1

  to jest odwracanie uwagi od bp. Pieronka,
  1) nie lubi odmieńców
  2) mówił ze należy używać kwasu na kogoś kogo się nie lubi
  3) nie lubi Rosjan,

 • wyciety

  Oceniono 10 razy -2

  Kochankowie sie poklocili?

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy -3

  Nudne te komunikaty rosyjskiej prokuratury i milicji.
  Zupełnie jak wykłady z logiki.
  www.vesti.ru/only_video.html?vid=490288
  I do konca nie aresztują i nawet nie rzucają podejrzeń.
  Poszkodowany już po zamachu twierdził że nie może ujawnić podejrzewanego bo mu tylko serce dyktuje, a policja przeprosiła za omyłkową rezwizję stanowiska pracy zleceniodawcy na dzień przed aresztowaniem.
  Dlaczego ukrywają imiona ojców? Egzekucjoner , wcześniej sądzony jurij Zarucki, ma polskie nazwisko, a zleceniodawca ma rysy twarzy jak widzicie...

 • renifer_lopez

  Oceniono 9 razy -3

  Pedalskie porachunki zwykle są drastyczne. Co w tym dziwnego?

 • supertlumacz

  Oceniono 14 razy -4

  Rysy twarzy domniemanego zleceniodawcy wskazują że to kolejny przejaw kampanii antysemickiej. Najpierw pisarz i polityk Michaił Chodorkowski skazany za pospolita kradzież w ogromnych rozmiarach, później akademik Borys Bieriezowski zmuszony do szukania schronienia przed Putinem zazdrosnym o orobek naukowy akademika..

  A w ogóle to rosyjska milicja i prokuratura są obrzydliwe bo nie stosują aresztów wydobywczyych tylko dzialają w oparciu o twarde dowody. Namierzyli egzekutora i kierowcę który go wiózł w obbie strrony po sygnałach logowania w telefonach komórkowych.
  www.vesti.ru/doc.html?id=1048404&tid=101734
  A przecież dopiero jeden się przyznał (pewnie kierowca). I ta bezczelna pewność siebie orrganów ścigania że sprawa została rozwiązana.
  A domniemanie niewinności! Przecież ich komorki mogły zostać skradzione, samochód jednego z właścicieli monitorowanych komórek tak samo, a słuszne są analizy polskich organów ścigania i kolektywów redakcyjnych.

  Jak cos nie rozumiecie, pytajcie zigzaura.

 • marooned.mb

  Oceniono 16 razy 0

  Jeszcze nie wiadomo kto (w artykule same pytania) a już z nazwiska i ze zdjęcia podają kolesia. Niechaj się okaże, że to jednak nie on.. co z tego, życie zniszczone, tysiące ludzi go zapamięta z takiego artykułu.

  Za takie teksty redaktor powinien dostać rok łagrów.

 • coppermind

  Oceniono 29 razy 25

  tylko narcyz skupiony na własnym wizerunku mógł wymyślić taki zamach, stąd
  poszukiwanie sprawcy było banalne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje