Coraz mniej polskich kierowców opłaca OC. A wysokość odszkodowania rośnie

05.03.2013 06:00
Rocznie pijani kierowcy powinni płacić ok. 45-50 mln zł

Rocznie pijani kierowcy powinni płacić ok. 45-50 mln zł (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

W Polsce ubywa osób ubezpieczonych od wypadku, a wysokość odszkodowań rośnie. Oznacza to, że osoby uczciwie płacące składki "zrzucają się" na ogromne odszkodowania dla wybranych - informuje "Gazeta Wyborcza".
Zaczynamy mieć do czynienia z rosnącą plagą kierowców jeżdżących bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Do tego roszczenia osób poszkodowanych w wypadkach drogowych są coraz większe, a co za tym idzie - odszkodowania są coraz wyższe. "Gazeta Wyborcza" obliczyła, że na jedno odszkodowanie o wysokości 200 tysięcy złotych zrzuca się 450 uczciwych kierowców.

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego po polskich ulicach jeździ ćwierć miliona kierowców bez OC. Wielu z nich powoduje wypadki, których koszta pokrywają ci kierowcy, którzy regularnie opłacają składki ubezpieczeniowe - czytamy w "GW".

Do tego dochodzi problem lawinowo rosnących wysokości odszkodowań. - Dynamicznie rosnące wypłaty na rzecz poszkodowanych bardzo szybko będą stawały się problemem całego rynku ubezpieczeniowego w Polsce - mówi "GW" Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Funduszu. Tylko w stosunku do zeszłego roku odszkodowania wypłacane przez Fundusz wzrosły o 20 proc.

Więcej na ten temat w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • razb1947

  0

  Tak to się dzieje bo PO doprowadziła do takiej biedy że ludzie nie mają na oc a nawet na chleb.Trzeba było głosować na PIS bo oni nie kradli i lepiej rządzili i takiej biedy nie było jak teraz.

 • cillian1

  0

  niepotrzebnie oddano to OC w prywatne ręce!

  Powinno być tam, gdzie się obiera dowód rejestracyjny!
  i nikt by nie kombinował!
  A brak składki - z miejsca tel. na policję. Aby delikwenta sprawdzić.

  Ale wał na każdym kroku - coś jak ubezpieczenie od choroby (w różnych firmach, za różne składki - dodatkowe), chociaż podatki się płaci!

  k..wa mać - zasrany kraj!

 • ulrichvon

  Oceniono 1 raz -1

  "Oznacza to, że osoby uczciwie płacące składki "zrzucają się" na ogromne odszkodowania dla wybranych"
  Jak zwykle odwracanie kota ogonem - to firma ubezpieczeniowa płaci odszkodowania.
  A płacący składki utrzymują dodatkowo kilka molochów.
  Gdyby panowie prezesi przestali być tacy pazerni, składki nie musiałby być wcale takie wysokie.

 • dziadekjam

  Oceniono 1 raz 1

  Brak OC powinien skutkować natychmiastową konfiskatą samochodu. Za niepłacenie czynszu ludzi wyrzuca się na bruk. a niepłacący OC hulają sobie po drogach..

 • sstepniewski

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejny przyklad bezradnosci panstwa - a wlasciwie przerazajaco niskiego poziomu kompetencji jego przedstawicieli - i nie jest to temat tak trudny do rozwiazania jak sluzba zdrowia czy sadownictwo - wystarczy tylko CHCIEC .....

 • stan-1

  Oceniono 1 raz 1

  Kogoś trzeba zwalić ze stołka by sytuacja się unormowała i każdy płacił za siebie. Ten temat można uporządkować w 10 dni.

 • artur74

  Oceniono 2 razy 2

  Jest na to sposób:
  Np.w Niemczech ubezpieczyciel informuje wydział ruchu drogowego o nie opłaceniu ubezpieczenia OC. Następnie informacja trafia na policję i policja ma obowiązek usunięcia tablic rejestracyjnych z nieubezpieczonego auta! W większości przypadków auta stoją w pobliżu adresu zameldowania i nie ma problemu ze ściąganiem tablic!
  Nawet jeśli właściciel auta jest sprytny i auto stoi w garażu, to ma świadomość, że jeździ autem nieubezpieczonym i wymeldowanym!
  Konsekwencja dalszej jazdy to wysoka grzywna. A ponowne opłacenie OC jest możliwe dopiero po ponownej rejestracji auta i uiszczeniu karnych opłat. Suma strat finansowych jest na tyle dotkliwa, że mało kto odważa się na jazdę bez OC.

 • papaleone

  0

  A to takie proste.
  Znaczek na szybie "OC na rok......"
  Samochód bez takiego znaczka, nie mógł by się znaleźć na drogach publicznych.
  Masz auto ,którym nie jeździsz i nie płacisz, więc trzymasz je w garażu, albo na posesji prywatnej.

 • plusik36

  Oceniono 1 raz 1

  Jakie kłamstwo jest wciskane obywatelom. To nie prawda że uczciwi płacą za oszustów. Obecnie jeszcze obowiązują przepisy o karze za brak OC ( nic mi nie wiadomo aby to było zmienione) kary są odprowadzone na fundusz gwarancyjny a opóźnienia są wysoko karane ( można to sprawdzić w tabelach opłat administracyjnych). Następnie za szkodę de facto płaci sprawca a jeszcze nie słyszałem aby ktoś wygrał z instytucjami. Szybciej poszkodowany jest wydymany kiedy ma mieć pieniądze od ubezpieczyciela. Zaniżane koszty szkody ( zamienniki,oraz wliczanie amortyzacji).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje