Coraz mniej polskich kierowców opłaca OC. A wysokość odszkodowania rośnie

W Polsce ubywa osób ubezpieczonych od wypadku, a wysokość odszkodowań rośnie. Oznacza to, że osoby uczciwie płacące składki "zrzucają się" na ogromne odszkodowania dla wybranych - informuje "Gazeta Wyborcza".
Zaczynamy mieć do czynienia z rosnącą plagą kierowców jeżdżących bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Do tego roszczenia osób poszkodowanych w wypadkach drogowych są coraz większe, a co za tym idzie - odszkodowania są coraz wyższe. "Gazeta Wyborcza" obliczyła, że na jedno odszkodowanie o wysokości 200 tysięcy złotych zrzuca się 450 uczciwych kierowców.

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego po polskich ulicach jeździ ćwierć miliona kierowców bez OC. Wielu z nich powoduje wypadki, których koszta pokrywają ci kierowcy, którzy regularnie opłacają składki ubezpieczeniowe - czytamy w "GW".

Do tego dochodzi problem lawinowo rosnących wysokości odszkodowań. - Dynamicznie rosnące wypłaty na rzecz poszkodowanych bardzo szybko będą stawały się problemem całego rynku ubezpieczeniowego w Polsce - mówi "GW" Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Funduszu. Tylko w stosunku do zeszłego roku odszkodowania wypłacane przez Fundusz wzrosły o 20 proc.

Więcej na ten temat w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Gdzie najbardziej opłaca się kupić polisę OC? [RANKING BONUSÓW]
Komentarze (41)
Coraz mniej polskich kierowców opłaca OC. A wysokość odszkodowania rośnie
Zaloguj się
 • deepshitdiver

  Oceniono 51 razy 51

  Przecież właścicieli nieubezpieczonych i zarejestrowanych pojazdów relatywnie łatwo namierzyć, korzystając z istniejących baz danych. Wystarczy zgłosić się do właścicieli i skasować od każdego mandat na 3200,-

 • przemjod

  Oceniono 44 razy 42

  Coraz większe możliwości informatyczne, a państwo coraz bardziej bezradne...

 • czemi20

  Oceniono 41 razy 31

  Można powiązać ubezpieczenie OC z badaniem stanu technicznego pojazdu. Brak jednego powodem do nieuzyskania drugiego. I KARAĆ !!

 • wnikliwyobsrywator

  Oceniono 19 razy 19

  Nie kumam - to dlaczego sprawca wypadku nie pokrywa kosztów naprawy z własnej kieszeni???

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 16 razy 10

  DLACZEGO AUTOR NIE PORUSZA TEMATU DLA KTÓREGO NASZA SŁUŻBA ZDROWIA SIĘ WALI - DZIĘKI NIE POKRYWANIU Z OC LECZENIA OFIAR WYPADKÓW KOMUNIKACYJNYCH ?
  U KOGO RZAD SIEDZI W KIESZENI ŻE WOLI ABY BANKRUTOWAŁY SZPITALE NIZ MIELI BY ZAPŁACIC UBEZPIECZYCIELE ?
  .
  PRZECIEŻ KAŻDY SZPITAL MOŻE ZAŁOŻYĆ SPRAWĘ CYWILNĄ SPRAWCY ZDARZENIA - OFIARY KTÓREGO LECZY O ZWROT KOSZTÓW - CZASAMI KILKASET TYSIĘCY ZŁOTYCH...
  .
  DLACZEGO RZĄD NIE OBCIĄŻA UBEZPIECZYCIELI ?!

 • lanou

  Oceniono 13 razy 9

  A tak się ostatnio odgrażali, że będą namierzać niepłacących przez jakieś bazy danych i z automatu wysyłać mandaty.
  I gdzie te obietnice?
  Kolejne niespełnione obietnice naszych rządzących?
  Dlaczego mam składać się na czyjeś wypłaty? Mało mi, że płacę na armię bezużytecznych, leniwych urzędasów i związkowców? To mam jeszcze bulić zbójeckie pieniądze za to, żeby jakiś wsiór mógł sobie pojeździć golfem 2 albo audi 80? Nie po to poświęcam prawie 3/4 pensji styczniowej na ubezpieczenie, żeby jakaś menda jeździła za mnie!!!

 • leser.1

  Oceniono 11 razy 9

  Bez wykupionej Polisy OC jazda powinna być i jest karana.
  A co, jesli Polisa jest, tylko składka nie opłacona, a samochód stoi na kolkach?
  Polisa odnawia się automatycznie i Ubezpieczyciel kredytuje ją.
  Tak "stoi" w umowie.
  Data wykupienia polisy jest OK; przeterminowana jest tylko data opłacenia składki.
  Polisa wygasa tylko i wyłącznie po pisemnym wypowiedzeniu umowy.
  Więc jak to jest?
  Jeżeli nie wplacę składki w terminie, to mam Polisę, czy jej nie mam?

 • hans_close

  Oceniono 23 razy 7

  Ponoszenie podatków powyżej pewnej granicy nie zwiększa dochodów w budżecie tylko je zmniejsza, tak samo jest gdy podnoszą składki OC. W przypadku ubezpieczeń ta granica pazerności już dawno została przekroczona.

 • ulc

  Oceniono 3 razy 3

  Mnie wkurza jedna rzecz. Czy samochód stoi czy jeździ OC płacić trzeba. W istocie jest to podatek od Dowodu Rejestracyjnego pojazdu na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych , który trzeba płacić do końca świata i jeden dzień dłużej mimo, że pojazd może już nie istnieć. Wyjątkiem pojazdy zabytkowe.
  Natomiast nie wyobrażam sobie jak można bez OC jeździć. Tutaj kary powinny być drakońskie, ale jednocześnie powinniśmy mieć możliwość nie płacenia składki, gdy z pojazdu nie korzystamy np. jesteśmy w pracy za granicą a auto stoi w garażu albo na placu pod śliwką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje