Brakuje 8 uczestników konklawe. Ale możliwe, że nowy papież będzie wybrany już w sobotę

05.03.2013 07:55

Fot. AP

- W Rzymie brakuje 8 ze 115 uczestników konklawe - poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Gdy przyjadą wszyscy elektorzy, Kolegium Kardynalskie wyznaczy termin konklawe. Lecz w tej kwestii kardynałowie są podzieleni.
107 kardynałów elektorów wzięło udział w drugiej kongregacji, czyli posiedzeniu Kolegium, zwoływanym codziennie podczas wakatu w Stolicy Apostolskiej. Następne spotkanie zaczyna się dzisiaj rano.

Nie wyklucza się, że dzisiaj dołączą już wszyscy pozostali nieobecni dotąd uczestnicy zbliżającego się wyboru następcy Benedykta XVI, który abdykował 28 lutego.

Nowy papież już w sobotę?

Watykański rzecznik przyznał, że wśród kardynałów są różnice zdań na temat daty inauguracji konklawe. Podczas gdy jedni opowiadają się, aby odbyło się ono jak najszybciej, inni - wyjaśnił ksiądz Lombardi - wolą poczekać, przeznaczając więcej czasu na dyskusje na temat sytuacji w Kościele. Przeciwko pośpiechowi są przede wszystkim purpuraci przybyli z odległych zakątków świata, którzy chcą najpierw zapoznać się z problemami i wyzwaniami stojącymi przed Kościołem i nowym biskupem Rzymu.

Nieoficjalnie media wskazują jako prawdopodobną datę rozpoczęcia konklawe 11 marca. Ale pojawiły się też pogłoski, że wybór mógłby zacząć się jeszcze w tym tygodniu. Gdyby konklawe przebiegło sprawnie, wtedy

nowy papież zostałby wybrany już w sobotę. Taki scenariusz wydaje się jednak mniej prawdopodobny.

Zobacz także
Komentarze (109)
Zaloguj się
 • mikwa

  0

  Jak zwykle: wielkie słowa bez większego sensu. Źle się dzieje w samym Kościele, a papież po prostu miał tego dość, w dodatku jest stary, chory i zmęczony. I tyle. Cała reszta to bicie piany.

 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  Jak juz wszyscy aktorzy zjadą , mozna będzie zaczynac.

 • ebrieta

  Oceniono 1 raz 1

  A może zrobić niespodziankę i wybrac znowu Polaka? Najlepszy byłby kardynał Kazimierz Nycz. Jest chyba
  jednym z najmłodszych i nie miesza się do polityki, nie przepada za o.Rydzykiem itd.itp.

 • je-basia

  Oceniono 5 razy 1

  Wyobrażacie sobie, jak tam musi śmierdzieś szczochami, średnia wieku 80 - stare dziady, wszyscy z całą pewnościa z przerośnietymi prostatami, nietrzymaniem moczu i w pampersach. Dlatego te sukienki, żeby nie trzeba portek ściągać do każdej zmiany.....

 • artur737

  Oceniono 2 razy 2

  Musza sie zastanowic gdzie ta franczyszczyzna ma skupiac swoja uwage w najblizszych latach i wybiora kogos kto sie do tych celow nadaje. . Wybor kogos na lapucapu byle szybko byl moze wyobrazic sobie tylko bardzo mlody czlowiek zaraz po szkole sredniej, ktory otrzymal prace autora tekstow w GW.

 • steq1

  Oceniono 4 razy 2

  to n ie bozio wybiera swojego zastępce?

 • m.malone

  Oceniono 4 razy 4

  A po co ten pośpiech? Czy tam się pali?

 • kadykianus

  Oceniono 9 razy 7

  Grupa satyrów udaje, że pracuje.

 • distepfano

  Oceniono 9 razy 5

  I bez nich wiadomo którego ma wybrać MAFIA !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje