Stan Chaveza coraz gorszy. "To najtrudniejsze godziny. Cały kraj modli się za prezydenta"

05.03.2013 19:23
- To najtrudniejsze godziny - powiedział wiceprezydent Nicolas Maduro w telewizyjnym wystąpieniu

- To najtrudniejsze godziny - powiedział wiceprezydent Nicolas Maduro w telewizyjnym wystąpieniu (Fot. CNN)

Najwyżsi rangą wenezuelscy politycy i wojskowi zebrali się w pałacu prezydenckim Miraflores w Caracas - podała państwowa telewizja. Do spotkania doszło dzień po podaniu przez rząd informacji o pogorszeniu się stanu zdrowia prezydenta Hugo Chaveza. Jednocześnie z Wenezueli wydaleni zostali amerykańscy dyplomaci. Rzekomo spiskowali przeciwko rządowi.
Poniedziałkowy komunikat rządu o pogłębieniu się problemów z oddychaniem i kolejnej poważnej infekcji dróg oddechowych wzmógł spekulacje na temat tego, że koniec 14-letnich rządów Chaveza może być bliski. Wtorkowe spotkanie rozpoczęło się ok. godz. 11.20 czasu lokalnego (godz. 15.50 czasu polskiego). Oprócz wiceprezydenta Nicolasa Maduro, którego Chavez wyznaczył na swojego następcę, w zebraniu biorą udział członkowie rządu, dowódcy wojskowi i 20 gubernatorów. Według wenezuelskiej telewizji celem spotkania jest "ocena postępów w państwowym projekcie na rzecz rozwoju kraju".

Agencje informacyjne donoszą, że stan Chaveza wciąż się pogarsza. Przy prezydencie cały czas są lekarze. - To najtrudniejsze godziny od czasu operacji - stwierdził wiceprezydent Nicolas Maduro. Wiceprezydent oskarżył "historycznych wrogów" Wenezueli o wywołanie nowotworu u prezydenta. - Nie mamy wątpliwości, że nadejdzie taki moment w historii, w którym będziemy mogli stworzyć naukową komisję, która ujawni, że Chavez został zaatakowany - podkreślił Maduro. - Historyczni wrogowie ojczyzny znaleźli słaby punkt i osłabili zdrowie naszego przywódcy - dodał.

Amerykańscy dyplomaci wyrzucani z Wenezueli

W tym samym czasie nakaz opuszczenia Wenezueli dostał jeden z amerykańskich dyplomatów - podała agencja Reutera. Miał on rzekomo "spiskować przeciwko rządowi". Maduro zapowiedział, że w Wenezueli podjęte zostaną "specjalne środki" przeciwdziałające aktom sabotażu i spiskom.

Według Maduro amerykański attache wojskowy David del Monaco miał też "badać sytuację w siłach zbrojnych" Wenezueli. - Dyplomata ma 24 godziny na spakowanie walizek i opuszczenie Wenezueli - powiedział wiceprezydent. - Ten urzędnik szukał wenezuelskich żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, aby zebrać informacje na temat sytuacji w siłach zbrojnych i proponować (wojskowym - red.) destabilizujące projekty - podkreślił.

Następnie minister spraw zagranicznych Wenezueli Elias Jaua poinformował o wydaleniu z kraju kolejnego amerykańskiego dyplomaty, który miał utrzymywać niezgodne z prawem kontakty z przedstawicielami wenezuelskiego wojska. Został on uznany za osobę niepożądaną i ma 24 godziny na opuszczenie Wenezueli.

- Pracownik attachatu wojskowego David Kostal, tak jak i David del Monaco, został uznany za persona non grata. Obaj mają 24 godziny na opuszczenie terytorium Wenezueli - powiedział Jaua państwowym mediom.

Pogłoski o złym stanie zdrowia Chaveza coraz częstsze

Rządowe komunikaty o stanie zdrowia prezydenta od jego powrotu do kraju mają pesymistyczny wydźwięk - pisze hiszpański dziennik "El Pais". Według gazety od piątku krążyły pogłoski o pogorszeniu się stanu zdrowia Chaveza.

Według niektórych Wenezuelczyków prezydent nie przebywa obecnie w stołecznym szpitalu, lecz jest na Kubie, na wenezuelskiej wyspie La Orchila, gdzie mieści się baza wojskowa, lub w domu w stanie Barinas, z którego pochodzi - pisze "El Pais" na stronie internetowej.

Chavez po raz pierwszy przyznał, że jest chory na raka, w czerwcu 2011 roku. Od tego czasu poddał się na Kubie czterokrotnie operacjom usunięcia zmian nowotworowych, również chemoterapii i naświetlaniom. Podczas leczenia na Kubie Chavez utrzymywał w tajemnicy szczegóły dotyczące choroby. Od grudniowego wyjazdu na Kubę nie pokazywał się publicznie. W połowie lutego opublikowano jego zdjęcia z córkami.

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • ouimet

  Oceniono 1 raz 1

  w tekscie nie ma wzmianki o modlach.Kto,gdzie,kiedy i z jakiego wyznania.Zydzi,Muzulmanie,Katolicy wszelakich odmian,czy Koptysci np.
  Dziwny tutul do tekstu o "jakims" Chavez:)))

 • makova_panenka

  Oceniono 2 razy 2

  Właśnie podali, że Chavez padł.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 4 razy 2

  "Socjalizm albo smierc" - Oto Boliwarianska Rewolucja pożera wlasnego guru

 • sklis

  Oceniono 7 razy 5

  "Nie mamy wątpliwości, że nadejdzie taki moment w historii, w którym będziemy mogli stworzyć naukową komisję, która ujawni, że Chavez został zaatakowany"
  - Niech zaproszą Macierewicza i Biniendę!

 • tyberium1111

  Oceniono 6 razy 0

  Historyczni wrogowie ojczyzny znaleźli słaby punkt i osłabili

  Wypisz wymaluj smoleńskie klimaty. Zawsze myślałem, że bliżej nam do Boliwii czy Wenezueli niż do krajów Zachodu.

 • montalban0

  Oceniono 13 razy 7

  Szkoda czlowieka, nie szkoda dyktatora

 • dominatrix78

  Oceniono 7 razy -3

  moderator gw to kretyn. Pajacu usuwasz posty które nie są zgodne z twoją wiarą w socjalizm?

 • aprox99

  Oceniono 10 razy -6

  Precz z religiami,papieżami ,imamami i innymi oszołomami.mogą się modlić ile chcą i tak umże,zakład?żaden pojeb na dole ani na górze mu nie nie pomoże,dlatego religie do szamba

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje