Błąd komornika: zabrał emerytce oszczędności. Sprawa umorzona. A Rada Komornicza: I dobrze

05.03.2013 17:08
Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko komornikowi, który przez pomyłkę zajął oszczędności emerytki zamiast prawdziwej dłużniczki. Niesłusznie zabrane pieniądze zwróciła pani Danucie - po licznych publikacjach mediów - Krajowa Rada Komornicza. A teraz opublikowała oświadczenie, w którym cieszy się z umorzenia sprawy i krytykuje media za nagonkę.
Prokuratura Rejonowa w Sochaczewie umorzyła sprawę pomyłki komornika, który miał nie dopełnić obowiązków, zajmując oszczędności kobiety noszącej identyczne imię i nazwisko i mieszkającej w tym samym mieście co rzeczywista dłużniczka. Ofiarą pomyłki padła pani Danuta, emerytka z Sochaczewa.

Łącznie z jej konta znikło 28 tys. zł. Tymczasem zawiadomienia o wszczęciu egzekucji były wysyłane na adres faktycznej dłużniczki, a pozbawiona pieniędzy pani Danuta dowiedziała się o pustym koncie, gdy próbowała zapłacić rachunki w banku.

Komornik przyznał się do pomyłki, ale pieniędzy nie zwrócił

Komornik nie weryfikował danych osobowych dłużniczki, bo nie ma takiego prawnego obowiązku. Przyznał potem, że doszło do pomyłki, ale pieniądze nie zostały zwrócone, ponieważ trafiły już do wierzyciela. Pani Danucie pozostało dochodzenie na drodze sądowej pieniędzy właśnie od wierzyciela, prawo nie przewiduje bowiem możliwości odzyskania pieniędzy od komornika, nie można też wystąpić przeciwko Izbie Komorniczej.

Dopiero po licznych publikacjach mediów, w tym "Gazety Wyborczej", wskazujących na praktyczną bezkarność komorników w przypadku podobnej pomyłki, oraz interwencji ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, niesłusznie zabrane pieniądze zwróciła pani Danucie Krajowa Rada Komornicza.

Prokuratura: To nie komornik popełnił błąd

Komornik usłyszał zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych. Dziś jednak okazało się, że postępowanie umorzono. - Brak znamion przestępstwa - oświadczyła rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku Iwona Śmigielska-Kowalska.

Według prokuratury to wierzyciel błędnie wskazał niewłaściwą osobę jako dłużniczkę - zakreślając w wykazie ksiąg wieczystych załączonym do swojego wniosku o egzekucję PESEL niewłaściwej osoby.

Krajowa Izba Komornicza: Prokurator "potwierdził oczywistość"

Po korzystnej dla warszawskiego komornika decyzji prokuratury Krajowa Izba Komornicza opublikowała oświadczenie, w którym wyraża zadowolenie z takiego rozstrzygnięcia sprawy i piętnuje media za sposób, w jaki o niej informowały. "Samorząd Komorniczy z satysfakcją i ulgą przyjął informację o umorzeniu śledztwa przeciwko (...) komornikowi z Warszawy, podejrzewanemu o niedopełnienie obowiązków w głośnej sprawie Pani Danuty z Sochaczewa" - napisał prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek. Jak dodaje w swoim piśmie, "wyrazić należy zadowolenie z faktu, iż prokuratura potwierdziła to, co dla komorników było oczywiste od samego początku tej sprawy", mianowicie, że "obowiązujące normy prawne nie nakładają na komorników sądowych obowiązku weryfikowania danych dłużnika wskazanych przez wierzyciela, jeśli nie budzą one wątpliwości".

"Nieuzasadniona negatywna kampania wobec komorników"

W dalszej części oświadczenia prezes Rady Komorniczej ubolewa, że "potwierdzenie tego faktu połączone było z nieuzasadnioną, negatywną kampanią wymierzoną przeciwko podejrzanemu komornikowi i całemu środowisku komorniczemu". Podkreśla, że "przy formułowaniu zarzutów wobec komorników sądowych konieczne jest zachowanie daleko idącej wstrzemięźliwości i umiaru, a zwłaszcza niezbędne jest rzetelne informowanie o przyczynach podejmowania określonych działań przez komorników", czego dowodem jest właśnie m.in. sprawa pani Danuty.

"Oczekiwać należy, iż media, które z niezwykłą gorliwością informowały o nieprawidłowościach, jakich rzekomo dopuszczają się komornicy sądowi, z takim samym zaangażowaniem poinformują opinię publiczną o wyniku sprawy i przyczynach takiego jej zakończenia" - kończy Fronczak.

Zobacz także
Komentarze (415)
Zaloguj się
 • thuram1

  Oceniono 2 razy 0

  Ojejku wielkie halo w komentarzach!!! :)

  Narod sie oburzyl tak, jak wczoraj przy emeryturach gorniczych, przy sluzbie zdrowia, ustawie smieciowej, nagonce US na "misie" itp itd

  A wystarczy siegnac po dowolny sondaz czy jak kto woli wyniki wyborow 2005-2011 - PO, PSL, PiS - cos w przedziale 75-80% hahahaha

  Czyli 400 wielce tu oburzonych, na 5 spotkanych codziennie osob, spotyka 4 popierajace IV Zielona RP.

  Nawet zaryzykowalbym, ze z 400 oburzonych, 300-320 w pelni legizymuje obecny stan.

  WIEC O CZYM MY MOWIMY?
  Oburzeni forumowicze buahaha

 • alexx42

  Oceniono 1 raz 1

  komornicy to chamy i nikt mnie nie przekona że jest inaczej, to tylko dobitny przykład na to, że media spełniły swoją powinnośc, rozdmuchując sprawę i tylko i wyłącznie w rezultacie tego działania emerytka odzyskała pieniądze.

 • maciek-2013

  Oceniono 1 raz 1

  Mnie pomyłkowo zabrano prawie 3000 PLN z konta. Miałem odwrotną sytuację - ktoś podał mój zły adres ale dobry PESEL. Komornik wiedział, że mieszkam gdzie indziej. Zamiast jednak ustalić mój prawdziwy adres czym prędzej zajął moje konto i zabrał kaskę tak, abym przypadkiem nie miał możliwości odwołania się przed egzekucją. Wziął za to 150 PLN.

  Teraz mogę sądzić się domagać zwrotu pieniędzy od instytucji, która mi je ukradła. Komornik ma to w dupie a proces o zwrot potrwa rok lub dwa. Biorąc pod uwagę koszty adwokatów, moje 3000 przepadło.

  Żyjemy w państwie prawa czy w Bananowej Republice ???

 • rozterka47

  Oceniono 3 razy 3

  To jest skandal ,że prawo nie przewiduje mozliwości odzyskania pieniędzy od popełniającego błąd komorniika . To jest brak jakiejkolwiek odpowiedzialnosci za swoja pracę. Na tej zasadzie mozna każdego z nas okraśc !

 • rud_aa

  Oceniono 2 razy 2

  Głupie tłumaczenie KIK. Wszystko zależy od komornika, a ten najwidoczniej taką polityke prowadzi. I to nie jest tak że nie ma obowiązku weryfikacji, nie tak dawno znajoma miała identyczną sytuacje. Adwokta prowadzący sprawe dostarczył komornikowi tylko imię, nazwisko oraz adres dłuznika. Komornik nie podjal zandych kroków dopóki nie otrzymał peselu i nie zweryfikował danych, czy sa zgodne z osobą, od której należało odebrać całą wierzytelność.
  Tak więc KIK rżnie głupa i broni zwykłego idioty- komornika.

 • marcolm10

  Oceniono 3 razy 3

  W bandyckim kraju komornik jest bandyto. Złodziej jak kradnie to nie sprawdza regonu czy nip u ofiary. Kradnie.Tak zachował się urzędnik Państwowy komornik. Przyznał się do błędu,ale pieniędzy nie zwrócił. To ma być Państwo prawa czy to jest bandycki kraj? Z takie bandyckiego kraju wyjeżdżają ludzie i wyjedzie ich jeszcze więcej bo nie chcą być okradani i dymani przez fiskusa. Żeby nie media emerytka została by wydymana z kasy zgodnie z prawem.

 • morlow07

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo panie prezesie krajowej Rady Komorników. Jeśli w przepisach nie napisano, że komornik ma myśleć, to znaczy, że myśleć nie musi. I niech się wszyscy co mają inne zdanie od.....

 • iurisconsult

  Oceniono 1 raz 1

  Na takie przypadki jest sposób i rada. UWAGA czytajcie uważnie:
  Art.1. Urzędnik winny popełnienia w związku z urzędowaniem i z pogwałceniem obowiązków urzędowych lub służbowych:
  1) kradzieży lub przywłaszczenia (sprzeniewierzenia), albo udziału w tychże (...), jeśli mienie, skradzione lub przywłaszczone (sprzeniewierzone), było mu dostępne lub powierzone z powodu służby lub stanowiska służbowego;
  2) oszustwa lub udziału w niem (...), jeżeli oszustwo popełniono w ten sposób, że winny w zamiarze osiągnięcia dla siebie lub dla osoby trzeciej nieprawnej korzyści majątkowej wyrządził innemu szkodę majatkową przez wprowadzenie w błąd lub utrzymywania w błędzie za pomocą przedstawienia okoliczności fałszywych albo przekręcania lub ukrywania prawdziwych
  - będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie

  Kto wie z jakiego kraju jest wzięty ten przykład rozwiązania problemu większości przestępstw urzędniczych?
  Kopiujcie i rozsyłajcie. Przyda się...

 • kmicic-1-1

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe co by powiedział pan komornik gdy by jemu ktoś wyczyścił konto , pewnie by się cieszył że ma tak znakomitego kolegę co skutecznie realizuje sprawy bez żadnej weryfikacji. Kochani to się normalnie w pale nie mieści co by zabrać komuś pieniądze nie sprawdzając komu się zabiera. Swoją drogą ciekawe kto takie przepisy ustanowił chyba jakiś IDIOT !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje