Pilot liniowca zauważył drona nad Brooklynem. Wszczęto śledztwo

Pilot liniowca zauważył wojskowego drona nad Brooklynem. Wszczęto śledztwo

Pilot liniowca zauważył wojskowego drona nad Brooklynem. Wszczęto śledztwo (Fot. HANDOUT Reuters)

Pilot włoskich linii lotniczych Alitalia, przelatując nad Nowym Jorkiem, zauważył bezzałogowy obiekt latający nad Brooklynem. Sprawę zgłosił wieży kontroli lotów, która przekazała ją Federalnej Administracji Lotniczej. Wszczęto śledztwo, które ma wykazać, dlaczego pojazd znalazł się w przestrzeni powietrznej Nowego Jorku.
Zauważony przez pilota samolotu pasażerskiego bezzałogowy obiekt poruszał się niedaleko ścieżki podejścia pobliskiego lotniska im. Kennedy'ego. Kontrolerzy lotów niezwłocznie powiadomili załogi innych znajdujących się w okolicy samolotów o tym, że mogą natrafić na niezidentyfikowany statek powietrzny, który może stworzyć duże zagrożenie dla samolotów znajdujących się w rejonie lotniska.

Nie wiadomo z jakiego powodu dron latał nad Brooklynem. Wykorzystywanie tego typu pojazdów w celach prywatnych jest nielegalne, jednak zdarza się, że władze, firmy (np. policja, stacje telewizyjne) mogą dostać zezwolenie na ich użycie.

Jednak w tym wypadku było inaczej. Rzecznik nowojorskiej policji poinformował, że nie otrzymał żadnych informacji, by ktoś dostał zgodę i operował pojazdem bezzałogowym w tym rejonie - czytamy w serwisie cnn.com.

Okoliczności zdarzenia ma wyjaśnić śledztwo prowadzone przez amerykańską Federalną Administrację Lotniczą.

Zobacz także
 • SLV Pierwszy dron, który startuje spod wody
Komentarze (45)
Pilot liniowca zauważył drona nad Brooklynem. Wszczęto śledztwo
Zaloguj się
 • java77

  Oceniono 95 razy 55

  No przeciez drony sa do tego wlasnie stworzone.Testowane sa w Iraku,Afganistanie a uzywane beda w USA.Taki byl pierwotny projekt.WLasnie koncza sie ostatnie testy na terenie USA.Kiedy wprowadza stan wojenny beda latac tam regularnie i patrolowac niebo oraz sledzic i niszczyc niewygodnych obywateli.Panstwo prawa i wolnosci?Chyba tylko z nazwy.Amerykanski sen to mit z krain 7 gor i jednej nocy.Ci ktorzy znaja temat wiedza o czym mowie.NIestety u nas powoli tez zaczyna sie inwigilacja ludzi.I nic na to nie poradzimy......

 • elkoguto11

  Oceniono 47 razy 29

  Czas apokalipsy nadchodzi, a rzeczywistość z filmu Terminator się ziszcza niestety...

  "...Ustawa uchwalona w tym tygodniu przez Kongres otwiera drogę do wdrożenia dronów obserwacyjnych nad amerykańskim niebem. FAA (Federalna Administracja Awiacji) przewiduje, że do 2020 r. nad USA może diałać do 30.000 dronów.

  Podpisana przez prezydenta Obamę, ustawa FAA pozwala na korzystanie z samolotów bezzałogowych i opracowanie regulacji dotyczących testów i licencjonowania w 2015 roku.

  Ustawa będzie gwałtownie przyspieszyć i usprawnić proces, w którym FAA upoważnia federalną, stanową i lokalną policję oraz inne organa rządowe do użytkowania samolotów bezzałogowych. Aktualnie FAA wydaje certyfikaty oddzielnie dla każdego przypadku. Ustawodawstwo stanowi wynik ogromnego nacisku ze strony wojskowego kompleksu przemysłowego dla otwarcia amerykańskiego nieba, na to co będzie wielomilionowym biznesem.

  American Civil Liberties Union ostrzegła w poniedziałek, że prawodawstwo może poważnie naruszać prywatność Amerykanów. "Niestety, nic w ustawie nie porusza poważnej problematyki prywatności będącej konsekwencją używania samolotów bezzałogowych” powiedział Jay Stanley z ACLU. "Ta ustawa będzie chcąc nie chcąc kierować nas w kierunku ery powietrznego dozoru bez żadnych kroków w celu ochrony tradycyjnej prywatności, którą Amerykanie zawsze się cieszyli i jej oczekiwali."

  "Nie chcemy się zastanawiać, za każdym razem gdy wychodzimy z naszego domu, czy jakieś oczy na niebie nie śledzą każdego naszego kroku." czytamy w oświadczeniu ACLU.

  "Najważniejsze jest to, że krajowe drony są potencjalnie bardzo potężnym narzędziem dozoru, a te narzędzia siłowe - jak wszystkie siłowe narzędzia rządu - muszą podlegać kontroli i regulacji", powiedział Stanley. "Mamy nadzieję, że Kongres uważnie rozważy implikacje dla prywatności, które ta technologia za sobą niesie ".

  Organizacja Electronic Frontier Foundation (EFF) potwierdziła obawy związane z prywatnością, zauważając, że ustawa zawiera "implikacje dla prowadzenia dozoru przez agencje rządowe."

  EFF pozwało FAA by uzyskać rejestry agencji którym zostały przyznane certyfikaty na operowanie dronami w ubiegłym roku, po odmowie ujawnienia przez Federalną Agencję, które agencje posiadają certyfikaty i w jakim celu.

  Inni obrońcy prywatności również podzielają zaniepokojenie ustawodawstwem.

  "Obecnie jedyną barierą dla rutynowego stosowania dronów do uporczywego nadzoru są wymogi proceduralne emisji certyfikatów nałożone przez FAA", powiedział Amie Stepanovich, doradca bezpieczeństwa narodowego dla Electronic Privacy Information Center (EPIC)..."

  www.prisonplanet.pl/?sid=&q=drony

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 37 razy 21

  Gdzie konkretnie w tym tekście na stronie CNN jest napisane, że on zauważył Predatora bo jakoś ja nie mogę zauważyć. Tam jest Predator jako zdjęcie przykładowego drona i jest też kilka innych zdjęć, ale nigdzie nie napisali, że to był ten dron. Gazeta sama sobie to dopisała?

 • marooned.mb

  Oceniono 22 razy 20

  "Wykorzystywanie tego typu pojazdów w celach prywatnych jest nielegalne" - co za bullshit...
  Jest legalne, ale zgodnie z zaleceniami FAA, czyli w zasięgu wzroku, poniżej 400ft i poza obszarem zabudowanym. Z tego zdania wynika, że jest nielegalnie zawsze i wszędzie.

  Wczoraj o tym było na portalach poświęconych UAV. Bez wymysłów polskich redaktorów.

 • blue911

  Oceniono 30 razy 16

  To bydlaki: pewnie szykuja nastepne 9/11 ? I beda nam wmawiac,ze to teraz Iranczycy. Na bank.

 • nie-tak

  Oceniono 30 razy 12

  Cytat:
  "Nie wiadomo z jakiego powodu dron latał nad Brooklynem. Wykorzystywanie tego typu pojazdów w celach prywatnych jest nielegalne, ..."
  --------------------------------------------------
  Gazeto prowokujesz czy piszesz nam bajki by zarobić na klikaniu?

 • wyjepka

  Oceniono 6 razy 6

  Oh give me a home,
  Where a Predator drone
  Can come down from the sky any day.
  And when only a word
  From Obama is heard
  It will send a Hellfire my way.

  Home, home USA
  Where the drones fill the skies every day
  Where your email and tweets
  Turn you into dead meat
  When suspected by the NSA

 • antykkk

  Oceniono 10 razy 6

  No to podsunęli nowego pomysła Antkowi

 • wyciety

  Oceniono 14 razy 6

  Nastepne WTC?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje