Po naszych tekstach: Apel do MZ ws. powołania w szpitalach Zespołów Żywieniowych

05.03.2013 17:07
Środowiska medyczne zajmujące się leczeniem żywieniowym oraz pacjenci zaapelowali do ministra zdrowia o wprowadzenie obowiązku powoływania w szpitalach Zespołów Żywieniowych. Ustalałyby one dietę dla każdego chorego i zwiększały przez to skuteczność leczenia. To reakcja na serię naszych artykułów.
W liście do ministra podkreślono, że apel to skutek pojawienia się w ostatnim czasie znacznej liczby publikacji prasowych oraz doniesień internetowych dotyczących złej jakości żywienia w polskich szpitalach. O sprawie w ciągu ostatnich dni pisaliśmy wielokrotnie. Zaczęło się od filmu, jaki jeden z internautów zamieścił na Youtube. Po jego obejrzeniu napisaliśmy artykuł o tym, jak polskie szpitale żywią pacjentów.

Następnie poprosiliśmy czytelników, aby wysyłali nam zdjęcia swoich szpitalnych posiłków. Efekt był piorunujący. Zdjęcia pokazaliśmy dietetykom. Byli przerażeni.

Środowisko medyczne apeluje do ministra

Sprawą zainteresowało się środowiska medyczne zajmujące się leczeniem żywieniowym. Napisali list do ministra zdrowia. Sygnatariusze listu apelują o przywrócenie zapisów rozporządzenia ministra zdrowia z 15 września 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. W myśl tych przepisów świadczeniodawca ma obowiązek formalnego powołania Zespołu Żywieniowego, w skład którego wchodzi lekarz, pielęgniarka, farmaceuta i dietetyk, którzy posiadają zaświadczenia o ukończeniu kursu z zakresu żywienia pozajelitowego i dojelitowego.

Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu dr hab. Stanisław Kłęk poinformował, że przepisy te zostały wstrzymane w październiku 2011 r. na 12 miesięcy, jednak w październiku 2012 r. rozporządzenie w tej części nie zostało przywrócone i "istnieje obawa, że w natłoku spraw może zostać ponownie pominięte również w roku obecnym".

Szpitale są gotowe na zmiany

Jak dodał, przepisy wstrzymano po sugestiach dyrektorów szpitali, że nie są oni gotowi na wprowadzenie takiego rozwiązania. Dodał, że środowiska medyczne co jakiś czas występują do ministerstwa zdrowia w sprawie przywrócenia tych przepisów, a resort zapewnia, że za jakiś czas wprowadzi to rozwiązanie.

Tutaj możesz zapoznać się z pełną treścią listu

Jak zaznaczyli sygnatariusze listu, szpitale są już gotowe na podjęcie pracy w ramach Zespołów Żywieniowych, ponieważ przeszkolono w tym zakresie ponad 2,1 tys. lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów oraz dietetyków. Podkreślili też, iż ankieta przeprowadzona 9 października 2012 r. dotycząca jakości polskiego leczenia żywieniowego w 106 szpitalach pokazała, że w 92 proc. szpitali już od dłuższego czasu działają zespoły żywieniowe.

"Jest faktem bezsprzecznym, że aktywne działania zespołów pomagają zwiększyć skuteczność leczenia w szpitalach oraz obniżyć koszty" - czytamy w liście. "Dodatkowo, w celu odniesienia jakości świadczeń z zakresu żywienia (zwykłego i klinicznego) w placówkach ochrony zdrowia koniecznym jest jak najszybsze uregulowanie sytuacji dietetyków w naszym kraju" - postulują w liście specjaliści i proponują ustawowe zdefiniowanie pozycji tej grupy zawodowej.

Pod listem podpisali się m.in. przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Polskiego Towarzystwa Opieki Długoterminowej, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Stowarzyszenia Pacjentów Żywionych Pozajelitowo i Dojelitowo "Apetyt na Życie", a także Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Zobacz także
Komentarze (114)
Po naszych tekstach: Apel do MZ ws. powołania w szpitalach Zespołów Żywieniowych
Zaloguj się
 • 1pytanie

  Oceniono 124 razy 106

  MAM PYTANIE: dlaczego wcześniej nie wiedzieli o żywieniu LEKARZE ???????
  CZYŻBY AMNEZJA ? PO NAGŁOŚNIENIU ZACZĄŁ SIĘ PALIĆ GRUNT POD NOGAMI ...?

 • maly_zlosliwiec

  Oceniono 115 razy 97

  Ha, ha,ha.....
  Lekarze i "okolomedyczni" chyba maja braki w logicznym mysleniu.
  Teraz apelowalabym o zwiekszenie mozliwosci PRZEZYCIA w kontakcie z sluzba zdrowia.
  Jedzenie to najmniejszy problem.

 • do1996

  Oceniono 99 razy 85

  Jeśli chodzi o zwiększenie diet, to proponuję apelować np. do górników, którzy właśnie negocjują lepsze warunki emerytalne dla siebie, albo do kolejarzy którzy wywalczyli też całkiem niezły pakiecik ulg dla siebie i rodzin, można tez próbować apelować do kolejnych służb mundurowych..... ale do ministra zdrowia... ? Gazet nie czytacie ? Wiadomości nie słuchacie ?

 • mcgi

  Oceniono 98 razy 76

  No patrzcie Państwo!!!
  To do tej pory środowisko medyczne nie widziało czym się karmi pacjentów w szpitalu, czy może nie wiedziało, że ta "karma" jest nieodpowiednia????
  Teraz się ocknęli hipokryci doskonali???
  Proszę szanownych państwa medyków to jedzenie jest tak podłe z podstawowego powodu.
  Tym powodem jest wysokość waszych kontraktów.
  Nie udawajcie więc głupiego i przynajmniej siedźcie cicho.
  Nie musicie się kompromitować jeszcze bardziej.
  Wasza pazerność, indolencja, niechlujstwo i nieuctwo kompromituje was w wystarczającym stopniu.

 • zuziazwei

  Oceniono 78 razy 70

  Nie może być tak , że więżniowie mają o niebo lepsze posiłki niż chorzy w szpitalach !!! To państwo jest chore i z każdym rokiem jest coraz gorzej.

 • mccudden

  Oceniono 102 razy 70

  Bądźmy pewni zdecydowanej reakcji ministra Arłukowicza.

  1. Twitter
  2. Czat
  3. Ostra i zdecydowana konferencja prasowa. MInister zapowie:

  a) dokładne przyjrzenie się jadłospisom
  b) wyciągnięcie wniosków
  c) surowe kary dla winnych

  Wszystko to zapowie minister nerwowym głosem, nerwowymi ruchami...na tle budynku rządowego.

  Widać, że se nie radzi. Donek, miej litość. Daj mu odprawę.

 • queserasera

  Oceniono 73 razy 69

  "Apel do MZ ws. powołania w szpitalach Zespołów Żywieniowych "

  Kolejne miliony zamiast na żarcie pójdą więc na etaty, etaty, etaty...

 • panmacius

  Oceniono 63 razy 43

  Uśmiałem się.

  Czyli co drogi lekarzu, źle u was żywią nie dlatego, że ty i twoi koledzy macie w 4 literach samopoczucie i zdrowie pacjentów?

  To pewnie minister jest winny! Trzeba do niego apelować! Niech przyjedzie, złapie za rękę biednego szefa szpitala i mu wytłumaczy jak karmić! (bo przecież biedak po tylu latach studiów i specjalizacji się nie domyślił znaczenia diety).

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 55 razy 35

  A gdzie apel do Ministra o obowiązek leczenia pacjentów przez lekarzy, a nie tylko wypełniania woli NFZ leczenia kilku pacjentów dziennie, co wiąże się z kilkudniowym oczekiwaniem na zarejestrowanie się do lekarza rodzinnego, a kilkuletnim do specjalisty.
  Wstrzymanie rejestracji do czerwca nie rozwiązuje problemu tych, którzy nie mieli szans się dopchać do okienka rejestracji i absolutnie nie przybliża możliwości dostania się do lekarza,
  NFZ niczym zarzadca getto wziąl nasze całe wypracowywane latami środki, skasował parę ekstra suvenirów, pobiera dodatkowe bonusy z naszych podatków, a nam pozostawia swobodny zakup tabletki z krzyzykiem w dowolnie wybranej aptece. Vivat polska służba zdrowia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje