Po naszych tekstach: Apel do MZ ws. powołania w szpitalach Zespołów Żywieniowych

05.03.2013 17:07
Środowiska medyczne zajmujące się leczeniem żywieniowym oraz pacjenci zaapelowali do ministra zdrowia o wprowadzenie obowiązku powoływania w szpitalach Zespołów Żywieniowych. Ustalałyby one dietę dla każdego chorego i zwiększały przez to skuteczność leczenia. To reakcja na serię naszych artykułów.
W liście do ministra podkreślono, że apel to skutek pojawienia się w ostatnim czasie znacznej liczby publikacji prasowych oraz doniesień internetowych dotyczących złej jakości żywienia w polskich szpitalach. O sprawie w ciągu ostatnich dni pisaliśmy wielokrotnie. Zaczęło się od filmu, jaki jeden z internautów zamieścił na Youtube. Po jego obejrzeniu napisaliśmy artykuł o tym, jak polskie szpitale żywią pacjentów.

Następnie poprosiliśmy czytelników, aby wysyłali nam zdjęcia swoich szpitalnych posiłków. Efekt był piorunujący. Zdjęcia pokazaliśmy dietetykom. Byli przerażeni.

Środowisko medyczne apeluje do ministra

Sprawą zainteresowało się środowiska medyczne zajmujące się leczeniem żywieniowym. Napisali list do ministra zdrowia. Sygnatariusze listu apelują o przywrócenie zapisów rozporządzenia ministra zdrowia z 15 września 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. W myśl tych przepisów świadczeniodawca ma obowiązek formalnego powołania Zespołu Żywieniowego, w skład którego wchodzi lekarz, pielęgniarka, farmaceuta i dietetyk, którzy posiadają zaświadczenia o ukończeniu kursu z zakresu żywienia pozajelitowego i dojelitowego.

Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu dr hab. Stanisław Kłęk poinformował, że przepisy te zostały wstrzymane w październiku 2011 r. na 12 miesięcy, jednak w październiku 2012 r. rozporządzenie w tej części nie zostało przywrócone i "istnieje obawa, że w natłoku spraw może zostać ponownie pominięte również w roku obecnym".

Szpitale są gotowe na zmiany

Jak dodał, przepisy wstrzymano po sugestiach dyrektorów szpitali, że nie są oni gotowi na wprowadzenie takiego rozwiązania. Dodał, że środowiska medyczne co jakiś czas występują do ministerstwa zdrowia w sprawie przywrócenia tych przepisów, a resort zapewnia, że za jakiś czas wprowadzi to rozwiązanie.

Tutaj możesz zapoznać się z pełną treścią listu

Jak zaznaczyli sygnatariusze listu, szpitale są już gotowe na podjęcie pracy w ramach Zespołów Żywieniowych, ponieważ przeszkolono w tym zakresie ponad 2,1 tys. lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów oraz dietetyków. Podkreślili też, iż ankieta przeprowadzona 9 października 2012 r. dotycząca jakości polskiego leczenia żywieniowego w 106 szpitalach pokazała, że w 92 proc. szpitali już od dłuższego czasu działają zespoły żywieniowe.

"Jest faktem bezsprzecznym, że aktywne działania zespołów pomagają zwiększyć skuteczność leczenia w szpitalach oraz obniżyć koszty" - czytamy w liście. "Dodatkowo, w celu odniesienia jakości świadczeń z zakresu żywienia (zwykłego i klinicznego) w placówkach ochrony zdrowia koniecznym jest jak najszybsze uregulowanie sytuacji dietetyków w naszym kraju" - postulują w liście specjaliści i proponują ustawowe zdefiniowanie pozycji tej grupy zawodowej.

Pod listem podpisali się m.in. przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Polskiego Towarzystwa Opieki Długoterminowej, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Stowarzyszenia Pacjentów Żywionych Pozajelitowo i Dojelitowo "Apetyt na Życie", a także Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Zobacz także
Komentarze (114)
Zaloguj się
 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 1 raz -1

  konowały zżeracie 95 % budżetu szpitali - tego nie ma na świecie - stop dla pazernych bydlaków.

 • ball34

  0

  To zasłona dymna , jak zwykle pragną odwrócić uwagę od swojej hańbiącej działalności. Problemem numer jeden jest stosunek niedouczonego lekarza pobierającego bajońskie wynagrodzenie , który już nosi głowę w chmurach do szarego człowieczka zwanego jego pacjentem.

 • dr_bloger

  0

  Osobiście nigdy zbytnio nie narzekałem na szpitalne jedzenie. Nie wiem tylko, dlaczego pacjenci dostają je za darmo. Leczenie jest bezpłatne, podobnie jak nauka. Za miejsce w akademiku i stołówkę coś jednak płaciłem. W większości krajów za pobyt i wyżywienie coś się w szpitalach dopłaca. W domu też trzeba jeść i nie jest to całkiem za darmo.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 4 razy 4

  Kochani,nie dajcie sie nabrac.To temat zastepczy,sluba zdrowia ukatrupila w ostatnim czasie troje dzieci i aby odwrocic uwage od problemu etyki,elementarych zasad jakiegokolwiek wychowania wciskac nam bedzie teraz kit o parowkach,slonej zupie,niedogotowanych ziemniakach.
  Czy ktorys z lekarzy przeprosil chodz kogokolwiek za bezdusznosc,bezczelnosc i zwyczajne lajdactwo swoich kolegow,ktorzy w ostanim czasie przyczynili sie do smierci trojga dzieci?

 • crizs

  Oceniono 2 razy 0

  moje wrażenia są takie.. szpital warszawski.. lekarze spełniają swoje podstawowe obowiązki i zabiegają o dodatkowe dochody od pacjentów proponując lepsze usługi za extra pieniądze.. pielęgniarki są cudowne i to one dbają o pacjentów.. salowe są często niezbyt przyjemne i jedzie od nich używkami.. lekarzy nic nie obchodzi jedzenie, które otrzymują pacjenci, a szkoda bo dieta podczas leczenia jest ważna.. obawiam się że produkty żywnościowe dla pacjentów po prostu giną.. you know what I mean..

 • matadore1

  0

  Pismaku! "zwiększały przez to skuteczność leczenia" chyba "dzięki temu" Do szkoły ignorancie!

 • safom

  Oceniono 1 raz 1

  80% budżetu szpitali połykają nieporównywlne z niczym wynagrodzenia ich samych (ze skutkami). I ciągle im za mało. A teraz apelują o lepsze wyżywienie. A z czego? Z tej resztki, która ma starczyć na wszystko pozostałe?
  Kpina i szyderstwo

 • mreck

  0

  Za Jaruzela, (1985 -1986 - mój tata ciężko chorował) lepiej karmili. Przy tych brakach, kartkach i powszechnym złodziejstwie.
  i pomysleć, ze cały ten rejwach z powodu zdjęcia wysłanego komórką. ciee choroba... ciekawe, czy to było pierwsze zdjęcie w historii wysłane ze szpitala do GW, czy też ktos ma na pienku z Arłukowiczem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje